Автор Тема: Проблем с e2fsck при SlackWare  (Прочетена 1026 пъти)

bombe

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Проблем с e2fsck при SlackWare
« -: Oct 21, 2010, 19:56 »
Приятели става въпрос за едно малко линукс сървърче (CPU 120Mhz / RAM 96Mb / HDD 30Gb). Тази сутрин е отказало да работи. Проблемът е че след като тръгне да зарежда се активира проверка на диска. Всичко е много добре но системата дава някъкво съобщение, че e2fsck трябва да се ъпдейтне и няколко реда по-надолу приканва да се въведе root-паролата. След като се въведе разбира се опитах ръчно да пусна някаква проверка но при всеки опит ми казваше, че трябва да се  ъпдейтне e2fsck. Порових се малко в мрежата но неможах да намеря конкретно решение на проблема. Еднократно зареждане на системата се получава след като направя
Код:
cd /etc
touch fastboot
chmod 0 fastboot

но при повторно пускане намашината пак се повтаря старата песен. Също така свалих диска и му пуснах проверка и на моя Linux машина но без резултат.

Не съм сигурен за точната версия на Slackware-а, предполагам че е 11+(съдя по логото което се показва при boot-а на LILO-то). Файловата система е Ext3.
Моля ви за помощ, не ми се инсталира на ново точно тази машина !  :-[
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Проблем с e2fsck при SlackWare
« Отговор #1 -: Oct 21, 2010, 23:02 »
Ами щом като иска да се ъпдейта го ъпдейтни след като го заредиш и виж дали ще ти прави отново проблеми.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

bombe

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Проблем с e2fsck при SlackWare
« Отговор #2 -: Oct 21, 2010, 23:13 »
Има ли някаква по специална схема за да го обновя или просто мога да си сваля пакета с по-нова версия и да я инсталирам ?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проблем с e2fsck при SlackWare
« Отговор #3 -: Oct 22, 2010, 11:03 »
cat /etc/slackware-version ще ти каже коя е версията. На това сървърче няма ли fsck и fsck.ext3 ?
След като написах горното, ме обзеха едни съмнения и след man fsck.ext3 разбрах, че fsck.ext3 е линк точно към e2fsck
Ако имаш проблем с намирането на дистро 11.0.0, което е последното с ядро 2.4.33.3., бях го намерил преди време в ftp-то на някакъв университет. Следващите версии са вече с ядро 2.6.
Трябва да намериш пакет точно за твоята версия.
Тука една друга тема ме наведе на мисълта, че можеш да закачиш диска на друга машина, или да заредиш да речем http://www.sysresccd.org/Main_Page и да му пуснеш проверка на диска. Да се надяваме, че проверката се налага заради изтекло време или брой монтирания на файловата система. Проверката ще маркира файловата система като чиста и при следващото зареждане ще си зареди нормално от диска.
« Последна редакция: Oct 22, 2010, 11:12 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bombe

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Проблем с e2fsck при SlackWare
« Отговор #4 -: Oct 22, 2010, 11:45 »
Проблема е решен ! Беше малко трудно да се ориентирам кой пакет точно ми трябва но го намерих. След като инсталирах e2fsprogs-1.41.2.tar.gz всичко си тръгна нормално.
Благодаря на тези които се опитаха да помогнат !
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Slackware 8.1
Настройка на програми
rip_darkman 1 3451 Последна публикация Aug 21, 2003, 08:59
от dafo
Slackware help
Хардуерни и софтуерни проблеми
Emooo 2 3550 Последна публикация Oct 02, 2003, 10:14
от
Slackware 9.1 и кирилица?
Настройка на програми
pantalej 8 5236 Последна публикация Oct 02, 2003, 21:11
от nikoni
slackware 8.1
Настройка на програми
Roni 2 3210 Последна публикация Nov 25, 2003, 12:51
от sebastianz55
проеверка на диска: e2fsck
Настройка на програми
pr0fessor 0 620 Последна публикация Oct 10, 2007, 00:57
от pr0fessor