Автор Тема: Проблем с правата при O'SuSe  (Прочетена 2730 пъти)

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Проблем с правата при O'SuSe
« Отговор #15 -: Jan 21, 2010, 20:16 »
Здравей geoff.
Нормално е ownera на файловете ти да е root, просто ntfs-3g драйвера така ги монтира.
Пробвай да допишеш в fstab едно umask=000 би трябвало така да стане номера. Ръчно можеш да изпълниш следното като root или със sudo
Код:
mount -t ntfs-3g -o user,rw,umask=000 /dev/sdaX /mountpoint
и кажи какво се е получило.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Проблем с правата при O'SuSe
« Отговор #16 -: Jan 21, 2010, 20:48 »
Eй вярно, бях пропуснал тази подробност, че е с NTFS, мислех си в бързината, че ползва нещо тип EXT3 където се получават такива гафове... Пак съм недогледал нещо :)
Активен

geoff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Проблем с правата при O'SuSe
« Отговор #17 -: Jan 22, 2010, 18:31 »
@gizi_ : Направих това което ми каза,отвори ми се точната директория,тест-файла беше там..... НО не мога да го изтрия!... За съжаление не се бъзикам изобщо ,и съм колкото мога подробен... все пак аз имам проблем и е в моя полза,ако можете да ми помогнете...


@borovaka:

Код:
linux-skfv:/home/geoff # mount -t ntfs-3g -o user,rw,umask=000 /dev/sda6 /mountpoint
ntfs-3g-mount: failed to access mountpoint /mountpoint: Няма такъв файл или директория

Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с правата при O'SuSe
« Отговор #18 -: Jan 22, 2010, 19:14 »
А здрасти и от мене. Ами ти най-вероятно нямаш такава директория "/mountpoint" А това от borovaka беше само ПРИМЕР. Ти си я монтирай в ТВОЯТА директория, която си избрал за този дял. Дето вика backtolife "Ама четете какво COPY & PASTE-вате !" Изпълни mount командата, но с твоята си директория.

Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с правата при O'SuSe
« Отговор #19 -: Jan 22, 2010, 21:18 »
Така, ще дам два примера:
1. Дистро Pardus, системата автоматично е открила дяловете, описала ги е в fstab и е създала точките на монтиране в директория /mnt
/dev/sda1            /mnt/sda1        ntfs-3g   dmask=007,fmask=117,gid=6,locale=en_US.UTF-8 0 0
Тук Уиндоса е на първия хард на първият дял.
2.Дистрото е Debian, аз ръчно съм си създал точките на монтиране в /mnt и съм описал нещата в fstab
/dev/sda8       /mnt/wine       vfat    umask=0000      0       0
/dev/sdb2       /mnt/wind      ntfs-3g    umask=0000      0       0
Тук давам още два от уиндоус дяловете ми.И двата начина вършат работата, вторият е по-кратък за писане.
Както казаха преди мен, първо си създаваш точките на монтиране някъде. Прието е това да става в директориите /mnt или /media. Там създаваш примерно директория wine и това ще ти е точката на монтиране на някой уин дял, който ще опишеш в fstab. Това е. Правото да пишат и трият всички дава записа umask=0000. За ntfs за да пишеш и четеш трябва да е инсталиран пакета ntfs-3g.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/