Автор Тема: Proxmox влиза в emergency mode  (Прочетена 1619 пъти)

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Proxmox влиза в emergency mode
« -: Apr 18, 2018, 19:19 »
Здравейте,
Въпросният proxmox, който се троши е доста дълеч като разстояние. Към момента белезите са за недостиг на рам и kernel panic в определени ситуации. Това за сега е предимно теория, но звучи най-разумното обяснение. Мислех, че се случва заради спиране на тока, но след подменен ups отново го направи и няма признаци да е имало сътресения в токоподаването :) . Конфигурацията е 2 хард диска в zfs raid 1 и 1 брой за backup на виртуалните машини форматиран с ext4. Влиза в emergency mode при опит да се стартира системата след kernel panic-а, защото се е прецакал журнала на този ext4 за backup-и и не може да го монтира.

Доколкото прочетох този emergency e target на systemd, runlevel в който разполагаш с гол шел без монтирани файлови системи. Странното е, че продължавам да имам ping до машината, но няма стартиран ssh демон и няма как да вляза да пусна проверка на файловата система за да се стартира след това нормално. Чудя се за временно решение преди да се добави рам, тъй като процедурата по купуването ще е тромава и искам да си облекча живота малко, докато се случи.

Едната ми идея е да добавя ssh unit-а като необходим за този emergency mode, но нещо не успявам да намеря къде и как да го направя. Някой може ли да съдейства с идея как да го сътворя това. Другото, което се сещам е евентуално ако мога да го накарам да не се опитва да монтира този диск за бекъпите ако има проблем, но и това не знам как да направя. Ако има и по-добри решения, моля да споделите. Знам че лекувам симптома, а не проблема, но просто се намирам в такава ситуация :)
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Proxmox влиза в emergency mode
« Отговор #1 -: Apr 19, 2018, 10:27 »
   Най-добрия вариант е някой разбирач да провери на място какво
се случва (където е физически сървъра).
   Ако няма такъв ...
   Можеш ли да наблюдаваш процеса на стартиране на сървъра,
(разполагаш ли с IPMI интерфейс,той би ти дал много възможности)
Иначе ти остава възможността да провериш внимателно логовете.
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Proxmox влиза в emergency mode
« Отговор #2 -: Apr 19, 2018, 13:23 »
Здравейте,

Нямам директно опит с Proxmox, ползвал съм zfs/RAID1 но на BSD, отделно никак нямам особено доверие на systemd, поне 2-3 пъти ми чупи цялата система и логовете не ми бяха от особена полза.

Това което ми хрумва е да видиш какво се монтира от /etc/fstab файла и да коментираш монтирането на диска с ext4 и рестарт. Би трябвало ако проблема е в него да имаш достъп и да го провериш, дори ако райда работи и всичко наред не виждам проблем да създадеш нова fs/ext4 и после пак да активираш backup-a.

Това е малко само на теория, но дано има и нещо полезно.

Румен
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Настройка на text mode
Настройка на програми
sunhater 0 1597 Последна публикация Oct 29, 2003, 13:52
от sunhater
EMERGENCY!
Настройка на програми
Andronoff 22 2971 Последна публикация Nov 23, 2004, 13:26
от XaugyTuH
WLAN ad-hoc mode
Настройка на програми
no 8 5144 Последна публикация Dec 21, 2008, 02:18
от soton
Ще ходите ли на концерт на depeche mode
Живота, вселената и някакви други глупости
senser 16 4804 Последна публикация Jun 22, 2006, 18:11
от alabal
моля помогнете за rescue mode
Настройка на програми
p3tzata_ 1 2128 Последна публикация Oct 02, 2007, 18:13
от Gaara