Автор Тема: ПРОБЛЕМ С UNBUNTU 12.04 и видео драйвери за карта ATI RADEON HD3470  (Прочетена 5205 пъти)

mashina

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Колеги помагайте,
проблема ми е следният : допреди известно време като си преинсталирах компа с убунту 12.04 нямаше никакви проблеми - откриваше си драйверите през системните настройки и можех да ги активирам от там. Онзи ден си го преинсталирах пак , тръгвам да слагам драйверите през системните настройки и ми изписва че не се използват лицензни драйвери на системата. картата е ати радеон хд 3470.дайте решение, моля
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Сложи си daily build на 14.04 и избягвай да пипаш, каквото и да е по драйвърите. Същото, предполагам важи и за текущата ти версия, защото през последните няколко месеца, поддръжката на видеокартите се подобри значително.
« Последна редакция: Feb 11, 2014, 19:18 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

karlsons

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Значи как стоят нещата на кратко - аз имам подобна карта 4300 АТИ Радеон и значи: АТИ са се отказали от поддръжката на старите карти и с новите драйвери след АТИ 12.4 нашите карти няма да работят, трябва по стара версия на драйверите.От друга страна пък, Убунту за версията си 12.04 пуснаха ъпдейт на "хорг" и вече на можеш да инсталирваш стария драйвер, защото не е съвместим с по новия "хорг".Това което пише колегата преди мен, че в новите ядра са подобрили поддръжката на АТИ е вярно, но отново важи само за новите карти - пробвах и сам се убедих.И с тях вентилатора фучи като фуражомелка и в стаята не се седи.Имаш само един вариянт останал ако искаш Линукс - Дебиан 6 скуезе, защото и в новия Дебиан 7 нещата са както по горе ти писах.Само, че Дебиян 6 му спират поддръжката след 2 месеца и няма да можеш нищо да инсталирваш на него, защото Дебиан затварят тотално хранилищата.Накрая - или нов компютър или уиндолс 8 който работи съвсем леко и изобщо не натоварва.И само да поясня, ползвам Линукс 3 години, изобщо не съм почитател на уиндолс, но не ми се купува нов лаптоп, а и май последните година - две нещата в света на Линукс мало се скапаха.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
а не можеш ли да форсираш версията на xorg до по-стара?



ако няма в хранилищата, да добавиш някое PPA в което я има.

« Последна редакция: Feb 15, 2014, 19:39 от satir »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
За старите карти може да ползвате legacy драйвера https://launchpad.net/~makson96/+archive/fglrx има инструкции какво да се направи.
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Колега след кат оси преинсталирал каква е вераятността на да си дръпнал 12.04.3?

Дръпни си чисто 12.04, защото в това 12.04.3 се ползват ядро и xorg от 13.10, на които както ти написаха май няма поддръжка на стари карти.
Активен

karlsons

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Знам, но и с първото издание на 12.04 не става, нито с 12.04.1 нито с 12.04.2 защото "хорг" веднага се ъпдейтва до по високата версия и то подчертавам докато трае инсталацията, а не след това при ъпдейтването.По големия проблем обаче е, че старата версия на драйвера с който работят нашите карти вече не присъства в хранилищата на Убунту.Има и още една особенност за тези които сега ще напишат за хилядите дистрибуции на Линукс и милионите алтернативи които те предлагат - нашите видеокарти които работят с драйвер до версия АТИ 12.4 могат да се подкарат само до версия на ядро 3.2 ЦентОС, Сциентифик и другите копия на Ред Хад пак не ни вършат работа нищо , че ползват още ядро 2.6.32 защото те вдигнаха версията на хорга още преди година.Получава се така, че лаптола ми който е Хюлед Пакърд с двиядрен процесор на 2.1Гх, видеокарта със собственна памет 512 Мв, рам памет 4Гб с Уиндовс 8 работи перфекто, вентилатора едвам върти и отдоло е студен, а с многото весрии на Линукс отдолу е на котлон и вентилатора прави пребиваването в една стая с лаптопа кошмар.
Активен

malin

  • Гост
Иии , батка ! Кво ще стане ако не сложиш отметките по време на инстала , не извършиш обновяване веднага след като зареди системата , и за край - махнеш пакетите дето веднага ти покачват ядрото , както и да ДАУНГРЕЙТНЕШ Х-орга( знам ли - може да се ползва наличния диск/исо), ако е вярно.
Тъй или иначе - рестрикните екстри не са в пълния си вид , пък след инсталация - пак моат се дръпнат пакетите.
« Последна редакция: Feb 17, 2014, 21:25 от malin »
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
все пак ще ни кажеш ли, ти какви усилия полагаш, за да си решиш проблема? предложих  да се форсира версията на xorg, заключва се  и се инсталира драйвъра, който поддържа въпросната карта. някой направи ли това? а какво направи? ако отговора е Нищо, защо изобщо е темата?
edit: а в линка който съм публикувал по-горе въпросните карти ги има в описанието и нищо не пише да имат проблем с xorg. 
« Последна редакция: Feb 18, 2014, 06:30 от satir »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Аз защо давам линк и ви казвам какво да направите... Трябва Legacy драйвера, той ще си инсталира правилната версия на X-a
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
  2. sudo apt-get update
  3. sudo apt-get upgrade
  4. sudo apt-get install fglrx-legacy
и рестарт това е.
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Знам, но и с първото издание на 12.04 не става, нито с 12.04.1 нито с 12.04.2 защото "хорг" веднага се ъпдейтва до по високата версия и то подчертавам докато трае инсталацията, а не след това при ъпдейтването.По големия проблем обаче е, че старата версия на драйвера с който работят нашите карти вече не присъства в хранилищата на Убунту.Има и още една особенност за тези които сега ще напишат за хилядите дистрибуции на Линукс и милионите алтернативи които те предлагат - нашите видеокарти които работят с драйвер до версия АТИ 12.4 могат да се подкарат само до версия на ядро 3.2 ЦентОС, Сциентифик и другите копия на Ред Хад пак не ни вършат работа нищо , че ползват още ядро 2.6.32 защото те вдигнаха версията на хорга още преди година.Получава се така, че лаптола ми който е Хюлед Пакърд с двиядрен процесор на 2.1Гх, видеокарта със собственна памет 512 Мв, рам памет 4Гб с Уиндовс 8 работи перфекто, вентилатора едвам върти и отдоло е студен, а с многото весрии на Линукс отдолу е на котлон и вентилатора прави пребиваването в една стая с лаптопа кошмар.


До колкото ми е известно xorg не би трябвало да се ъпдейтва нито пък ядрото с по-нова версия
https://wiki.ubuntu.com/Kernel/LTSEnablementStack. За да се ъпдейтне xorg и ядрото трябва команда от сорта
Код:
sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-lts-quantal xserver-xorg-lts-quantal libgl1-mesa-glx-lts-quantal
Активен

karlsons

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Аз съм пробвал преди да пиша.Дори и преди когато можех да инсталирвам драйвера, пак грееше много и вентилатора фучеше, сега просто го прави още повече без драйвера.Пробвал съм какво ли не за три години, изчетох форумите, истината е, че след версия на ядрото 2.6.36 много натоварват.Лаптопа работеше нормално до Убунту 10.10 и дериватите му, след това от 11.04 до последното Убунту и дериватите му се натоварва много, грее и не става на работа.И с различни версии на драйвери съм пробвал и със свободния и "юпитер" съм инсталирвал и какво ли още не съм пробвал, след Убунту 10.10 и дериватите му с които последно работеше нормално вече не става.А лаптопа е на 4 години.Проблема идва от по новите ядра и от АТИ радеона.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Има и друг вариант сложи 13.10 не инсталирай никакъв драйвер за видеото:
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
  2. sudo apt-get update
  3. sudo apt-get install tlp tlp-rdw
и рестарт.
Активен

karlsons

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Тези команди какво инсталирват ? Не мога да пробвам защото съм с бозата.То проблема не е от Убунту, Дебиан или Федора и т.н. След версия на ядрото 2.6.36 загрява дори и да сложа драйвера.До тази версия на ядрото включително и нея, която и дистрибуция да сложа вентилатора фучи, но не загрява и веднага като инсталирам драйвера за АТИ вентилатора млъква.След тази версия на ядрото не само, че загрява и то доста, ами и като сложа драйвера пак не става.Така, че дистрибуциите е все тая коя ще ползвам.А след ядро 3.4 не позволява да инсталирвам драйвера заради "хорг" версията, която за жалост актуализираха и в 3.2 ядро.Слагал съм и Убунту 13.10 - загрява и фучи.Така, че тези команди които си ми предоставил какво допринасят за решаване на проблема?
Активен