Автор Тема: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?  (Прочетена 8442 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Какво е вашето мнение другарчета!?
До сега съм бил все на Сигейт и нямам проблем с тях, но баракудите 7200.12 и 14. Такива са ми и на сървъра в райд 5 масив, но тези дни ще събирам нов сървър ще му взема сървърни, а не десктоп дискове, но този Сигейт ми се струва по-добър от WD RE4, та ми се ще да чуя и вашето мнение.

В 4 броя райд масив 5 ще са. Избрал съм му LSI 9271-4i райд контролер с ББУ, че е с най-много рам и мегахерци.
Дали ще мога да хвана 450МВ скорост на четене и запис се чудя! С евтиния 9240 4и с 4 дика 7200.12 постигам едва 250 в райд 5, а на единичен на десктопа 150.

Струват ми се прехвалени в повече WD RE4 май!
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #1 -: Nov 15, 2013, 17:09 »
Аз съм купувал Constellation и засега съм доволен.

Колкото до WD нямам опит, но едно време много отдавна нямаха много добро име и затова ги избягвам. Преди няколко години Когато Сегате се издъниха със сериите -  WD много се купуваха и то защото нямаше алтернатива на пазара. И при .12 та серия на сегате имаше проблеми. там от 4 диска 3 смених.

Но сега въпреки издънките на Сегате пак съм с Constellation es.2 и съм доволен. Какво да ти кажа всичко зависи от серията. Обаче серията се разбира че е читава след 3-4 години. А то до тогава вече отдавна е сменена. Бъркаш в торбата с змиите и каквото извадиш.

За скоростта знаеш ми мнението. тези ES.3 ги пишат че имат 175 MB/сек  Sustained Transfer  и ти гарантирам че е вярно каквото го пишат. ЗА раид5 мах трансфера трбва да бъде 3x175=525 MB/sec но само в началото на дисковете/масива. Така че наслука.

Откъде ще ги купуваш? АСБИС е дистрибутура на такива неща. И би трябвало да ги вземеш с 5 години гаранция. Ако някой ти ги дава с по-малко гаранция значи, че търговеца те работи.
« Последна редакция: Nov 15, 2013, 17:26 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #2 -: Nov 15, 2013, 19:12 »
Сигейт с 10-та май имаха проблеми за които съм чел, но нямам опит с нея. Моите са 12 и 14.

Чудя се също и дали да не взема 8 портов контролер и да ги направя 6 в масив, че шасито ми ще с 6 хот-суап диска с процесор XEON E3-1270V3, но си мисля, че може и да дойде излишно бръз, а не ми се дават още 250 лефа, а имам и намерение другите две гнезда да ги ползвам за друго. За съхранение на бекъпи.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #3 -: Nov 15, 2013, 21:04 »
За съхранение на бекъпи.

Бекъпи трябва да се държат на друг компютър! Не на същият!!! Той и без това си е достатъчно сигурен с райда.

Няма да ти казвам какво се случва, ако някое захранване изпусне. (например обратната връзка). Напреженията фръкват до небесата и гори всичко ---- може да ти изгори всичките дискове на един път.

Това е доста рядка ситуация и почти не се случва със съвременните захранвания ....... но е теоретично възможна. Такова нещо съм наблюдавал и чувал само 2-3 пъти.


Затова бекъпи трябва да се държат на друг компютър! Иначе какъв backup е? Та затова ползвай си всичките гнезда за райд. Ако искаш си купи 6 портов. Ем като добавиш още 2 диска в масива, ще скочи още трансфера.
« Последна редакция: Nov 15, 2013, 21:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #4 -: Nov 15, 2013, 22:42 »
Идеята за бекъпите е, на виритуалка върху масива да добавя като устройства Д: и Е: двата диска които са извън масива и тази виртуалка да пише директно върху тях, а не върху виртуална файлова система, та в случай на злополука с масива, на новия масив след като кача нова виртуалка, да мога да възстановя от тях. Или да ги прикача към друг компютър с Уиндоус и той да си ги прочете. На нея ще ми бъде и клиента за управление на сървъра и ще се достъпва под ремоут десктоп. В момента ги правя на виртуален Уиндоус на десктопа който ми е с Убунту.
Чак такъв вариант дето да ми изпушат всички дискове едновременно не ми е минавал през акъла, но ме е страх от варинта докато ребилдва райда при смяна на диск да се крашне и втори преди да се е ребилднал.
Тъй като ще пише на дискове извън масива, няма да товари масива докато бекъпва, а само малко процесорни ресурси. Там ще са ми бекъпите и на другия сървър и да си спестя цял компютър който да ми върви само за МГМТ и бекъпи.
Активен

The Ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #5 -: Nov 16, 2013, 04:22 »
Чак такъв вариант дето да ми изпушат всички дискове едновременно не ми е минавал през акъла, но ме е страх от варинта докато ребилдва райда при смяна на диск да се крашне и втори преди да се е ребилднал.

Е те затова съм сложил на сървъра RAID6, 4 диска по 750GB. Ама носи на загуба на до два произволни диска едновременно, без data loss. Верно губя повече дисково пространство, затова пък как спокойно спя! :)

Fail-вал ми е единичен диск през годините 2-3 пъти. Няма шашкане дали няма ей сега и 2-рия да крашне, отиваш купуваш друг, после минаваш през дейта центъра, сменяш го и не трепериш дали и 2-ри няма дa fail-не при array rebuild!
Активен

ThinkPad T60 8741-52G; Intel Core 2 Duo T7600 2.33GHz 4MB cache; 3GB DDR2; 750GB WDC WD7500BPKT-00PK4T0; 15.4" 1680x1050 WSXGA+; ATI Mobility Radeon X1400 128MB; Intel® PRO/Wireless 3945ABG;  Bluetooth/Modem/Infrared ;1Gb Ethernet; UltraNav; Secure chip; Fingerprint reader; 9c Li-Ion batt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #6 -: Nov 16, 2013, 09:58 »

Е те затова съм сложил на сървъра RAID6, 4 диска по 750GB. ........................ Няма шашкане дали няма ей сега и 2-рия да крашне, отиваш купуваш друг, после минаваш през дейта центъра, сменяш го и не трепериш дали и 2-ри няма дa fail-не при array rebuild!

А пък на мен ми се е случвало следното. Гърми единят диск. Ама като бутах кабелелите заради лош контакт изхвърли и още един диск :o Вторият диск дето го изхърли му нямаше нищо, но в един момент се оказах само с 2 диска. :o Добре че бях с РАЙД6. Тъй че има вероятност да изхвърли още един диск поради някаква съвсем друга причина.


Между другото САТА кабелите са много йебани в това отношение. Много често ама много често съм виждал на десктоп Компютри диска да прави проблеми заради лош контакт от сата кабела. А какво остава за райд контролер със САТА. ???

Абе общо взето този начин на контактуване със допиращи се пружиниращи пинчета върху писта.....така като го правят навсякъде в USB, SATA, UTP, LGA......SAS ??? E пунта мара и изключително ненадежден. Незнам кои идиоти ги мислят тези стандарти. Спасението е да са сложили силно пружиниращи пинчета и добро златно покритие.

« Последна редакция: Nov 16, 2013, 10:21 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #7 -: Nov 16, 2013, 10:21 »

Е те затова съм сложил на сървъра RAID6, 4 диска по 750GB. ........................ Няма шашкане дали няма ей сега и 2-рия да крашне, отиваш купуваш друг, после минаваш през дейта центъра, сменяш го и не трепериш дали и 2-ри няма дa fail-не при array rebuild!

А пък на мен ми се е случвало следното. Гърми единят диск. Ама като бутах кабелелите заради лош контакт изхвърли и още един диск :o Вторият диск дето го изхърли му нямаше нищо, но в един момент се оказах само с 2 диска. :o Добре че бях с РАЙД6. Тъй че има вероятност да изхвърли още един диск поради някаква съвсем друга причина.


Между другото САТА кабелите са много йебани в това отношение. Много често ама много често съм виждал на десктоп Компютри диска да прави проблеми заради лош контакт от сата кабела. А какво остава за райд контролер със САТА. ???

Абе общо взето този начин на контактуване със допиращи се пружиниращи пинчета върху писта.....така като го правят навсякъде в USB, SATA, LGA......SAS ??? E пунта мара и изключително ненадежден. Незнам кои идиоти ги мислят тези стандарти.
То затова не се правят сървъри със стандартни десктоп дъна/контролери/кутии.... Много добре са си измислени и чекмеджетата на сторидж решенията, кабелите са различни, такова нещо като "бутах кабелите" просто не може да съществува!!!!!!!! Но (нищо лично) от такива "администратори" дето "бутат кабелите" се чува само, че това било лошо, а онова било тъпо, а пък третото не било добре измислено! Напротив - има си стандарти и когато се спазват - няма проблеми. Когато се прави "да минем тънко" - ами.... минавате тънко... загуба на информация, побелели коси, безсънни нощи.... Избери си ;)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #8 -: Nov 16, 2013, 11:16 »
Абсолютно прав си Брада, ама понякога се търсят и нестандартни решения. Ако вървим само по стандартите които големия бизнес измисля става много скъпо, той ги мисли не за нас да е икономически изгодно, а за него възможно най-печелившо.
Ето сега, искам да си преместя десктоп дъното с и5 процесора в сървърна кутия 2У и да го ползвам ремоутно само за мгмт и бекъп, ама не става. В сървърната кутия требе сървърно дъно щото на сървърното дъно рамта е надлъжно и няма да спира въздушния поток, пък не ми се туря голяма кутия в шкафа и за това мисля за друга комбинация.
Е, да имаш 20-30 сървъра, не е проблем да отделиш една шапка пари за малък сървър който да го ползваш само за тази цел, ама докато стигнеш до 20-30 сървъра.........
Абе, пак ще го преместя, изимслихме му охладител на процесора, ама има вероятност като се задържи малко повече на голямо натоварване да започне да прегрява, ама пък за тази цел няма да се натоварва повече от 70% и по-нататъче малко ще рискувам. И без това вече ще е морално поостарял, а после в кутията мога и друго да сложа.
Иначе няма спор, че данните са по-важни от сървъра и компромиси в това отношение не бива да се правят и всичко требе да е добре обмислено.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #9 -: Nov 16, 2013, 11:45 »
Много добре са си измислени и чекмеджетата на сторидж решенията, кабелите са различни, такова нещо като "бутах кабелите" просто не може да съществува!!!!!!!! Но (нищо лично) от такива "администратори" дето "бутат кабелите" се чува само, че това било лошо, а онова било тъпо, а пък третото не било добре измислено!

Че е така така е. Че сърверските решения са направени по-добре и по-надежно така е. Но забравяй че електрониката си електроника навсякъде и контактите са си контакти навсякъде. Тъй че не бих разчитал на 100% като е сървер па било и то и от най-реномирания производител.

Може една вибрация от единият край на кутията да причини прекъсване в кабелче в другият край. Може като вадиш чекмедже, нещо съвсем малко да прекъсне на другият край.

Ако знаеш колко е ненадежна електрониката........ И твърдя че има страшно много работи които не са измислени правилно. Къде нарочно, къде поради икономически причини, къде поради тъпотия.



Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #10 -: Nov 16, 2013, 12:05 »
Съгласен съм, че има недомислени работи, но.... В същност само за сверка -> http://www.techcable.com/SAS-SATA/SAS-SATA.pps едно представяне... А на тема сигурност - ако искаш може да слезем много дълбоко в протокола (който е сериен) и неговата система за корекция на грешки, както и чисто физически параметри като температура на помещението, влажност на въздуха, запрашеност, вибрации, ракове.................. И не съм съгласен, че е възможно дори и да се мисли за някакъв компромис със сигурността на данните. Защото както каза колегата по-горе - сървъри много, ама данните? Може би стана малко неразбрано, но с две думи - няма прилика между нещата за работа (server) и нещата за игра (desktop). Включително и ползваните стандарти, кабели, конектори, дискови серии и т.н.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #11 -: Nov 16, 2013, 12:05 »
Цитат
Може една вибрация от единият край на кутията да причини прекъсване в кабелче в другият край

Еееее, ама тя кутията за да вибрира ще да има някаква причина!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #12 -: Nov 16, 2013, 12:17 »
Цитат
физически параметри като температура на помещението
Като става въпрос за температура на помещението, производителите на сървъри в спецификациите не пишат, че требело на 20 градуса да работят, а от - не си спомням колко, до +40 май беше и шъ дъ мъ извиняват, ама климатика ми с мен ще се съобразява, а не със сървъра!
На времето така спорих докато изляза на глава с вносителите на шевни машини, че в спецификацията я дават да работи максимум до 6000 оборота, пък те я продават с шайба дето развива до 4000 и нямало да ми уважат гаранцията, ако сложа голяма шайба каквато трябва за мах обороти и на двама като им теглих майните и се оборудвах от такъв който признава и се кротнаха. Излиза ми с номера, че видиш ли, мотора си идвал орегинално с такава шайба! Да, ама мотора не е орегинален с машината, щото орегиналния е 2-3 пъти по-скъп от китайския, абе........ търгашески си номера.
« Последна редакция: Nov 16, 2013, 12:19 от backinblack »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #13 -: Nov 16, 2013, 12:32 »
Еми то затуй СЪРВЪРНОТО ПОМЕЩЕНИЕ не се прави вкъщи, под кревата, в мазето, или на балкона. Но пък трябва много пара, дето няма да ти се върне после. Затуй батенка - евтинийката, с подръчни средства и според джоба. Това е. С много пари всеки ще се оправи, ама като ги няма човек, ще я кара някакси.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SEAGATE Constellation ES.3 или WD RE4 за райд 5 масив!?
« Отговор #14 -: Nov 16, 2013, 13:32 »
Еми то затуй СЪРВЪРНОТО ПОМЕЩЕНИЕ не се прави вкъщи, под кревата, в мазето, или на балкона. Но пък трябва много пара, дето няма да ти се върне после. Затуй батенка - евтинийката, с подръчни средства и според джоба. Това е. С много пари всеки ще се оправи, ама като ги няма човек, ще я кара някакси.

Бате, в момента най-много ел енергия се харчи за климатизирането на помещенията, а не за самите сървъри и скоро четох на няколко места, че фирмите вече започват да преразглеждат тези решения за толкоз ниски температури.
Хайде обясни ми като на що-годе технически грамотен човек, защо е нужно да са 20 градуса, като и при тази температура сървъра без вентилатори не може да се охлажда, а когато има вентилатори, те си охлаждат и на по-висока температура в помещението. Всички сървъри са с автоматично регулиране на оборотите им.
Просто като е по-топло помещението, вентилаторите ще въртят повече, но тока им ще е доста по-малко от този на климатика.
Праха вече е друга тема, но не мисля, че в жилището е повече от колкото в сървърно помещение.
Активен