Автор Тема: Петстотната тема за религии и др. неща  (Прочетена 19312 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #15 -: Nov 16, 2019, 10:32 »
   Почитателите на християнството в този форум са почитатели на
православната църква.
   Стана банално,вече писах много пъти за кланетата,заповядани от
"свети" Борис-Михаил,имали са мащабите на геноцид.
   Така и не успявам да разбера защо гореописания боклук се
почита от православните скотове (наречени така от един велик
поет - Христо Ботев).
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #16 -: Nov 16, 2019, 12:25 »
Ще перифразирам въпроса на @jet.
Нали правиш разлика между вярата в Бог и църквата/религията?

За себе си ще кажа, че преди време бях отявлен атеист. Не ми пукаше има ли Бог или не. Само че ми се случиха едни неща, които ме накараха да вярвам, че Бог има. Не ходя на църква. Всъщност, не понасям църквата, разните ралигиозни бръщолевения и пеенета там. Не понасям правилата ѝ. За мен църквата и религиите изобщо, са едно от най-големите злини на планетата.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #17 -: Nov 16, 2019, 12:51 »
Я да вземете да си дефинирате променливите. Какво е бог? Какво е църква? Какво е религия? Всеки си е намислил нещо, лепнал му е популярен етикет и си маже отгоре...

Аз ще нагазя още по-встрани от темата и ще нацапам с политика, нооо... такава връзка ми дойде отгоре.

Бог е нашият министър председател ББ - чист и неопетнен, всичко е създал сам, дарява от себе си и хвърля светлина над всичко живо и асфалтирано.
Църквата е ГЕРБ. Тя е API-то (да не се бърка с пътната ни агенция) между ББ и хората. Тя управлява и преразпределя светлината, идеща отгоре. Ако ББ говори (и твори) глупости, това е илюзия и заблуждение, хибридна война идеща от най-дълбокият ад. Глупостите всъщност са лоша интерпретация на API-то. ГЕРБ греши, но ББ никога.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #18 -: Nov 16, 2019, 14:54 »
Срещу ББ можеш да насочиш оръжие, да му пуснеш един между очите и да си докараш по този начин оргазъм. Срещу Бог не можеш да направиш това.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #19 -: Nov 17, 2019, 10:09 »
Ще перифразирам въпроса на @jet.
Нали правиш разлика между вярата в Бог и църквата/религията?

За себе си ще кажа, че преди време бях отявлен атеист. Не ми пукаше има ли Бог или не. Само че ми се случиха едни неща, които ме накараха да вярвам, че Бог има. Не ходя на църква. Всъщност, не понасям църквата, разните ралигиозни бръщолевения и пеенета там. Не понасям правилата ѝ. За мен църквата и религиите изобщо, са едно от най-големите злини на планетата.

   Ако не е тайна (въпроса е съвсем добронамерен,с теб
не сме се джафкали във форума):
Каква ти е ползата от това,че вярваш,във Бог ?

   П.С. В науката един от основните принципи е т.нар.
"бръснач на Окам".Според него най-тривиалното обяснение
на дадено явление е вярното (пример: ако ти изгасне осветлението
у вас,това означава,че тока е спрял,а не например,че някой демон
те тормози ...)
   В контекста на коментарите: според някои изследвания на
мозъчната активност на хора в,да ги наречем "гранични състояния"
(много силен стрес,последствия от много тежка травма или в
кома) човешкия мозък "генерира изображения" които могат да се
интерпретират като среща с ангели,възнасяне и т.н. и т.н.

Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #20 -: Nov 17, 2019, 13:32 »
   А къде е кашика ?
Отдавна не се е вясвал ...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #21 -: Nov 17, 2019, 16:15 »
Е как къде ? На гранатомета си е.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #22 -: Nov 18, 2019, 07:24 »
   А къде е кашика ?
Отдавна не се е вясвал ...

Това отдавна е събота и неделя. И всъщност бях тук. Но не ми се подхващаше отново да обяснявам неща, които съм обяснявал. За щастие се появи Стелт и ги обясни повече от нагледно. Поздравления!

И друг път съм споменавал, че в живота си съм бил православен, бил съм и атеист. Сега съм еретик. Поне така биха ме определили православните.

Бях православен по кръщение и наследство. Бях атеист поради бунта на младостта, точно както Ботев. Сега търся истината за себе си.

Малка частичка от тази истина е, че реално никой от рода ми не е бил православен. Не знам дали са го знаели. Защото това, което са ми предали като християнство няма нищо общо с православието.

Друга частичка е истинската роля на православието в историята. То е виновно за много повече кръв и разрушение от какво да е друго, дори от това доведено от турците. Между другото случката с Борис е била, когато той все още не е бил покръстен. Не, че оневинява. Но това е много малко на фона на всичко останало.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #23 -: Nov 18, 2019, 09:18 »
Ще перифразирам въпроса на @jet.
Нали правиш разлика между вярата в Бог и църквата/религията?

За себе си ще кажа, че преди време бях отявлен атеист. Не ми пукаше има ли Бог или не. Само че ми се случиха едни неща, които ме накараха да вярвам, че Бог има. Не ходя на църква. Всъщност, не понасям църквата, разните ралигиозни бръщолевения и пеенета там. Не понасям правилата ѝ. За мен църквата и религиите изобщо, са едно от най-големите злини на планетата.

   Ако не е тайна (въпроса е съвсем добронамерен,с теб
не сме се джафкали във форума):
Каква ти е ползата от това,че вярваш,във Бог ?

   П.С. В науката един от основните принципи е т.нар.
"бръснач на Окам".Според него най-тривиалното обяснение
на дадено явление е вярното (пример: ако ти изгасне осветлението
у вас,това означава,че тока е спрял,а не например,че някой демон
те тормози ...)
   В контекста на коментарите: според някои изследвания на
мозъчната активност на хора в,да ги наречем "гранични състояния"
(много силен стрес,последствия от много тежка травма или в
кома) човешкия мозък "генерира изображения" които могат да се
интерпретират като среща с ангели,възнасяне и т.н. и т.н.
Не съм виждал Госбод, нито сме си говорили. Не съм имал видения на ангели, нито са слизали от небето да ми кажат здрасти. Не ходя на църква. Не понасям църквата, религиите и прочее организирани вярвания. Църквата и религията са може би най-голямото зло на тази земя.

Относно граничните състояния на човешкия мозък... Кой първо е определил възможностите на сивото ни, та да казва, къде са границите? Мисля, никой все още.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #24 -: Nov 18, 2019, 09:46 »
....
« Последна редакция: Nov 18, 2019, 21:52 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #25 -: Nov 18, 2019, 11:43 »

Не съм виждал Госбод, нито сме си говорили. Не съм имал видения на ангели, нито са слизали от небето да ми кажат здрасти. Не ходя на църква. Не понасям църквата, религиите и прочее организирани вярвания. Църквата и религията са може би най-голямото зло на тази земя.

Относно граничните състояния на човешкия мозък... Кой първо е определил възможностите на сивото ни, та да казва, къде са границите? Мисля, никой все още.

Едва ли са много тези, които могат да се похвалят, че са Го виждали. Доста е вероятно това да не е повод да се похвалиш. По каква причина ти се е явил?

За всички останали, които под някаква форма вярваме, че материалния свят не е единствения, но не сме виждали никакво божество под никаква форма, остават опосредстваните варианти. Както Румен блестящо го е описвал, ние виждаме Бог навсякъде и във всичко около нас. Понякога е много трудно да видиш намесата Му, но доста често е очевидна. Разбира се, за не вярващ в отвъдно, това се нарича съдба или късмет. Негово право.

Съгласен съм по отношение на мнението ти за църкви и религии. Но тук въпроса е, какво разбираме под тях? Аз разбирам едни сгради и едни хора в тях. Например Naka разбира нещото, което аз бих нарекъл вяра. Нещото което наричам вяра пък, според Spec1a и науката се приема първобитност в разбиранията на света, която трябва да се изкорени като вредна.

Пишейки предното изречение сгреших и написах думата „вярна“ вместо „вредна“, както трябваше. Разбира се според мен учените грешат и вярата е вярна, ако мога да си позволя това изнасилване на езика.

Относно второто ти питане, то пак зависи от гледището на човек за света. Ако той приема, че не съществува друго, освен физически свят, то границите на мозъка са доста ясно определени до химическите процеси в него и физическите му размери. Горе-долу трябва да сме на предела им. От десетки години има машини, които бият капацитета му на съхранение и скорост на обработка на информацията. От там вярата в някакъв митичен ИИ, а иначе проста статистика върху голям обем данни.

Ако човек вярва, че има други светове и по-висши сили, които не са Ануаки или каквито там бяха жителите на Нибиру, то пред човека няма граници. Съзнанието му е дадено от тази висша сила, която някои наричаме Бог, а там ограничения няма.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #26 -: Nov 18, 2019, 14:42 »
Определено мислех да не пиша нищо, но после ми се даде идеята/мисълта че досега винаги е казвано/посочвано и обяснявано какво е Бог (още в началото искам да подчертая че става дума за Троицата), но много рядко става дума какво би било без Бог  >:D
И така този път реших да опитам да опиша (доколкото ми е възможно с думи) какво би било без Бог, при това само без единия от троицата - Сина/Христос.

И така започвам:
Представете си следната ситуация, намирате се в ковчег/някакъв съд (най-общо) потопени сте изцяло във течен кислород, можете да дишате, температурата на течността е равна на човешката температура, няма никаква светлина, никакъв вкус и мирис, нищо не се чува. Това е някаква симулация на съществуване без Сина. След не много време вече нямате представа за изминалото време, може да са минали минути, часове, дни или години ...
Това не съм си го измислил аз, по-скоро преразказвам накратко и с мои думи написаното към края на книгата "Изгубеният символ" на Дан Браун  :D
Тоест обощавайки, представете си че всичките ви сетива (5-те) са "глухи" останали сте сами в света и нямате никаква връзка с него, все още съществувате (Отец) и можете да мислите и имате спомени (Светия дух), но няма нищо освен това  :o
За повече подробности/описание можете да видите в гореспоменатата книга  8)

PS: тук няма и църква, свещенници и ритуали, остава Ви само вярата !!!
PS2: извинявам се (и съжалявам) ако на някой това му изглежда много страшно или дори ужасно  :(
« Последна редакция: Nov 18, 2019, 15:02 от ray »
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #27 -: Nov 18, 2019, 19:21 »
Какво е значението на поста?

От гледна точка на християнството, светата троица са трите лица (проявления) на богът. Това е едно цяло. Например като лице и гъз на някой човек. Виждаш различни неща щом го погледнеш от различна перспектива.
А на Дан Браун нещата са от сората на: „ако баба ми имаше дръжка...“
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #28 -: Nov 18, 2019, 19:53 »
Тука некви атеисти нема ли ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #29 -: Nov 18, 2019, 21:56 »
Тука некви атеисти нема ли ?

   Как да няма ?
Виж колко ясно ще го напиша:

                       Атеизъм до дупка !
Активен