Автор Тема: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server  (Прочетена 18875 пъти)

Вечно Мрънкащ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #45 -: Mar 28, 2013, 12:36 »
Та така стабилния убунту сървър онзи ден го обновявах ..... обикновен apt-get update, apt-get upgrade (ако щеш и през aptitude) и след края се оказва, че стабилния убунту-сървър нещо е объркал нещата и mysql-server не работи. Не съм търсил решение на проблема, защото mysql не ми трябва там, но е факт, че не е толкова стабилен.
Та ето ти тука един проблем за чието разрешаване се изискват знания. Дали ще е под убунту или под дебиан, няма значение.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #46 -: Mar 28, 2013, 12:39 »
За същото говорех и аз преди да намесиш компетентността на админа ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #47 -: Mar 28, 2013, 12:42 »
Та така стабилния убунту сървър онзи ден го обновявах ..... обикновен apt-get update, apt-get upgrade (ако щеш и през aptitude) и след края се оказва, че стабилния убунту-сървър нещо е объркал нещата и mysql-server не работи. Не съм търсил решение на проблема, защото mysql не ми трябва там, но е факт, че не е толкова стабилен.
Та ето ти тука един проблем за чието разрешаване се изискват знания. Дали ще е под убунту или под дебиан, няма значение.

И ти разбира се без да си търсил решение на проблема реши че той е в скапаното нестабилно Ubuntu? Класика!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #48 -: Mar 28, 2013, 12:45 »
Каквото и да смучеш от пръстите, това не е нещо, което трябва да се случва на дистро претендиращо да е стабилно. Я да видим тук, кой ще вдигне ръка, че подобно нещо се е случвало на на онази ОС дето я подиграват, че и един цент не струвала или на дебила. Няма такова нещо.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #49 -: Mar 28, 2013, 12:49 »
Каквото и да смучеш от пръстите, това не е нещо, което трябва да се случва на дистро претендиращо да е стабилно. Я да видим тук, кой ще вдигне ръка, че подобно нещо се е случвало на на онази ОС дето я подиграват, че и един цент не струвала или на дебила. Няма такова нещо.

А ти можеш ли да ми гарантираш че Мрънкащия или негов колега не е пипал нищо по системата което да доведе до подобен проблем? На LTS до сега съм upgrade-вал mysql-server хиляди пъти и не съм имал подобен проблем.
Активен

Вечно Мрънкащ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #50 -: Mar 28, 2013, 12:52 »
Решението на проблема ми е ясно, но ми за това е необходимо време с което в момента не разполагам. А и както казах, на този сървър не се ползва mysql, той беше качен само за тестове.
Но тук Гошето е прав. Не може да претендира за стабилност и да се дъни при обикновено обновяване на пакетите.

П.П. мога да ти гарантирам че не е пипано от поне 2 месеца нищо по сървъра. Не ми е първи сървър, но не съм и някой ИТ Гуро.
Активен

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #51 -: Mar 28, 2013, 12:57 »
Решението на проблема ми е ясно, но ми за това е необходимо време с което в момента не разполагам. А и както казах, на този сървър не се ползва mysql, той беше качен само за тестове.
Но тук Гошето е прав. Не може да претендира за стабилност и да се дъни при обикновено обновяване на пакетите.

П.П. мога да ти гарантирам че не е пипано от поне 2 месеца нищо по сървъра. Не ми е първи сървър, но не съм и някой ИТ Гуро.

Сподели с нас тогава от какво е породен проблема за да си направим някаква равносметка. Ако не е управлявана както трябва системата нормално да се появи проблем. Тук пак се връщаме на случая с админа. Не казвам че ти не си управлявал системата си както трябва. По тази логика аз мога да хвана един Debian да изтрия 50-60 библиотеки от къде ли не и после да разправям че бил нестабилен и имал проблеми.
Активен

Вечно Мрънкащ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #52 -: Mar 28, 2013, 13:02 »
Всъщност точно това е проблема, че не съм управлявал както трябва системата .... отделях и по 10-15 мин на месец, което не е нормално (нищо че съм задал важните секюрити ъпдейти да се инсталират автоматично).
Но точно това е което се опитвам да кажа и аз. Само по себе си не е стабилно убунтуто. Трябва и администрация. А с подходящата администрация всяка дистрибуция става стабилна.
За сървър е важно да има отговорен администратор, който си знае работата.
Както си личи от прякора ми аз съм по-скоро мързелив администратор (ако мога да се нарека така)
Активен

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #53 -: Mar 28, 2013, 13:12 »
Всъщност точно това е проблема, че не съм управлявал както трябва системата .... отделях и по 10-15 мин на месец, което не е нормално (нищо че съм задал важните секюрити ъпдейти да се инсталират автоматично).
Но точно това е което се опитвам да кажа и аз. Само по себе си не е стабилно убунтуто. Трябва и администрация. А с подходящата администрация всяка дистрибуция става стабилна.
За сървър е важно да има отговорен администратор, който си знае работата.
Както си личи от прякора ми аз съм по-скоро мързелив администратор (ако мога да се нарека така)

Ааа така значи. На Ubuntu-то му трябва администрация, а на Debian-а не! Значи утре като излезне exploit за Debian-ското ти ядро и не го администрираш и не го update-неш и си свиркаш и нямаш проблеми и никой не те закача. Сигурен ли си че твоя случай не е точно такъв и че примерно някой не ти е издумкал сървъра и ти се чудиш защо MySQL-а се чупи?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #54 -: Mar 28, 2013, 13:15 »
Чакай сега, човека каза, че  е настроил автоматично да се инсталират актуализациите по сигурността.

Хм, ето нещо, което за десет годишно ползване на Дебиан не съм знаел, че е възможно. Човек се учи докато е жив.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #55 -: Mar 28, 2013, 13:16 »
Та така стабилния убунту сървър онзи ден го обновявах ..... обикновен apt-get update, apt-get upgrade (ако щеш и през aptitude) и след края се оказва, че стабилния убунту-сървър нещо е объркал нещата и mysql-server не работи.
От колко време актуализираш по този начин ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #56 -: Mar 28, 2013, 13:17 »
Чакай сега, човека каза, че автоматично е настроил да се инсталират актуализациите по сигурността.

Хм, ето нещо, което за десет годишно ползване на Дебиан не съм знаел, че е възможно. Човек се учи докато е жив.

И аз пускам тази опция на моите Ubuntu сървъри, но доста често се случва да изпреваря системата и да направя upgrade преди нея на ръка. През този интервал от време в който не се правят тези ъпдейти могат да се случат страшно много неща.
Активен

Вечно Мрънкащ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #57 -: Mar 28, 2013, 13:24 »
Всъщност точно това е проблема, че не съм управлявал както трябва системата .... отделях и по 10-15 мин на месец, което не е нормално (нищо че съм задал важните секюрити ъпдейти да се инсталират автоматично).
Но точно това е което се опитвам да кажа и аз. Само по себе си не е стабилно убунтуто. Трябва и администрация. А с подходящата администрация всяка дистрибуция става стабилна.
За сървър е важно да има отговорен администратор, който си знае работата.
Както си личи от прякора ми аз съм по-скоро мързелив администратор (ако мога да се нарека така)

Ааа така значи. На Ubuntu-то му трябва администрация, а на Debian-а не! Значи утре като излезне exploit за Debian-ското ти ядро и не го администрираш и не го update-неш и си свиркаш и нямаш проблеми и никой не те закача. Сигурен ли си че твоя случай не е точно такъв и че примерно някой не ти е издумкал сървъра и ти се чудиш защо MySQL-а се чупи?

Някой тука да каза че на дебиан не му трябва администрация? Напротив, аз казах че дебиан е стабилин (или нестабилен) точно колкото е стабилен (нестабилен) администратора. Същото важи и за убунту. Т.е. не може да се твърди, че убунту е по-стабилно от дебиан по подразбиране. Не може да се твърди, че дадено дистро е по-лошо от друго  по подразбиране.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #58 -: Mar 28, 2013, 13:26 »
Чакай сега, човека каза, че  е настроил автоматично да се инсталират актуализациите по сигурността.

Хм, ето нещо, което за десет годишно ползване на Дебиан не съм знаел, че е възможно. Човек се учи докато е жив.

Няколко пъти съм казвал, че Debian e създадена за надграждане. Когато знаеш какво правиш не е никакъв проблем да ползваш една система 10 години. Внимателно подбираш хранилищата и след надграждането, задължително пускаш apt-get install -f, преди да рестартираш. Трябва да провериш, какво стандартно ядро се ползва в новата версия. Така например, на старият лаптоп, трябва предварително да подменя ядрото с 486, защото 3.2-686 PAE за Wheezy е несъвместимо с процесора ми, за разлика от 2.6.32-686 non-pae за Squeeze.
Разбира се, на десетата година системата ще има нищожна прилика с тази от първата година.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #59 -: Mar 28, 2013, 13:30 »
go_fire, значи все пак след разясненията на Мрънкалото стигнахме до извода че проблема не е точно в нестабилното Ubuntu? Май избърза със заключението си.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Debian stable->unstable
Настройка на програми
costas 3 3266 Последна публикация Feb 26, 2004, 10:33
от nix
debian stable ClamAV
Настройка на програми
Agent_SMITH 3 3045 Последна публикация Nov 27, 2005, 19:21
от n_antonov
Debian stable -> testing
Настройка на програми
MarineForce 2 2608 Последна публикация May 17, 2006, 22:20
от
Debian 5 Lenny... stable...or not :)
Коментар
znlambov 3 3078 Последна публикация May 01, 2009, 22:04
от znlambov
Python-apt, проблем! (При Debian 5.0 stable)
Настройка на програми
DidkoSlawow 7 3670 Последна публикация May 11, 2009, 00:25
от tolostoi