Автор Тема: Съвети: 5 неща които трябва да направите след инсталация на Ubuntu  (Прочетена 4283 пъти)

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Съвети: 5 неща които трябва да направите след инсталация на Ubuntu

https://www.youtube.com/watch?v=E8eSog_bhsk

Надявам се да съм помогнал на новаците!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Като напреднал, да забелязваш нещо да липсва ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Много хубаво, обаче… нищо не казват по въпроса за видеото, а без драйвер как ли ше баца убунтуту? Бих казал че инсталирането на видео драйвера е 1-то което трябва да се направи, ма все пак е и въпрос на избор.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

bot

  • Гост
Много хубаво, обаче… нищо не казват по въпроса за видеото, а без драйвер как ли ше баца убунтуту? Бих казал че инсталирането на видео драйвера е 1-то което трябва да се направи, ма все пак е и въпрос на избор.

 Убунтуто за разлика от Дебиан по време на инсталацията може да инсталира проприетари драйвери, което я прави по-подходяща за новаци
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Всъщност не може, не зная защо така мислиш.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

bot

  • Гост
Всъщност не може, не зная защо така мислиш.
знам го от опит. Като инсталирам Убунту wifi картата ми заработва веднага, докато по време на исталацията на Дебиан ми се изписва едно съобщение ( цитирам по памет): Засякохме че имаш еди-какво си устройство, ако желаеш да го ползваш ще се наложи да си инсталираш в последствие еди-какви си проприетари драйвери. Същото е и с видеокартата - при Убунту ми заработва от раз с Open GL, докато при Дебиан се налага в последствие да инсталирам каквото трябва.
 А ти защо мислиш че не може?

 ps ето и какво намерих в нета
https://wiki.ubuntu.com/BinaryDriverEducation
« Последна редакция: Feb 14, 2013, 13:36 от bot »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Всъщност не може, не зная защо така мислиш.
знам го от опит. Като инсталирам Убунту wifi картата ми заработва веднага, докато по време на исталацията на Дебиан ми се изписва едно съобщение ( цитирам по памет): Засякохме че имаш еди-какво си устройство, ако желаеш да го ползваш ще се наложи да си инсталираш в последствие еди-какви си проприетари драйвери. Същото е и с видеокартата - при Убунту ми заработва от раз с Open GL, докато при Дебиан се налага в последствие да инсталирам каквото трябва.
 А ти защо мислиш че не може?

 ps ето и какво намерих в нета
https://wiki.ubuntu.com/BinaryDriverEducation
Ами поглетнато така както го описваш може да се каже да. Има доста фърмуер и други драйвери които идват  с инсталацията за разлика от дебиан (те в един определен момент ги разкараха) специално за видеодрайверите (както и за модеми и за някой, не всички безжични карти) трябва да се съгласиш и то да ги включи или изтегли и инсталира. Не съм виждал драйвер на нвидиа или ати да работи без да го инсталираш/включиш.
« Последна редакция: Feb 14, 2013, 14:17 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Всъщност не може, не зная защо така мислиш.
Защото в първите прозорци на инсталатора от жив диск има отметка "Инсталиране на тези продукти от трети страни" или нещо подобно, като над него е обяснено, че става дума за несвободни такива.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Да, инсталира кодеци и т. н. флаш/млаш подобни, но не и видеодравери.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Май и драйвери ... - втория екран на тази страница.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
До сега никога не ми се случвало ubuntu да ми инсталира nVidia-та от раз, винаги ми излиза оная джаджа че имало драйвери които може да инсталирам ако искам по добра производителност на картата. За ATI положението е същото до колкото се сещам.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

danaildr

  • Гост
Само интелските карти тръгват директно, за АТИ и нВидиа после ти предлага ... поне до убунту 12.04 беше така. Наистина обаче първото нещо което трябва да направим са ъпдейтите и драйверите (ако искаме да ползваме несвободните драйвери разбира се).
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Първо се разрешават хранилищата. След това се актуализира системата и рестартира. Фирмените драйвъри може и да не се инсталират, ако системата работи добре със свободните, независимо, какво ти предлага Jockey.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Първо се разрешават хранилищата. След това се актуализира системата и рестартира. Фирмените драйвъри може и да не се инсталират, ако системата работи добре със свободните, независимо, какво ти предлага Jockey.

Много ми е интересно, как става това. При по-старите версии на Ubuntu след инсталация, при опит за инсталиране на някаква програма ми се е случвало да ми излиза, че еди кое си хранилище не е добавено. Гледал съм в Synaptic и Software Center и мисля, че ми се добави даденото хранилище след като инсталирах Flash, като преди това кликнах на Use Source. Интересното е, че при Xubuntu абсолютно винаги са ми се добавяли сами хранилищата.
Активен

Practice

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Първо се разрешават хранилищата. След това се актуализира системата и рестартира. Фирмените драйвъри може и да не се инсталират, ако системата работи добре със свободните, независимо, какво ти предлага Jockey.

Много ми е интересно, как става това.

Изключително трудно. Отваряш "източници на софтуер" или synaptic>>настройки>>хранилища и отмяташ всички хранилища, без предварително издадените актуализации /за да си нямаш проблеми/.
http://s19.postimage.org/k7cliuwc3/sources.png
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 7940 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Раздавам Дискове на UBUNTU
Живота, вселената и някакви други глупости
IvanST 31 12442 Последна публикация Jan 25, 2005, 16:16
от Joro
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7696 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21370 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 8105 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu