Автор Тема: Trinity, TDE: някой ползва ли го?  (Прочетена 3871 пъти)

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #45 -: Mar 16, 2024, 03:07 »
Утре ще му настройвам тъчпада, че стана късно. А има ли някаква графична настройка в Q4OS за това, питам информативно (знам как да си го настоя), щото инсталирах tdebase-trinity, но пак ми идва претрупано.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #46 -: Mar 16, 2024, 12:18 »
Гадове! Спечелиха ме! Тия от Q4OS! Дето се казваше "да имам втория поглед на българина".
Единствено в /etc/systemd/system.conf.d/50custom-system.conf 25 секунди ми се виждат множко за изчакване при спиране/рестарт.
А, да, и са си сложили настройки/конфигурационни файлове за тъчпад. Но няма графична настройка, поне не видях. Ама идеята е да работи, нали, пък който иска ще намери начин да промени каквото иска.
И, това май е от доста време, alt+shift за смяна на клавиатурата си работи коректно (май имаше проблем с показването тогава). Това си е от Тринтито.

П.П. Охоу! А живия инсталатор (calamares) предлага 4 варианта - десктоп, база, клониране на живата система и pure (това ще е нещо съвсем базово).  :D За пробата - не заложих на английска клавиатура, да видим какво ще излезе (после).

П.П.П. Много тъпо от моя страна ... сложих тикче на автоматичното влизане. И не можах да видя какво ще се случи. Но щом първи език си остана БГ... Щеше ми се да видя коя е зададената клавишната комбинация за превключване на клавиатурата Alt+Ctrl+K или Alt+Space, или и двете.
Като гледам в настройките - и двете са зададени като предварително валидни, та е ясно, че са щели да сработят.

Ментата използва, не знам, някъв техен калмар или пък друг инсталатор подобен на него, но само в LMDE се задава коректно настройката на клавиатурата. Докато в останалото дебианско кеч, ако е калмар е добре да е с американска клавиатура, и после да се добави нашата.
« Последна редакция: Mar 16, 2024, 13:37 от malin1 »
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #47 -: Mar 17, 2024, 10:49 »
Вярно хитри тия китайци. Сложих го на един Шиндош, за да го пробвам (ще направя последната си презентация като ученик, вече ще е само като студент). Предпоследната е от миналата седмица и естествено беше на Биймър, ама за последна реших да микромека магия.

Първом никъде на wps.com не ти говорят за платената версия, все едно не съществува. Търся аз да разбера, каква е разликата и няма, и няма, и няма.

Инсталирах и първото нещо, което видях е тя. И се оказа, че в нея е всичко интересно обещавано на wps.com. Там са просволутите 100 000 шаблона (заради които реших да е на wps доклада), там е работата с pdf, там е ocr. Има някакво cross-platform access, което не разбрах какво е, ама като да е колективно редактиране. Има някакви много повер тулове като поправач на филове, записвачка на екрана и нещо наречено Resume Master, кактвото и да е. Поне първите две могат да се открият безплатно, включая тубата може да го прави. Дава ти и ИИ, нещо което присъства в платения SoftMaker и което крайно не знам защо ми е. И не на последно място ти дават двадесет гъбки облак, нещо давано безплатно от Мега, ако си сложиш клиента им.

Но пък не пише, колко струват тия работи. Само ме канят да си купя и като ми вземат парите, ще разбера. Хитреци.

При това положение каня всеки, който желае да пазарува да го направи от немците. При тях е ясно, какво плащаш, защо и колко. И имат колекция от великолепни шрифтове. Така, че пари само на коректни търговци като SoftMaker.

>Първом никъде на wps.com не ти говорят за платената версия, все едно не съществува.
горе има еидн бутон "pricing", от дясно на WPS AI, дето е малко шарено
Активен

lunarvalleys

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #48 -: Mar 17, 2024, 16:34 »
Гадове! Спечелиха ме! Тия от Q4OS! Дето се казваше "да имам втория поглед на българина".
..

Мене още от първия път, но моите изисквания бяха скромни- линукс с графика да работи леко на стар комп 32 бита + офис, някой и друг месинджър, ако може с възможност за видео в нета :)
В ТДЕ имам един проблем, ако въобще може да бъде наречен така (все пак ползвам не най-новата версия на Q4OS) - смяната на клвиатурната подредба си върви с алт и шифт, но не го отразява графиката. Т.е. сменя си с клавишната комбинация между английския и фонетиката, но флагчето си остава същото (долу вдясно в систрей индикатора). Но ми е все тая, нали работи, а че не показвало правилния индикатор, голяма работа.
Иначе, при кликане с мишката върху тоя индикатор, сменя и клавиатурата, и флагчето синхронно. Ако е само с клавиатурната комбинация, сменя поредбата, но флагчето - не.
Но това не ми е проблем, и въобще няма да се занимавам, да търся причината. Важното е, че работи, а какво флагче показвало, дреме ми.

« Последна редакция: Mar 17, 2024, 16:36 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #49 -: Mar 19, 2024, 18:14 »
Да дам малко обновление.

Лунар се оказа прав, а аз грешах, наистина са дали цени и за какво на wps.com. НО!!! Няма план за вечно ползване, сиреч не можеш да си го купиш, можеш само да си го наемеш. И продължавам да твърдя, че поне част от нещата в платената версия, ако не повече човек може да ги получи безплатно от алтернативен доставчик. Хитряги.

Поработих половин ден на него и мога да кажа, че ме притеснява с реклама много по-често от freeoffice.com. Освен това точно като него му липсва пълната мощ на АОО/ЛО/М$ Уфсъ. Но май все пак китайците като да са с повече функционалност от немците. Не съм сигурен, не съм проверявал едно по едно, така ми се струва.

И да потретя, че искат пари за абсурдни неща като pdf printer да речем (растеризатор), нещо което дори в тъпата ОС на М$ идва безплатно вече, но винаги го е имало за тях от трети страни поне от Хващай Пътя насам.

Сетих се и защо по принцип не ползвам пакети за канцеларски дейности. Голяма щракалка. А тук е по-голяма дори от М$, което трудно се постига. Но си имам АОО и не ми дреме.

Все пак, за да сме честни целия този html+css+js, който наричат „програма“ е много красив и много радва окото.

Ако някой го интересува резултата, той съвпада с най-активната тема в момента. Така се случи. Но моля без критика, това е правено като ученическо домашно с ясно съзнание за това. И сам знам, че е далеч от изчерпателно, но съм сложил няколко заигравки, за който ги хване. Ако пък някой желае, ще си ги кажа сам, за да не ги търси с досада.

п.п. Част от шаблоните се оказаха безплатни за ползване и мно-о-о-о-о-ого професионално направени. Аз по-скоро развалих шаблона. Посочил съм, кой съм ползвал;

п.п.п. А да, за теглене на шаблони иска регистрация на templates.wps.com, но тя може да стане с временна поща и в общи линии е безболезнена, ако не си с недъг слепота.
« Последна редакция: Mar 19, 2024, 18:17 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #50 -: Mar 19, 2024, 19:30 »

смяната на клвиатурната подредба си върви с алт и шифт, но не го отразява графиката

В актуалната стабилна версия го няма проблема вече.


Аз не го издържах. Пак. Много претрупано ми е. Бих го изтърпял единствено ако като в актуалната плазма kwin "хваща" правилно, че екрана е малък и побира прозореца в него правилно, и не се налага придърпване нагоре/надолу за виждане на всичкото в прозореца. Но нетбука не може да носи тая Плазма, затова е с xfce Debian12 и 64бита, проблема му е малкото РАМ - ao d257. vlc го имам там по навик, не бих седнал да гледам филм на него, дори и с очила да съм.
Но не бих казал лоши думи за Q4OS. Свършили са (и вършат) отлична работа. Просто вкуса ми е по-минималистичен. А предлагат и вариант с Плазма (той е за "по-големи компютри" обаче). Те са дериват на Дебиан като МХ и Спарки, за тях се сещам, със собствени хранилища и от тях и лесни благинки. Но не чак толкова много екстри като предно споменатите, което е рабираемо, трябват хора за поддържането на ОС. A софтуерния им център е в пъти по-разбираем и интуитивен.
« Последна редакция: Mar 19, 2024, 19:46 от malin1 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #51 -: Apr 06, 2024, 10:36 »
Да дам малко обновление.

Като начало се загубих като ланския сняг, защото започнах работа и поне в началото ми е доста напечено. Но пък мога да се похваля, че за първи път през живота си ще работя по специалността си. Ще разбера най-после допуснах ли грешка, като я записах. Независимо от резултата, двадесет и шест години по-късно все пак не го отчитам като грешка, защото така срещнах съпругата си и имам синовете си.

Другото е, че нещо, в което не вярвах, но ДБТ (Агенцията по заетостта) наистина върши някаква работа. Те ме пратиха там, сиреч намериха ми работа.

Във връзка с това е обновлението, което пускам.

Вече казвах, че SoftMaker Freeoffice (в действителност не е свободен, просто е безплатен) е идеалното решение за всеки, който си общува с нашата администрация, държавна и общинска и чат-пат се налага да връща някакви документи. Той е като Adobe Reader за държавата. Ако имах власт (не, благодаря!) щях да разпоредя на всяка държавна страница на видно място да има голям табелка сочеща към freeoffice.com.

Наскоро разбрах, че той всъщност е доста стар. Първата версия на текстообработващия процесор (TextMaker) е от осемдесет и осма и е за ДОС. А версиите за ГНУ/Линукс се появяват към 2004та. А аз да знам за него по-малко от пет години.

Вярно никога не съм обръщал внимание на собственическия софтуер, но общуването с държавата винаги е било силно проблематично за хора не искащи да крадат или купуват М$ Уфсъ.

Някъде към началото на века бяха пуснали преглеждаща програма и тя работеше, но само за тяхната си ОС и с нея не можеха да се правят елементарни редакции (какито може в Adobe Reader). А малко след нея пуснаха форматите Office Оpen XML, които не само, че не се поддържаха от въпросната програмка, ами положението стана още по-проблематично.

През цялото време е имало алтернатива, но кой да знае.

Защо се обаждам като пак говоря за freeoffice.com? Ами защото той е с доста основна фунционалност като му липсват някои много прости неща. Той наистина е с единствена функция да си говориш с държавата и общините.

Обаче се оказа, че WPS.com е много, много по-мощно решение. В действителност му липсват неща, но пък от друга страна има други, за част от които не знам. Например има нещо наречено обединяване и разделяне на страници в електронна таблица. Дори не знам, какво точно върши, защото не съм го пробвал.

Подобно нещо съм виждал и ползвал (много) в програми за манипулиране на pdf от сорта на PDFsam Basic (защото е свободен, не просто безплатен). Но какво прави в ел. таблица, си нямам идея.

WPS се оказа идеално решение за друг проблем. Ако работиш някъде, където безсрамно крадат М$ Уфсъ, но искаш да мигрираш нещата към нещо читаво (АОО), това да стане бързо и без много трудности, то тук WPS е жесток.

Трябва да кажа, че опита ми е върху доста корава машинка и то с десетка, така, че не знам това как е на слаба машина с ГНУ/Линукс. Машината е Thinkpad (ура-а-а-а-а!!!), мисля точния модел е w540, основното в случая е, че е с шестнадест гъбки памет, колкото до не отдавна и сървърите нямаха.

Та това китайско чудо невиждано успя без никакви затруднения (дори за секунда не се замисли) да отвори едновременно 25 документа във формат OOXML. AOO изгърмя на пет. С ЛО не пробвах.

Освен това, че е писан на JS, а не нормален език, има и предимства (какво?!?). Работатат с ушета се оказа доста приятна и доста по-ефективна от това да работиш в множесетво прозорци. В SoftMaker въпросната функция, както и почти всичко друго се намира в платената версия, затова подобен начин на работа никога не бях пробвал. Не искам да крада платени версии.

Все още не съм убеден, че бих сложил WPS на машина с ГНУ/Линукс, но вече вярвам, че за служебни цели върши много добра работа и е по-лек от M$ Office. Да взема да го напиша веднъж правилно. Но пък е още по-голяма щракалка от него. Да! Възможно е. Затова няма да е основния ми инструмент. Но за може би 90% от задачите става доста добре и бих посъветвал всеки, който държи на Уфсъта да ползва него вместо това. По-красив е и не много неща ще му липсват. В общия случай нищо няма да му е непреодолимо. Аз намерих няколко неща, но те са наистина рядко ползвани. Едва ли ще упре до тях.

Няма да се занимава с активатори и съвсетта ще му е чиста. Само ще трябжва да търпи доволно количество реклама. В това отношение freeoffice.com е много по-скромен, но той не става за нещо различно от елементрарни редакции, а някой път и за това му липсват инструменти. По-принцип има всичко най-необходимо, но в платената версия.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #52 -: Apr 06, 2024, 11:38 »
я, гогата омекнал спрямо WPS офиса. Знам, че е лек. От 2005 година ползвам ООо, беше версия 1.1.*. Никога не съм го харесвал това тежко нещо. Да правя презентации си беше направо неприятно на моменти с тромавите и 'лепкави' кутийки с текст ид руги простотии. В момента в който видях как работи WPS му теглих една майна на либрето.

Нещо неочаквано на WPS беше, че в уиндоус, след няколко месеца иска да си направиш акаунт при тях, иначе не може вече да ти редактира документите. Акаунтът е безплатен и това е. В линукс няма такива работи, но въпреки това ме беше издразнил много.
Активен

lunarvalleys

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #53 -: Apr 06, 2024, 12:21 »
Първата ми задача беше точно доклад. Прикачил съм го в темата. Коментара на сина ми беше, че най-после ги правя модерни. Правил съм в АОО и нещата наистина не са много добре. В ЛО са подобрили значително направата им. Но все пак като да WPS да е много по-добър в това.

Така, че ако това е основната задача, WPS e инструмента. Аз казах, че предпочитам Латекс за целта, но това е за хора повече обичащи да пишат, отколкото да щракат. И е една идея, но само идея по-сложничко.

Китайците са се постарали много. Ето защо ще ни превземат.

п.п. На АОО най-много харесвам работата с електронни таблици. Много е мощна. А без умножение на детерминанти (sumproduct) не мога да живея. Макроезика също има доста обширна библиотека, макар да има доста място за подобрения, които за съжаление, няма да случат никога, защото АОО е зарязан.
« Последна редакция: Apr 06, 2024, 12:25 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #54 -: Apr 06, 2024, 16:13 »
Markdown няма ли за вас?  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #55 -: Apr 06, 2024, 17:56 »
Markdown няма ли за вас?  ;D

В смисъл?

Аз обичам да правя README.md за различни проекти в GtiHub или GitLab. Всъщност е доста впечатляващо, колко лесно можеш да направиш хубаво изглежбдаща документация, бетер със схеми, като mermaid charts. Но, това не замества, и няма как да замести, офис пакета.
Активен

lunarvalleys

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #56 -: Apr 06, 2024, 19:54 »
Да, за документи.

Честно, не разбирам, за какво толкова би му послужил на някого офис пакет.
За мен електронните таблици са отживяла работа.
Има доста по-добри начини за работа с данни.
За документация има по-прости средства от текстообработващи програми, при които винаги има притеснения за съвместимости на формата...
Та дори един groff би свършил работа в не малко от случаите.

Работата с офис пакети е тромава дейност, включваща страшно много ръчен труд.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #57 -: Apr 06, 2024, 21:22 »
Офис пакетът не е за "работа с данни", освен ако не визираш (както казваме на чист български) работата с електронни таблици. Писанетона "документация" не е същото като писането на текстов документ. На мен ми трябва текстов редактор, за писане на абстракт, проект за грант, статия. Особено при последното, много списания твърдят, че приемат освен docx и latex. Е, да, но ако съавторите ти ползват word и трябва да работите над текста заедно, мога да те уверя че никой няма да седне да учил latex заради тебе. За съвместимостта -- прав си, за това или ползваш MS Office, което ползват и всички останали или ползваш нещо съвместимо с него. За мен е втория вариант, с една важна добавка -- имам всички майкрософтски шрифтове.

И не на последно място -- презентациите. За тях, предполагам, няма нужда да ти обяснявам.  :)

>Работата с офис пакети е тромава дейност, включваща страшно много ръчен труд.
офис пакет или просто Excel?
Активен

lunarvalleys

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #58 -: Apr 07, 2024, 10:03 »
Споменах електронните таблици във връзка с обработката на данни и въпреки това питаш?!  ;D

Относно презентациите, имам особено мнение ( в смисъл, мое ), което не подкрепя продукти от рода на MS РР.
Както и такива като офис пакетите като цяло.
Word например.
Наблъскан с инструменти, някак кара човек да пробва и да използва повечето от тях. Да направи документа красив.
Е, това само пречи.

Година и половина от живота си съм прекарал в изнасяне на презентации. Всеки ден. Понякога и по три пъти на ден. Красивите презентации нямат нищо общо с това, колко бързо и ефикасно някой ще попие информацията.
Красивите документи също.
Структурата на  документа обаче е друго нещо. Както и простотата на презентацията.

За това и не съм привърженик на подобни пакети или програми, защото внасят само шум. По-простичките инструменти са много по-добри.
Проблема с презентациите например е този, че ако са красиви или претрупани с информация, разделяш вниманието на хората между презентацията и лектора. Не го слушат, защото я разглеждат ( схеми или диаграми, различни картинки или четат множеството редове текст ) и накрая въпросите им са уточняващи, за потвърждение на нещо, не за допълнителна информация или нещо незасегнато. Което означава, лошо свършена работа.

A за документите… Със сигурност си попадал на книги, в които в началото им имаш цели страници, които ти обясняват, как да възприемаш определени части от книгата. Или легендите в документите. Куп обяснения, как да възприемаш поднесеното. Което означава - зле свършена работа.
Но както казах и ще повторя, като си платил пари за софтуер, претрупан с инструменти, някак изпитваш желание да ги използваш всички. И създаваш ей такива красиво изглеждащи, но трудно смилаеми четива.
И да не си платил нищо, имаш същия импулс - да използваш това и онова меню или бутонче и да създадеш нещо зашеметяващо. В повечето случаи наистина зашематващо читателя и поради това, абсолютно безполезно.

Да не пропусна да спомена, че не са интерактивни. Което в днешно време е, меко казано, срамота.

Простите инструменти са много по-добри.
Първо, спестяват време.
Второто е, че си фокусиран върху документа и структурирането му, не върху визията. Просто защото, "само" това ти позволяват наличните инструменти.

След всичко досега написано, харесват ми идеи като тази зад ipynb файл форматът и Jupyter Notebook.
Прост маркъп синтаксис съчетан с интерактивност при представяне на данни.
И поднесено в браузъра. Всеки разполага с браузър.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #59 -: Apr 07, 2024, 11:01 »
   Абе,кашик,винаги се каня да те питам и все забравям.

Какво е "хващай пътя" ?  :o
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Активни хранилища на Trinity за Ubuntu 10.04
Идеи и мнения
cybercop 4 1465 Последна публикация Dec 23, 2011, 12:44
от cybercop