Автор Тема: Load balancing или нещо такова  (Прочетена 3189 пъти)

Geek

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Load balancing или нещо такова
« -: Aug 26, 2004, 20:47 »
Здравейте,
имам нужда от малко помощ и акъл.
Ситуацията е такава - имам рутер под FreeBSD 4.10. В момента ползвам капацитет от 500 кбпс на (rl0-външен интерфейс, rl1-вътрешен) към локалния сървър на доставчика, БГ пиъринг и международен трафик. Но понеже локалния трафик и пиъринга са ми недостатъчни ще пусна още едно IP (rl2), но на различна тарифа и трафик както следва:
Code Sample
Интернет трафик:
64 Kbps (килобита за секунда) входящ трафик
32 Kbps (килобита за секунда) изходящ трафик

Български трафик:
512 Kbps (килобита за секунда) входящ трафик
256 Kbps (килобита за секунда) изходящ трафик

Локален трафик:
1024 Kbps (килобита за секунда) входящ трафик
256 Kbps (килобита за секунда) изходящ трафик

Възможно ли е някак да обединя БГ и локалния трафик от двете външни IP-та така че да получа по 1 Мбит за локален и БГ пиъринг , а за международен 564 кбпс?
А ако не може да стане това може ли да направя така че да пренасочвам заявките за БГ и локален към rl2, а международния към rl1?
Надявам се да ми дадете насоки и идеи! Благодаря !
Активен

JohnDoe

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
Load balancing или нещо такова
« Отговор #1 -: Aug 29, 2004, 12:48 »
Нещо неможах да ти схвана мисълта.
Занчи ако доставчика ти те е резнал по-истинския начин както се прави т.е. по AS (автомни системи) това което искаш посмъртно няма да стане и си мисля че това което искаш също няма да стане ако правилно съм го разбрал.
Аз съм правил нещо подобно само че:
На първата линия ти е трафика от един доставчик (бг + инет) хубав трафик, скъп и малко.
На втората линия ти е трафика към втори доставчик (бг + инет + локален сървър) кофти трафик, ефтин и много.
На трета линия ти е входа към суича за локалната ти мрежа в махалата примерно.

Това го бях направил с ipfw + прокси сървър, но се оказа че не може да държи големи трафици защото се завърташе трафика на локалната мрежа за да излезне през определеното място, като цяло си работеше но там историята беше по-специфична тъй като трябваше на определени места да се появяваш с определен адрес и затова го бях направил така: Пускаш си проксито и караш на ефтения трафик, махаш го и караш на скъпия трафик без прокси с собствения си ип адрес. Но на теб това няма да ти свърши работа.
Единственото което в момента ми идва на акъла е да си пъснеш някой routed daemon на сървъра и да му кажеш че за тези автономни системи да излиза през едната лан карта, за другите през другата, така ще ти менажира трафика, но ако имаш и трета карта с още един чужд или бг трафик там е доста по голяма кушията.
Активен