Автор Тема: За бизнес модела заложен в GPL лицензирането и други неща в света на Линукс  (Прочетена 21506 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Нещата не са особено сложни. Всичко опира до това, как виждаш света света около теб.
Преди много време ми разказаха една историйка. Този, който ми я разказа е бил с някакво западно милионерче по черноморието в разгара на сезона. И човека много доволен. Колоритно му било тук. Не било толкова рафинирано като курортите, с които бил свикнал и се врял да разгледа навсякъде. Та влезли в някакъв рибарски магазин. Излязъл с един калмар в найлонова торбичка. Та моя познат го питал, за какво му е този калмар, като няма къде да го сготвят. Били на хотел, нямали кухня в стаята. Калмара отишъл в кухнята на хотела и го сготвили накрая за таз компания, обаче се разочаровали. Както и да е. Отговора бил, че не му трябва калмара. Трябвал му етикета. Да види откъде е. Защото там, където живеел, тези неща се продавали няколко пъти по-скъпо. Ей по такъв начин тоз станал мултимилионер.

За софтуера не съм много сигурен, как може да се направи нещо сериозно. Просто още не съм се занимавал с такова нещо. Но не вярвам да се различава от каквото и да е било друго. Дали ще е програма или услуга, няма значение. Трябва да е като дреха. Да ти пасва интерфейса и да се ориентираш бързо в него. Да ти е удобно. След това е важно, да хване окото с дребни детайли. Ако ще е "свободен" софтуер, защити го по някакъв начин, ако ще изкарваш пари с него. Нека освовното в него да е безплатно. Продавай добавките. Ако ще е месинджър, нека разговорите, чата, синхронизацията и експорт/импорта на контактите да са безплатни. Продавай споделянето на екрана, файловете и папките. Ако ще платена добавка, пусни и нещо безплатно и интересно. Дръж хората в очакване и им дръж интереса. Не ги лъжи и не ги карай да четат безумно дълги условия за ползване на продукта ти. Никога не прави програмката си прекалено голяма и не и блъскай непрекъснато нови възможности. Ако искаш нещо допълнтелно да се случва и което ще увеличи разхода на ресурс като памет и процесорно време, направи нова програма и им дай възможност да си говорят. Пази го познато за хората и не прави експерименти. Може да се окаже объркващо и ако не изтръпват, докато се чудят, какво ще им поднесеш следващия път, леко си се унесъл в ентусиазма.

Не мога да пиша, че имам малко работа
Може да си допиша утре
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Има и още един модел, който корпорациите заобичаха - Облачният. Там се тръби, че всичко е оворен код и без пари, ама трябва да се абонираш за облака. Даже и да публикуват кода както е според ГПЛ изискванията, не може да се провери защото не можеш да погледнеш под капака. И те таксуват за трафик, за дисково пространство, брой връзки, на час, по лъжичка и т.н.
Всички вариации на Software as a Service (SaaS), Platform as a Service (PaaS), and Infrastructure as a Service (IaaS).
Даже работи дето не са Облаци, пак ги пробутват като такива, щото сега това е куул.
Така по-лесно си опазват авторските права на скриптовете дето са си натворили, а пък използват наготово свободен софтуер за услугата - MySQL, Apache, Nginx, контейнери, докери, mail сървъри и т.н. Хубаво, че ти взимат парите по малко (като на лизинга), получаваш услуги които биха били са немислими за малките фирми, не се занимаваш и споддръжка, но данните ти са на течение, което за някои бизнеси не е ок.
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 03:41 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Корпорациите са си корпорации и те си плащат! Има една фондация наречена ФСС, която е собственик на Линукс и ядрото и други ключови за еко системата проекти. Някои корпорации наливат кинта за да се развиват неща с които работят и имат полза. Други, като червената шапчица направо разработват, но за своя сметка и го предават за вграждане. Други ползват направеното от тези и правят други свои си неща, но програмиста си е програмист! Работи за пари и дали ще му плаща фондация или корпорация му е през онази работа.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Данните трябва да се криптират и да не са в облака. Аз важните неща си ги държа в един файл, за който съм казал на системата, че е блоково устройство, форматирано и криптирано. ЛУКС не съм му слагал. Файла дето съдържа тази файлова система го минавам през няколко дена през допълнително криптиране, а "ключа" е отвратително голям и различен всеки път. На всичко отгоре съм го забутал сред снимки и видео прекръстен подходящо.

От месец ми хрумна една хрумка за мобилно приложение и може и да има някакъв успех. Надявам се. Тя програмката почти е готова, че си я ползвам конзолна версия за да си автоматизирам някои неща, дето ги правя редовно. Трябва само да я облека в някакво GUI. И други две хрумки имам, но за тях ще ми трябва малко свободно време, че има неща, дето ми е малко трудно да смеля. Досега не се бях замислял за лицензите. Хич ме няма в тези неща.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
4096bits:
Цитат
Данните трябва да се криптират и да не са в облака. Аз важните неща си ги държа в един файл, за който съм казал на системата, че е блоково устройство, форматирано и криптирано. ЛУКС не съм му слагал.
   Аз съм ползвал нещо подобно (без luks ) , само че преди доста време; минава се
през loopback,после се вика командата "losetup  -e ..."  която отваря "устройството".
   Сега ползвам cryptsetup (тук вече се използва luks), твърди се,че този начин
е много по-сигурен.
   Tи какво си чел по въпроса ,кой метод е по-сигурен ?
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 10:36 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Данните трябва да се криптират и да не са в облака. Аз важните неща си ги държа в един файл, за който съм казал на системата, че е блоково устройство, форматирано и криптирано. ЛУКС не съм му слагал. Файла дето съдържа тази файлова система го минавам през няколко дена през допълнително криптиране, а "ключа" е отвратително голям и различен всеки път. На всичко отгоре съм го забутал сред снимки и видео прекръстен подходящо.

От месец ми хрумна една хрумка за мобилно приложение и може и да има някакъв успех. Надявам се. Тя програмката почти е готова, че си я ползвам конзолна версия за да си автоматизирам някои неща, дето ги правя редовно. Трябва само да я облека в някакво GUI. И други две хрумки имам, но за тях ще ми трябва малко свободно време, че има неща, дето ми е малко трудно да смеля. Досега не се бях замислял за лицензите. Хич ме няма в тези неща.


Този документ, дето е „блоково устройство“ му трябва архивиране и евакуационен план, ако искаш да не останеш без тези ценни данни дето са вътре. И разбира се не трябва да бъде качван по облаци.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
На някои хора манията да не им окраде някой личната информация ме фрапира :) !
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
LUKS e хубаво да има. Допълнително ниво на защита. А и достатъчно добро. Всъщност не съм сигурен дали може да бъде преодоляно. Каквото и да съм чел, ще е остаряло. Все по-добри машини и алгоритми се появяват и при това с притеснителна скорост. Просто трябва да си в крак, доколкото можеш. Съжалявам, че не съм специалист по тези неща. Гейта трябваше да е тук, та да каже нещо.

Иначе имам собствен начин да си криптирам нещата, но просто още не съм си го написал. От мързел. Би трябвало да е доста сигурен. На теория.
Трябва да направя нещо и да го пратя на някой да го троши, да видя, става ли за нещо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
   backinblack, ти да не би да си публикувал ДНК профила си във facebook  :D
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
На някои хора манията да не им окраде някой личната информация ме фрапира :) !
Може да те фрапира много, но мен ще ме боли далеч повече и ще съм много стресиран, ако ми откраднат това и, ако успеят да го строшат. Банкови аканунти, транзанции, плащания и прочее финансови дреболии. Та каквото ди направя по въпроса, ще ми се струва малко.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
На някои хора манията да не им окраде някой личната информация ме фрапира :) !
Може да те фрапира много, но мен ще ме боли далеч повече и ще съм много стресиран, ако ми откраднат това и, ако успеят да го строшат. Банкови аканунти, транзанции, плащания и прочее финансови дреболии. Та каквото ди направя по въпроса, ще ми се струва малко.
Има два типа хора: Едните си пишат паролите по тиекстита и стикита разлепени на всякъде и другите, които ползват криптиращи програми и си пазят файловете с тях като очите си.
Та първия тип хора никога няма да те разберат :) Също така те обикновено свършват като ония дядо от Дупница дето го тормози "хакер" и то не какъв, а магьосник :)
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 12:38 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
   backinblack, ти да не би да си публикувал ДНК профила си във facebook  :D

Моя профил във ФБ е напълно отворен! Няма нищо скрито, за такива, които не са ми "приятели". Контактите ми мейл, скайп и телефон са видими от всички. Боли мъ гъзъ каква информация събирал ФБ и кой какво щял да научи за мен. По същия остър начин коментирам и от личния си профил, без да се съобразявам с това, кой е съгласен и кой не е.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
На някои хора манията да не им окраде някой личната информация ме фрапира :) !
Може да те фрапира много, но мен ще ме боли далеч повече и ще съм много стресиран, ако ми откраднат това и, ако успеят да го строшат. Банкови аканунти, транзанции, плащания и прочее финансови дреболии. Та каквото ди направя по въпроса, ще ми се струва малко.

И-нет плащането ми е с тан кодове. Когато ползваш банка, трябва да ти е ясно, че информацията ще е винаги споделена. И аз ползвам банка само за разплащания в чужбина. В България ползвам наложен платеж за доставки и в брой. Всъщност, банките отдавна имат защита срещу "откраднат акаунт" и можеш само да зяпаш през него.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Не ползвам електронни разплащания в България за нищо все още, въпреки, че съм го правил.
Да не искаш да ми кажеш, че трябва да оставя всичко това на светло, щото видиш ли, банките имали защита?
Нали, ако стане нещо, ми се срива целия "бизнес". Два дена да закъснея с разплащания и съм дотам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
На някои хора манията да не им окраде някой личната информация ме фрапира :) !
Може да те фрапира много, но мен ще ме боли далеч повече и ще съм много стресиран, ако ми откраднат това и, ако успеят да го строшат. Банкови аканунти, транзанции, плащания и прочее финансови дреболии. Та каквото ди направя по въпроса, ще ми се струва малко.

Ако са финансови данни, то те вече са известни на съответните служби. Твоята защита е единствено срещу конкуренцията. Но, ако тя е достатъчно влиятелна (имайки предвид къде живеем), то това не те опазва от нея.

Все пак ти желая да не са гъсти „с когото трябва“.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear