Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 191582 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #975 -: Sep 04, 2020, 17:52 »
Като казах вафла Корни, та една случка. Вървя си аз и по едно време виждам познато лице на един плакат. Приближавам се и какво да видя? Щяло да има среща с избирателите.

Всичко звучи наред нали?

Да, ама партията е социалистическа и кампанията (трябваше да) е социалистическа. Трябваше всички кандидати да имат равно появяване и на всички рекламни материали да са и петимата. Което означава, че въпросната вафла отделно си е финансирала рекламни материали заобикаляйки техния ЦИК. А този ми ти ЦИК си е назначен от нея. И въпреки това нарушава правилата му. Толкова за искреността ѝ.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #976 -: Sep 04, 2020, 18:05 »
Баце не можа, ама Корни ще ви построи капитализма.
Жена ми е в БГ в момента и ми разправя чудеса за цените (изпреварили сте Запада така да се каже).
Само на мен ли ми се струва, че два Лева май-вече не са 1 Евро като покупателна способност (на хартия сигурно е така). Може би затова в ЕРМ ни дъвкаха за валутния курс.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #977 -: Sep 05, 2020, 09:06 »
 Еххх, то само т'ва да им е кусура - за двата лева.. те пак добре че не са тръгнали да я проверяват за нещо и да я правят на 5 ст. ...че мойта имаше проблем на връщане сама с децата, значи пускат те да влезеш без проблем, а на връщане не им пука че си изтърваш самолета... правят се на (всъщност се да ги знам дали се правят или да си)  разсеяни и чакат да им кихнеш нещо.

И на държавно ниво ситуацията е същата
https://kafeneto.wordpress.com/2020/09/04/%d0%bc%d0%b0%d1%80%d0%b8%d0%b0%d0%bd-%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b5%d0%b2-%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%ba%d1%83%d1%80%d0%b0%d1%82%d1%83%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d0%b4%d0%be%d0%b9%d0%b4%d0%b5/
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #979 -: Sep 05, 2020, 10:26 »
Преди няколко години слушах интервю с Васко Кръпката по повод 10-ти ноември. Питат го, какво е различното преди и след демокрацията. А той отговаря, че преди не можеш да говориш против властта, а сега може. Имаме свобода на изразяване.

Вчерашната „случка“ с Хиполенд официално ни върна 30 години назад.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #980 -: Sep 05, 2020, 10:37 »
Без по никакъв начин да оправдавам държавата, този си го търсеше. В патетичното си писмо, твърдеше, колко много честен бил. Което е откровена лъжа. У нас много отдавна, по-точно никога не е имало законен начин да станеш милионер. Просто няма такъв. Щом е станал богат, значи е крал. Не ме интересува от какво е крал, от клиенти, от конкуренти, от служители, от държава или всички заедно. Все от нещо е крал, за да стане богат.

За да не ме налазва отново Стелт, че съм скрит гербераст, искам да припомня нещо. В същия този форум от много, много години пиша, че държавата работи по мутренски. И това не е само към неудобните, а към всеки с досег с нея. Просто този случай стана известен, но това е нещо, което буквално се случва всеки ден. И съвсем не е само за някакви нарочени за врагове.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #981 -: Sep 05, 2020, 12:18 »
Жена ми гледа новините на Нова. В момента дават репортаж за българин в Чикаго, който се занимава с транспорт. Казва се... Михаил Михайлов. Много яко, че в Чикаго има двама с това име, които се занимават с едно и също. Даже и на външен вид напомня Шамара. Тия от Нова ми оправиха деня. А дори не се усетиха за всички тия прилики.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #982 -: Sep 05, 2020, 14:11 »
Без по никакъв начин да оправдавам държавата, този си го търсеше...
„А вие защо биете негрите?“

За да не ме налазва отново Стелт, че съм скрит гербераст, искам да припомня нещо...
Да, да, разбира се. Всичко е нормално.

https://www.youtube.com/watch?v=5NNOrp_83RU
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #983 -: Sep 11, 2020, 11:24 »
S&P 500 пак тръгна надолу. Ако днес или утре мине цената от 8 сеп. ще стане интересно  ;D
Но може да е "само" корекция. Май ще се разтърся за новини и публикации по въпроса. Обикновено, дори почти винаги, мнозинството греши. Та каквото говорят, ще  се случи точно обратното  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #984 -: Sep 11, 2020, 11:53 »
За малко по-глупавите, би ли казал, какво е С и П? И защо 500?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #985 -: Sep 11, 2020, 23:00 »
За малко по-глупавите, би ли казал, какво е С и П? И защо 500?
Хм! малко по-глупавите, ако са такива, не е защото не са се интересували, какво е това.
Това е индекс, който определя състоянието на фондовия пазар в САЩ, според петстотинте най-големи компании там.
Следи се, защото е добър показател, за състоянието на икономиката. Според повечето хора. По-малко хора биха имали някои резерви.
Dow Jones е също такъв индекс, но той е от по-малко компании и се определя по малко по-различен начин, което понякога може да подвежда.
Сега погледнах в Уикито, защо е S&P. Имало някаква рейтингова агенция, която го поддържала и затова се наричал по нея -  "Standard & Poor's".
Впрочем, състоянието на индекса изобщо не може да ти каже, какво е състоянието на икономиката им, но това е отделен въпрос. По-добра информация може да даде следенето на месечната или годишната графика на валутните двойки.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #986 -: Sep 12, 2020, 10:04 »
   Да вметна нещо важно.
Въпросният списък "Standard & Poor's" 500 е ,да го наречем, тенденциозен.
Създателите му вкарват и/или измъкват в него фирми по не винаги ясни критерии.
Може например една фирма с по-добри показатели (напр. пазарна капитализация или
годишни продажби) да е извън него,а друга фирма с по-лоши показатели да е в него.
   Представете си следния случай: авторите на списъка имат много акции във
корпорацията "Х", за която имат вътрешна информация,че не е много добре.Вкарват
я в S&P 500,доверието в "Х" се повишава съответно и акциите,продават акциите
когато трябва (т.е. на висока цена), все някога става ясно реалното състояние и
фирмата банкрутира.Обаче ония вече са се нагушили ...
« Последна редакция: Sep 12, 2020, 10:07 от spec1a »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #987 -: Sep 12, 2020, 10:43 »
Компанийте на книга са в този списък заради пазарната им стойност. Продажбите и изобщо бизнеса им, нямат нищо общо. На книга. Манипулации могат сигурно да си правят и сигурно правят.
То и формулата на изчисление на индекса е изцяло върху цената на книжата и дялът им в целия куп на тези петстотин.

Да си кажа, защо този индекс не може да е показател на нищо.
Миналата рецесия, която си беше тежичка, имаше спасителни мерки във вид на финансови инжекции към банките, за да могат те да отпускат евтини кредити, че да се вдигне бизнеса на крака. Е, познайте, какво се случи с почти цялата доза допинг. Евтини кредити се раздадоха и какво направиха компанийте с тях? Започнаха да изкупуват собствените си акции и пазарът тръгна нагоре.
На всеки е ясно, че това не е истинска икономика, защото няма никаква добавена стойност, а само финансови игри.

Сега какво се случва? Същото. Криза, трилиони ще минат през банките, за да могат компанийте и фирмите да получат помощ, за да оцелеят. Но какво се случва отново? Същото? Точно. Големите компании отново изкупуват акциите си и поглеждайки графиката, въпреки, че има двадесет и пет процента безработица, производството е на своя минимум, фондовия пазар хвръкна нагоре отново и акционерите пляскат с ръце. На всичко отгоре, тези акционери могат да вземат дивиденти директно от помощите! И Тръмп е наясно с това и не изглежда да има нещо против.
По-малките? Е, някои собственици си купуват супер луксозни или спортни коли. Или пък имоти. С помощите...

И докато при бившата криза скубенето на коси и срива на цените продължи седемнадесет месеца, а пазарът стигна предишните си нива след четири години, сега сривът стана за три месеца и отне само четири, за да се стигнат предишните нива. Кривата на цените заприлича на шанца за ски скокове.

Няма здравомислещ човек, който да се заблуждава, че такива шокови вълни са нещо нормално или пък, че такова стръмно изкачване, няма да бъде последвано от още по-стръмно спускане към бездната.

Впрочем, Уорън Бъфет също продава инвестициите си и купува злато. А този човек е от старата школа. Той не гледа дневните или часовите графики, а върти телефони, чете новини и анализира. И сега гледа да спаси колкото може пари.

Нещата са прости. Фондовия пазар е една илюзия. Реалноста е друга. Хората имат все по-малка покупателна способност. Без това и движението на парите, което се генерира от простия живот на хората всеки ден, истинска икономика няма. А този поток става все по-малък и акционерите може и да си раздават тлъсти хонорари, но небето ще им се стовари на главите. И те го знаят.
Подозирам, че този "разстеж", който се наблюдаваше досега и може би ще продължи още за малко, е последното плюскане и всеки гледа да се добере до колкото може повече, защото знаят какво се задава. Сривът на тяхната икономика ще е сривът и на долара, а това ще е и сривът на световната икономика. Защото почти всеки търгува с долари. И не може да търгува в момента с друга валута, защото нито една друга валута не е в такива количества. А валута не може да се печата просто така и да дойде от никъде. Е, на теория. На практика може. Особено пък за споменатия долар. От март тази година частичния резерв отпада и банките в САЩ не са длъжни да държат пари в резерв. Което означава, че могат да раздават кредити, колкото си искат, дори да нямат един долар в трезора. Което на практика си е неограничено печатане на пари. Не малко американци вече задават въпроса, ако правителството и банките могат да печатат колкото си искат долари, защо трябва да плащаме данъци? Хубав въпрос. Дали някой от онези там, които са на власт, ще отговори... Ще да е интересен отговор.

А относно намаленото потребление...
Лесно ще го оправят и това. Минимален базов доход. Освен това вече могат и да си печатат пари на воля.
Това, ако не е лудница, не зная, какво друго може да се нарече

Да допълня, защо изобщо го споменавам, след като не бил показател за нищо. Е, не точно за нищо. Показател е за настроението на инвеститорите. За това, каква им е представата за бъдещето. Ами не е добра.
« Последна редакция: Sep 12, 2020, 11:49 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #988 -: Sep 12, 2020, 20:03 »
Да видим кой ще оглави бесепарите.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #989 -: Sep 14, 2020, 09:07 »
Еми пак е новия/стар водач на бесепето.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.