Автор Тема: OpenCV / обучаване на Haar cascade класификатори  (Прочетена 50587 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Поиграх си с SIFT с command line тулове от тука: http://www.cs.ubc.ca/~lowe/keypoints/

има две команди: едната ./sift дава ключовите точки и ги записва в txt файл или ги визуализира в картинка

втората ./match прави сравнение между двата txt масива изплюва броят мачнати точки (което явно и метриката за съвпадение) и може и да визулизра съвпаденията между картинките.


Направо съм изумен от качеството на алгоритъма. Не стига че открива съвпадения в позъвъртяни и жестоко кропнати картинки, но открива и картинка в картина, като самата картинка в картинката също е само част - кропната и завъртяна част от друга оригинална каринка.

Ужастъ :o


   
« Последна редакция: Apr 04, 2015, 15:13 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
.....
Ужастъ :o
 
Джордж Оруел 1984

Готови ли сте?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
.....
Ужастъ :o
 
Джордж Оруел 1984

Готови ли сте?
Ами не. Направо ми се изправя косата. Става страшно, когато две неща се случат. Когато религията се слее с държавното управление и когато това се случи с технологиите. Вече не можеш да си хванеш капата и да идеш в гората или в дивия запад да ловиш елени за препитание. Няка къде да се скриеш.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Винаги е стоял въпроса как се използват технологиите. Ама тука ще навлезем много дълбоко в метафизични проблеми. Всъщност за мен всичко се свежда до това, колко са образовани хората (масата). Колкото е по-образована, толкова по-малко шанс има да се появят на власт разни отрепки, ползващи науката и прогреса за лично облагодетелстване. Проблема е, че точно сега, в този момент, точно такива са на власт в така наречения "развит" или "нов" свят и се опитват да диктуват и налагат 1984 по целия свят.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ми то може би на власт винаги идват социопати, понеже социопатите ужасно много ги бива да манипулират хората и оттам и общественото мнение. Сега въпросът е какво става след като дойдат. При наличието на свободни избори (демек не пожизнено право на социопата да управлява и не избори където до стаичката те придружава другар с автомат) и при наличието на образовано население (демек не такова, където болшинството са крепостни селяни, дори не такова където болшинството са бачкатори в заводите), би следвало нещата да се балансират - просто защото такива мерки ще са непопулярни и ще гарантират недоволство и неблагоприятен изборен резултат на следващите избори.

Конкретно за България примерно имаме наличие на свободни избори, но нямаме образовано население. Това на моменти особено добре си личи. Примерно наскоро гледах в някакъв псевдоновинарски сайт някакво видео където някакви руски спецполицаи разбиват врати и пребиват заподозрени престъпници, в общият случай ужасно ненужна демонстрация на сила, примерно влизат 10 глигана в един апартамент и смазват от бой разни хилави невъоръжени чички, които ако ще да са терористи, просто нямаха никакъв шанс да им окажат каквато и да било съпротива. 90% от коментарите бяха превъзнасяне как трябвало да се прави и как им се падало, дива радост. И се замислих по въпроса откъде идва тази радост след като тези там не са осъдени и ядат една кофа бой просто защото са заподозряни. Още повече, в т.наречения "цивилизован свят" такова видео би довело предимно до негативни реакции, коментари за превишени полицейски правомощия, асоциации с третия райх, Оруел и т.н.


И стигнах до извода че хората толкова се радват на такива гледки просто защото правосъдието ни е скапано. То е скапано веднъж заради корупцията, но разните извършители на дребни кражби и битово насилие в общият случай нямат пари да подкупват съдии и прокурори, нямат пари за адвокати и все пак се отърват. Отърват се защото обвинителите не могат да представят достатъчно добри доказателства за да ги осъдят. И така, вместо хората да негодуват от безхаберието на прокурорите и полицаите, негодуват от това че полицаите тук не влизат по 10 говеда в жилището на някой джебчия достатъчно показно и не го смилат от бой достатъчно показно, защото нали е джебчия и така му се пада. В смисъл нормалния човек може и да мисли че работата на полицията е предимно превантивна и за задържане на заподозряни, но очевидно повечето хора в България (доколкото коментарите там са добра извадка) вярват че работата на полицията е да наказва престъпници, един вид съдът е тотално безсмислена институция и правораздаването трябва да става по усмотрение на една група тежко въоръжени милиционери. В крайна сметка тогава е нормално докато болшинството от хората вярват в такива неща, нещата с правосъдието да куцат и е нормално да раздават на прокурорите права да се месят в какво ли не, въпреки че това няма да разреши проблема, ако го разрешаваше - щеше вече да е имплементирано навсякъде.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Не ща да цитирам, но в последния абзац отново стигаме до образоваността на "хората". Ако те са образовани - няма да се кефят на такива неща и няма да бъркат ролята на властта (законодателна/съдебна/изпълнителна). Т.е. няма да смятат, че полицията не си върши работата (за което не съм много сигурен, ама това е една друга тема) след като прокуратура и съд пускат явни престъпници а свобода без наказание или с минимално такова.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Я, имам напредък.

Не с haar моделите де, там имам още много да работя, макар че имам напредък с разпознаването.

Ама проучих въпроса с лицевото разпознаване...та оказва се че Eigenface и Fisherface са най-разпространените варианти. Eigenface се оказа доста капризно и неточно нещо, не знам сигурно работи в някакви идеални условия, но fisherface докарва прилични резултати и без да се счупиш да тренираш модела с идеален мат'рял в достатъчно количество. Та схемата се оказва проста - ползвам готовия Haar модел за разпознаване на човешки лица. Във видеото открие ли се лице, парчето от битмапа където е намерено се скалира до някаква по-прилична резолюция (fisherface се задъхва да го прави примерно върху 800x600 с няколко десетки кадъра в секунда), обръща се в grayscale и се пуска fisherface разпознаването. Резултатът е приличен - разпознава домочадието вкъщи успешно.

Намерих и питонска TTS библиотека (espeak) която се оказа голямо дърво за съжаление (да не почвам оттам че беше мъка да го накарам да работи с pulseaudio). Има един гаден мъжки и един гаден женски глас с доста роботизирано звучене.

В зависимост от качеството на входните данни, с които тренираме алгоритъма имаме вариации, донякъде контролираме точността с един threshold параметър, който се подава малко по криптичен начин. Но като цяло за качествено разпознаване си трябват 10-20 снимки по възможност точно в анфас, по възможност с неутрален фон и по възможност с нормално осветление. Наруши ли се нещо от тези неща, започва да дава false positives. Снимките съответно се режат до необходимата резолюция преди да се тренира алгоритъма с тях.

Сега нещо забавно и доста неочаквано. Понеже ми хрумна да разпознавам лица от DVB-T телевизията (и даваха новини) или примерно от видеоклипове от нета, та кой с най-голяма вероятност ще дадат по новините...дам, бате ви Бойко. Обаче срещнах изключително големи трудности да си тренирам fisherface алгоритъма с неговата физиономия. Сега някой ще каже че това е нелепо, защото той е вездесъщ и из интернет могат да се намерят хиляди негови снимки. Ми може - пробвайте да търсите за "Бойко Борисов" в images.google.com. Проблемът веднага се набива на очи - почти невероятно е да видите снимка на Бойко където последния е застанал точно срещу камерата. Винаги, ама винаги го снимат под ъгъл и това достатъчно добре съсипва нещата. От първите 100 резултата сигурно не повече от 4-5 стават. Мен това не ме отказа и реших да търся клипчета в youtube където го интервюират или нещо от сорта. Това беше още по-потресаващо - пробвайте да намерите видео с ББ където пича гледа директно в камерата, а не под ъгъл. Това се оказва още по-сложна задача и аз досега не съм открил подходящ вариант.

Реших че е някакъв странен чалъм на фотографите и операторите или сигурно е модерно така да ги снимат вече или аз не знам какво. Обаче следващият за който се сетих да си тренирам модел (логично Цв.Цв, те двамата си ходят в комплект) - там е изключително лесно - не че повечето снимки дето google ми ги вади са перфектно правени срещу камерата, но мога да си събера относително бързо самплите.

Та очевидно тоя ефект го има изявен само при ББ, но не и при ЦвЦв, което ме навежда на мисълта че е нарочен. Което е забавно, защото никога нямаше да се замисля за това, ако не бях взел да си играя с лицево разпознаване и не се оказа че е зор да си тренираш модел с най-популярната физиономия в държавата. Обяснението ми убягва честно казано. Теорията ми е че изглежда някак по-героично или по-интелигентно сниман под ъгъл и поради тази причина предпочита да го снимат така. Това не обяснява достатъчно добре момента защо толкова рядко аджеба се намира някой, който да го накара да гледа срещу камерата. Очевидно пича държи да го снимат само такива, които го снимат под лек ъгъл.


Хаха, още по-забавен експеримент, тренирах лицево разпознаване срещу членовете на Бийтълс....само че по видеоматериал от интервюта правени през 80-те. След това изпробвах модела срещу клипа на Hey Jude, който е правен....не знам някъде края на 60-те, демек пичовете са с 20 години по-млади и доста по-различно изглеждащи със сигурност. Не очаквах голям успех, то и за човек би било сложно. Резултатът е тва:

https://www.youtube.com/watch?v=ExEqQvWYwCY

Пол Макартни упорито отказваше да го разпознае, което е странно предвид че субективно според мен най-много си приличаше с образа на младини. Джон Ленън обаче го закова, хитрата гад.
« Последна редакция: Apr 08, 2015, 01:15 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
Интересно, как червената рамка изчезва, когато си наведе главата.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Не знам защо цялата тази сага тук ме подсети за една класика...
Може и да е трудно да се намери но си струва гледането.

The Adolescence of P-1
или както е по-известен на запад
Hide and Seek (1984)


If this was 1977, imagine what computers can do now!!, 7 November 2001

Едно е да го четеш - друго е да го гледаш

П.П. И всичкия тоя труд само да го накараш да те разпознава, а...
« Последна редакция: Apr 08, 2015, 20:48 от remotexx »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Имам някакви смътни спомени, че това май са го давали в бг.... Много много одавна. 'Игра на криеница' ли се казваше ?!?!?

Относно нещата разисквани тук не става дума за Изкуствен интелект -- макар, че изглежа точно такова.

Става дума за тъпа и проста математика или за обикновенна статистика. Интелекта в случая се дължи или е привнесен от тези дето са мислили алгоритмите. Как да се вземе точно това от картинката което най добре описва нещо и след това да се сравни. Гадни числа без душа. >:(

например за SIFT алгоритъма акцента пада само върху особенни точки по картинката, ъгли и градиента на сигнала около тях. Е дали така мисли човека -- я каква картинка а тук има едни ъгли и точки. .. ми тези точки и ъгли ми приличат на точки от друга картина.... :o дай само тях да гледам. ама за другите работи по картината съм абсолютно сляп и изобщо не ги забелязвам.

Колкото и механично да звучи все пак върши превъзходна работа.



« Последна редакция: Apr 09, 2015, 11:39 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
@Naka - те точно този е филмът (не помня вече под какво заглавие излезе тогава - отдавна беше), ама наскоро го гледах пак ..а и понеже стана въпрос за социалната страна та се сетих.

Иначе строго погледнато въпросът за живота/душата/интелекта и пр. е сложен...
то и ние ората сме само химия, физика ..и малко хормони за цвят
ама отдолу градивните елементи са си от се същата Менделеева таблица и по-надолу атоми
(понеже физиците па все обичат да се набутват навсякъде за щяло и не щяло  ::) )

Та спорен е въпросът за интелекта въобще и изкуственият в частност. Според мен даже и теста на Тюринг нищо не решава т.е. решава най-много частния случай че онова насреща има интелект като на човек ...щото не съм сигурен че напр. при извънземни ще работи  8)


Благодаря на всички за идеите - ще ги пробвам скоро.. аз по друг повод де
http://www.alpha-wars.com/
и т.п. - мисля че това геометричното ще свърши работа
(щото мразя по лесния начин там - да се набърквам из джава и заявки.. предпочитам ИИ)

П.П. Споко и по една  [_]3 за всички
« Последна редакция: Apr 09, 2015, 20:38 от remotexx »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Айде сега, хвърли ме в размисъл. Да, определено това няма нищо общо с изкуствени интелекти, просто математика. Дали това е недостатък не съм убеден - върши си работата, често по-добре от човек дори. Човешкото зрение също си има граници. Примерно OCR софтуер, която разчита регистрационни номера на автомобили преминаващи с достатъчно голяма скорост, винаги ще работи далеч по-добре, отколкото човек. Алтернативно, софтуер който открива образи с идеята да ги брои, при подходящите условия, винаги ще се справя по-добре от човек. Но няма нищо "интелигентно" в това.

Всъщност те хората наистина са биологични автомати, аз не храня никакви илюзии по отношение на този въпрос. Но пък имат поразително добри възможности да се самообучават - софтуерът не че не може да го прави, но не го прави толкова добре и хардуерът не може да се сравнява с човешкия мозък все още.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Айде сега и ти ме хвърли в размисъл (и аз па зех че изрових - не знаех че е толкова старо)
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/1194565.stm
та вече имаме (изкуствен) интелект колкото на 1-2 г. дете
т.е. то тва парче вече требе да е 14-15 годишно..,
та както казваше един колега още навремето подсмихвайки се под мустак
време е вече да им отидем на гости с 1-2 дискети под мишница да си го изкопираме

т.е. компютърен ителект (ако предположим че е съизмерим с човешкия) ще бъде ли приет за такъв въобще или ще има война на световете и нека по-добрия... е тука хората тълкуват по-различно от компютрите де - може и да не сме по-добрите ама ако няма да ни има ще завлечем целия свят с нас. В сравнение с хората динозаврите са били доста по-културни все-пак.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Бах го, кви са тия sci-fi глупости сега. Между другото в една от последните sci-fi книжки, които четох, динозаврите бяха еволюирали, бяха си създали изкуствена звезда с един купол около нея и си пътуваха из космоса като adopt-ваха разни видове, докато един прекрасен ден не се сблъскаха с хората от родната им планета, за които не знаеха и които тотално им разказаха играта на общественото устройство и де да знам, готвеха се да им унищожат купола, но това в следващата книга, дето още не е излязла.

Аз след тази книга намразих птиците честно казано, бидейки еволюирали влечуги.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
OpenCV или libjpeg проблем
Общ форум
shoshon 0 2367 Последна публикация Jun 22, 2009, 22:02
от shoshon
OpenCV - Help
Web development
taloveca 0 2344 Последна публикация Jan 27, 2015, 20:06
от taloveca
Инсталиране на OpenCV
Хардуерни и софтуерни проблеми
4096bits 1 2551 Последна публикация Jan 23, 2017, 20:58
от remotexx
Обработка на снимка с opencv
Хардуерни и софтуерни проблеми
gosho987 9 4206 Последна публикация Dec 07, 2017, 17:52
от 4096bits