Автор Тема: Проблем с микрофона и Skype при Suse Linux на лаптоп HP Mini  (Прочетена 3824 пъти)

emomchilova

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Имам лаптопче HP Mini 5202 с инсталиран Suse Linux. При първите ми опити за ползавне на Skype вграденият микрофон действаше с ужасен шум. Същото беше и при запис с Sound Recorder. Опитах се нещо да пробеня в настройкиге, а постигнах само това, че сега вече въобще не записва.
Освен това, започна ли гласов разговор със Skype, още първите секунди програмата изобщо се затваря, сякаш има някаква грешка.
Ясно е, че съм съвсем новак в Linux, ще съм много благодарна ако някой знае и ми каже как да се сплавя с този проблем.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
А новак ли си в четенето? Прочете ли правилата на форума? Използва ли търсачката?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Ако си убеденa, че контролера на микрофона е усилен, тогава провери дали е инсталиран pulseaudio.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

emomchilova

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Ако си убеденa, че контролера на микрофона е усилен, тогава провери дали е инсталиран pulseaudio.
Благодаря за отзивчивостта!
В нищо не съм убедена, не намирам къде може да се регулира звука на микрофона, има само за изходния звук. Имам си pulseaudio - дори мениджър, и  точно в него променях настройките и тествах в Sound Preferеnces от контролния център.
Знам, че не може да ми се помогне дистанционно, надявах се на линк, където са описани настройките на звука.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Не казваш каква е графичната среда, която ползваш, за да се ориентирам какъв ти е миксера. Казвам ти универсален подход за двете системи.
Пишеш в конзолата.
1. su /влизаш като администратор/
2. zypper update
3. zypper remove pulseaudio
4. zypper install alsamixergui
Търсиш в секция "мултимедия" програмата alsamixergui, отваряш я и увеличаваш всички контролери за звука и най- вече тези за микрофона.
След това отваряш настройките на скайпа и в секция "Устройства" тестваш различните  изходи на микрофона и говорителите, като всеки път прослушваш звука. ако изкараш звук не пипай нищо. Ако не успееш пишеш отново в конзолата
1. su
2. zypper install pulseaudio
и го инсталираш отново, след което отново тестваш звука.
Досега в Suse единственото което съм правил е да инсталирам скайпа от официалният сайт. Нищо друго не ми се е налагало да пипам.
Преди да направиш всичко това ми кажи коя версия на SUSE ползваш и откъде инсталира скайпа. Подобен ефект се получаваше, когато на SUSE 11.2 и 11.3 e инсталиран старият скайп 2.0.
« Последна редакция: Oct 24, 2010, 20:17 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

emomchilova

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Скайпът изтеглих от официалния сайт - Skype 2.1 Beta 2 for Linux
Среда Suse  Linux, Release 11, може би това означава, че е Suse 11,  избира се интерфейс, моят е Gnome 2.24.1
Лаптопът е съвсем нов, служебен ми е, всъщност го получих, защото никой друг колега не се нае да се оправя в непознатата среда на Линукс. Аз с доста неща се справих, но ми отнема време да търся всяко нещо. Гледам, че има и вградена уеб камера, но не знам дали е инсталирана.
Знам да си отварям Yast, но като ми казваш КОНЗОЛАТА - не знам откъде да я стартирам  :)

 


Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Ползваш SUSE 11.1. Доста стара версия, но все още се поддържа.
За да я направиш способна за работа влизаш в YAST>>източници на софтуер>>добавяне>>community repositories. Отмяташ всички източници от списъка, който ще ти излезе. След това ги добавяш.Надявам се че имаш интернет.По време на добавянето ще ти поиска внасянето на публичен ключ, което и правиш. Ако някой от източниците ги имаш, ще ти даде, че не може да се добавят и продължаваш нататък. След това ъпдейтваш системата. Може от YAST, а може и като влезеш в конзолата като администратор със su и напишеш zypper update. След като системата се ъпдейтва рестартираш.
За скайпа не се притеснявай. Ако не изкараш звук ще ти пратя старият скайп, който си е за тази система http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=37324.0 .
Терминала си го има като кликнеш на стартовото меню. Другият начин да го стартираш в Gnome е като натиснеш едновременно Alt+F2 и напишеш в прозорчето gnome-terminal
 Махни инсталираният скайп и ъпдейтвай системата както ти обясних.

« Последна редакция: Oct 24, 2010, 21:01 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

emomchilova

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Благодаря много. Изтеглих твоя скайп, промених малко неговите звукови настройки, и с него тръгнаха и звук, и микрофон, и камера. Вече въобще не се самоизключва, както правеше последната версия.

Опитах да изтегля ъпдейтите - repositories, но нещо не се справих бързо и се отказах засега. Само едно въпросче - в YaST /Sofware/repositories/ enabled в списъка, бутон Add, от URL, копирам го, същевременно съм си съхранила и публичния ключ (обаче ми роиска юзернейм и парола)  - на прав път ли съм, вижда ми се трудоемко, че те са и на различни домейни...

Отново благодаря, засега Линуксът ми дава всичко необхдимо, доболна съм и не си го давам. Всъщност, трябва ми един обикновен калкулатор, да не смятам в електронните таблици.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Със сигурност имаш калкулатор, просто го потърси в програмите и го премести в често използваните програми, за да ти е удобен. А за хранилищата трябва да привиш точно каквото ти казах Yast>>Източници на софтуер>>Add>>community repositories. Поставяш отметки на хранилищата от списъка и ги добавяш, като внасяш публичен ключ, когато ти поиска. Скайпа, който ти пратих е стара версия, но е за твоята система. В по- новите версии той прави същите проблеми, както новият скайп в 11.1. Все пак, като добавиш източници ти препоръчвам да ъпгрейдваш, защото 11.1 си има доста недостатъци. Изобщо не е добра конкуренция на излязлата по това време Ubuntu 8.04. SUSE 11.2 обаче е дистрибуция от висока класа. Но да не забравяме, че трябва да се съобразяваш и с хардуера. Новите системи дърпат и повече ресурс.
« Последна редакция: Oct 25, 2010, 22:29 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

emomchilova

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Намерих Software Sources, просто не беше в групата на Yast и аз се бях забила другаде, Направих ъпдейта, всичко стана лесно. Ресурси засега имам, филми и игри не свалям.
Направих едно откритие - звукът на Скайп се блокира напълно от друг плейър, сякаш му е зает портът. Забелязах го при флаш плейър, сигурно и при други.

Още веднъж много благодаря за съдействието, добре че има хора, които да помагат!

И калкулатор имало - открих го със Search! :)
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Има ли Skype в SuSe 9.2?
Настройка на програми
niko_lai 2 2067 Последна публикация Apr 03, 2005, 11:19
от niko_lai
Skype под SuSE 9.3
Настройка на програми
embacho 3 2224 Последна публикация Aug 15, 2005, 18:20
от
skype SUSE 10
Настройка на програми
mishaikin 0 2101 Последна публикация Nov 11, 2005, 22:07
от mishaikin
Suse 10.0 skype
Кошче
spy_eye 1 1986 Последна публикация Sep 05, 2007, 19:11
от alabal
Проблем със skype на suse 10.1
Настройка на програми
papi92 5 2487 Последна публикация Mar 14, 2008, 00:53
от viv1111