Автор Тема: Препоръка за Линукс дистрибуция  (Прочетена 11367 пъти)

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #15 -: Mar 31, 2022, 00:33 »
Напротив, FreeOffice 2021 is free for personal and business use.
https://www.freeoffice.com

А платените версии се намират на https://www.softmaker.com/en/softmaker-office

Т.е. Softmaker разработват безплатна и платена версия, като безплатната е напълно функционална, а и всеки може да разгледа секция Comparison и сам да види разликите с платените версии.

Що се касае до "панделките", има възможност за избор на по-изчистена, класическа тема.
Току-що за проба изтеглих безплатната версия и дори не ми поиска ел.поща, както преди.

« Последна редакция: Mar 31, 2022, 01:01 от new_2k »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #16 -: Mar 31, 2022, 08:48 »
Аз продължавам да си опорствам. Погледнах, както ме посъветва, това:

https://www.freeoffice.com/en/features/freeoffice-comparison

Няма:

• Правописна проверка;

Това е най-ценното нещо за всеки новак с под един файтон книги зад гърба. Всичко друго е екстра. Неграмотното писане те вкарва в беля с институции. А последното не го желаеш. Езиците са само двадесет и силно подозирам, че сред тях няма български дори да си платиш. За протокола — всяка свободна програма има правописна проверка на български език.

• Документите са в отделни раздели (tabs) само, ако платиш;

Признавам, че без това може да се живее, особено ако редактираш не повече от два до три документа. Лично аз в такива случай използвам различни, виртуални, работни плотове. С изненада открих, че са налични дори във w10, макар и добре скрити. Има там една джиджавка дето прилича на филмова лента и са вътре в нея. Почти са удобни. Открих ги без да искам, защото никога не съм вярвал, че ще ги има вградени и не съм ги търсил.

Също признавам, че това е налично в ЛО съвсем отскоро и не съм го пробвал. Но имайки опита от други програми, ще е незаменимо при много разкрити документи.

• Панделките не се настройват в безплатната версия;

Не пише версията без панделки настройваема ли е, ама ако не е, това може и да се окаже проблем в някакви ситуации. Да речем, че се преживява.

• Разни „допълнителни“ възможности. Повечето нищо не ми говорят. Например не знам, какво рабират под „цитиране“. Но сложих допълнителни в кавички, защото там са набили и макросите.

Тия хора на каква планета са живели? Макросите са това, което превръща тези програми в мощни. С макроси се правят почти всички автоматизации, които не могат да се постигнат друго яче. Ако ще редактирам всичко на ръка, в коя година живея? Седемдесетта?

Но, както ни стана известно, макроси не се поддържат за нищо различно от родната платформа. Още тогава заключението ми беше — useless, както би се изразил истински американец. Демек е безпредметен. Става да пишеш писма на баба си.

=*=

Но понеже толкова силно го рекламираш, все пак ще се опитам да го дръпна (ако не е прекалено голям) и пробвам. Ако наистина има някакви сгодни клавишни комбинации, а не ме кара да кльоцам с мишката като кълвач, може и да му вдигна оценката.

доп.
===

Като отидох на страницата за теглене и се оказа, че речници за правописна проверка имало. И изненада! Те са във формат hunspell, същия ползван от AOO/LO. Това са свободни и безплатни речници. Има и български. И за това ме карат да плащам? Тия наистина не са добре с главата.
« Последна редакция: Mar 31, 2022, 08:53 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #17 -: Mar 31, 2022, 21:20 »
Инсталирах го. Оказа се, че има дебианско хранилище. Не съм го разглеждал много. Но май имам грешка. Правописната проверка с hunspell май е безплатна, защото там са много повече от двадесет езика. Докато тук се говори за „професионална“, което ще рече платена.

Разгледах само формулите. Всички най-използвани от мен формули ги има. Има включително някакви формули, които не съм чувал. Вероятно са някакви екселски. Изпробвах само една, която ми е най-важната. Тя е за умножение на детерминанти, но в действителност я ползвам за това, което винаги е трябвало да бъде sumif.

Ударих на камък. Не се държи, както очаквам. Най-вероятно се държи, както екселското малоумие. С това тази таблица веднага минава в графата на нещо, което не бих ползвал. Sumproduct е прекалено важен за мен и почти не мога да си представя таблица без да го ползвам.

Иначе имам и добри наблюдения. Второто нещо, което погледнах, бяха условните стилове. Поне на пръв поглед изглеждат много добре. Щом има условен стил по формула, друго не искам.

Трето нещо не съм проверявал. С пакета пристига и ръководство в pdf. Може и да му врътна един поглед, някога.

=*=

Което ме подсети. От същия производител има преглеждачка за pdf. В нея има нещото, което за мен е задължително да го има навсякъде, но никъде не съм виждал. А то е преподреждане на страниците. Мога да го правя, но мога в конзола, а хората, които познавам, не умеят да работят с конзола. Не, че умеят с плъха, ама това е друга тема.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Varro

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #18 -: Mar 31, 2022, 22:13 »
Здравейте колеги отново.
Явно не се изказах правилно. Лаптопа няма да гоползвам аз.  Имам клиент който иска да му сложа Линукс, но той никога не е използвал линукс.  С две думи кон с капаци 
Обяснил ми е че само браузър ще ползва и нищо друго. Таблиците ще ги използва най вероятно от google sheet.
Затова и се чудя дали да му записвам а направо Live, защото си мисля че ще цъфне след 10 дена да минава отново на Windows.
Аз използвам Slack за ISP и не ми се е налагало да използвам друго дистро или графична среда, но съм сложил KDE колкото да го има.
Та идеята ми е да му сложа нещо с което ще може да се справи, повече от 10 дена ;)
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #19 -: Mar 31, 2022, 23:47 »
Уважаеми г-н Go_fire,

За всеки влак си има пътници.
Аз съм обикновен потребител, който единствено и само за писане на писма до институциите използвам този офис, и по-конретно модула Text Maker, буквално според превода на името му - да създава текст.
Нищо повече.
Правописна проверка никога не съм ползвал, защото не ми е необходима.
Както казах по-горе, получих оферта с приемлива цена след определен период на ползване на безплатната версия, след което, като доволен потребител, купих.

По същество, изобщо не съм подлагал на такава обстойна проверка възможностите на продукта, нито имам знанията за това, нито Вашите очаквания, съответно не мога да коментирам изводите от сравненията, които правите на база опита Ви с други офис-пакети.

Коментарите Ви със сигурност ще бъдат добре приети от по-напредналите потребители, каквито, доколкото мога да преценя, са постоянните обитатели на този форум, но пък моето мнение за продукта може да се стори полезно и на други хора, като мен, чиито нужди не надхвърлят възможностите на програмата.

Бъдете здрави!

« Последна редакция: Mar 31, 2022, 23:54 от new_2k »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #20 -: Apr 01, 2022, 00:41 »
И къде е този PDF viewer с преподреждането на страниците, че не видях никъде линк към него?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #21 -: Apr 01, 2022, 08:39 »
Някъде отдолу на страницата за теглене имаше надпис от сорта — скъпи човеко, ние освен това имаме и това, ако щеш хвърли му поглед. И дават връзка към:

https://www.getfreepdf.com/en/

Още не съм го инсталирал да го видя. Вчера цял ден рязах лозе от сутринта до вечерта и съм малко гроги.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #22 -: Apr 01, 2022, 09:05 »
Преди два дни на един протокол от заседание трябваше да сложа срещу името си определението — господин.  Много нереално ми се струваше. Никога съм се нямал за господин. Аз съм само един относително непокорен ламер от покрайнините на роднината.

Може би трябва да доуточня някакви неща. Нещото е мощно, много мощно. Потребителския му интерфейс (този без панделките, другия не съм опитвал и не харесвам) е много добре премислен, подреден и богат.

Програмата е пълна с възможности. Може да не си пролича, но ФО има заложени повече готови формули от ЛО, какво остава от АОО. Може да направи всичко, което може с предните две и повече. Много държа на споменатата формула, само защото тя ме спасява от това да правя ненужно количество колони. Но, ако човек си направи съответните колони минава без умножение на детерминанти.

И всъщност това поведение беше очаквано. Изглежда много се гордеят със съвместимостта си с чудото на М$. Ами май са я постигнали без да съм проверявал специално. Предполагам, че списъка с формули се припокрива с техния.

Проблем е, че не успях да видя макро-езика им (версията на Бейсик), за да видя, колко е съвместима с тази на VBA. Което ме подсеща. VBA е в порядъци по-добър от StarBasic, на който му липсват неща с кофи.

Проблема с макросите е, че ако искаш да имаш съвместимост с М$ Уфсъ, трябва да пресъсъдадеш… Усхадуя. Програмния интерфейс (API) е обвързан с технологиите в Windows. Това е била причината Сън да се дънят в поддръжката и да се наложи да създадат UNO. Това се вижда точно веднага от всеки заел се да пише макроси.

Но, ако не пишеш макроси и не потребяваш такива (не ти ги е пратила някоя държавна институция), то FO е всичко, което можеш да желаеш и в повече. Отличен избор. А на фона на цените на M$ Office, си е направо оферта.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #23 -: Apr 01, 2022, 09:19 »
Какво е казано - На вкус и на цвет - товарищи нет. Всеки си преценява разно, и си има различно мислене и критерии. И за живота, и за комповете, и за софта. За един човек едно е добро, за другг - друго, а за третия - трето.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #24 -: Apr 01, 2022, 10:08 »
Какво стана със старото LaTeX ?

Аз не виждам, как може да е по-лесно от това. Една камара темплейти и само добавяш или махаш, каквото пожелаеш и си Ти.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #25 -: Apr 01, 2022, 10:24 »
Латекс не е много стар ;) Усилено се готви трета версия. Друг е въпроса, че я готвят има-няма 15 год., но май все пак са на финала.

Преди да се появи CSS (след 2,1), той беше ултимативното нещо за създаване на документи, въпреки наследството му¹. И все още е за мен. Най-доброто е, с което разполагаме.

Забелязваш, че не споменавам Word (Writer) в тази тема. Ползвам го с огромно нежелание.

Когато обаче говорим за електронни таблици или настолна база от данни (тези ФО поне в безплатния пакет нямат еквивалент на Аксес), то си говорим и за някаква реална работа, освен за шаблони на документи, което е слабото място на всеки пакет за офисна продуктивност, освен този на Апъл, който де факто е издателска система.

Но, както споменавам често, 99% от потребителите приемат компютрите за нещо чуждо и не изпитват желание да се запознават с начина им на работа. Затова LaTeX никога няма да е популярна технология.

===
¹/ Застаряващата и неразвивана нарочно технология на tex. Защо Кнут е решил така, не знам, но вероятно не е искал да стане конкуренция на PostScript.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #26 -: Apr 01, 2022, 12:25 »
Като си говорим за алтернативи, открих една статия, дето се говори за такива, има го и FO:

https://www.raymond.cc/blog/microsoft-office-replacement-smaller-than-2mb/
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #27 -: Apr 01, 2022, 12:47 »
Навремето имаше едни електронни таблици Lotus123 под DOS, а сега има секви офисни глезотии.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #28 -: Apr 01, 2022, 13:30 »
А имаше го и това нещо groff с което също май можеха да се правят PDF-и и то сносни, ако са по-елементарни.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #29 -: Apr 01, 2022, 16:18 »
   Имаше едно време едни "варитаб" и "микротекст".
Едно време се учеха в икономическите ВУЗ-ове.
Вероятно кашика ги помни.

Аз навремето се отварях на една кифла с познанията по тези ... продукти  ;D
Активен