Автор Тема: GUI за Intel-видео-карти ?  (Прочетена 22395 пъти)

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #45 -: Sep 17, 2010, 00:53 »
//offtopic
Абе не знам от колко време позлвате Линукс. Ама в последно време по върпоса с драйверите нещата много бързо дръпнаха напред. Почти за всеки хардуер модули илизато няколко месеца след създаването му.
Инсталирах си Линукс преди 8 години някъде, като тогава си спомням, че нещата бяха направо плачевни. Обеждавам се, че хората си бачкат усилено за да оправят поддъжката. И това дето казвате, че бачкат за без пари не е баш така. Защото Suse, RedHat etc. си имат и те професионални програмисти дето работата им е да ги пишат тези модули.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #46 -: Sep 17, 2010, 01:20 »
//off

примера със Суси не е подходящ защото са на загуба и пак ще ги продават...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #47 -: Sep 17, 2010, 01:21 »
//offtopic
n00b Нямам представа дали са на загуба или не обаче им плащат на програмистите си.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #48 -: Sep 17, 2010, 17:47 »
... хората си бачкат усилено за да оправят поддъжката. ...

Е да, но не за всичко и очевидно има още доста какво да се желае. Защото иначе как е възможно тези от „Dell“ да предлагат специализирани драйвери само за „Windows“, а за „Линукс“ нищо -- дори и за професионалисти! Според мен, това е безобразие и защото предполагам, че има някаква договореност между двете фирми, така че и онези от „Майкрософт“ да им обърнат повечко внимание и да понаправят това онова с екстрите на техните машини, човек естествено започва да се пита доколко такива практики съответстват с правото на свободен избор на потребителите, с принципите за свободна конкуренция и изобщо с ценностите, на които е закрепена пазарната икономика
« Последна редакция: Sep 17, 2010, 17:50 от maxich »
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #49 -: Sep 17, 2010, 18:36 »
Потребителят си има свободата - може да купи или да не купи Dell.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #50 -: Sep 17, 2010, 20:37 »
Потребителят си има свободата - може да купи или да не купи Dell.

Не, това е само доколкото „Dell“ Ви продава компютър. В случая обаче „Dell“ продава и „Windows“, въпреки че произвежда само компютри, а не и операционни системи. Не съм специалист по антитръстово и пр. законодателства, но ми се струва, че дори да се предлага компютър с операционна система на човек трябва да се предоставя избор, ако желае, да използва друга операционна система. И когато за едната се предлагат специални драйвери, а за другата такива драйвери няма и на ниво за програмисти, този избор вече не е свободен
« Последна редакция: Sep 17, 2010, 21:55 от maxich »
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #51 -: Sep 17, 2010, 20:45 »
За да нямате проблеми с интел просто не ползвайте интел :)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #52 -: Sep 17, 2010, 20:57 »
За да нямате проблеми с интел просто не ползвайте интел :)

Това изглежда касае вече техническата страна на проблема, като аз наистина се надявах да се внесе повече яснота по нея -- защо Линукс и видео-картите на Интел не са така пригодни и от самото начало все има някакви проблеми
« Последна редакция: Sep 17, 2010, 21:10 от maxich »
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #53 -: Sep 17, 2010, 22:20 »
Добре де, какво неясно има? Разни фирми, разни идеали. Какво толкова. Въпрос на приоритети. За едни фирми (NVidia) е важно да предлага видеокарти и драйвери за тях за всякакви операционни системи, докато за други фирми това не е толкова важно. Аз пък съм чувал, че с Интелските видеокарти няма проблем под Линукс, но по принцип избягвам интел и ати като възможен избор. Даже въобще не бих си купил видеокарта ати или дъно с вградена видео интел.
След като в интел са решили, че няма да правят графичен инструмент за настройка на видеото за Линукс - грешката си е тяхна. Просто само те биха могли да го направят и никой друг....
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #54 -: Sep 17, 2010, 22:23 »
Потребителят си има свободата - може да купи или да не купи Dell.

Не, това е само доколкото „Dell“ Ви продава компютър. В случая обаче „Dell“ продава и „Windows“, въпреки че произвежда само компютри, а не и операционни системи. Не съм специалист по антитръстово и пр. законодателства, но ми се струва, че дори да се предлага компютър с операционна система на човек трябва да се предоставя избор, ако желае, да използва друга операционна система. И когато за едната се предлагат специални драйвери, а за другата такива драйвери няма и на ниво за програмисти, този избор вече не е свободен
Абе човек, никой не ти е взел избора. Не купуваш дел и толкоз. Има хиляди варианти. Моят комп е събран от мен от различни части (нови) и съм си ги подбирал да нямам проблем с Линукс и си нямам проблеми с Линукс. Ако не разбираш, намираш си някой да ти компонова машината по твоите изисквания и точка. Стига си опявал за глупости.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #55 -: Sep 18, 2010, 00:46 »
За да нямате проблеми с интел просто не ползвайте интел :)

За да нямате проблем с ROKO__ ползвайте AMD + ATI :D :D :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #56 -: Sep 18, 2010, 03:53 »
... хората си бачкат усилено за да оправят поддъжката. ...

Е да, но не за всичко и очевидно има още доста какво да се желае. Защото иначе как е възможно тези от „Dell“ да предлагат специализирани драйвери само за „Windows“, а за „Линукс“ нищо -- дори и за професионалисти! Според мен, това е безобразие и защото предполагам, че има някаква договореност между двете фирми, така че и онези от „Майкрософт“ да им обърнат повечко внимание и да понаправят това онова с екстрите на техните машини, човек естествено започва да се пита доколко такива практики съответстват с правото на свободен избор на потребителите, с принципите за свободна конкуренция и изобщо с ценностите, на които е закрепена пазарната икономика

//off
По-голяма глупост не бях чувал... Все едно аз сега да опявам защо на бензиновите двигатели не мога да сложа дизел и да върви. Или дори Вода? Защо автомобилите не могат да лятят - аз искам да пътувам но ей така във въздуха.

А може ли в града да карам със 200, а извън с 20-30 или даже на магистралата да спра в най-лявата лента?

При положение че не използваш машината по предназначение (Windows) следва сам си береш ядовете с подкарването на драйверите! Съветвам те да не обиждаш Dell и дори Microsoft защото тяхната вина е минимална и по-скоро трябва да отнесеш питането към Intel и техните драйвери. Тук обаче и тяхната вина е минимална защото от мноооооооооооогоооооооооооо отдавна Intel помагат на общостта и техните драйвери са част от X.Org.

По-скоро вината е в теб и/или дистрибуцията ти че не можеш да и настроиш драйверите правилно.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #57 -: Sep 18, 2010, 09:51 »
... Все едно аз сега да опявам защо на бензиновите двигатели не мога да сложа дизел и да върви. ...
Не е все едно, защото нито бензинът, нито дизелът са предмет на производство изключително само на една компания. И бензин и нафта може да си купите от най-различни производители, докато „Windows“ си купувате само от „Майкрософт“. Освен това, при бензиновите и дизеловите двигатели съществува технологична  невъзможност за взаимозаменяемост на горивото, и да се твърди че е едно и също с драйвера, значи да твърдите, че изобщо не е възможно да се направи такъв специален драйвер за Линукс. Това ли твърдите
« Последна редакция: Sep 19, 2010, 11:53 от maxich »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #58 -: Sep 18, 2010, 09:54 »
Не е все едно, защото нито бензинът, нито дизелът са предмет на производство изключително само на една компания. И бензин и нафта може да си купите от най-различни производители...

Това не е вярно! Всички пазаруват от Lukoil. Всички бункироват при тях. Така, че примера си е уместен.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: GUI за Intel-видео-карти ?
« Отговор #59 -: Sep 18, 2010, 11:16 »
... Всички пазаруват от Lukoil. Всички бункироват при тях. Така, че примера си е уместен.

Ами „Shell“, „OMV“ .., къде живеете
Активен