Автор Тема: Питане от абсолютен новак!  (Прочетена 33976 пъти)

zoomaniak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 157
    • Профил
Искам да инсталирам на моята машина Линукс - от това, което прочетох разбрах, че РедХат е за такива като мене. Въпросите са ми няколко:

1 - от къде да сваля фрее версия
2 - от СД след като я запиша се стартира самостоятелно както при Уиндоуса или не е така
3 - трябва ли да правя други неща. И дали има ръководство на български някъде в нета за инсталиране на РедХат.

Знам, че трябва после да настройвам всичко поотделно - или в днешни дни вече е решен и тоя проблем в Редхата.
Активен

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #1 -: May 15, 2011, 23:41 »
RedHat ??? Май не си чел достатъчно. Има доста теми за линукс дистрибуциите прочети малко по обстойно из форума. Инъче всички линукс дистрота имат графичен инсталатор записваш на диск и буутваш от сд всичко тръгва автоматично
Инъче ето ти редхат http://fedoraproject.org/
Относно фрий версиите всичкия линукс е фрий е естествно ина и "не-фрий" но това е отделен въпрос прочети из сайта който ти пказах това онова и не сам том и ще ти се поизяснят нещата. Четене му е майката
Като за начало ще ти дам някой насоки.
1. Прочети(проучи) как се дели диска какви дялове са необходими в каква фаилова система и т.н.
2. Проучи си хардуеара за да знаеш какви настойки ще са ти необходими след интсалирането и как се правят под определенот дистро
3. Има доста онлайн книги за линукс ползвай гугал и си избери някоя подходяща за четиво.
4. Проучи още веднъж дистрибуциите които са user frendly тоест най подходящи за начинаещи
Ето и как се инсталира http://www.youtube.com/watch?v=K1Ct2U30IKs&feature=related
Надявам се разбра че РедХат е компанията а детето и се казва Fedora желая ти успех  [_]3
« Последна редакция: May 15, 2011, 23:48 от SATANIC_SOUL »
Активен

Учим се докато сме живи....

zoomaniak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 157
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #2 -: May 15, 2011, 23:47 »
@SATANIC_SOUL

RedHat не е ли user frendly. Аз мисля, че ще срещна проблем с инсталирането и разните му там настройки.

Хайрда не ми е на няколко партиции - а е една. Ако трябва да пипам по биоса заради РедХата - неразбирам много.

А вече след инсталирането му - трябва да подкарам интернета. И др. нормални приложения, за да работя с машината ми, която вече издиша заради скапаният уиндоус и др. проблеми свързани с Бил Гейтс.
Активен

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #3 -: May 16, 2011, 00:02 »
User Frendly  е естествено не съм казал обратното но както сам каза имаш минимални познания и трябва да се поровиш малко и да прочетеш това онова. Изгледаи клипчето и  ще разберещ как се инсталира. Харда се дели.
Примерно
1 дял за виртуална памет (swap)
2 дял за root- на койито се инсталира линукса
3 дял Home - Където можеш да си съхраняваш информацията и при евентуална преинсталация да можеш да си я запазиш.
Моят съвет към теб е следният.
Направиси системата дуалбуут - което ще рече най просто казано да имаш и линукс и виндовс едновременно, та ако се скапе едното да можеш да ползваш другото докато го оправиш
Как се прави дуал буут ?
1. Заделяш един дял 20 GB да речем за windows  и си мяташ един windows на него
2. Заделяш един 20 GB  за линукса
3 Останалото го форматираш в NTFS да речем зада можеш да го ползваш и в двете ос
Пъров си инсталираш windowsa и след това линукса
Но пак ти препоръчвам не бързай прочети това онова как се дели диск как се настройва компа да буутва от цд и т.н.
Активен

Учим се докато сме живи....

zoomaniak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 157
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #4 -: May 16, 2011, 00:09 »
Примерно
1 дял за виртуална памет (swap)
2 дял за root- на койито се инсталира линукса
3 дял Home - Където можеш да си съхраняваш информацията и при евентуална преинсталация да можеш да си я запазиш.

Дял 1-2-3 имат ли, трябва ли да имат определена големина в МБ - ГБ имат ли си минимални изисквания - харда ми е 300ГБ

Искам да махна уиндоуса щото не съм го плащал и компа ми е в моя офис и някой ден скапаните НСБОП ще ми дойдат на гости. А имам още 2 компа в офиса с неплатена ОС на Бил Г...

Кое клипче предлагаш да гледам. Аз свалих Федора и утре ще мъча нещата.
Активен

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #5 -: May 16, 2011, 00:28 »
Клипчето което предлагам да гледаш е на този линк http://www.youtube.com/watch?v=58rZUbHLbA0&feature=related
Дяла 1. е дяла за виртуална памет (Swap) то трябва да е с големина колкото рама. Тоест ако рампаметта на компютъра ти е 512 Мb то и него трябва да го направиш толкова ако е 1024 Мb съответво големината му ще е 1024 mb и така на татък.
Втория дял е хубаво да е от порядъка на около 20 гигабайта.
А третия дял колкото ти е останало до 300 GB
Та щом ще го ползваш за офис ако работиш с CAD програми ще имаш доста затруднения инъче  офис пакет ще си имащ по подразбиране аналогичен на microsoft office и се нарича Open Office или Libre Office.
Същ така трябва да си наясно че виндовс програмите не работят под линукс е работят ама това е друга тема :)
Та кажи за какво ще изпозлзваш компа само за движене на офис документацията или позлваш и специализирани приложения за да бъдем по точни в отговорите.
« Последна редакция: May 16, 2011, 00:34 от SATANIC_SOUL »
Активен

Учим се докато сме живи....

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #6 -: May 16, 2011, 07:42 »
Пич, така, няма да стане, от форума.Линукс не е труден, но е различен и иска малко да прочетеш за основните неща.Тук
http://tonitochev.net16.net/
съм започнал да пиша едно е книжле за такива начинаещи като тебе. Ще ти отнеме 15 минути четене и се надявам да ти се проясни. Успех.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

zoomaniak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 157
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #7 -: May 16, 2011, 07:44 »
Цитат
Та кажи за какво ще изпозлзваш компа само за движене на офис документацията или позлваш и специализирани приложения за да бъдем по точни в отговорите.

Добро утро.

Те са 2 настолни и 1 лаптоп - машините. Но ако успея на един да го подкарам линукса ще го прасна и на другите. Незнам обаче за лаптопите как е, но има време ще науча всичко - надявам се де.

Ами на моя нямам спешъл програми - никакви. Нета. Бсплеъра. Офиса. ФТП ъплоуд. Пикаса3. Датабес ацес достъп до база от данни с една друга. Според мен нищо сериозно.

Проблем може да е администрирането на сайтовете ни, които са под джумла лиценз. Но това ще си проличи в бъдеще.
Активен

zoomaniak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 157
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #8 -: May 16, 2011, 07:46 »
Цитат
Пич, така, няма да стане, от форума.Линукс не е труден, но е различен и иска малко да прочетеш за основните неща.

Много благодаря. Ще прочета задължително.

Информацията винаги трябва да е достъпна и за самостоятелно управление от всеки народен човек :)
Активен

zoomaniak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 157
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #9 -: May 16, 2011, 09:01 »
А как са онлайн разплащанията под Линукс. Доколкото знам те не са зависими от ОС но все пак да попитам. Става на дума за акаунта ми в ДСК директ хихик.

И имам Microsoft access application - това има ли заместител под линукс. Дърпам от една база от данни на един сайт полезни за работният ни ден информации.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #10 -: May 16, 2011, 09:17 »
А как са онлайн разплащанията под Линукс. Доколкото знам те не са зависими от ОС но все пак да попитам. Става на дума за акаунта ми в ДСК директ хихик.

И имам Microsoft access application - това има ли заместител под линукс. Дърпам от една база от данни на един сайт полезни за работният ни ден информации.

Проблем може да имаш с електонния подпис и то защото някой сайтове искат ActiveX. А за Access-а в ООо си има Spreadsheet.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

zoomaniak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 157
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #11 -: May 16, 2011, 09:31 »
backtolife

Благодаря за отговора. Горе долу няма страшно май. Приказвах с един приятел - моят администратор, да дойде да оправи - инсталира нещата. Аз и преди години съм ползвал Линукс с Уиндоус ОС на един Хард. Но сега с тея от НСБОП и всичката тая конкуренция дето може да ти ги прати, за да те изкара от бизнеса - трябва да мина на Линукс.

Няма да давам грешни пари за ОС, която мога и да не ползвам. Уиндоуса визирам. Да не говоря колко съм "доволен" от него.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #12 -: May 16, 2011, 09:48 »
Пробвай на един компютър. Сложи му Линукс, виж дали ти тръгват всички приложения, който ползваш за работа и ако всичко е добре, може да мигрираш, ако не е така и все още искаш да минеш на Линукс ще трябва да търсиш варианти и решения на проблемите.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

zoomaniak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 157
    • Профил
Re: Питане от абсолютен новак!
« Отговор #14 -: May 16, 2011, 11:32 »
laskov

Благодаря. То да ви кажа уиндоуса така и така 7цата е почнала да се скапва от 30 дни насам и ако днес избутам ще е чудо. Метнах си най-ценната инфо на едно Хитачи-външен хард диск 3-5 тера и да не се плашим.

Сега днес в офиса е по-спокойно и си четем статии. Както усещам нещата не само Линукс е коренно различен но и вие като общество. По принцип в IT форумите рядко обръщат внимание на новобранци или поне да общуват с тях. Аз и си разпечатах доста статии.

А по принцип книга-книги - официално издадена на родният ни език има ли да си поръчам онлайн.
Активен