Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 28   Надолу

Автор Тема: Всякакви въпроси, свързани с Linux.  (Прочетена 132424 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #150 -: Jun 16, 2015, 18:04 »
Не. Бързо разбрах, че е някакъв китайски производител, но всички са такива, чипа също бързо го разбрах, но се оказа, че тогава нямаше за линукс нищо свързано с този чип. Може да е останало нещо сваляно в стари архиви, но като няма да зная, какво да търся... това са стотици хиляди файлове.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #151 -: Jun 16, 2015, 19:22 »
Аз за един конкретен случай мога да кажа, защото ми е много добре познат - IP камера, Foscam FI9821W.

Китайски джънк е, но въпреки това е забележителен хардуер - стриймва в HD резолюция, има IR ледове, съответно дневен/нощен режим, оптичен zoom, PTZ контрол, подържа ONVIF протокола и съответно се държи като истинска професионална IP камера - може да се открива по протокол в мрежата подобно на UpNP, само че барабар с всичките си endpoint-и за контрол, zoom и тем подобни. И най-важното, подържа наченки на някакъв edge processing, благодарение на ONVIF - примерно можеш да я конфигурираш хардуерно да си прави motion detection-а вместо да хабиш процесорно време с opencv, като при възникване на събитие, сървърния софтуер получава HTTP-базирана нотификация и знае че трябва да записва. Има и 802.11 интерфейс на всичкото отгоре, мога да я сложа където си искам без да й мисля жица. А, и като екстра - full duplex аудио - освен че можеш да слушаш, може и да пращаш аудио и камерата си има високоговорител, абе почти всички благинки налични за IP камера висок клас, като изключим че оптиката й не е толкова прекрасна и че е за стайна употреба. И цената е брутално поносима на фона на всичко това - около 200 лева. Всяка друга камера с гореизброените наклонности в най-най-оптимистичния случай е едно поне 500-600 лева, макар че предвид предлагането из родните магазини и цените които подържат, по-реалистичната цифра гони 1000.

Идеална играчка за софтуерни експерименти с идеална цена. Понеже не можах да повярвам че това е възможно, реших да изчета малко ревюта и отзиви по въпроса. Та значи има една тъъъъънка уловка. Всичко се конфигурира през браузърен плъгин. Производителят твърди че се подържат най-използваните браузъри (FF,Chrome, IE) и това е вярно, защото има плъгини и за трите. С малката уловка че плъгините ползват activex контрол и съответно работят само под уиндоус. През уеб интерфейсът без плъгина можеш горе-долу единствено да й ъпдейтнеш фърмуера и да й сетнеш hostname-а. Демек елементарни неща като например да й настроиш IP адреси и маски изискват уиндоус. За екстрите от сорта на аудио и motion detection да не говорим.

Понеже както се оказа въпросната камера вероятно поради цената си има някакъв култов статус измежду някакъв ограничен кръг от хора, реших да видя дали някой не си е играл да reverse-engineer-не нещата, да е подкарвал примерно снифър и да е разбрал как activex контрола си комуникира с камерата. Тогава попаднах на още по-забавното: фърмуерът на камерата е всъщност линукс-базиран. Та имаше съответно разни експерименти с image-а от разни хора.

Това просто главата не ми го побира. Правиш хардуер с линукс-базирана операционна система, който да можеш да ползваш само под уиндоус. Пълна кретения. Не че ми е проблем да сложа някакъв уиндоус във виртуална машина, ама въпросът е принципен и се нервирах на китайската простотия. Поради тази причина се отказах от въпросния джънк.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #152 -: Jun 17, 2015, 01:39 »
ActoiveX контрола? Интересно.
Те не бяха ли просто библиотеки, минаващи през COM регистрация и достъпни за ползване в браузъра?

Как биха могли да си комуникират с камерата по друг начин, освен мрежово, при все, че конфигурацията става отдалечено?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #153 -: Jun 17, 2015, 02:10 »
Те си комуникират мрежово естествено, ползвайки IP протокола (в случая специално с тази камера - обикновени HTTP заявки доколкото разбирам). Просто тъпанарите не искат да се хабят да правят уеб приложение дето бачка на всякакви браузъри пред това да нашляпат activex говно дето ще изглежда еднакво...на всеки уиндоус.

От друга страна, това не ме радва, защото най-малкото искам да конфигурирам първоначално животното (поне IP адрес да му набия, да му сложа няколко основни настройки, потребител и парола най-малкото и след това през ONVIF да си достъпвам програматично наличната функционалност). На мен ми се предоставя вариант, който тотално не работи на нещо друго освен уиндоус, т.е без уиндоус камерата е неизползваема - трябва си поне за няколкото минути, колкото да го настроиш. Аз дори и да знам какви заявки се пращат, нямам готов вариант да ги пращам (е, някой се е сетил да напише някаква curl-ска дивотия, която поне основните неща ти дава да пипаш през конзолата). Гледах им официалните съпорт форуми, мистериозно разни макаджии здраво ги тролеха, линуксджии почти нямаше.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #154 -: Jun 17, 2015, 10:43 »
Проблемите идват от това, че 90% от хората и хабер си нямат от компютри, ползват Виндовс, защото си мислят, че това е компютъра и не им дреме, че ActiveX и друга М$ щуротия е все едно да си свалиш гащите, надупиш, разтвориш бузи и чакаш принца  >:D  Само Гугъл, ако могат да ги излъжат и с ХромеОС-а си иначе надупването ще продължи  ;D
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #155 -: Jun 17, 2015, 12:19 »
По принцип, няма и защо да ги интересува, какво става в компютъра им. Всеки си има интереси и, ако машината му трябва да погледне фейсбука, да си прегледа пощата и да си дръпне някой филм да изгледа за приспиване, не виждам, защо трябва да навлиза в детайли.
Положението нямаше да е такова, ако толкова компании, фирмички, хора, вече не искаха да се доберат до информацията за него. Интернет предостави брутално лесен, масо и много по ефтин начин за маркетингови проучвания. Който може да се приложи за всеки човек. Почти няма хора в развиваща се и нагоре държава, да няма досег с интернет. Та навиците в интернет са едно, но ако могат да ти погледнат и в компютъра, манна небесна за тях. Тотално те разбират, що за човек си и какво би си купил. Ако беше само това целта, щях да им пускам редовно достъп до списък с файловете на компа си. По-добре да ми рекламират нещо, което ме интересува, отколкото да ме заливат с глупости. Ама не е само това.
Та сега иди обясни на Windows човека, че не е достатъчно системата да му иска парола при логване, за да е спокоен. Иди му обясни, че Линукс е нещо по-приемливо, удобно, времещадящо и по-малко главоболно. Как ще те разбере.
Обяснявал съм елементарни неща. Какво е файлов мениджър и как се ползва, какво има в Старт бутона и как да си намери нужната програма там. Какво са торенти и как да му кажеш къде, какво да свали. Супер елементарните неща. Мисля си, че всичко е наред, след два месеца: това как се прави, къде са ми тея и тея неща... За Windows система.
Та, ако на такъв човек трябва да му кажа, че трябва да отвори терминал и да напише apt-get update && apt-get upgrade например, забрави. Само да чуе думичките терминал, команда. Графичния интерфейс няма значение, щото, ако не мож се оправиш с единия, няма да можеш и с другия. Не са чак толкова различни.
Линукс? Да, ама за човек, който те слуша, като му говориш и после проверява сам в нета, за нещата дето не е могъл да схване на момента. Че да не ти губи времето. В противе случай си си загубил времето, а и на другия. Това не се връща никога. Живота е кратък!  ;D
« Последна редакция: Jun 17, 2015, 12:21 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #156 -: Jun 17, 2015, 13:08 »
4096bits, нищо не може да се ползва "ей така" без да отбираш. Прост пример: може да траеш със зъбен камък доста време, ама ще ти изпили нервите, докато не отидеш на зъболекар да ти го махшне. Така и с Виндовс-а ползваш като "ербап" и после или преинсталираш или ходиш да ти махнат вирусите. Линукс пък да вземе някой да ти обнови системата :) Като цяло Линукс се администрира по-лесно като сравним със сини екрани и грешки с номера, дето ровиш като "абдал" да разбереш за кво иде реч. Не в Линукс няма гледане, ама като направиш 1-2 неща и виждаш, че нещата са тривиални  :)
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #157 -: Jun 17, 2015, 13:26 »
gat3way, за въпросната камера Foscam, може да се управлява с CGI команди през който и да е браузер, curl или каквото ти дойде на акъл :).
Незнам попадал ли си на този документ ;)
Активен

tdonev

  • Гост
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #158 -: Jun 17, 2015, 14:07 »
... Изтрито от автора ...
« Последна редакция: Jul 25, 2015, 00:55 от octanium »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #159 -: Jun 17, 2015, 14:16 »
Я, това не го бях виждал. Много мерси. При това положение ще взема да премисля дали да не си я взема все пак...

П.П лелееее какъв им е английския на тия хора дето са го писали това, имам чувството че на места са ползвали google translate или нещо от сорта :) Има култови пасажи от сорта на:

Цитат
All the CGI APIs is based http protocol, IP camera could be manipulated by CGI command in
client or other web application .

Цитат
To setup or manipulate device: This type of CGI will be return the reuslut text, If CGI is
executed successfully ,”HTTP/1.0 200 OK” will be returned;otherise , for
example: ”Error Data-Length:91 unrecongnized or incomplete command line.” it tells
us the CGI parameter error.

Цитат
Some device does not support this attribute , reference to
Appendix I: Definition of device type

Цитат
Return Value Success: contain Success

Цитат
OSD name , Support English characters only. Length
can not exceed 16 characters
« Последна редакция: Jun 17, 2015, 14:29 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tdonev

  • Гост
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #160 -: Jun 17, 2015, 14:47 »
... Изтрито от автора ...
« Последна редакция: Jul 25, 2015, 00:55 от octanium »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #161 -: Jun 20, 2015, 11:12 »
Трябва да видите това :D
https://www.youtube.com/watch?t=14&v=8SkdfdXWYaI
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #162 -: Jun 21, 2015, 09:49 »
Нагледен пример от рисковете при ползване на нестабилни хранилища.
http://s19.postimg.org/vcfq045wx/linux_image.png
В случая, дистрибуцията е стабилна версия, ползвам само ядрото от хранилище на Siduction.
http://s19.postimg.org/9ranci96b/stable.png
Другият вариант е да ползва щатното 3.16 в което има незатворени 4 или 5 критични бъга. В последната актуализация затвориха само този за загубата на данни в RAID+ext4, само с две седмици закъснение и нещата приключиха дотук. Оттогава бяха открити няколко критични уязвимости, които в стабилнaта Debain, очаквам да бъдат затворени около Коледа.
« Последна редакция: Jun 21, 2015, 10:07 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

MIR0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #163 -: Jun 21, 2015, 10:56 »
Трябва да видите това :D
https://www.youtube.com/watch?t=14&v=8SkdfdXWYaI

...:D
Представяте ли си го, седнал в парка и да си говори така и как ще го гледат обикновените минувачи?! :D
Минават родителите му и се чува "едно време ни беше син". :D
Все пак е готино. :)

----
Аз имам едно въпросче, което току що ми излезе в главата, докато четох мнението на @cybercop, а той е: Има ли значение, кое хранилище ползваме по принцип, имам в предвид, дали ще е българско или чуждо?
Примерно: ftp.bg.debian.org/debian/ и ftp.us.debian.org/debian/ , различават ли се с нещо по-конкретно, освен локализацията им?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #164 -: Jun 21, 2015, 11:19 »
Аз имам едно въпросче, което току що ми излезе в главата, докато четох мнението на @cybercop, а той е: Има ли значение, кое хранилище ползваме по принцип, имам в предвид, дали ще е българско или чуждо?
Примерно: ftp.bg.debian.org/debian/ и ftp.us.debian.org/debian/ , различават ли се с нещо по-конкретно, освен локализацията им?
Има. Хранилищата са папки (main, contrib, nonfree), качени на сървъри. Само в трите папки има около 40000 пакета. От години ползвам само немски сървъри, лично за мен са най- безотказни. Достатъчно близо са, а в няколко големи немски университета поддържат сървъри с хранилища на няколко дистрибуции.  Българските ми се е случвало да са временнно недостъпни. Веднъж създадено лошо впечатление трудно се променя, дори да си в перфектно състояние. Американските сървъри са много далеч и връзката е бавна. Не мога друго да кажа за тях, защото избягвам да ги ползвам.
П.П.: Знакът @ пред името е за насоченост (замества "на" или "към"), а не част от името. Мисля, че се ползва в този вид от средновековието.
« Последна редакция: Jun 21, 2015, 11:39 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 28   Нагоре
« назад напред »