Автор Тема: Проблем с кирилица  (Прочетена 2786 пъти)

doomy_unix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Slackware 13.1
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Проблем с кирилица
« -: Feb 04, 2011, 07:43 »
Здравейте,
имам проблеми с кирилицата под slackware 13.0
Мога да пиша на БГ (сменяйки от us-bg), но при филмите (единия ред е на кирилица, другия е ______, ), както  и текстовите документи ми излизат на ???? и йероглифи) - частична кирилица  ;D Някой има ли е сходен проблем и как го е решил?  :)
Благодаря
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Проблем с кирилица
« Отговор #1 -: Feb 04, 2011, 13:36 »
Ако става въпрос за character encoding, разтършувай се с търсачката за ползваните от теб плейъри и едитори как се настройва (или пък им разцъкай опциите).

ПС. "единия ред е на кирилица, другия е ______" - това не го разбрах, т.е. ако субтитърът е "пиленце <newline> бяло" се вижда "пиленце <newline> ____" ли?
Активен

doomy_unix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Slackware 13.1
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Проблем с кирилица
« Отговор #2 -: Feb 04, 2011, 13:45 »
Точно настройките на mplayer и на xine съм ги настройвал в менютата от http://bg-howto.hit.bg и още няколко сайта, защото не ставаше като хората
Субтитрите се виждат така

"Трябва да отида до Wall street за да
_________________________________________ "

Така изглеждат във филма. А файловете, които са на кирилица ми излизат на маймуни, иначе съм си настройл фонетика и us english да пиша и няма проблеми, но ако изтегля файл (в случая субтитрите) ми излизат на Клюкарката е тук  като ги отвора с някой текстов редактор, а във филма излизат на единия ред на кирилица, а на долния на _____ ???

Надявам се обясних както трябва проблема защото е объркващо наистина :)
Активен

tovaimesushtestvuva

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
Re: Проблем с кирилица
« Отговор #3 -: Feb 04, 2011, 22:17 »
А дали не е проблем със шрифта ? Хей така докато се смееш ти го казвам ! :-)
Активен

doomy_unix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Slackware 13.1
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Проблем с кирилица
« Отговор #4 -: Feb 05, 2011, 00:53 »
Ми не, не ми е смешно  ;D Иде ми да се разплача, че не мога да си изтеглям 1 филм  ;D
Шрифта е теглен уж за mplayer - arhangai.ttf или поне в сайта е дадено за него, че работи :)
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Проблем с кирилица
« Отговор #5 -: Feb 05, 2011, 10:06 »
Ми не, не ми е смешно  ;D Иде ми да се разплача, че не мога да си изтеглям 1 филм  ;D
Шрифта е теглен уж за mplayer - arhangai.ttf или поне в сайта е дадено за него, че работи :)
Мисля,че по-лесно ще ти е ако ползваш някой от графичните обвивки на mplayer (gmplayer или smplayer).Но щом си решил mplayer това е твое право на избор.Ето аз как си пусках филми през конзолата с mplayer.Опцията която трябва да подадеш към mplayer в терминал е -subcp cp1251 или командата трябва да изглежда така:
Код
GeSHi (Bash):
  1. mplayer -vfm ffmpeg -subcp cp1251 sub-fuzziness=2 /пътя до филма
Ако искаш да не пишеш всеки път -subcp cp1251 трябва да изпълни тази команда:
Код
GeSHi (Bash):
  1. echo "subcp=cp1251" >> /home/$USER/.mplayer/config
Виж и какво пише за флага sub-fuzziness=2
Код
GeSHi (Bash):
  1.   -sub-fuzziness <mode>
  2.              Adjust matching fuzziness when searching for subtitles:
  3.                 0    exact match
  4.                 1    Load all subs containing movie name.
  5.                 2    Load all subs in the current directory.
Следващото което трябва да направиш е да създадеш папка font в ~/.mplayer.Това става с тази команда:
Код
GeSHi (Bash):
  1. mkdir ~/.mplayer/font/ -p
След това копираш шрифта arhangai.ttf и обнови кеша с тази команда:
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo fc-cache -f -v
Между другото тоя шрифт е монголски на кирилица.Изтеглих го и го пробвах при мен вади субтитлите нормално.
Щом си фен на конзолата ето ти и решение с cvlc
Код
GeSHi (Bash):
  1. cvlc -f --osd --sub-autodetect-file --aspect-ratio 16:10 /пътя до филма
само смени --aspect-ratio 16:10 с геометрията на твоя монитор.Ми това е.Пробвай и каже дали се оправи проблема.
Активен

pulsari

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
  • Distribution: Debian, Arch, Gentoo, Slackware
  • Window Manager: KDE, Gnome
    • Профил
Re: Проблем с кирилица
« Отговор #6 -: Feb 05, 2011, 10:50 »
Цитат
Така изглеждат във филма. А файловете, които са на кирилица ми излизат на маймуни, иначе съм си настройл фонетика и us english да пиша и няма проблеми, но ако изтегля файл (в случая субтитрите) ми излизат на Клюкарката е тук  като ги отвора с някой текстов редактор, а във филма излизат на единия ред на кирилица, а на долния на _____

Надявам се обясних както трябва проблема защото е объркващо наистина

От този цитат съдя, че не ти са настроени локалите. Дай изход от командата locale -a

Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с кирилица
« Отговор #7 -: Feb 05, 2011, 14:31 »
Може да пробваш да деинсталираш всички векторни шрифтове, които не поддържат кирилица и да  оставиш само тези, които поддържат. Така програмите няма да има начин да ползват грешен шрифт.

Когато отваряш файл с текстов редактор трябва да избираш кодирането.

Например при KWrite и Gedit има възможност да го избираш, при други може да няма.

Субтитрите обикновено са с кодиране cp-1251. Ако са с друго кодиране настройките на MPlayer трябва да са други.

Препоръчително е да си с локал, който е с кодиране UTF-8.

Виж какво ти връща командата "locale charmap". Трябва да върне UTF-8.

Препоръчително е да запазваш файловете със субтитри на български с кодиране cp-1251, защото това е де-факто стандарта за субтитри на български език. Всички останали файлове е стандартно да бъдат UTF-8 (де-факто стандарт, иначе може да си ползваш което искаш кодиране, поддържащо кирилица). Разбира се нищо не ти пречи да записваш субтитрите с всякакво друго кодиране, но не е удобно, защото трябва при всяко пускане на филм да сменяш настройките на плейъра за кодирането.
« Последна редакция: Feb 05, 2011, 14:35 от vstoykov »
Активен

doomy_unix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Slackware 13.1
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Проблем с кирилица
« Отговор #8 -: Feb 05, 2011, 17:16 »
Благодаря на всички, които се опитаха да помогнат ! :) Проблема е решен чрез деинсталиране на всичко, което опитах да ги подкара нормално и след проста инсталация на нов mplayer и настройка на cp1251 всичко е добре :)
Активен