Автор Тема: Доброволци-инсталировчици за инстал фест  (Прочетена 19299 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Така, ето вече окончателното обявление:
Линукс инстал фест във ФМИ на СУ
ул. Джеймс Баучър 5
23 май 2009 година, събота
зали 100 (Компютърен клуб) и 101
час: 11:00 за гости, 10:30 за тези, които ще инсталират (трябва да се запознаем все пак)

@аа..а Мрежата ни ще бъде жична, в зала 100 има леки проблеми, но ще гледаме да я постегнем. Зала 101 е аудитория, към нея ще пуснем кабели и каквото трябва. Не гарантирам, че ще бъде на професионално ниво, но ще се постараем.
На човека с Дженту-то ще му кажа, че ще му инсталираме нещата, но ако времето не стигне е на негова отговорност. Предлагам Опън офис да не му слагаме, мисля, че и сам ще се оправи вкъщи (не е новак в Линукс). За графична среда мисля сериозно да му сложим е17, би трябвало доста по-малко време да й трябва, а пък той доста й се беше изкефил.
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Хора, един човек изяви желание да му сложим Gentoo. Аз само съм чувала разни легенди за това как се инсталирало по 2-3 дена... Кажете има ли някой сред вас, който да има опит с него и може ли да стане работата в рамките на 6-7 часа? Знам, че много бавно се компилират графичните среди, но мисля, че той би се зарадвал и на някой по-лек уиндоу мениджър (говоря конкретно за е17). Какво да му казваме на човека? [_]3

Базова система от stage 3 (реално прекомпилация за да му дойде на процесора и опциите) около 2 - 3 часа
Лека ГУИ системака отгоре 1 - 3 часа. За е17 не знам колко ще е необходимо ... за базово кде са около 6 часа на атлон 2100+

Отделно има един дребен трик. Ако е склонен да се довери някой друг да му компилира пакетите да си даде готовия make.conf и ще запаля един chroot и вътре ще му компилирам пакетите. После се инсталират като бинарни. Не е 100% сигурно но обикновенно сработва
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1448
    • Профил
Здравейте,

Сетих се нещо за Gentoo-to, май има възможност за доста по-бърза инсталация но няма да е 100 % чисто Gentoo (~ 99%).
За 5 минути търсене намерих два проекта:
1.Sabayon Linux 4.1 "KDE"&Sabayon Linux x86/x86-64 4.1 GNOME
NEW • Distribution Release: Sabayon Linux 4.1 "KDE"
sabayon Fabio Erculiani has announced the release of Sabayon Linux 4.1 "KDE" edition: "On the behalf of the Sabayon Linux team, we are happy to announce the immediate availability of Sabayon Linux 4.1 KDE. Distribution features: based on Sabayon Linux 4 LiteMCE; custom Linux kernel 2.6.29.1; ext4 is now the default file system; complete KDE 4.2.2 environment; OpenOffice.org 3.0.1; Compiz and Compiz Fusion 0.8.2; X.Org 7.4 supporting latest AMD and NVIDIA video cards; multimedia applications (audio, video, DVD ripping, file sharing); media center mode, transforming your Sabayon into a complete multimedia platform thanks to XBMC. Major changes since Sabayon 4: improved boot speed; NetworkManager 0.7; GRUB now supports UUID; installer now detects other Linux distributions...." Read the rest of the release announcement for more information. http://forum.sabayonlinux.org/viewtopic.php?f=60&t=16766
...Gnome...
# Based on Sabayon Linux 4 LiteMCE
# Halved Hard Disk footprint, <2GB ISO image
# Custom Linux Kernel 2.6.29.1
# Ext4 is now the default filesystem
# Complete GNOME 2.24 flavour (2.26 will be available through Entropy as soon as it is available)
# OpenOffice 3.0.1
# Compiz and Compiz Fusion 0.8.2
# X.Org 7.4 supporting AMD and NVIDIA latest video cards
# Multimedia applications (audio, video, dvd ripping, file sharing)
# Media Center Mode, transforming your Sabayon in a complete Multimedia platform thanks to XBMC
# Entropy Package Manager 0.52.8, ready for 0.8x
# World of Goo Demo - best 2D game ever!
# Sexiest Skin ever!
...край...
Requirements
Minimum requirements:
- an i686-compatible Processor (Intel Pentium Pro, Pentium II, Celeron, AMD K6-2, Athlon)
- 512Mb RAM
- 10 GB of free space
- A X.Org supported 2D GPU
- a DVD reader
Optimal requirements:
- a Dual Core Processor (Intel Core 2 Duo or better, AMD Athlon 64 X2 or better)
- 1024Mb RAM
- 32 GB of free space
- A X.Org supported 3D GPU (Intel, AMD, NVIDIA) (esp. for XBMC)
- a DVD reader
...END...
Файловете са около 2 GB.
2.Toorox 04.2009 - (http://toorox.de/) - май не работи.
Трябва да има и други проекти.
Само да поясня, доколкото си спомням (преди 2-3 години) Sabayon си беше Gentoo но със свой пакетен менажер и другото  беше малко custom-gentoo, ползваше репозиторито-то на Gentoo (сега не знам) - това са настройките с които се инсталират самите пакети.
Скоро не съм го гледал как работи, друго се сещам че може да се инсталира OOo-3 от бинарен пакет, същото и за Firefox&Thunderbird (става за минути).
Ако има интерес мога да се поровя.
Успех.
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Мда по спомени май беше генту.

Обаче реда с ext4 по подразбиране нещо не ми харесва.

Както и да е аз почнах да билдвам стандартни пакети ако иска ... така или иначе ще ми трябват на мен в бъдеще
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1448
    • Профил
Мда по спомени май беше генту.

Обаче реда с ext4 по подразбиране нещо не ми харесва.

Както и да е аз почнах да билдвам стандартни пакети ако иска ... така или иначе ще ми трябват на мен в бъдеще
Здравей,

Надавах се това по-подрабиране да е наистина (само по подразбиране) тоест при инсталацията да може да се слагат и други файлови системи :-), например reiser4 ;-)
Имам мъгляви спомени че май Sabayon поддръжка и бинарни пакети, но въпроса е с какви USE-флагове.
PS: сега тегля исо-тата че ми  стана интересно
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Аз мисля (доколкото го познавам този човек), че става въпрос за абсолютно "натурално" Дженту, на което всичко си е компилирано лично за него си, каквато е и идеята на тази ОС. Дженту за маниаци. Нали няма проблем да се инсталира на етапи (стъпаловидно), така че докъдето стигне времето - дотам, после той да си доинсталира вкъщи (както казах все пак не е случаен човек, запознат е за какво става въпрос и схваща доста бързо)?
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1448
    • Профил
Аз мисля (доколкото го познавам този човек), че става въпрос за абсолютно "натурално" Дженту, на което всичко си е компилирано лично за него си, каквато е и идеята на тази ОС. Дженту за маниаци. Нали няма проблем да се инсталира на етапи (стъпаловидно), така че докъдето стигне времето - дотам, после той да си доинсталира вкъщи (както казах все пак не е случаен човек, запознат е за какво става въпрос и схваща доста бързо)?
Здравей,

Ще се опитай (доколкото мога) да разсея някои митове за Gentoo, със сигурност ще има грешки и пропуски затова предварително се извинявам.
1.Gentoo няма версии (releses) тъй като идеята е еднократно да се инсталира и после само да се обновява/актуализира.
Затова и се актуализират само инсталационните дискове (доскоро веднъж на година) сега има и всяка седмица stage3 и minimal-install.
2.Самата инсталация може да стане поне по три начина - stage1, stage2 и stage3 - в момента последния е масово приет и използван (другите също стават но са по-скоро начин да се види как се инсталира от най-ниско или средно ниво и включва знание на маш.архитектура, особености на процесора, особености на Linux и т.н.)
Съответно тук и времето (за инсталация) е много по-голямо, вярно човек научава много за инсталацията и опер. система, но вероятно времето ще стигне само за инсталационен фест не са исталация от stage1 ;-)
Удобното на готовия инсталатор е че после обновяването на системата и промяната на настройките са същите както след начална инсталация и може да се промени буквално всичко и или веднага и да се прекомпилира цялата система или да се прави постепенна промяна и с времето всички нови версии на пакетите да са с новата настройка/и.
Тъй се сещам за едно изключение - настройката и компилацията на ядрото - при стандартна инсталация няма готово ядро, при sabayon има такова.
Едно от най-големите предимства на Gentoo промяната на (make.conf) и USE-флаговете винаги е възможна и се прави постоянно с времето.
При една вече инсталирана система човек също може много да си играе (лесно се и чупи, няма проблем :-).
Ако спокойно се прочетат инсталационните документи ще се види как става самата инсталация (по общо мнение документацията е много добра).
Например сега да се инсталира по-бързо и след известно време на запознаване, работа и оценка да се преинсталира както си следва, но вече от друго ниво на информираност.
Има и много други неща но за тези се сещам сега.
Успех, Румен
« Последна редакция: May 18, 2009, 20:16 от ray »
Активен

biggie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 142
  • Distribution: Crunchbang Linux
  • Window Manager: openbox
    • Профил
Абе момчета, извинявайте, че се меся, ама целевата аудиторията на таквиз install fest-ове не е ли незапознати и ентусиазирани по отношение на linux ситеми, а кой от тях ще тръгне да слага gentoo?
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Добре де може би сме малко повече от инстал фест, може би по-скоро сме Линукс фест. Целта е хората да могат да си ползват пълноценно Линуксите. Каним не само хора, на които да инсталираме, но и хора, които имат Линукс и се нуждаят от някаква помощ. В крайна сметка форуми, форуми, гугъл, но когато видиш на място проблема винаги се ориентираш по-добре. А от един чист инстал фест - слагаме дистрото плюс минус 1-2 драйвъра и някоя настройка... като не покажем на хората: ето, така си оправяш клавиатурните подредби, ето с това слушаш музика, ето ти сайт, от който може да си дърпаш яки теми и уолпейпъри, все едно не сме свършили нищо. Хората може да имат и най-перфектно инсталираната ОС, но трябва да знаят какво да правят с нея. Това е нашата идея.
А пък какво толкова ако сложим едно Дженту (така де, той човека каза, че уж сам щял да си го слага, но предполагам Бърза помощ трябва да му е наоколо), аз също искам да видя, а засега поне не бих се престрашила да пробвам сама. Трябва да има какво да се види, какво да се научи, какво да се покаже :)

П.С.
Абе момчета
А, то не било към мене ;)
Активен

biggie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 142
  • Distribution: Crunchbang Linux
  • Window Manager: openbox
    • Профил
Извинявай, изглеждаше ми резонно обърщение в подобен форум :)
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
П.С.
Абе момчета
А, то не било към мене ;)

//offtopic
Я още една ЯБС (Не е обида да знаеш)
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Цитат
Така, ето вече окончателното обявление:
Линукс инстал фест във ФМИ на СУ
ул. Джеймс Баучър 5
23 май 2009 година, събота
зали 100 (Компютърен клуб) и 101
час: 11:00 за гости, 10:30 за тези, които ще инсталират (трябва да се запознаем все пак)
ОК, казвам се Александър Годумов и в 1030 ще съм в зала 100 или 101. Ако има още нещо за доуточняване можеш да ми пишеш на a.godumov@gmail.com. Да си нося ли дискове с Дебиан (за мрежова инсталация)?
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Така първо, макар че вече обявих час 10:30 за инсталировчици, нека който може да дойде преди това (към 10:00). Хора, които имат повечко опит от мене с такива неща, казаха, че така е по-добре и аз вярвам безрезервно. Но тъй като аз вече бях обявила 10:30, не се чувствайте задължени, ако вече сте си навили будилниците, да ставате по-рано от планираното. :)

Дисковете. Дисковете са от нас, т.е. вие не е задължително да носите каквото и да е (ако донесете нещо, няма да го хвърлим, разбира се ;) ). Ние ще дърпаме и записваме, но ще изчакаме още 1-2 дни, за да бъдат последно обновени версии и да не се налагат големи ъпгрейди. Въпросът ми е какво да дърпам?
1. Ubuntu, Kubuntu - имам оригинални 32-битови 9.04, ще дръпна 64-битови
2. Fedora - новата федора излиза на 26ти, да дърпам предварителен release или 10-ка? CD или DVD?
3. Debian - май само нетинстол ще дърпам... обаче какъв да бъде - stable или testing? (Аз съм за testing).
4. Mandriva - те бяха DVD-та нали? Може ли някой да ме ориентира  :-[, ако може направо линкове да paste-не...
5. OpenSUSE - гледам че и то има DVD, LiveCD, network CD - има ли хамелеончета ;) тука, да помогнат с избора?
6. Други - Slackware, FreeBSD, Gentoo - да дърпаме на място, само ако има желаещи?
7. PartedMagic
8. Ако ми останат дискове, ще си харесам някоя по-непопулярна дистрибуция, за която има добри отзиви. Ако вие имате лични предпочитания, можете и да си носите.
Ще гледаме да има поне по 2 копия от всеки диск...

След феста да взема да направя едни щорички от тия дискове, че голям пек настана ;)
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Моето мнение по въпроса - Ubuntu и Kubuntu за 32 битови и 64 битови процесори. Предполагам, че към това ще има най - голямо желание, така че е добре да сме запасени.
За федора - според мен 10тата версия. Вярно, гадно е, че 11ката ще излезе само 3 дена след инстал феста, обаче все пак е добре да заложим на сигурното. Повечето хора не са професионалисти и едва ли ще им се занимава да се занимават с оправяне на проблеми, пък и едва ли бихме искали да пуснем име на линукс като на бъгава операционна система. А бъгове в предварителната версия на Федора има или поне имаше преди няколко дена, когато си я инсталирах. Вярно нищо сериозно, но все пак би направило лошо впечатление на някой, на който това му е първия досег с Линукс.
Което ни препраща към Дебиан - по същата логика би трябвало да инсталираме стабилната версия, обаче случаят тук е малко по - особен. Просто Дебиан си е доста стабилен, даже в тестовата и нестабилната си версии. Наскоро инсталирах един нестабилен дебиан на моя лаптоп и честно казано не помня да съм се сблъсквал с някакви особени проблеми - със сигурност инсталацията беше доста по - безпроблемна от последния ми досег с убунту. Така че може да вземем инсталационните cd-та за мрежова инсталация на дебиан за стабилната и тестовата версия и ако някой иска да му инсталираме дебиан да му обясним подробно каква е разликата и човека сам да си избере. Лично аз бих предложил инсталация на стабилната версия, освен ако човекът няма хардуер, който изисква някаква нова версия на ядрото (стабилният дебиан идва със 2.6.26, а нестабилния има 2.6.29 в хранилищата). Що се отнася до функционалност на графичните среди GNOME 2.22 и KDE 3.5.10, които са в стабилния Debian според мен предлагат всичко необходимо.
За Мандрива - като че ли най - популярно е изданието Mandriva One (съответно GNOME и KDE версия за различните видове процесори). Това е live cd, от което може да се инсталира - http://www.mandriva.com/en/download/free
За другите не знам какво да кажа, не съм много навътре. Според мен за дистрибуциите, които имат lice cd и dvd-та е добра идея да има едно live cd-та (с gnome и kde) за 32 битови процесори (за да може да вървят на всички компютри), за да могат хората да видят какво представлява самата дистрибуция, а самата инсталация да се прави от dvd-тата. Също така мисля, че е по - добре на компютри със 64 битове процесори да се прави инсталация на 64 битовата версия на дистрибуцията. От както си купих новия лаптоп винаги съм ползвал 64 битовите версии на дистрибуциите и до сега не съм имал нито един проблем свързан с това.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

biggie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 142
  • Distribution: Crunchbang Linux
  • Window Manager: openbox
    • Профил
Жалко, но вероятно няма да мога да дойда за събитието.
Активен