Автор Тема: Пускане на сървър на Убунту 13.10  (Прочетена 5237 пъти)

Kakpane

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Здравейте !

Имам един стар компютър, който искам да направя на малко домашно сървърче.
Като се има в предвид, че съм супер начинаещ в Линукс и съм използвал само Убунту 13.10 е логично и да избера този Линукс за да стартирам сървъра.

Имам нужда от мини ръководство за това какви стъпки трябва да се следват при пускането на сървъра, съвети за по-добрата му работа и т.н.

П.П. Напълно начинаещ съм в Линукс и за първи път ще пускам сървър и съответно приемам всякакви съвети, забележки и напътствия.

Благодаря!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #1 -: Dec 15, 2013, 17:09 »
Като за начало, преинсталирай и сложи 12.04 щото е с дълга поддръжка. Това 13.10 след няколко месеца ще му спре поддръжката и няма да можеш почти нищо допълнително да му инсталираш.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #2 -: Dec 15, 2013, 17:14 »
И като второ начало - какво точно разбираш под сървър и какво разбираш под пускане? Без отговори на тези два въпроса няма как да се помогне.
Активен

Kakpane

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #3 -: Dec 15, 2013, 18:18 »
Ами искам да използвам комп-а като сървър към който мога да се свържа от отдалечени места, както и от вкъщи.

Какво значи, че ще спре поддръжката на 13.10, няма ли да мога да надградя след това до по-новата версия или ще трябва пълен формат и преинстал ?
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #4 -: Dec 15, 2013, 18:27 »
ще можеш да надградиш,но не винаги се получава, а за сървър това не е добре. затова последвай съвета на колегата и инсталирай последния LTS, защото е с по-дълга поддръжка, а сървърните версии имат още по-удължен съпорт.
Ubuntu Server
« Последна редакция: Dec 15, 2013, 18:29 от satir »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #5 -: Dec 15, 2013, 18:45 »
Ами искам да използвам комп-а като сървър към който мога да се свържа от отдалечени места, както и от вкъщи.

Какво значи, че ще спре поддръжката на 13.10, няма ли да мога да надградя след това до по-новата версия или ще трябва пълен формат и преинстал ?
Прочитайки тази статия от уикипедия ( http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8A%D1%80%D0%B2%D1%8A%D1%80 ) се опитай пак да ми отговориш...
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #6 -: Dec 15, 2013, 19:00 »
Тук съм почнал да пиша нещо по темата. Дано да ти помогне. Успех!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #7 -: Dec 15, 2013, 20:08 »
Ето ти четиво.

https://help.ubuntu.com/lts/serverguide/
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #8 -: Dec 16, 2013, 17:57 »
Всеки има своите предпочитания, аз лично бих заложил на debian-netinst. Минимална инсталация, без графична среда и pptp сървър.
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #9 -: Dec 16, 2013, 18:58 »
Извън темата, но искам да питам, дяловете вече ще се монтират в /media/user/ ли? Така ли ще е? Щото още не мога да свикна, като ползвам терм., да достъпвам дяла така и 5 сек. се чудя, защо ми казва, че няма такова животно в /media. Ако ще е така, малко ми е неясна причината за такава промяна. Сега ще погледна правата на /media/user
« Последна редакция: Dec 16, 2013, 18:59 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #10 -: Dec 16, 2013, 19:51 »
Логиката е същата, каквато е изобщо съществуването на каталога media — никаква. Още една от хилядите крачки за превръщане на ГНУ/Линукс в кочина. Всъщност от тебе чувам, но хич не се учудвам. Досега сме я докарали само до обор.



А Ве да питам и аз. Имам тук една щайгичка. Беше на секретарката на шефа, ама на дванадесеттата година, шефа реши, че не е фиешън. Та я взех аз.

Мно'о обичам да пуцам на циес. И съм чул, че от туй става пиерфектен сървър и вади две 'иляди кадъра. Ба-а. Подмокрих са. Ай сега некой тука стъпка по стъпка, с картинки да обясни как се прай. Спешно е!!! Довечера имам сесия с аветрите и трябва да е готов. Даже най-добре някой да дойде у нас и направо да го направи. Няма да го пращам по пощата, щото може да смените части.

Скайпа ми е: veseliqtpi4forever
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #11 -: Dec 16, 2013, 20:05 »
#офтопик
Бааааааси темата... Добре де... Или аз съм тъп или нещо е станало без да съм го отразил... Нали сървър се викаше на процеса, дето обслужва някаква услуга? И малко неточно тази думичка се употребяваше за желязото, върху което работи този процес??? Моля, просветлете ме, защото започнах да се сдухвам вече... Ще взема да си хвърля всички тапии вече... А пък от друга страна ако аз съм прав, тогава защо някои хора поощряват неграмотността? В една друга тема нали точно срещу въпросната неграмотност ритате всички???
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #12 -: Dec 16, 2013, 20:20 »
Тъй де, сървър е приложението, не чарколяка. Т.е., на всякакъв чарколяк, можеш да пляснеш сървър. Ако може да работи на часовника ти или обецата ти и там мож се инсталира и да се пусне.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #13 -: Dec 16, 2013, 22:01 »
Тъй де, сървър е приложението, не чарколяка. Т.е., на всякакъв чарколяк, можеш да пляснеш сървър. Ако може да работи на часовника ти или обецата ти и там мож се инсталира и да се пусне.
Анджък де... Я сега ми кажи какъв е отговора на въпроса "Как да си направя сървър?" според теб?
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Пускане на сървър на Убунту 13.10
« Отговор #14 -: Dec 16, 2013, 23:43 »
Най-важното нещо е да се знае много ясно, какво се иска. За какво ни е сървъра, какво искаме да направим. Важно е също, къкви са бъдещите планове или намерения. Да се направи предположение, за бъдещите нужди.
След туй се оглеждаме и даваме оценка на наличния хардуер и дали ще ни свърши работа. Както и да е, набавяме си машинарията. Така, че да може да се ъпргрейдва евентуално, с оглед на бъдещите нужди,
Инсталираме си сървърчето, настройваме го, пускаме го, тестваме го. Даваме на други да го тестват. Правят се промени, ако се налага. Пускаме го да бачка и следим. Поне месец. Ако не работи според очакванията, се търсят причините и се донастройва.
Това, ако правим сървър за собствени нужди. Ако имаме шеф или поръчител някакъв и трябва да му сглобим нещото, е много по-сложно. Щото докато правим горното, все ще има някакви странни хрумвания. Някъде видял нещо, дай и ние така, някъде чул нещо, можем ли и ние?! И това всеки път те кара да се върнеш назад или обърква всичко. Затова винаги първото нещо е, да се знае какво се иска и да се направи предвиждане поне за година напред. Да има един, свободен работен ресурс, за да може да поеме евентуално нарасналите нужди за поне година напред. Разбира се, ако се прави договаряне с поръчител за нещо, договорката е за нещото и задължително се прави договорка за всяка допълнително хрумнала прищявка. Защото това си е време, това са усилия. Ако не се плащат, губят се пари от забавени други поръчки или се губят клиенти, на които не може да им се обърне внимание, поради това, че угаждаме на "прищявките" на пича. Слагам го в кавички, защото може и той и ние да сме пропуснали нещо. Слува се понякога. В най-общи линии, аз така виждам нещата. Най-общо.  :)

Споменах за месец, но не месез да се кисне до сървъра и да се следи, Просто поглеждаме от време на време някои параметри и натоварването. Каквото ни интересува. Междувременно цъкаме CS  ;D
« Последна редакция: Dec 16, 2013, 23:48 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.