Автор Тема: Linux спрямо Macintosh  (Прочетена 4887 пъти)

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Linux спрямо Macintosh
« -: Nov 10, 2009, 10:34 »
    Здравейте,
 
          Имам молба- тези които са пробвали Mac OC - да дадат мнение спрямо един добре конфигуриран Linux с KDE,  има ли някакво предимство и в какво. Предполагам това ще е интересно и на останалите членове на форума. В интернет прочетох само общи приказки по темата Linux vs Mac. Интересно-дали не трябва да  съизмерваме Linux с продуктите на Apple, не на maicrosoft. Предварително благодаря.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Mitaka

  • Гост
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #1 -: Nov 10, 2009, 11:02 »
И дума не може да става за сравнение.
При МАК-а всичко просто работи, докато при Линукса за да проработи всичко, понякога се налага да се правят доста козметики :)
И... защо ВИНАГИ сравнявате Линукс с нещо друго? Линукс си е Линукс, Мак си е Мак, Виндовс си е Виндовс!!!
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #2 -: Nov 10, 2009, 11:28 »
  Тези приказки ги слушам къде ли не. Е какво сега - при мене на Suse, Kubuntu, PCLinux - всичко работи та се къса.Само хибернацията не работи. Само затворения драйвер на Radeon 9600 прави мизерии. Ще кажете- сложи си NVIDIA- добре -ще сложа!  Какво означава този шаблон - при Mac всичко работи. И в Linux веднъж като тръгне нещо няма спиране. Мисълта ме е - как работи-колко е качествено. А то какво означава при Mac всичко работи - в сайта на Creative например има драйвер за Linux,  няма драйвер за Mac! AMD процесорите не вървят- безкрайно много неща не работят на Mac! Ще кажете- купи си хардуер с инсталиран Mac-еми то има платени линукски дистрибуции- то с пари и баба може.  Безкрайни са оплакванията на хора опитващи се да подкарат Mac - тези които успяват от раз са под 3 % - далеч под процентите в Linux. На един Wi-Fi  то не тръгнало, на друг камерата - и то в съатношение много по зле от линукски форум! Малцина пък го подкарват с цената на доста занимавки. Мисълта ми е-  има ли Mac някакво реално предимство пред Linux- когато и двете OC са добре конфигурирани?
« Последна редакция: Nov 10, 2009, 11:48 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #3 -: Nov 10, 2009, 11:37 »
И дума не може да става за сравнение.
При МАК-а всичко просто работи, докато при Линукса за да проработи всичко, понякога се налага да се правят доста козметики :)
И... защо ВИНАГИ сравнявате Линукс с нещо друго? Линукс си е Линукс, Мак си е Мак, Виндовс си е Виндовс!!!
Много общо казано "Просто си работи". Според мен, ако въобще има предимство (пред линукс) затворената macosx, в която се наливат ужасни пари, е унифицирането на инсталационните им файлове. Когато пипнеш добре една линукс дистрибуция и си инсталирал всичко, което ти трябва, то системата просто си работи.
Иначе и за двете os няма всички драйвъри, които ги има за w., но причината не е в тях...
Всичко останало е реклама.
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

shoshon

  • Гост
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #4 -: Nov 10, 2009, 11:45 »
Mitaka е отговорил точно на твоя въпрос. Му Mac и Линукс няма база за сравнение. По долу ще говоря доста празни приказки и ако искаш не чети. Сигурно това вече го знаеш.

1) Целева група потребители и софтуер.
Mac демострира умението си да създава пълна екосистема от приложения, изцяло интегрирани едно с друго, за капак - и с хардуера. Резултат - абсолютен контрол в-у прозиводството, но и доволни потребители.

Маc e за хора който плащат
. Там нелегален софтуер не се позлва. Безплатния е доста ограничен ( чувал съм, че 90% е Open Source портове, те така или иначе ще разполагаш със същите приложения )

Apple не е Microsoft. Да не е. Там конрола е много засилен. Ако Apple бяха монополист сега нещата нямаше изобщо да цъфтят така. Често бивайки фрустриран от ограниченията които му се налагат, ( Милионите бутони на Win и бъговите в Lin ), потребителят търси отдушник в софтуер който не разбира напълно. В такива ситуаци аз препоръчвам повече четене, обаждане на приятел, но не миграция.
 
Да го обясним така:

Сядаш и си задаваш въпрос какво искам да правя с един компютър.Отговаряш си на отиваш и си вземаш такъв, купуваш си определения софтуер и получаваш поддръжка. Това струва пари и премахва нуждата да се правиш на  "кварталния хакер". Важно доуточнение - говорим за Desktop.

Да вметна нещо много важно. Microsoft поддържат MAC. Имат офис пакет за него, както и много други благинки. Да не говорим за подръжката на Exchange Server от Mac. Капакът е АppStore където има доста неща ( чувам на 100, 000 одобрени програми, а щом са удобрени значи имат стойност ).   
Gaming-а е друго нещо. Продуктите на Blizzard имат версии за Mac. Повечето MMORPG също. За друго не знам.

Архитектура/Дизайн - е знаем уж, че Mac и Линукс имат някъкви общи гени. Че коя ОS няма? Да ама аз лично видях как два RHEL и още два SuSE Enterprise Linux 9.0 обработваха 10 милиона заявки за час.  За съжаление не мога да дам информация, но MAC ОС не прави такива магий. Да де ама на тея неща и една музика не може да си пусне човек! А медиата за линукс няма да я коментирам... нема iTunes, нема DRM.
Забравих да спомен - Intel - Там десетте божи заповеди работят безотказно. ( както и при MS м-у другото ). Ако си с Мас Интел е твоя бог, а Паул Отелини e неговия пророк.
Мultitouch - е да си кажем....

Периферните устройства са част от Маc. А не досадни неща за който се искат драйвери. За българина е доста непонятно да ползва компютър като медиен център или домашен сървър. Е Мас там са спецове. iPhone, iTouch, iPod - управелнието на файлове по каталози, а не с drag-n-drop лично на мен ми харесва повече. Е говорим за "прозрачност","открита комуникация", ама мен пък ме кефи повече.

Виртуализация - Имат си тяхна (май безплатна) машина. VirtualBox върши също чудеса а си има и добавки.
 
2) Хардуер и поддръжка - "бъзикането" на компютъра не е работа на потребителя ( според мен и така трябва да бъде ). Драйверите са инсталирани автоматично. Вслучай на проблем... поддръжката.
Цена/Хардуер - е тук нещата се обръщат. Дори сухия хардуер на Маc струва с около $150-200 повече за същото качество ( поне така твърдят )
Но... но неща като "май трябва да купя повече рам" на всеки щест месеца мисля, че отпадат.

КДЕ - тук трябва да се замислим. КДЕ си е Windows. Два бутона на мишока, Scroll, Статично меню ( а контекстните в Мас могат да те поизпотят ). То като се замисля няма НИЩО общо с МАС.

За финал
:Задай си следния въпрос: С коя ръка е по удобно да пишеш - с лявата или с дясната. Ако кажеш лавя/дясна виж дали може да го пуснеш на виртуална машина ( Ако не те е яд за дадените пари )
Ако кажеш "с която свикна" - трябва да пробваш.
« Последна редакция: Nov 10, 2009, 11:49 от shoshon »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #5 -: Nov 10, 2009, 11:58 »
  shoshon - всичко изчетох :) . Лично според мен е добре, че MAC има предимства- защото това дърпа и Linux напред. Някой друг, ако има впечатления- да казва!
« Последна редакция: Nov 10, 2009, 12:21 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #6 -: Nov 10, 2009, 12:34 »
Както споменах "Всичко останало е реклама", включвайки и неверните твърдения, че софтуерът, предназначен за мак или майкрософтския, медии и т.н., не могъл да върви на l-x, etc. tc. c.

Допълнение:
  Е какво сега - при мене на Suse, Kubuntu, PCLinux - всичко работи та се къса.Само хибернацията не работи. Само затворения драйвер на Radeon 9600 прави мизерии.
Пробвай, на виртуалната, Mandriva One.
« Последна редакция: Nov 10, 2009, 13:09 от bulg »
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #7 -: Nov 11, 2009, 11:07 »
Истината е, че Мак се ползва главно от гъзарчета - хора, които искат да изпъкнат с нещо. За това и когато ги попиташ дали Мак струва, стандартният отговор е "да, много е готин, страшен е, върховен, направо никви Уиндоси и Линукси не могат да го стигнат".
И нищо чудно :) Това е все едно да очакваш някое парвеню да си признае, че скъпият Мерцедес му върши същата работа като Шкода Октавия да речем, или дори Дачия.
Няма да стане. ;)

По тази причина си мисля, че Мак отиват повече към т.н. луксозни стоки в икономическия смисъл. Те не се влияят от класическите закони за търсенето и предлагането, при които колкото по-скъпа е една стока, толкова търсенето е по-ниско. Хората, които купуват Мак в общия случай искат да демонстрират нещо, затова цената не е определяща при техния избор.

Иначе политиката на Apple ми е също толкова неприятна, колкото и тази на Майкрософт. Тъй че няма да купя Мак, а и като инженер обичам да имам по-пълен контрол върху компютъра си.
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #8 -: Nov 11, 2009, 12:09 »
Цитат
Истината е, че Мак се ползва главно от гъзарчета - хора, които искат да изпъкнат с нещо. За това и когато ги попиташ дали Мак струва, стандартният отговор е "да, много е готин, страшен е, върховен, направо никви Уиндоси и Линукси не могат да го стигнат".
И нищо чудно :) Това е все едно да очакваш някое парвеню да си признае, че скъпият Мерцедес му върши същата работа като Шкода Октавия да речем, или дори Дачия.
Няма да стане. ;)

Сигурно си прав до голяма степен, но вероятно има причина всички, които са пробвали да си го харесват и да остават на Мак (ако могат да си го позволят).
Mac OS X е POSIX съвместима операционна система - демек си е стандартен UNIX. Това я прави стабилна и лесна за администриране. Операционната система е туй дето му викат darwin и то е опен сорс http://developer.apple.com/Darwin/. Над тоя дарвин седи един много красив интерфейс, който не е опен сорс, обаче пък си е много готин и дава възможност за изключително лесно правене на каквото ти дойде на ума. Има възможност за инсталиране на всякакви линукс и бсд програмки, плюс тези на Мак.
Има и недомислици или по-скоро неща дето са направени нахално, че да си купиш софтуер. Примерно Finder, което им е файл браузъра - нещо като konqueror и nautilus е малко смотан. Няма cut, а само копи и пасте - туй вероятно спасява от разни унищожения, ама мене малко ме дразни. Другото гадно е програмата Preview, която като отвориш папка с картинки и цъкнеш върху една картинка, после със стрелка настрани не отваря следващата, а трябва да маркираш всички картинки, че да ги гледаш така - тука уловката е, че тряба да си  купиш iLife дето съдържа iPhoto и там нещата стават вече другояче.
И за да не кажете, че аз съм от гъзарите дето са дали сума пари за туй нещо, веднага казвам, че нямам компютър произведен от Apple, а с експериментална цел си зех dell mini 9, който в общи линии е напълно съвместим с операцинната система и движи мака почти без хакове, колкото да го видя какво е. Принципно ползвам само линукс, делчето го дадох на жената и тя се кефи, още повече че има iphone и интефейса и стана познат.
Иначе никога не съм барал истински мак и вероятно като е на зъл хардуер нещата са къде къде по-яки. Ама туй ми е последното за което ще дам пари.
И накрая предлагам да погледнете демото на magicmose и съвсем да се вдъхновите - едно такоз ще ми прилегне ама 100 кинта си е една зимна гума.
http://www.apple.com/magicmouse/
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #9 -: Nov 11, 2009, 12:17 »
Това е все едно да очакваш някое парвеню да си признае, че скъпият Мерцедес му върши същата работа като Шкода Октавия да речем, или дори Дачия.
И сега ако кажеш че Дачията е толкова удобна кола колкото Мерцедес със същите размери направо ще ти повярвам. Те наистина и двете коли ще те закарат от точка А до точка Б, и двете имат горе-долу аналогични компоненти, но не вярвам някой да се съгласи че няма разлика между тях.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #10 -: Nov 11, 2009, 13:17 »
Абе аз нещо напоследък съм се понавил да си купя един MacBook Pro или MacBook Air ама ще видиме....още не съм се донавил окончателно.... ;D ;D ;D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

petkouzunski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #11 -: Nov 11, 2009, 16:49 »
Имам 6-7 часа работа на един Макбуук Про (Intel процесор) и нещата, които ме дразнеха в него са свързани с липсата на десен бутон, странното местоположение на менютата на приложенията (да, за онази лента отгоре говоря), леко объркания за мен начин за минимизиране на приложенията и адски гадното вадене на дискове от CDто. Няма да говорим как заредих един сабайон от DVD, което после 10мин се чудих как точно да измъкна. От там нататък забележки не си спомням да съм имал. Вървеше адски бързо. Въобще няма да говорим, че се е замислял преди да отвори приложение или каквото и да е. Пиратски софтуер - колкото искате. На кило дето се казва. Визия - много шарен. Като за дете е правен. Ефектите на иконките долу ми харесват. Вървеше бързо, даже доста бързо.
« Последна редакция: Nov 11, 2009, 16:51 от petkouzunski »
Активен

vikktor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #12 -: Nov 11, 2009, 17:40 »
Реших и аз да се включа към темата  :)  Имам известен опит със MacOS X.Не беше на компютър пригоден за работа с мак ами на мойто настолно пц.Като цяло много зор докато подкарам инсталацията.После още толкова зор за да го накараш да зареди след инсталацията.Куп изпокъсани нерви докато подкарам видео картата, звук, лан картата, че даже и dvd-то.Както вече беше казано по-горе да шарено е спор няма но като цяло мен лично не ме дразнеше(по ме дразни синия панел и зеления "Старт" бутон на една друга ОС :D ).Един от проблемите, които имах с него(който така и не успях да разреша) бе че не искаше да се изключва нито да се гаси, да не говорим да за stand by.Като цяло това начинание ми отне от първия опит за инсталация до успешна инсталация(без глезотиите като лан, видео и тн.) към 1 месец.Другото, което ми направи впечатление беше че работи бързо, и то доста.Предполагам че факта се дължи на леката десктоп среда.Като цяло с Мак-а съм изгубил много повече време в настройки отколкото с която и да е друга линукс дистрибуция(дори с gentoo ми трябваше по малко време  ;D ), а и не успя да ме накара да се задържа повечко(към 2 месеца бях с него).Не ми предложи нищо повече от това което мога да си направя със линукс-а.

П.П.Преди време си направих тест. сидукс(дебиан сид) със lxde без тутинг(не съм пипал rc скриптовете с цел оптимизиране на буут тайм-а) с/у iDeneb 10.5.5 Сидукс-а зареди с 4 секунди по-бързо и работеше по-добр(по-бързо отваряше програми и тн.)
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #13 -: Nov 11, 2009, 18:18 »
vikktor, защо въобще сравняваш някакъв хакинтош с  mak OS X . То е ясно, че ще имаш проблеми да подкарваш каквото и да е с хакинтоша, при положение че някакви ентусиасти са писали драйвери за железарията, която няма нищо общо с мак.
И досега само един или двама се изказаха по темата - какво му е по-десктопско на мака в сравнение с КДЕ при вече инсталирани и настроени перфектно машини. Което значи, за тея дето не разбраха, че вече всичко си работи идеално и няма нужда от инсталиране на драйвери и т.н.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Linux спрямо Macintosh
« Отговор #14 -: Nov 11, 2009, 18:22 »
Май зехме да пишем глупости вече. Кой как си хакнал компютъра. Моя не е хакнат, само буутлоудъра му е хакнат. Няма такива филми като не  мога да конфигурирам това и онова. Говорете за истински мак, а не за нещо дето някой е адаптирал драйвъри и то не ще да тръгне. Човекът пита за мак, не пита за хакинтош. Мишките с един бутон отдавна не се използват - всяка една нормална двубутонна мишка си работи по начина, по който я ползвате и сега. Между другото еднобутонните мишки са си имат чар - задържаш копчето и се появява контекстно меню. А лентата с менюта отгоре е едно от най-яките неща  - има такъв аплет за Гном - global menu applet и менютата на програмите са в горния панел, като по този начин се спестява един пръст място. А сравнение с КДЕ не може да се прави, щото аз и ЛХДЕ предпочитам пред КДЕ-то. Вероятно КДЕ-си има достойнства, ама още не съм дорасъл да ги открия.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 8826 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7436 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7498 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 39442 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Linux From Scratch - Do-it-yourself-Linux
Начини за увеличаване на бързодействието
neosofti 2 4677 Последна публикация Jul 03, 2009, 08:43
от tyuio