Автор Тема: Mysql + apache  (Прочетена 6490 пъти)

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Mysql + apache
« -: Jan 18, 2013, 13:35 »
Здравейте, бихте ли ми препоръчали материали, статии или книги за Mysql + apache. Трябва ми нещо за начинаещи. Днес си взех 2 книги от библиотеката на университета, но едната е старичка. Тази старата е http://www.linuxjournal.com/article/3289 "Linux web server Toolkit", а другата е нещо за въвеждане в ОС с отворен код (Linux). Втората е кратка и ще я разгледам за 1-2 дни, но не знам тази по-дългата дали е добре да я започвам или е поостаряла? От 1999 е.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #1 -: Jan 18, 2013, 13:53 »
Ами добре дошъл за начало и не е хич трудно, освен в началото когато доста неща ти се струпват на веднъж.

Аз преди малко повече от 2 години за първи път видях Линукс и като за човек без англичански език съм доволен от напредъка си.
В началото разгледах няколко основни дистрибуции и се спрях на Убунту като най-лесно за човек идващ от Уиндоус света. В процес на времето разгледах и другите, но като не открих нещо което да ми липсва в Убунту и спрях да си губя времето с тях, но се усвоява и то не трудно, когато имаш някаква цел която искаш да постигнеш, както в случая при теб е уеб сървър.
Започни да си изграждаш сървърчето, но се концентрирай върху Дебиан, Убунту, но само 12.04 или Сент ОС и в процес на изграждането, с питане във форума или гугъл ще напреднеш. За другите дистра не знам, но за Убунту, каквото и да попиташ Гугъл how to install ........ и излизат готови решения.
На принципа проба-грешка най-добре се учи :D
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #2 -: Jan 18, 2013, 14:41 »
Добре заварил @backinblack :)
Мисля да си инсталирам Debian, понеже цялата идея на това е че имам възможност за нещо като стаж в една фирма ако напредна в близките месец-два да кажем. Та там работят с Debian и ще е + ако и аз се образовам с него.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #3 -: Jan 18, 2013, 15:01 »
Тази е готина, има я на български:





Ще трябва да си избереш и език за писане, освен ако не администрираш само
http://dev.mysql.com/

За сваляне:
https://help.ubuntu.com/
« Последна редакция: Jan 18, 2013, 15:05 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #4 -: Jan 18, 2013, 15:20 »
Ами само Mysql ще администрирам доколкото знам. Позицията е системен администратор 0 левел. Та искат ми тези знания горе долу Mysql+apache, да имам познания по уеб сървър, датабейс сървър. Да мога да инсталирам поне един Mysql+apache, но да знам какво правя а не по туториал :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #5 -: Jan 19, 2013, 05:24 »
Добре заварил @backinblack :)
Мисля да си инсталирам Debian, понеже цялата идея на това е че имам възможност за нещо като стаж в една фирма ако напредна в близките месец-два да кажем. Та там работят с Debian и ще е + ако и аз се образовам с него.
Щом си се ориентирал към Дебиан или дебиан ориентирано, бих ти препоръчал Убунту, но пък във фирмата, щом всичко е на Дебиан, то би трябвало с него да търсиш начините за постигане на целите си.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #6 -: Jan 19, 2013, 08:19 »
http://nau4i.me/jupgrade/index.php/mysql
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

v13

  • Гост
Re: Mysql + apache
« Отговор #7 -: Jan 19, 2013, 08:38 »
За Убунту и Дебиан е пълно с наръчници за инсталиране на така наречения LAMP. Обикновено още при инсталацията на Дебиан може да се зададе да инсталира Mysql + Apache.
Общо взето с инсталацията може да се справи всеки средно грамотен потребител. За настройката на Apache основното на което трябва да наблегнеш е осигуряване на достатъчно ниво на сигурност, тоест да разбираш в конфигурационния файл, кой параметър за какво е. За базата данни най лесно е с phpmyadmin, но ако искаш да си наистина добър с базите данни се пробвай с командния ред. Успех. :)
Между другото виж http://www.apachefriends.org/en/xampp.html
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #8 -: Jan 19, 2013, 17:38 »
Мерси за съветите ще си инсталирам графичната среда за сега, а за в бъдеще мисля да се занимая и с конзолата. Относно инсталацията на Дебиан имам едно въпросче. Като отворих сайта на Дебиан и исках да го изтегля ми показа над 10 диска за изтегляне. Та въпроса ми е кой/кои дискове да инсталирам, че ми се виждат доста 15 диска по 700мб :) Графична среда ми трябва с Mysql и apache
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #9 -: Jan 19, 2013, 18:15 »
Netinst или само 1 CD
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #10 -: Jan 19, 2013, 18:15 »
След инсталирането на системата, инсталирай Webmin! Това е един много добър графичен инструмент за администриране на системата.
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #11 -: Jan 19, 2013, 18:19 »
Мерси, но кой или кои дискове трябва да инсталирам?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Mysql + apache
« Отговор #12 -: Jan 19, 2013, 18:36 »
Въпрос:
Мерси, но кой или кои дискове трябва да инсталирам?

Отговор!
Netinst или само 1 CD
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #13 -: Jan 19, 2013, 18:51 »
Пропуснал съм последния пост. Извинявам се за което:)
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Mysql + apache
« Отговор #14 -: Jan 19, 2013, 18:56 »
виж сега… щом там бацат с дебиан, то няма какво да се чудиш — човъркаш си дебиан. поне ще има кой да ти помогне лично. аз лично с дебиан не се чувствам удобно, но пък затова си има и толкова дистрибуции — за всекиго по нещо.

повечето сериозни дистрибуции с инсталирането на съответните пакети нещата работят наготово и това включва mysql и apache. с други думи още след apt-get install mysql apache2 php5 alabala (или както се казват там пакетите) ще получиш работеща система. и колкото за тестване и първи стъпки е каквото трябва.

след това започва голямото четене, защото ако apache има какво да предложи като настройки, то mysql е почти безкрайно море от параметри и тяхната комбинация е в силна зависимост от това, какво приложение обслужва тази база.

няколко съвета:
*) започни от малко и постепенно чети кое как се прави
*) ползвай дистрибуцията, за която има кой да ти помага (в твоя случай дебиан — моя стажант го облъчвам със сусе)
*) отеби разни готови инструменти за настройка на първо време — уебмин и спанел е загубена работа, когато искаш да научиш всъщност какво се случва наистина
*) графичната среда не пречи, дори ще ти е по-лесно да си ровиш в интернет за материали и да копаеш в терминала
*) накарай някой да ти даде истинска задача — например да подкараш hello, world!  във виртуален хост и да изкарва колко таблици има в базата test.
*) винаги можеш да попиташ, тук във форума, за решение на някой проблем, НО САМО КОГАТО ИМАШ ИСТИНСКИ ПРОБЛЕМ, по който си се борил и можеш точно да го формулираш… иначе хората ще гадаят и най-вероятно няма да могат ти помогнат.

успех!!!
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Apache+PHP+MySql
Настройка на програми
mozly 5 3432 Последна публикация Feb 22, 2004, 23:01
от mozly
Търся уеб девелопер - PHP, MySQL, Apache
Търсене
taniata 0 2845 Последна публикация Mar 16, 2004, 19:41
от taniata
Apache PHP MySQL
Настройка на програми
Йордан 1 2252 Последна публикация Mar 22, 2004, 17:58
от kennedy
PHP+MySQL+Apache ???
Настройка на програми
pcpro 2 2507 Последна публикация Apr 30, 2005, 13:31
от pcpro
php+mysql+apache Проблем.
Настройка на програми
Stormchaser 1 2050 Последна публикация May 20, 2005, 21:20
от BReaL