Автор Тема: Ако инсталирам Windows XP или Windows 7 на Виртуална машина под Линукс  (Прочетена 12243 пъти)

rumen6787

  • Гост
Имам един въпрос: Преди време си бях инсталирал виртуална машина в Линукс Убунту и в Линукс Минт - Virtual Box OSE версия 4. Зададох на виртуалният харддиск 70 ГБ, а физическият ми хард диск е 160 ГБ. И виртуалният харддиск ползва физическият харддиск, тъйкато е задaдено във виртуалната машина да инсталирам Windows XP или Windows 7. По принцип знам, че Windows винаги е товарил компютъра когато е инсталиран на физически харддиск и заема ресурсите от рам паметта, както и някои други програми за Windows като Adobe Photoshop, Illustrator, Fireworks, Dreamweaver, InDesign и продуктите на Corel.
Та питането ми е: Дали Windows товари виртуалната машина? И дали е удачно да инсталирам Windows XP или Windows 7? Имам рам памет 2 ГБ, процесор Атлон 2,4 Гхц, видеокарта Nvidia GForce. Благодаря предварително.
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Моя съвет е да си го инсталираш на отделен дял.
Активен

dryndryn

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
не мойш да слагаш "или" между 2 вина, дето не са равни, щото единият яде 2 пъти повече от другия.
Активен

rumen6787

  • Гост
Аз зная, че не мога да сложа два Windows-a на една виртуална машина, но де да имах по-голям харддиск, може и да сложа. Но на да правя диска на втори дял за Windows, ще ме отнеме час. А защо не искам Win7 защото той товари компютъра повече от Linux Mint, която е по-лека от него о не забива. Аз ползвам пиратски софтуер, защото нямам достатъчно добри доходи, да си купя легален софтуер. Минах на Linux от месец януари, но си бях на Windows докато свикна с Linux. И така свикнах на Линукс и си инсталирах виртуална машина, която ми зае 70 гб от 160 ГБ харддиск. Заради това не искам да ползвам Windows, защото бях жертва на хакерска атака от някакъв си, който се е правел на голямата работа. Пращаше ми експлойти и с шпионски прохрамки и кийлогъри проникваше в компютъра ми, като се представяше с различни имена. Точно по тази причина минах на Линукс, защото той не се влияе от троянски коне. Ако се опита да ми прати вирус, нали хората ще видят какво става, тъй като е с отворен код. Мисля да си остана на Линукс. Когато ми потрябва Windows бих си купил пшо голям харддиск, инсталирам си виртуална машинка, изключвам поделената интернет връзка, и така ще се запазя от вируси. Поне се научих как да се пазя и да не постъпвам глупаво. Сумати неща прочетох от Интернет. И така се научих. Научих и за Линукс, за което няма да съжалявам.
Инсталацията на виртуална машина не отнема часове, но инсталацията на линукс отнема само половин час, на Windows, или на дял от твърдия диск или виртуалната машина - цял час. Затова с Линукс имам свободата да правя, това, което искам без да преча на никого. Не мода да ползвам нещо като Windows и продукти за него - имам предвид продукти за графичен и уебдизайн, които не съм платил. Има алтернативи, вярно е че са орязани, но според нуждите вършат по добра работа и то зависи каква. Линукса в никакъв случай не е орязан, даже е сто пъти по-добър от бозата, за която повечето крадем и някои я плащат. Все пак нека има още мнения по въпроса. На някои може да е полезно да разберат. Можем да намерин как се инсталира Windows под Линукс чрез виртуална машинка.
1. how to install windows 7 on virtualbox? http://www.youtube.com/watch?v=HoSebbqBQQo
2. http://www.youtube.com/watch?v=bvx-hH9gWCA&feature=related
3. How to create a Windows 7 Virtual Machine with Ubuntu 11.04 (VirtualBox)
http://www.youtube.com/watch?v=ZaHbmbrqjvQ
4. Install Windows 7 inside of Ubuntu (or any linux distro) with Virtualbox 
http://www.youtube.com/watch?v=TA7c1DXpotM&feature=related
5. How to Share a Folder and Files Between Your Host Machine and Your VirtualBox Linux
http://www.youtube.com/watch?v=BSg-_3OFlrQ
6. Share Folder In Windows 7 And Connect It From Ubuntu
http://www.youtube.com/watch?v=BNs0zF-_FpQ&feature=related
7. http://www.youtube.com/watch?v=VuxSjiSVoBU&feature=related
8. Connect To Windows Shared Folders From Linux
http://www.youtube.com/watch?v=yDzwTm-wFAM&feature=related

Надявам се линковете да са полезни и да помогнат и на другите.
Активен

cybertorture

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Arch
  • Window Manager: openbox,i3
    • Профил
Здравй rumen6787,

как си направил виртуалния диск (dynamic?)
по мое мнение 70GB е прекаленно много. Направи го 10-15,20 според програмите който ще полсваш.
всички фаилове - документи и материали който ползваш ги сподели през samba
ако winXP ти върши работа не слагай 7(6.1?)
задели си до 1GB RAM памет и 1 ядро за виртуалната машина
погледни дали имаш vmx потдръжка на процесора 
Код:
cat /proc/cpuinfo | grep | vmx
ако имаш ще върви доста културно, ако не ще е малко тегаво :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
//off
Код:
cat /proc/cpuinfo | grep | vmx

Няма права черта ( | ) след grep.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

v13

  • Гост
И с толкова много изисквания за Вин 7 и една купчина програми за него се питам, защо въобще имаш интерес към Linux...
Активен

rumen6787

  • Гост
И с толкова много изисквания за Вин 7 и една купчина програми за него се питам, защо въобще имаш интерес към Linux...

Занимавам се с графичен дизайн като любител и записах магистратура по графичен дизайн към АМТИИ - гр. Пловдив. Научих най- важното за графичният дизайн. Причина за това е един човек, с който работих, в началото като аматьор и до професионалист не стигнах, но все още се уча. Преди се занимавах с Adobe Photoshop, Adobe Illustrator/CorelDraw, Пробвах ги да станат под Wine за Linux, но не станаха не тръгват, с изключение на Photoshop.
След това подкарах Windows на виртуалната машина заради хакерските набези на един луд, не знам дали е хакер, а може и да е кракер. и заради кракера мин ах на линукс с идеята да не ме тормози. и се оказа, че не знаел как да хаква линукс. явно няма толкова познания.
Оказа се голям артист, но нали му трябва и оублика, че да му се гледат моноспектаклите по скайп. И за това минах на Линукс. След това взел да ми пише в фейсбука, че съм ползвал незаконен софтуер, тук се оказа много прав. Като всеки човек с ниски доходи, ползвах пиратски уин и продукти за графична, растерна и уеб разработка. Минах на алтернативите им и се отказах от виртуалната машина, защото е тегова. И най-накрая мигрирах от професионалните програми към линукс или еквивалентите им с отворен код. Така се понаучих и с простички програми като Инкскейп, ГИМП, Ксара Екстрийм без Блендер. За уеб разработка се спрях на алтернативата на дриймуивъра, синята рибка или блу фиш. БлуФиш е страхотна програмка за уеб разработка с отворен код. В АМТИИ моите преподаватели имат изисквания да се работи с фотошоп и илюстратор за интегрирана обработка на изображения и идейни проекти като плакати, брошури и календари. За индизайн намерих алтернатива - скрайбус или скрибус. само за флаш или адобе флаш дали има алтернатива? ето това ми е интересът към линукс. почти свикнах с линукс и няма за какво да ползвам уиндоус, това ше го обясня и на своите работи. курсовите работи ще правя на алтернативите с отворен код. това е засега.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Мен ако питаш ако ще се занимаваш сериозно с графичен дизайн си карай на windows. Просто изискванията на клиентите ти ще са такива. А никой не те спира за ежедневни нужди да ползваш Линукс. Колкото до хакера дето те атакувал я сподели какво прави, че ми стана интересно. Ако си настроиш правилно windowsa не би трябвало да имаш чак такива проблеми.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Руменчо, з***************** го този виртуалбокс, а ползвай ВМуаре! Аз от една година, уиндоус ползвам само на виртуалка и е доста по-функционално от това да имаш инсталирани 2 ОС-и! Компа ти е перфектен за за тази работа която ти трябва. Правиш си диска на уиндоуса 20-25ГБ и ще ти е само "С", а като "D, Е......" ще мапнеш папки от хоим директорията на линукса и всичко ценно там ще го държиш. Освен отва, всички работни файлове ще ти бъдат постоянно на разположение и от двете операционни системи. ХП с 1ГБ рам ти е достатъчно. В уиндоуса ще имаш само това за което нямаш алтернатива в линукса и си шест! При мен на лаптопа с процесор селерон 1,6 и 1ГБ рам, ХП-то във ВМуаре върви по-леко и гладко от колкото директно инсталирано.
« Последна редакция: Aug 16, 2011, 04:35 от bop_bop_mara »
Активен

cybertorture

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Arch
  • Window Manager: openbox,i3
    • Профил
//off
Код:
cat /proc/cpuinfo | grep | vmx

Няма права черта ( | ) след grep.
Мммм да, моя грешка за която се извинявам.
Мен ако питаш ако ще се занимаваш сериозно с графичен дизайн си карай на windows. Просто изискванията на клиентите ти ще са такива. А никой не те спира за ежедневни нужди да ползваш Линукс. Колкото до хакера дето те атакувал я сподели какво прави, че ми стана интересно. Ако си настроиш правилно windowsa не би трябвало да имаш чак такива проблеми.
Винаги има смисъл да погледнеш какво има отсреща, а не да се взираш в стената :)

Руменчо, з***************** го този виртуалбокс, а ползвай ВМуаре! Аз от една година, уиндоус ползвам само на виртуалка и е доста по-функционално от това да имаш инсталирани 2 ОС-и! Компа ти е перфектен за за тази работа която ти трябва. Правиш си диска на уиндоуса 20-25ГБ и ще ти е само "С", а като "D, Е......" ще мапнеш папки от хоим директорията на линукса и всичко ценно там ще го държиш. Освен отва, всички работни файлове ще ти бъдат постоянно на разположение и от двете операционни системи. ХП с 1ГБ рам ти е достатъчно. В уиндоуса ще имаш само това за което нямаш алтернатива в линукса и си шест! При мен на лаптопа с процесор селерон 1,6 и 1ГБ рам, ХП-то във ВМуаре върви по-леко и гладко от колкото директно инсталирано.
VMware е още един платен продукт към листа + на 1-2 процесорни ядра на по стара машина едва ли ще забележи разликата
« Последна редакция: Aug 16, 2011, 04:35 от bop_bop_mara »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил

Руменчо, заеби го този виртуалбокс, а ползвай ВМуаре! Аз от една година, уиндоус ползвам само на виртуалка и е доста по-функционално от това да имаш инсталирани 2 ОС-и! Компа ти е перфектен за за тази работа която ти трябва. Правиш си диска на уиндоуса 20-25ГБ и ще ти е само "С", а като "D, Е......" ще мапнеш папки от хоим директорията на линукса и всичко ценно там ще го държиш. Освен отва, всички работни файлове ще ти бъдат постоянно на разположение и от двете операционни системи. ХП с 1ГБ рам ти е достатъчно. В уиндоуса ще имаш само това за което нямаш алтернатива в линукса и си шест! При мен на лаптопа с процесор селерон 1,6 и 1ГБ рам, ХП-то във ВМуаре върви по-леко и гладко от колкото директно инсталирано.
VMware е още един платен продукт към листа + на 1-2 процесорни ядра на по стара машина едва ли ще забележи разликата
[/quote]

Сървъра е безплатен и повярвай ми, че съм разцъквал и двете преди да се спра категорично на ВМуаре-то!
Активен

rumen6787

  • Гост
Мен ако питаш ако ще се занимаваш сериозно с графичен дизайн си карай на windows. Просто изискванията на клиентите ти ще са такива. А никой не те спира за ежедневни нужди да ползваш Линукс. Колкото до хакера дето те атакувал я сподели какво прави, че ми стана интересно. Ако си настроиш правилно windowsa не би трябвало да имаш чак такива проблеми.
Мен ако питаш ако ще се занимаваш сериозно с графичен дизайн си карай на windows. Просто изискванията на клиентите ти ще са такива. А никой не те спира за ежедневни нужди да ползваш Линукс. Колкото до хакера дето те атакувал я сподели какво прави, че ми стана интересно. Ако си настроиш правилно windowsa не би трябвало да имаш чак такива проблеми.

Аз не знам как да си настроя Уиндоус срещу хакерски атаки. Защото не съм на "ти". слагам по някоя безплатна антивирусна и защитна стена. Трябва на лично да ти разкажа за него. Инсталирах Уиндоус 7 с 30 гб виртуален хард диск и върви много добре на virtualbox ose v.4.1. под Линукс Минт. Сега ще си сложа необходимите програми и ще споделя папките с уиндоус виртуалката.
1. Отивам в Линукс Меню-Администрация - Управление на потребители и групи и избирам средният бутон Manage groups (управление на групи) и избирам vboxusers.
2. Включвам виртуалната машина  Меню-Системни инструменти - VirtualBox OSE .
3. Virtual Box OSE - Settings - Shared Folders и добавям новосъздадената папка в Линукс във виртуалната машина.
4. Включвам Уиндоус 7 от Virtualbox OSE. За да се подели една папка между линукс и виртуалната машина уиндоус 7,  както си във Virtualbox ose отиваш на Devices за добавяне на виртуални устройства от виртуалната машина и тази добавка се инсталира във Windows C:\Program Files\Oracle\VirtualGuestAdditions и всичко е готово. След което виртуалната машина Windows 7 се рестартира. И всичко е готово.
По този начин ще се работи с фотошоп, илюстратор и ще се съхраняват файловете в споделената папка и в линукс ще можеш да ги виждаш.
5. Включваш виртуалната машина Windows 7 - Windows Explorer  Tools - Map Network Drive (Интернет връзката в Уин 7 трябва да е включена след инсталацията) и намирате папката vboxuser. И там иска много играчка.
Само не знам как да споделям папки от виртуална машина с линукс убунту, дебиън, хром към линукс минт, която ми е настолната система инсталирана на компютъра. Ако има някакви деи нека да сподели.
« Последна редакция: Aug 14, 2011, 17:29 от rumen6787 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз виртуалбокса го изхвърлих защото е кернъл зависим, както и ВМуаре, но при ВМуаре-то като дойде ново ядро и си се прекомпилира автоматично, а тука ставаха едни бози, па и имаш проблем с USB устройства! Говоря за версия 3 и нещо си, но за новите нямам представа дали е оправен проблема.
Активен

3v1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 180
    • Профил
... изтрито ...


редакция от neter: Изтрито, съгласно т.7 от правилата на форума.
« Последна редакция: Aug 28, 2011, 10:31 от neter »
Активен