Автор Тема: ГДБОП и Оруел...  (Прочетена 19295 пъти)

Glamdring

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #45 -: Jul 11, 2017, 11:42 »
Виждам, че ме (Божо) споменавате с лошо (че съм "компрометиран източник",  който "може да работи само за мафията" и е "откровен боклук"). Предвид че това е много далеч от истинатс, бих отговорил на конкретни притеснения, за да ги разсея. Мисля, че с прокарването на итворения код в закон и стандартизирането на ODF в наредба, съм придвижил някои важни каузи напред. (Умен може и да съм, красив със сигурност не :-) )

По темата - МВР наистина би искало да следи комуникацията, те това знаят, това могат. Това,че по медиите не са излезли всички опити за прокарване на текстове в ЗЕС не значи, че такива е нямало. Само миналата година имаше два такива законопроекта. Експертите в ГДБОП все пак искат да си вършат работата и да бе са с вързани ръце срещу престъпници. Но нагоре по веригата злоупотребите са неизбежни.

Но конкретният софтуер е просто за forensics, не е spyware/MITM/..
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #46 -: Jul 11, 2017, 12:01 »
   Хубаво,но ние ,простосмъртните, така и не разбрахме може ли този
софтуер да разбива криптирането на андроид (на официалния сайт пише,
че върши работа до версия 5.1 включително) ,обаче от 5.0 и нагоре
информацията се криптира.
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #47 -: Jul 11, 2017, 12:03 »
Виждам, че ме (Божо) споменавате с лошо (че съм "компрометиран източник",  който "може да работи само за мафията" и е "откровен боклук"). Предвид че това е много далеч от истинатс, бих отговорил на конкретни притеснения, за да ги разсея. Мисля, че с прокарването на итворения код в закон и стандартизирането на ODF в наредба, съм придвижил някои важни каузи напред. (Умен може и да съм, красив със сигурност не :-) )

По темата - МВР наистина би искало да следи комуникацията, те това знаят, това могат. Това,че по медиите не са излезли всички опити за прокарване на текстове в ЗЕС не значи, че такива е нямало. Само миналата година имаше два такива законопроекта. Експертите в ГДБОП все пак искат да си вършат работата и да бе са с вързани ръце срещу престъпници. Но нагоре по веригата злоупотребите са неизбежни.

Но конкретният софтуер е просто за forensics, не е spyware/MITM/..

Божо, сигурно е така както казаш, просто ние от няма какво друго за обсъждане се хванахме на тази тема да си чешем езиците и да се възползваме от възможността (предмно аз и go_fire) да плещим и съвсем други несвързани с темата работи.
Иначе ако не сега, след година, 2,3-10 пълното следене ще е факт. Между другото аз съм единствения в темата, който изобщо не се учуди от това и съм убеден, че на запад това се прави вече. Така, че драма няма, Оруел не Оруел - (анти) утопията вече е почти тук.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #48 -: Jul 11, 2017, 12:10 »
Виждам, че ме (Божо) споменавате с лошо (че съм "компрометиран източник",  който "може да работи само за мафията" и е "откровен боклук"). Предвид че това е много далеч от истинатс, бих отговорил на конкретни притеснения, за да ги разсея. Мисля, че с прокарването на итворения код в закон и стандартизирането на ODF в наредба, съм придвижил някои важни каузи напред. (Умен може и да съм, красив със сигурност не :-) )

По темата - МВР наистина би искало да следи комуникацията, те това знаят, това могат. Това,че по медиите не са излезли всички опити за прокарване на текстове в ЗЕС не значи, че такива е нямало. Само миналата година имаше два такива законопроекта. Експертите в ГДБОП все пак искат да си вършат работата и да бе са с вързани ръце срещу престъпници. Но нагоре по веригата злоупотребите са неизбежни.

Но конкретният софтуер е просто за forensics, не е spyware/MITM/..

Понеже аз съм автора на тези твърдения, държа и аз да внеса уточнения.

***

Отзад-напред.  Хващаш ме неподготвен. Наистина за пръв път чувам за Форенсикс. Аз визирах Вацап (нарочно го пиша по този начин). Но, ако това приложение е свободно, то се вписва в предишната ми теза, че ако едно свободно стане несигурно, ще се появи ново. Докато несвободно няма как да е сигурно. Добре може да е несвободно, но поне да е с отворен код, като например PGP.

За „Умните и красивите“. Доказано си може би най-умния програмист в България и това, никой по никакъв начин не може да ти го оспори. Доказано си и красив. Ако бях швестер определено щях да имам мокри сънища с теб. Но си падам по женско. Казвам го с възможно най-доброто чувство.

Но тук не ставаше въпрос за външни харектеристики като красота и вътрешни качества като ум. Тук става въпрос за едно добре очертано движение, което е троянски кон в обществото. Точно в него се вписваш невероятно добре. А на всичкото отгоре, до преди няколко месеца шефка ти беше едно от лицата на това движение.

Относно работата, която реално си свършил, сме си говорили на друго място, няма да се преповтаряме. Темата е дълга. Тук просто си чешаме езиците по злободневни въпроси. Но така или иначе, никой не оспорва, че действително предвижи държавата столетия напред. Извади я от каменната ера и това е чудесно.

Думите „може да работи само за мафията“ не бяха отправени към теб, а наш съфорумник и то в една бъдеща, неблагоприятна ситуация, която към днес е фиктивна и непожелателна. Но казах, че си работил за мафията, отново визирайки просволутата шефка, че и неиния началник.

=*=

Понеже не се познаваме лично, макар да сме общували виртуално няколко пъти, искам да ти се представя с няколко думи. Аз съм бивш икономист. И като казвам бивш, това означава, че кариерата ми претърпя поредица от катастрофи. За тях не е виновен някой друг. Но това вече очертава образа на класическия трол.

Не съм програмист. Не съм компютърен специалист. Не съм администратор. Не съм дизайнер. Компютрите са ми домашно хоби и нищо повече. Посещавам този форум, защото ползвам съответната ОС на домашните си машини. Нищо повече.

Ако съм те нарекъл боклук, това е единствено под моя, лична морална преценка, която не засяга никой друг. Но, както вече илюстрирах, в реалния живот аз съм боклука на обществото, а ти си един успял, млад българин. И всички ние, ежедневно се молим да има все повече като теб.

Чисто егоистично това помага на парии като мен, също да имат място под слънцето, без непременно нещо да допринасят за държания бюджет или респективно семейния.

И последно, винаги съветвам общуващите с мен да прочетат подписа ми. А там пише: Ако даваха стипендия за най-глупави, то щях да съм човека с най-много Мини Купъри. Което всъщност дори не е моя сентенция, а откраднато от една популярна песен, по времето, когато си го сложих.

 
« Последна редакция: Jul 11, 2017, 12:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #49 -: Jul 11, 2017, 12:30 »
   Хубаво,но ние ,простосмъртните, така и не разбрахме може ли този
софтуер да разбива криптирането на андроид (на официалния сайт пише,
че върши работа до версия 5.1 включително) ,обаче от 5.0 и нагоре
информацията се криптира.

Spec прочети коментара на Деант веднага под твоя. Аз само ще припомня, че нагоре казах, че това е нещо написано от „Биволѫ“ преди година и половина, а датира от преди поне три. Просто тогава изтече един опоскан, пощенски сървър. Към тогава не се е поддържал 7 просто защото не е съществувал.

И пак припомняйки собствените си думи — не се знае оттогава досега, какво са напазарували и какво ще си купят в бъдеще като вируси. Затова всякакви заключения, включително привидно коректните на Божанов са само със задна дата.

И накрая. Играта, за която говори Деант там се играе на много по-високо равнище. Звучи като теория на конспирацията, но реалното законодателство на САЩ е такова, че техните компании наистина са продължение на правителстваната политика и са задължени да служат на службите им.

Което между другото тук не е много по-различно. Но ние сме си в средновековието по всякакви показатели.

Ако мога да се съглася нещо с Божанов, то е, че нашите са просто бабаити и мутри. Един от проблемите на корумпираните държави е, че поради всеобщата развала, не притежават качествени кадри. Всъщност Божинов е единствения пример от последните две десетилетия на човек в държавата, който си разбира от работата и си я вършел съвестно до падането на правителството.


п.п. Божанов, а не Божинов. Грешката е неволна. Явно и мен ме е напекло слънцето и съм си мислил за „котки“.
« Последна редакция: Jul 11, 2017, 12:49 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #50 -: Jul 11, 2017, 13:05 »
Божо, извинявай, че ти линкнах блога тук (аз съм виновника за разгарящите страсти) и ако желаеш ще го изтрия.
По темата: go_fire, аз лично Не съм чел темата на Бивол, но дори и да има стара такава тя ще е била за "замисъл да се купува" софтуера, а в момента става въпрос за реалната му покупка (много неща мислят да се купят, но пари няма за всичко).
За мен лично е много важно подобни покупки да се обсъждат публично (както стана тук), понеже на телевизора много, много не вярвам! Блога на Божо го следя не само защото го уважавам и оценявам това което прави (не го познавам лично), но и защото малко или много има информация както се казва от кухнята(разбира се по този начин мога да бъда манипулиран).
Моите родители, когато гледат новини, гледат само интригите които им предоставят, но когато се появи някой като Божо и вземе да говори реално за дадено нещо -> сменят канала.  Лично аз мисля, че поради тази причина сме на този хал.

ПП: Информацията е сила!
« Последна редакция: Jul 11, 2017, 13:36 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #51 -: Jul 11, 2017, 14:01 »
   Повечето във форума сме профита , и не ни е проблем да направим
самоподписан сертификат (вика се openssl ...); в съотв. .conf файл:
"SSLEngine on","SSLCertificateFile ...","SSLCertificateKeyFile ..." и т.н. и т.н.
Това се прави за минути. Правил съм го десетки пъти.
   Аз лично мога да съдействам,предполагам и някои от колегите.
   И този сайт много трудно ще може да се подслушва.
   А и много по-културно ще изглежда,нещо като:
https://www.linux-bg.org/
Let's Encrypt е един шел скрипт, който го сваляш и го пускаш. за 5 секунди (поне в Дебиана, не знам за другите) "оправя" Апача с чисто нов сертификат и понеже изтичат след 2 месеца, ти прави и крон джоб за да се грижи по подновяване на автомат.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #52 -: Jul 11, 2017, 14:08 »
Въпроса изобщо не е дали това, което са купили ГДБОП, ДАНС, ВКР, ОЧЗ поддържа това или онова, как го поддържа и подробности. Въпроса е, че тия служби изобщо съществуват и не са закрити.

Ето докато ние тук си говорим, от седмици се обсъжда похарчването на едни милиарди за самолети. И никой не му пука. Избрахме си шибан генерал за президент. Генерал, мама му стара. И още една излишна служба. Президент не е нужен на никой.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #53 -: Jul 11, 2017, 14:15 »
Ех старост не радост. Къде съм си тъп, къде вече и паметта започна да ми изневерява. Добре поне, че жената не ми е сложила още рога  >:D

да продължа песимистичната полемика почната от тебе:
И за жената не е 100% сигурно да ти кажа...:)

Това звучи много оптимистично да ти кажа :P

п.п. Ле-ле Jet, написал съм „encrypt“ с „i“. Да ми строши главата човек, къде съм спал.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #54 -: Jul 11, 2017, 15:24 »
Чета, чета и виждам доста колеги на Владо Плацентата. Да ви препоръчам климатик срещу горещините?
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #55 -: Jul 11, 2017, 15:37 »
   go_fire, вероятно нещо не сме се разбрали,аз говорех за
криптирането на андроид, а в писанието на бивол (ако правилно съм
разбрал)става дума за купуване на софтуер за подслушване от ГДБОП.
,но там не става дума за разбиване на алгоритмите за криптиране,
използвани в андроид.
   Така и така ,във форума се появи коскоджамити експерт в тая област
(Glamdring),ми е интересно той какво ще каже по темата....
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #56 -: Jul 11, 2017, 15:46 »
   Понеже тук има хардкор фенове на kaldata , ето и новина оттам:
Ubuntu вече е във Windows Store
https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8/ubuntu-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d0%b5-%d0%b5-%d0%b2%d1%8a%d0%b2-windows-store-253195.html
   99.999999% съм сигурен,че това е новина точно за раздел "сигурност",
предвид доколко е надежден този "windows store" и как малките-и-меките
мислят доброто на Линукс...
   Статията има само един проблем: там няма коментари на
психо феномена "apple"  ;D
« Последна редакция: Jul 11, 2017, 16:10 от spec1a »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #57 -: Jul 11, 2017, 15:50 »
Загуби се нещо тоя юнак. Сигурно имат много работа в компютърния сервиз.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #58 -: Jul 11, 2017, 16:12 »
   А може и някой да го е заритал  ;D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #59 -: Jul 11, 2017, 16:39 »
Growchie не знам, в каква връзка го казваш, но това е огромна тема, която никак не ни вдъхва оптимизъм.

Нямам думи  да опиша Калдата и потребителите ѝ. Не мога да си представя, какво прочетох. Преди време имаше наоколо един младеж dkmi. Не знам дали е същия, но калдатовия е пълен лунатик.

Поне се радвам, че там видях познатото лице на нашия приятел bb.

Glamdring е експерт, но не е експерт по шифроване. Експерт е по web, експерт е по електронна музика, експерт по жаба, експерт е по навигационни системи. Но не е експерт по изтересуващите те въпроси. Единствения експерт у нас е Гейта, но дори той не може да отговори на интересуващите те въпроси.

И ще ти кажа защо. Защото дори той не знае, какво знаят съответните служби. А въпроса е лесен. Могат да разбият всяко криптиране, за което знаят негова слабост. Но никой не знае, за какво точно знаят и за какво не.

Но щом нещо е приложено в Андроид, то мога да се обзаложа, че за него имат пробив, за които ние ще  научим след около десет години, когато се появи следващия Сноудън.

И изобщо не мога да разбера, защо по дяволите те интересуват защити за Андроид. Използвайки го, вече си се съгласил да те шпионират от поне сто места и нищо не можеш да направиш по въпроса.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear