Автор Тема: Как да сменя hostname на моята машина?  (Прочетена 2184 пъти)

KeuH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 68
    • Профил
Имам един проблем, който очевидно е елементарен, но ми убягва някакъв малък детайл, за да се справя с него.  Имам машина с две мрежови карти и двете с "виртуални" IP-адреси, едната от които е към "вътрешната" ми домашна мрежа, а другата е вързана посредством DSL (PPPoE) към квартална мрежа.  Естествено кварталната мрежа не ми дава hostname, но аз все пак искам да си нарека компютъра по някакъв начин.  Всъщност той има вече hostname, защото преди го използвах в една мрежа с фиксирано IP.  А сега искам да го променя.  Опитах с командата hostname, но след употребата й отварянето на която и да е програма ужасно се забавя.  Предполагам, че се получава някакъв проблем с resolv-ането, защото има несъответствие с /etc/hosts.  Когато обаче го редактирах него и рестартирах машината се получи долу-горе същия проблем, само дето конзола въобще не се отваря.  Ползвам SUSE 9.1 и естествено опитах и с yast, но когато се опитах да променя hostname на която и да е от мрежовите карти през yast ми дава съобщение от сорта "Please, enter valid domain name!"  Естествено аз нямам никакъв domain, просто искам да си нарека компютъра по някакъв начин с една думичка.  Ако някой може да ми помогне или да ме насочи към някаква друга настройка освен /etc/hosts и hostname ще съм много благодарен!
Активен

zazzko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 626
    • Профил
    • WWW
Как да сменя hostname на моята машина?
« Отговор #1 -: Jan 30, 2005, 13:28 »
Ако доставчика ти дава реално IP (даже и да не е статично) може да направиш следното:
1. Отиваш на no-ip.com и си регистрираш домейн там (безплатно).
2. След това си теглиш една малка програмка, която работи като демон (пак от там). Тя следи IP-то и обновява записа в сървърите на no-ip.
3. Променяш името ти съответно това получено от no-ip. За съжаление когато нямаш интернет, то цялата работа губи смисъл, защото програмите няма да могат да открият записа.

Друг начин е да си направиш елементарна програма, която да следи за промяна на IP-то ти и съответно да променя /etc/hosts и /etc/HOSTNAME и да я пускаш през определено време чрез cron или пък само след връзка с доставчика.

saturn_vk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 215
    • Профил
Как да сменя hostname на моята машина?
« Отговор #2 -: Jan 30, 2005, 16:26 »
/etc/HOSTNAME може да е само за slackware
Активен

"That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die."

KeuH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 68
    • Профил
Как да сменя hostname на моята машина?
« Отговор #3 -: Jan 30, 2005, 22:18 »
Благодаря на zazzko и saturn_vk за съветите.  Проблемът е решен!
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
ПРОБЛЕМ с smbclient -p 139 -M hostname
Хардуерни и софтуерни проблеми
OMA 1 1812 Последна публикация Feb 28, 2004, 22:36
от OMA
Hostname и MAC
Настройка на програми
Codebreaker 1 1701 Последна публикация Oct 26, 2004, 15:28
от
Проблем с hostname
Настройка на програми
inetd 11 3193 Последна публикация Mar 04, 2006, 18:29
от
iptables + hostname
Настройка на програми
h7d8 25 7010 Последна публикация Jan 11, 2009, 13:52
от gat3way
dhcpd - match hostname (regex)
Хардуерни и софтуерни проблеми
dvbb 22 4338 Последна публикация Dec 07, 2011, 11:31
от b2l