Автор Тема: Проблем с MBR и GRUB  (Прочетена 727 пъти)

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Проблем с MBR и GRUB
« -: Oct 04, 2013, 10:47 »
Здравейте. Имам инсталиран Zorin OS 6, към който, чрез опцията "инсталирай заедно с" бях инсталирам и Ubuntu 12.10. Системата и /home (при Zorin OS) бяха на един дял, като инсталаторът на Ubuntu-то си "отряза" 60GB от свободното място на диска, за да се инсталира. Т. като имах известни проблеми с Ubuntu-то, а и имам нужда от Windows заради някои приложения, вчера форматирах въпросния дял (60 GB) с идеята на това място да инсталирам Windows 7. Проблемът е, че инсталаторът на 7-цата ми дава грешка и съобщение, че не може да инсталира на въпросният дял, а още по-лошото е, че именно на него се е намирал GRUB! Опитах се да инсталирам на дяла Debian 6.0.6 с идеята той да създаде GRUB таблица и да мога да заредя Zorin OS, но за съжаление инсталацията стига до настройка на GRUB/LILO и извежда грешка!? Предполагам проблемът е в липсващ/повреден МВR. Дайте някаква идея как да възстановя MBR/GRUB без да ми се налага пълен формат на харддиска?!

п.п. в /home на Zorin OS имам много и ценни данни, които няма как да "спася" при евентуална нужда от формат и ново разделяне на харддиска?!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с MBR и GRUB
« Отговор #1 -: Oct 04, 2013, 11:46 »
Слагаш на дяла едно Убунту/Xubuntu/ Lubuntu, задаваш празният дял да се форматира в ext4 и на него да се инсталира / и най- вече GRUB да се инсталира върху dev/sda. Така обхваща целият физически диск с всички OS върху него. Това важи за всяка друга дистрибуция.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
GRUB зависва...
Кошче
diannik 0 3080 Последна публикация Jun 23, 2003, 15:16
от diannik
Мога ли да ползвам GRUB за стартиране на DOS?
Настройка на програми
feb 3 2918 Последна публикация Jul 18, 2003, 23:04
от feb
xp,RH9 i GRUB
Начини за увеличаване на бързодействието
sebastianz55 14 6732 Последна публикация Mar 16, 2004, 14:28
от sebastianz55
Grub
Настройка на програми
Borko 2 2649 Последна публикация Aug 16, 2004, 18:37
от Pinball_Master
Въпрос за GRUB
Настройка на програми
iwian 4 2704 Последна публикация Oct 14, 2004, 22:24
от