Автор Тема: Проблем с linux mint 18.1 mate Error  (Прочетена 9996 пъти)

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« -: Jun 01, 2017, 22:04 »
Така да започна с това ,че съм нов като потребител тук и нов в ползването на линукс :)
Инсталирах линус на стар хард 80 ГБ Linux mint 18.1 mate x64 и след инсталацията даде "error: file '/grub/i386-pc/normal.mod' not found.
grub rescue>" какво ли не четох какво ли не тествах и неще и неще .... нещата който се пробвах:
1.с команди взети от гугъл естествено :D
2. grub2  на флашка не , че знаех какво правя ,но цъках и не се получиха нещата
3.Прейнсталирах го сигурно поне 3-5 пъти и все така си стои

Само да поясна ,че е на стария хард ,защото на другия ми е уиндоуса и искам да ги направя да се буутват двата и повреме на стартиране на машината да пита кое да пусна,но по време на инсталацията на линукса съм откачил харда с уиндоуса за да не стане фал и да изтрия нещо :D
Благодаря Ви предварително !
« Последна редакция: Jun 04, 2017, 19:13 от cra7ive »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #1 -: Jun 01, 2017, 22:32 »
Върни си харда със смотаният Виндовс, щото там си сложил буутлоадъра (MBR).
Активен

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #2 -: Jun 01, 2017, 22:50 »
Върни си харда със смотаният Виндовс, щото там си сложил буутлоадъра (MBR).
Не че съм про ама каква връзка има ? Аз слагам линукса на флашка  и я буутвам после махам харда от уиндоуса и слагам другия хард и почвам инсталацията и след тва буум все тази грешка
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #3 -: Jun 01, 2017, 23:15 »
Не че съм про ама каква връзка има ? Аз слагам линукса на флашка  и я буутвам после махам харда от уиндоуса и слагам другия хард и почвам инсталацията и след тва буум все тази грешка

 Нищо не разбрах, чесно. Прочети пак какво си написал няколко пъти непредубедено и ще ме разбереш.

Логиката е - слагаш нужния хард, стартираш флашката, даваш автоматично делене и стартираш след инсталацията пак от същия хард, да видиш кво е станало, без да правиш шменти-капели.
« Последна редакция: Jun 01, 2017, 23:27 от malin »
Активен

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #4 -: Jun 01, 2017, 23:56 »
Не че съм про ама каква връзка има ? Аз слагам линукса на флашка  и я буутвам после махам харда от уиндоуса и слагам другия хард и почвам инсталацията и след тва буум все тази грешка

 Нищо не разбрах, чесно. Прочети пак какво си написал няколко пъти непредубедено и ще ме разбереш.

Логиката е - слагаш нужния хард, стартираш флашката, даваш автоматично делене и стартираш след инсталацията пак от същия хард, да видиш кво е станало, без да правиш шменти-капели.

Еми гледах какво е станало и видях грешката лошото е ,че продължавам да си я гледам :D
П.С: Сложих го на автоматично делене инсталира си се иска рестарт дадох му и като се рестартира стигам до тази грешка :/
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #5 -: Jun 02, 2017, 05:00 »
А да имаш някакви ограничения в биоса или пък схемата на делене на харда да е по gpt?
Активен

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #6 -: Jun 02, 2017, 12:50 »
А да имаш някакви ограничения в биоса или пък схемата на делене на харда да е по gpt?
Търсих UEFI  и EFI  в биоса ,но не намерих нищо подобно ,а това а харда си нямам и на идея каква е схемата :/
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #7 -: Jun 02, 2017, 18:58 »
T.e. ako имаш (примерно) във дял /dev/sda5 swap, записа на grub е отишъл в /dev/sda.

Стартирай сега пак Ментата като жив диск. Това да се случва на харда дето не ще да стартира. Отвори един терминал и в него напиши
Код:
sudo fdisk -l
и натисни ентъра.
И дай отговора тук.
Активен

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #8 -: Jun 03, 2017, 12:37 »
T.e. ako имаш (примерно) във дял /dev/sda5 swap, записа на grub е отишъл в /dev/sda.

Стартирай сега пак Ментата като жив диск. Това да се случва на харда дето не ще да стартира. Отвори един терминал и в него напиши
Код:
sudo fdisk -l
и натисни ентъра.
И дай отговора тук.

Само където сега ще сложа пак Mate 18.1 , че просто исках да пробвам дали нещо не е от самия релийз ,но предполагам няма да е различно си мисля  :D
https://ibb.co/f9ZdJF

А ето и как правя самия буут на флашката :) https://ibb.co/kXP0Xa

Пробвах и този вариант :
sudo mount /dev/sda1 /mnt

sudo grub-install /dev/sda --root-directory=/mnt
« Последна редакция: Jun 03, 2017, 12:52 от cra7ive »
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #9 -: Jun 03, 2017, 19:01 »
Виж сега, когато разделяш дяловете - гледаш как се казват, когато инсталираш grub - гледаш да отива при същата буква (без цифра).
И още - "захапал си" точно тоя "кокал", само с него ли е така или и с други (убунуту, дебиан, сузи, федора, сент...)?
Активен

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #10 -: Jun 03, 2017, 19:24 »
Виж сега, когато разделяш дяловете - гледаш как се казват, когато инсталираш grub - гледаш да отива при същата буква (без цифра).
И още - "захапал си" точно тоя "кокал", само с него ли е така или и с други (убунуту, дебиан, сузи, федора, сент...)?
Ами казаха ми да кликна на втората опция където го форматира и си го цепи сам, защото съм нов в тези неща и за сега така да се науча, а относно за другите имал съм убунту, кали линукс и блектрак и мак, но все на виртуална машина през 7ца или 10ка, но искам лека полека да махна уиндоуса и да карам с линукс, нода вида дали, ще ми тръгнат нещата първо, защото като гледам май няма да стане работата..... :/ на този хард е имало ХП преди това ако е от значение :)
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #11 -: Jun 03, 2017, 20:05 »
Виж сега, когато разделяш дяловете - гледаш как се казват, когато инсталираш grub - гледаш да отива при същата буква (без цифра).
И още - "захапал си" точно тоя "кокал", само с него ли е така или и с други (убунуту, дебиан, сузи, федора, сент...)?
Ами казаха ми да кликна на втората опция където го форматира и си го цепи сам, защото съм нов в тези неща и за сега така да се науча, а относно за другите имал съм убунту, кали линукс и блектрак и мак, но все на виртуална машина през 7ца или 10ка, но искам лека полека да махна уиндоуса и да карам с линукс, нода вида дали, ще ми тръгнат нещата първо, защото като гледам май няма да стане работата..... :/ на този хард е имало ХП преди това ако е от значение :)

предлагам ти да игнорираш всички приказки за Уиндоус. Щом е на отделен хард, който си махнал го игнорираме. Влизаш в биоса на компа и спираш всичките EFI неща. Пускаш всичко на Legacy mode или compatibility mode.  Вземаш 64 битова дистрибуция, инсталираш я на автоматик, на буутлоудъра му даваш инсталл на /dev/sda . Ако компа ти не е някой супер усукан лаптоп не би трябвало да имаш проблеми с тези стъпки. Това е. Ако искаш напиши с какъв хардуеър си.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #12 -: Jun 03, 2017, 20:33 »
Цитат
предлагам ти да игнорираш всички приказки за Уиндоус. Щом е на отделен хард, който си махнал го игнорираме. Влизаш в биоса на компа и спираш всичките EFI неща. Пускаш всичко на Legacy mode или compatibility mode.  Вземаш 64 битова дистрибуция, инсталираш я на автоматик, на буутлоудъра му даваш инсталл на /dev/sda . Ако компа ти не е някой супер усукан лаптоп не би трябвало да имаш проблеми с тези стъпки. Това е. Ако искаш напиши с какъв хардуеър си.
Хардуера е следния:
Motherboard:P5QL pro
Cpu: intel duo core E5200 overclock from 2,5 to 3,3GHz
Ram:6gb ddr2 800 mhz
Video: ati radeon 4870 256bit 1gb ram
Hdd:hitachi sata 500 gb obiknoven na 7200rpm/тук е уиндоус 7
Hdd: 80gb 7200rpm ATA
Преносим хард:Seagate go flex 750gb
Имам и други хадруерни боклуци по него, но мисля, че не са от значение.
На това дъно го обиколих цялото и не видях никъде, да има UEFi или EFI, а за легаси мода го засякох и беше май на ауто а на буутлоадера как да му дам dev/sda като на ауто не ме пита такива работи.
Буутва се линукса цъкам да се формира, дели и инсталира сам след това ме пита дали да продължа теста или там кфо беше забравих и като ресна машината и флашката е в кома пак влиза на лайв сд, без ф8 но махна ли флашката и ресна компа и дава тоя проблем с буута
Активен

malin

  • Гост
« Последна редакция: Jun 03, 2017, 21:26 от malin »
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #14 -: Jun 03, 2017, 21:12 »
Или направи флашката с unetbootin.
« Последна редакция: Jun 03, 2017, 21:35 от malin »
Активен