Автор Тема: Предложение за Линукс списание  (Прочетена 13361 пъти)

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Здравейте, от много време исках да се регистрирам във форума, но все отлагах. Е днес реших да го направя и това, надявам се да прекарам добре и да срещна нови хора. От известно време имам идея да започна да правя някакво списание на тема Линукс, дори бях направил 2-3 "броя", то по-скоро приличаше на притурка от около 8-10 странички, но бях сам. Ще ги потърся ако ги имам качени някъде в интернет. Искам да предложа на тези, които имат желание и време да направим нещо подобно, но в по-голям мащаб. Не е нужно да сте големи разбирачи и гурута, аз самият се занимавам само от 3-4 години с Линукс и не съм много вещ. Другата ми идея беше да се направи канал в YouTube с ревюта и уроци, нямаме такова нещо на български, а хората, които не разбират много английски не могат да се възползват от хилядите видеа в тубата. Ако има желаещи ще се радвам да сътворим нещо. Идеята ми дойде просто от желание да направя нещо, не търся облаги.  ;)
Активен

danaildr

  • Гост
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #2 -: May 29, 2012, 10:22 »
//извън темата
http://vestnik.hbcom.info/
Май имаш някаква гадинка в кода, браузърите се оплакват. Провери си кода за неправомерно вмъкнати фрагменти от външни лица ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

danaildr

  • Гост
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #3 -: May 29, 2012, 10:46 »
Аааа то кода не е мой, аз само дадох линк към вече съществуващ вестник. go_fire може да каже повече за кода ... при мен сайта си се отваря нормално и без да се оплакват браузърите.
Иначе екипа скоро не е издавал нов брой, надявам се един нов сътрудник да им даде стимул за нов брой
« Последна редакция: May 29, 2012, 10:48 от danaildr »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #4 -: May 29, 2012, 11:11 »
frankennstein, здравей и добре дошъл във форума! Не слушай тези, които ще те пратят някъде да видиш нещо, в което да се включиш! Следвай това, което ти идва отвътре и не се надявай на много подкрепа. Всъщност, понякога тя може да е спирачка. Успех!
Казвай какво правиш, пък където мога, ще помагам. :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #5 -: May 29, 2012, 11:32 »
Линка, който е даден го знам  :), дори преди най-редовно си посещавах сайта и четох статиите с интерес. Аз си мислех за нещо по-шаренко, по-интересно и може би по-към начинаещите потребители. Причината да попитам и тук е че аз не съм от най-знаещите и можещите. Мога и сам да започна подобно нещо, но с 2-3-4 ще се получи по-добре, пък и всеки ще помага с нещо и ще дава отделни идеи. "Две глави мислят по-добре от една." ;) Ако все пак някой "се излъже" драснете ЛС със скайп или каквото и да е, та дори и в темата, пък ако има желание винаги може да се направи нещо.
Предишното ми начинание беше доста аматьорско, правих няколко странички на Word, елементарни уроци и кратки статиики, после ги експортвам в pdf и става като притурка. Има хляб в идеята, но аз самият нямам уменията да я развия.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #6 -: May 29, 2012, 14:17 »
И аз първо да кажа добре дошъл във форума frankennstein и намеренията ти са чудесни!

........Не слушай тези, които ще те пратят някъде да видиш нещо, в което да се включиш! ...........

Ласков, тука мисля, че не си прав! По принцип всеки проект трябва да има някаква цел на развитие и пътна карта ли кво му се викаше и да се обединяват хората около обща идея. Всичко друго е само прахосване на енергия.

Ето например този сайт колко много потребители си има и всички редовни са интелигентни хора, отзивчиви и привързане с времето към него. Ето онзи ден когато беше паднал за 1-2 дни на всички ни липсваше.
Едва ли администраторите няма да приемат конкретни идеи за освежаване, разкрасяване, по-добра функционалност каквото и да било за по-добра визия и функционалност, но каквото и да се започне си иска и сериозен ангажимент за да се изкара до край.
А покрай некомерсиалното, винаги има куп начини да се изкарат и кинти, стига да не се слагат на преден.
Аз лично винаги съм отстоявал това, че е по-ефективно и печелившо да си част от силна група от колкото лидер на нищото!
Активен

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #7 -: May 29, 2012, 14:28 »
backinblack, ако си мислиш че имам планове да направя нещо мега успешно и с всекидневен тираж..... :D. Идеята ми е просто да си запълня малкото свободно време с нещо интересно. 5 човека да има, които да се интересуват от подобно начинание, пак е нещо.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #8 -: May 29, 2012, 14:54 »
Aз понеже съм неграмотен и с дисграфия, немога да пиша, но пък мога да чета...
Но понеже съм и с астигматизъм, го правя малко трудно и предпочитам вместо гол текст доста картинки.
Демек ви трябва и график-дизайнер.

:)  :P
Активен

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #9 -: May 29, 2012, 15:00 »
Aз понеже съм неграмотен и с дисграфия, немога да пиша, но пък мога да чета...
Но понеже съм и с астигматизъм, го правя малко трудно и предпочитам вместо гол текст доста картинки.
Демек ви трябва и график-дизайнер.

:)  :P
Ако имаш желание, драсни, аз със GIMP съм като като магаре в совалка  ;D.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #10 -: May 29, 2012, 15:07 »
backinblack, ако си мислиш че имам планове да направя нещо мега успешно и с всекидневен тираж..... :D. Идеята ми е просто да си запълня малкото свободно време с нещо интересно. 5 човека да има, които да се интересуват от подобно начинание, пак е нещо.

Конкретни планове трудно се следват в това кризисно време, но когато правиш нещо защото ти е интересно и приятно(както обичам да казвам, за духовна чикия), вероятността да е успешно и да заразиш и други е по-голяма, а колкото повече нещата се развиват така както си искал, започваш и по-големи цели да си поставяш, получаваш повече внимание и уважение от околните, а някои започват и за услуги с предложение за заплащане да те търсят.

Виж при мен вече няколко приятели се обаждат и викат: Абе на един приятел да му преинсталираш и оправиш компютъра, той ще почерпи.
- Няма проблем(как да му откажа на приятелчето на който другия е приятел)!
Дойдат с лаптопа, донесат 1 кило ракия, 1 ПВС Бира, салата, кило мръвка и то като го обърна в пари идва повече от 20 лева дето ще му вземат в сервиза спретним си банкета и в повечето случаи компа остава за следващия ден, но тези удоволствия не са безплатни, а и преди това трябва авторитет да спечелиш :) .

П.С. Оф! От онзи ден ме e хванала музата за повече излияния :D
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #11 -: May 29, 2012, 15:58 »
@frankenstein
Ще започна с поздравления за инициативата и пожелание да имаш силите и мотивацията да я реализираш и поддържаш! Сега ето няколко мои мисли по въпроса:

Аз, като някакъв човек в екипа на "Линукс за българи", също първото нещо, което бих те посъветвала, е да се свържеш с екипа на "Home Linux". Причините са, че аз ги считам за свои (наши) приятели и, например, не бих поела инициатива, която те са имали, от името на "Линукс за българи", най-малкото преди да чуя те какво отношение ще имат. Също така мисля, че и те, и ти имате едни и същи цели, а и със сигурност знам, че имат нужда от хора за възобновяването на проекта и ще се радват да ги намерят.

Второто нещо, в случай, че решиш да не си с тях, понеже виждам, че в момента пишеш "вестник "Линукс за българи"", трябва да решиш дали искаш хората да те считат за издание на организацията/екипа/проекта "Линукс за българи" или за отделен проект. Не разбирам от право (тук има хора, които разбират, обаче), не мисля, че името "Линукс за българи" е trademark, но, поне заради добрите намерения на всички ни, е добре да се уговорим кой за какво ще го ползва (ако може да го ползва изобщо).

Трето - относно съдържанието и оформлението - ако имаш сериозни намерения, ще трябва да си особено прецизен, иначе почват да валят и основателни, и неоснователни критики, стават спорове, сърдения и пада желанието и на автор, и на читатели. Ето няколко съвета от мен:

1. Каква програма използваш? Като гледам бялата рамка около оранжевия фон, си мисля, че може би е офис - опитвал ли си нещо друго, например inkscape? Внимавай с отстоянията между параграфи, разчупвай подредбата. Не прави броят да изглежда като една обикновена статия от няколко точки.
(Цецо си го е казал - трябва човек с малко усет към естетика.)

2. Всички картинки от външни източници - следиш ли за лицензите им, споменаваш ли източниците (където трябва), търсиш ли svg варианти?

3. Пунктуация и правопис - търси редактори - хора, на които да показваш почти готовите неща, да ги четат и да ти казват като видят грешки. Това, че изданието е любителско, свободно, доброволно и т.н. не се приема (според мен, съвсем правилно) за оправдание. Не случайно, все пак, се наричаш "вестник", а не "личен блог", да речем.

4. Авторски мнения, разбирания, позиции, "мъдрости" - много внимавай (да не изпаднеш в ситуация, подобна на тази, която подиграваме в темата http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=43195.0). За пример ти давам постоянното "Линукс, Линукс, Линукс", а Линукс е само едно ядро, вярно, монолитно, ама не цяла ОС, каквото впечатление може да остане у хората. Търси мнения за текстовете, търси разнообразни позиции. Пример - има доста хора, които мислят, че подходът да се изтъква Линукс (нещо) на базата на Уиндоус (друго нещо) е грешен и само води до отдръпване на потребители.

Не искам да ти звуча строго, просто мисля, че начинанието си е сериозно и се опитвам да предам малко скромен опит от писане и четене на статии и новини. Пак те поздравявам за инициативата и ти пожелавам само успехи и развития!

ПС. "Другата ми идея беше да се направи канал в YouTube с ревюта и уроци, нямаме такова нещо на български" - имаме, казва се nau4i.me и с него са свързани доста от хората, свързани и с "Home Linux". И за това бих те посъветвала не да стартираш алтернативи, а да подкрепиш вече съществуващите проекти.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #12 -: May 29, 2012, 16:16 »
Aз понеже съм неграмотен и с дисграфия, немога да пиша, но пък мога да чета...
Но понеже съм и с астигматизъм, го правя малко трудно и предпочитам вместо гол текст доста картинки.
Демек ви трябва и график-дизайнер.

:)  :P
Ако имаш желание, драсни, аз със GIMP съм като като магаре в совалка  ;D.

За съжаление не съм дизайнер. Марчето ти каза какво точно имах в предвид... : )
Активен

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #13 -: May 29, 2012, 16:23 »
@bop_bop_mara, напълно съм съгласен с всичко, което каза, пък и аз приемам критики, щом ще се подобри качеството. По много от точките просто и да искам, не мога да направя нищо, защото нямам познанията. Ако се хвана да направя лого ще го направя, но няма да е така професионално направено, както ще го направи някой по-добре запознат(пример давам просто с логото). Работил съм  само с LibreOffice и съвсееееееееем малко с GIMP, за оформление на снимки, рязане.....Затова и реших да попитам тук, ако има други доброволци, знам че на хората не им се занимава с тия работи, реално погледнато кой ще седне редовно да чете такива неща, още повече щом са дело на непрофесионалисти. Аз сам няма да се хвана ПАК, просто не мога, идва ми много работата, но пък за сметка на това все още пазя ентусиазма и креативността.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #14 -: May 29, 2012, 16:36 »
@frankennstein Ако търсиш място за споделяне на видео уроци и имаш нещо в предвид, лично се нагърбвам с обработка, конвертиране и качване при нас ( nau4i.me). Колкото до вестника, там се занимава Гошо ( go_fire се подвизава тук, в научи.ме се пише wuser). До колкото знам той ползва Scribus  за целта ( това си е точно издателска програма, с доста голям набор от опции). За дизайн аз си мълча, защото не ми е изобщо от най-силните страни. Ако искаш можеш да пишеш на go_fire, сигурен съм, че ще те насочи, а може да измислите и нещо съвместно. Ако имаш някаква друга по-оригинална идея, ще мога да подсигуря и хостинг за проекта ( за помощ по изготвяне на сайтче не обещавам, защото напоследък нямам много свободно време).
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"