Автор Тема: Зависване на FreeBSD  (Прочетена 7751 пъти)

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Зависване на FreeBSD
« -: Aug 23, 2014, 08:08 »
Здравейте колеги,
От няколко дена имам странен проблем с рутера, който се изразява в това, че ssh-а спира да работи и все едно машината е забила.При опит за логване през терминала или от друга машина, се стига до написване на username и не дава изобщо реда за въвеждане на парола.
Имам пуснат smokeping към различни неща (локана мрежа и външни ИП-та) и от там виждам ще пинг-а спира.
В логовете няма абсолютно нищо.Последния ред е от преди няколко часа за някакъв dhcp lease и почват редовете след рестарт-а.След самия рестарт в message лог-а имам:

Aug 23 02:03:58 host fsck: /dev/da0s1e: 442568 files, 2910377 used, 2166702 free (36326 frags, 266297 blocks, 0.7% fragmentation)
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: UNREF FILE I=315052  OWNER=mysql MODE=100600
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: SIZE=0 MTIME=Aug 20 03:35 2014  (CLEARED)
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: UNREF FILE I=315053  OWNER=mysql MODE=100600
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: SIZE=0 MTIME=Aug 20 03:35 2014  (CLEARED)
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: UNREF FILE I=315054  OWNER=mysql MODE=100600
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: SIZE=0 MTIME=Aug 20 03:35 2014  (CLEARED)
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: UNREF FILE I=315055  OWNER=mysql MODE=100600
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: SIZE=0 MTIME=Aug 20 03:35 2014  (CLEARED)
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: UNREF FILE I=315056  OWNER=mysql MODE=100600
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: SIZE=0 MTIME=Aug 20 03:35 2014  (CLEARED)
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: Reclaimed: 0 directories, 5 files, 0 fragments
Aug 23 02:04:46 host fsck: /dev/da0s1f: 232109 files, 1508363 used, 1026792 free (96192 frags, 116325 blocks, 3.8% fragmentation)


Имам разни задачи в кронтаб-а, но зависванията са по различно време.Машината е пусната на vmware и другите машини който работят по това време нямат този проблем.
Интересното е, че интернета си работи, имам пуснат VPN, който също работи все едно всичко е ОК.

Идеята ми е какво да гледам или какво да следя, за да видя от къде може да идва този проблем?
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

HQ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 195
  • Distribution: *BSD
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #1 -: Aug 23, 2014, 11:25 »
Този рутер с pf-sense ли е? SSH-а спира на коя машина? Този лог показва резултат за фрагментацията на харда или скан за лоши сектори. Машината е пусната на VMware ... машината машината машината ...
При 1% разпространение на FreeBSD спрямо всички не-уиндоус операционни системи най-малкото се опитайте да задавате въпроси малко по-точно.
Активен

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #2 -: Aug 23, 2014, 11:43 »
Този рутер с pf-sense ли е? SSH-а спира на коя машина? Този лог показва резултат за фрагментацията на харда или скан за лоши сектори. Машината е пусната на VMware ... машината машината машината ...
При 1% разпространение на FreeBSD спрямо всички не-уиндоус операционни системи най-малкото се опитайте да задавате въпроси малко по-точно.

Рутера е с ipfw. Как на коя машина?Нали говорим за рутера?Аз знам какво покзва лога, просто казвам, че това е единственото нещо което се набива на очи в лога (пускането на fsck предполагам заради грубия рестарт/липсата на unmount).
Под липсата на проблем при другите машини визирам, че проблема се проявява само с тази виртуалка.При другите, всички сървиси си работят нормално.

ОК, нека питам така: При настройка на syslog:

*.err;kern.warning;auth.notice;mail.crit                /dev/console
*.notice;authpriv.none;lpr.info;mail.crit;news.err      /var/log/messages


и липсата на каквито и да е грешки в конзолата и messages, къде да видя причината за забиването на сървисите?
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #3 -: Aug 23, 2014, 21:19 »
Текущо в офиса имаме подобен проблем с едни нови виртуалки, само че са с RHEL - не спира ssh-ът да работи и не забива машината, а когато известно време няма мрежова активност към машината се губи изцяло мрежова свързаност така, сякаш нещо по пътя е заспало, а ако има мрежова активност към нея (дори и просто непрекъснат ping) - не. Имаш директна конзола към машината през екрана на VMware, за да провериш - такъв ли е случаят и при теб? Ако е така, ще ми е интересно да разбера дали и при теб свързаността към машината се възстановява, ако я ping-неш от друга виртуалка на същия хост.

Все още нищим проблема, така че не мога да бъда конкретен и единственото по-читаво предложение, което мога да ти дам, е да пробваш да смениш типа на адаптера в настройките на виртуалката - ако е vmxnet3 го смени с e1000, или обратно, или пробвай и другите... Имай предвид, че при това се сменя и необходимият модул за зареждане на мрежовата карта в системата на виртуалката, така че провери дали го имаш и си го осигури, ако не.
Между другото, в проблемните виртуалки забелязваме много бързо губене на свързаност (минути) при системи с RHEL 6 и много по-бавно (дни) при системи с RHEL 5. Ако не си инсталирал тази виртуалка наскоро, ъпгрейдвал ли си някакви версии в и около нея?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #4 -: Aug 23, 2014, 21:55 »
Текущо в офиса имаме подобен проблем с едни нови виртуалки, само че са с RHEL - не спира ssh-ът да работи и не забива машината, а когато известно време няма мрежова активност към машината се губи изцяло мрежова свързаност така, сякаш нещо по пътя е заспало, а ако има мрежова активност към нея (дори и просто непрекъснат ping) - не. Имаш директна конзола към машината през екрана на VMware, за да провериш - такъв ли е случаят и при теб? Ако е така, ще ми е интересно да разбера дали и при теб свързаността към машината се възстановява, ако я ping-неш от друга виртуалка на същия хост.

Все още нищим проблема, така че не мога да бъда конкретен и единственото по-читаво предложение, което мога да ти дам, е да пробваш да смениш типа на адаптера в настройките на виртуалката - ако е vmxnet3 го смени с e1000, или обратно, или пробвай и другите... Имай предвид, че при това се сменя и необходимият модул за зареждане на мрежовата карта в системата на виртуалката, така че провери дали го имаш и си го осигури, ако не.
Между другото, в проблемните виртуалки забелязваме много бързо губене на свързаност (минути) при системи с RHEL 6 и много по-бавно (дни) при системи с RHEL 5. Ако не си инсталирал тази виртуалка наскоро, ъпгрейдвал ли си някакви версии в и около нея?

Ами пинг нямам към нея, но имам Zenoss който и прави мониторинг. Другия път ще видя и с пинг.
Зависването е много произволно.Направи го два дена подред, вечер между 1 и 3 и после след 2 дена пак в този интервал.
Имам vmware и през него при опит за логване, зависва след написване на юзъра.
Утре ще погледна как точно са конфигурирани адаптерите.
Нищо ново не е правено по нея.Имам само променени два баш скрипта, даже сега им върнат старите настройки от преди седмици, когато проблема го нямаше, но ме съмнява да е от тях.
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #5 -: Aug 24, 2014, 01:43 »
Имам vmware и през него при опит за логване, зависва след написване на юзъра.
Изглежда, че твоят проблем е друг. Пробвай за всеки случай смяна типа на адаптера, но то не помогна и за моя проблем, едва ли в такъв случай ще помогне при теб. А при ping от друга виртуалка към нея изчакай поне 20 секунди, преди да решиш, че няма да се получи - при нашия случай е нужно малко да се изчака, преди връзката да се събуди. Остави си една отворена vmware конзола с влязъл потребител, за да си увеличиш шанса при евентуално зависване да можеш да разцъкаш из системата какво се случва.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #6 -: Aug 24, 2014, 09:45 »
    Възможно решение е да се напише (например) скрипт който
пингва съотв. хост, през някакъв интервал от време.
    Не става ясно от постингите ви за какъв точно продукт става
дума (ESX,ESXi,Server,Player,Workstation ...) При мен са се случвали
подобни неща няколко пъти (говорим за ESXi 4.х  и  5.х).Веднъж даже на една работеща виртуалка бяха изчезнали
мрежовите  адаптери ...
    Има голяма вероятност периодичният пинг да оправи проблема.
Разбира се ,това не е кардинално решение,трябва да съществува
някое по-добро ...
Активен

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #7 -: Aug 24, 2014, 14:42 »
Сега оставих отворена конзола, та да видим.
Не съм пробвал пинг, но щом имам SSH до машината от друга машина от локалната мрежа, значи трябва да има пинг.Проблема е, че и ремоут и локално, SSH-а зависва, иначе ме пуска да пиша юзър.

Колкото до VMWare-a, при мен е VMware ESX Server 3.5.0, 110181

Сега гледам, че при добавяне на нов адаптер имам само опцията Flexible (в момента адаптерите са с такъв тип).Но може и да не гледам където трябва.Намерих една снимка, където ги има тези опции, но при мен ги няма.Не знам дали не е от значение, че не ползвам админ юзъра при едитване на машината.

« Последна редакция: Aug 24, 2014, 14:51 от mrowcp »
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

koue

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: FreeBSD
  • Window Manager: fluxbox
    • Профил
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #8 -: Aug 25, 2014, 13:13 »
Имам машина със същия проблем, който започна да се появява след като ъпдейтнах до 10.0. Не съм намерил решение на проблема, но силно подозирам  /etc/default/periodic.conf и нещата, които изпълнява. Причините са, че машината е изолирана от мрежата, няма почти никаква активност и въпреки това на няколко дни зависва точно, когато periodic се изпълнява. Ако проявяваш интерес мисля, че е добра идея да се започне от там. На мен ми е малко по-назад в todo листа.
Активен

Спрете да им прощавате, че не знаят какво правят!

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #9 -: Sep 10, 2014, 22:29 »
Малко ЪП по темата.
Не знам дали е бил от това проблема, но е факт, че от две седмици машината не е забивала.
Преди да се появи "зависването" направих промяна по един скрипт който започна да чете squid лог-а (до преди това четеше друг лог).
Съмнява ме, че поради големия обем на информация в лога и това, че постоянно се пише по доста редове в него, е правило машината нестабилна в определен момент.
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

koue

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: FreeBSD
  • Window Manager: fluxbox
    • Профил
Re: Зависване на FreeBSD
« Отговор #10 -: Oct 06, 2014, 10:08 »
При мен проблемът беше счупен диск.
Активен

Спрете да им прощавате, че не знаят какво правят!

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Help me s FreeBSD 5.0
Хардуерни и софтуерни проблеми
simsxxx 1 4633 Последна публикация Feb 28, 2003, 17:34
от Nuclear_man
FreeBSD
Настройка на програми
chelsea 1 3215 Последна публикация Jun 16, 2003, 17:38
от
FreeBSD- cd2&cd3
Настройка на програми
Air 0 2039 Последна публикация Jan 07, 2004, 22:27
от Air
Интересна статия за Линуксоиди започващи с FreeBSD
Системни настройки
ibb27 2 3987 Последна публикация Apr 30, 2004, 14:16
от n3c
FreeBSD и дялове
Системни настройки
zazzko 11 5608 Последна публикация Jan 09, 2006, 14:56
от