Автор Тема: Писна ми от Убунту!  (Прочетена 7026 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Писна ми от Убунту!
« Отговор #30 -: Oct 22, 2010, 22:22 »
Така е. В къщи и в жилището на родителите ми ползвам Мандрива и Xubuntu. В работата обаче ползвам Ubuntu и Kubuntu, които сам съм инсталирал. Добри са, всички, които ги ползваме сме доволни. Ползваме ги само за текстообработка и печат,   интернет и малко музика да върви работата. Скромни изисквания и системките се справят отлично с тези задачи. Сигурен съм, че и Мандрива ще върши същата работа, но за служебни компютри първата дистрибуция, която ми идва на ум е Ubuntu. Досега ми е оправдал доверието и не мисля изобщо да експериментирам с други дистрибуции, поне не на служебен компютър.
« Последна редакция: Oct 22, 2010, 22:28 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

c111100101

  • Гост
Re: Писна ми от Убунту!
« Отговор #31 -: Oct 22, 2010, 22:41 »
Хе, като потъркаляш още няколко месеца Мандрива сигурно друга песен ще запееш  :D  Нямам против, преди време като я пробвах и ползвах няколко седмици и мен много ми беше харесала, но ... като мине малко време осъзнаваш защо Убунту е най-известното дистро, не е никак случайно. Май всеки ползва която дистрибуция си харесва и тук-там има по едно убунту  ;D  (по мои наблюдения, не държа да е представителна извадка)
Не изключвам възможността след време да се върна на Убунту, но с калпавите си драйвери за интелското видео направо се изложиха. Надявам се в близко бъдеще да си решат проблема.
Аз харесвам за графична среда KDE и тук вече е едно от основните преимущества на мандрива. Поддръжката на КДЕ за мандрива е една от най-добрите. Не на последно място има много добра собствена система за администрация. Доста ми хареса и вградената система за сигурност.
От друга страна за Убунту има май-много помощ в интернет за каквото се сетиш и има много много неща, които са пригодени за съвсем начинаещи потребители на Линукс. Също така Убунту може да бъде напълно пълноценна система както за сървъри така и за десктопи. То като се замисля това мога да кажа и за много други дистрибуции. :)
Друг проблем с който се сблъсках на 10.10 беше инсталацията на vmplayer. Голяма акробатика беше. Наложи се да стартирам специален скрипт, за да стане работата. Ако някой се е сблъскал с такава инсталация знае за какво става въпрос. На Мандрива инсталирах виртуалната машина без никакъв проблем.
« Последна редакция: Oct 22, 2010, 22:44 от c111100101 »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Писна ми от Убунту!
« Отговор #32 -: Oct 22, 2010, 23:10 »
Предполагам, че интелската ти карта е някаква екзотична. Ползвам 3 компютъра с най- евтините вградени интелски видеокарти и нямам никакви проблеми с драйвърите.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Писна ми от Убунту!
« Отговор #33 -: Oct 23, 2010, 00:02 »
До колкото знам проблема с интел идва от КДЕ-то, не харесвам КДЕ и не следя развитието (фиксове, пачове и т. н.) вероятно в Мандрива са решили проблема, по свой си начин (я по-старо кде, я по стар/нов интелски драйвер и/или хсервер) http://hardwarebg.com/forum/showpost.php?p=2488419&postcount=8
Като имам време чета бъг рипорти и помагам ако мога, забелязъл съм, че полвинчати пачове не включват, а предпочитат да решат проблема по правилният начин, дори да коства време и проблеми на много хора  :) но ... Убунту не е демокрация, Марк държи да го споменава  ;D

Едит: вмваре-то сега го пуснах, компилира си само модул, че съм с по-ново ядро, после каза, че имало нова версия изтегли си я, деинсталира си старата, инсталира си я и си компилира модул за новото ядро без грижи  :o  шот
« Последна редакция: Oct 23, 2010, 00:24 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

c111100101

  • Гост
Re: Писна ми от Убунту!
« Отговор #34 -: Oct 23, 2010, 08:03 »
До колкото знам проблема с интел идва от КДЕ-то, не харесвам КДЕ и не следя развитието (фиксове, пачове и т. н.) вероятно в Мандрива са решили проблема, по свой си начин (я по-старо кде, я по стар/нов интелски драйвер и/или хсервер) http://hardwarebg.com/forum/showpost.php?p=2488419&postcount=8
Като имам време чета бъг рипорти и помагам ако мога, забелязъл съм, че полвинчати пачове не включват, а предпочитат да решат проблема по правилният начин, дори да коства време и проблеми на много хора  :) но ... Убунту не е демокрация, Марк държи да го споменава  ;D

Едит: вмваре-то сега го пуснах, компилира си само модул, че съм с по-ново ядро, после каза, че имало нова версия изтегли си я, деинсталира си старата, инсталира си я и си компилира модул за новото ядро без грижи  :o  шот
Да абсолютно си прав и аз установих, че има проблем с KWin и не само. Но факта, че в мандрива са си решили проблема, говори само добро за тях. Сега съм с версията на KDE по подразбиране, която е с последната излязла дистрибуция. Върнах се на нея понеже на 4.5.2 ми крашвше често Dolphin, но държа да отбележа, че и с последното KDE нямаше проблеми с видеото.
Не са никак малко хората, които имат интелско видео и за тях е доста е неприятно. Всички тези хора примерно имат 3 варианта да се отказат от KDE, да сменят дистрибуции или да си карат така с бъга. Това с тази несъвместимост си е доста кофти издънка за Linux обществото.
Чипсета ми не е най-новия но е съвременен и известен, intel G41.
Иначе на чиста инсталация на Убунту 10.10 при мен след като се инсталира виртуалната машина не иска да се компилира и за да се оправи работата се пуска един скрипт, които изкопах от един сайт и той оправя проблема с компилацията.
« Последна редакция: Oct 23, 2010, 08:07 от c111100101 »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Писна ми от Убунту!
« Отговор #35 -: Oct 23, 2010, 09:56 »
Явно от КДЕ са го оправили http://hardwarebg.com/forum/showpost.php?p=2534670&postcount=49
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

c111100101

  • Гост
Re: Писна ми от Убунту!
« Отговор #36 -: Oct 23, 2010, 11:02 »
Явно от КДЕ са го оправили http://hardwarebg.com/forum/showpost.php?p=2534670&postcount=49
Аз последно бях с Убунту 10.10 и КДЕ 4.5.2. Проблема специално при мен беше с подкарването ефектите. Интелските драйвери работеха може би на половината си капацитет ако мога така да се изразя. Това водеше до некачествено изображение имаше дефекти, като например: панела отдолу ставаше черен както и фона на старт менюто и информационните прозорци. Лично за мен това беше доста дразнещо. Всъщност имах успехи с пускането на ефектите но цвета на панела и прилежащите към него така и не се оправяше. Намерих едни драйвери от PPA хранилищата, които оправяха работата но временно. Незнайно защо се чупеха след определено време и проблема си оставаше.  :(
Активен