Автор Тема: Изчезва ли капитализмът?  (Прочетена 44285 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #225 -: Nov 27, 2018, 08:58 »
Забравих предният път да кажа още нещо, защо капитализма е по-лошият вариант. Ипи по-скоро тъй наречената пазарна икономика. Цените са такива, каквито пазарът може да понесе. Ето затова горивата не тръгнаха да гонят левче за литър, когато петролът беше четиридесет долара за барел. На практика, никаква пазарна икономика не може да има при това положение. Има пазарни отношения. Хората не осъзнават, че могат сами да контролират този процес обаче. Просто като не купуват това, което не им харесва. Никой търговец или производител не може да издържи на този натиск.
А кой е по-добрият вариант? Щото китайците могат да продават стоки на цена под себестойността им, ама до едно време, докато свършат парите, после става глад и революция.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

lunarvalley

  • Гост
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #226 -: Nov 27, 2018, 09:18 »
Цитат
А кой е по-добрият вариант?

регулиран капитализъм с елементи на социализъм, както е при Скандинавските държави.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #227 -: Nov 27, 2018, 10:14 »
Демек турлю гювеч. Скандинавските страни имат нефт и газ и се правят на социални като Саудитска Арабия.
Кат' свърши нефта ще ги видя, куче да вържеш там няма да стои.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #228 -: Nov 27, 2018, 11:19 »
Забравих предният път да кажа още нещо, защо капитализма е по-лошият вариант. Ипи по-скоро тъй наречената пазарна икономика. Цените са такива, каквито пазарът може да понесе. Ето затова горивата не тръгнаха да гонят левче за литър, когато петролът беше четиридесет долара за барел. На практика, никаква пазарна икономика не може да има при това положение. Има пазарни отношения. Хората не осъзнават, че могат сами да контролират този процес обаче. Просто като не купуват това, което не им харесва. Никой търговец или производител не може да издържи на този натиск.
А кой е по-добрият вариант? Щото китайците могат да продават стоки на цена под себестойността им, ама до едно време, докато свършат парите, после става глад и революция.

Хайде пак нещата се обръщат наопаки, парите са критичния актив а стоките и ресурсите докато се изчерпат (те не са ресурс/актив) и след това какво ще се яде - явно пари !

Парите са се появили като средство за универсален посредник при размяна на стоките (само оценител), ако имаш пари и няма от кого или никой не ти продава кво правиш, караш колата с пари ?

Парите стават инструмент за спекула когато имаш/получиш контрол върху тяхното печатане/производство и то не е обвързано с някакъв реален всеобщо признат актив/гарант (златния резерв, такъв има и в САЩ до 1971 г.).

След това парите стават "богатство" и с тяхна помощ първо се зарибява масата с евтини и изгодни кредити (това са пари без покритие, покритието го прави това че хората се съгласяват
да ги приемат за еквивалент на стока, донякъде по навик от времето на гарантираните със злато пари). Преди (при социализма) на банкнотата от 1 лев имаше надпис - "гарантирано със злато и всички активи на банката/БНБ". Сега пише само че са законно платежно средство, къде виждате тук гаранция за тяхната стойност. Трика е в един момент големите банки да променят внезапно политиката си и да поискат от малките да им върнат заемите, резултата - "Голямата депресия в САЩ", хиляди малки банки фалират и големите ги лапват евтино !
След това това "богатство" се използва от банките и се печели от сложна лихва/кредитиране, демек с пари от въздуха !

Там където и сега парите недостигат хората все още разменят стоки и пак по получава един вид търговия, и то без ограбващ посредник. Затова е борбата всяка сделка/размяна да минава през банките/държавата.

PS: горното не препоръчвам да се чете от @jet, тъй като не знам как ще го интерпретира и изтълкува (съжалявам но толкова мога).
« Последна редакция: Nov 27, 2018, 11:43 от ray »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #229 -: Nov 27, 2018, 12:25 »
jet, Норвегия има газ и нефт. Швеция и Финландия, например, нямат. Говориш без да знаеш.
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #230 -: Nov 27, 2018, 12:55 »
Аз пък се чудя защо jet не се върне да живее в рая на go-fire  ;D
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #231 -: Nov 27, 2018, 13:07 »
jet, Норвегия има газ и нефт. Швеция и Финландия, например, нямат. Говориш без да знаеш.
Хей професор, преди да раздаваш оценки, прочети малко:

Швеция
https://thebarentsobserver.com/en/industry-and-energy/2016/11/swedes-discover-new-barents-oil
https://en.wikipedia.org/wiki/Lundin_Petroleum

Финландия
http://www.helsinkitimes.fi/business/9276-finland-became-an-oil-country.html

Аз пък се чудя защо jet не се върне да живее в рая на go-fire  ;D
И да чакам Бойко ли да ми дигне заплатата?!
« Последна редакция: Nov 27, 2018, 13:33 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

lunarvalley

  • Гост
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #232 -: Nov 27, 2018, 13:37 »
ок, ти прочете ли какво пиша в линковете?

за Швеция -- шведска компания, която разработва залежите на Норвегия.
за Финландия -- Несте ойл, която е рафинерия.
« Последна редакция: Nov 27, 2018, 15:54 от lunarvalley »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #233 -: Nov 27, 2018, 14:55 »
Цитат
А кой е по-добрият вариант?

регулиран капитализъм с елементи на социализъм, както е при Скандинавските държави.

Най-добрият вариант е изобщо без идеологии...Без капитализъм, социализъм, комунизъм, демокрация....

Всеки да прави това което е правилно....Особено тези които са най-отгоре в управлението на държавите.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #234 -: Nov 27, 2018, 18:02 »
Скандинавските страни имат нефт и газ и се правят на социални като Саудитска Арабия.

Ъхъ, кои точно скандинавски страни освен Норвегия имат нефт?
Активен

the lamer's team honourable member

lunarvalley

  • Гост
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #235 -: Nov 27, 2018, 18:12 »
jet, всеки може да се обърка. И не съм искал да звуча заядливо, като ти казах, че пишеш без да знаеш, просто констатация. Апропо, Исландия няма ни нефт, ни обработваема земя. Но имат износ, например ледникова вода изнасят за арабския свят. ;D
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #236 -: Nov 27, 2018, 18:13 »
И как се катерят почти отвесно с ония мощните бъгита деа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #237 -: Nov 27, 2018, 20:55 »
И е нелогично да говориш за чист въздух (и екологична продукция) по татово. Да ти припомня, че Тато (формално) го свали Екогластност. И го направиха точно, защото комунетата бяха тези, които съсипаха природата. Направиха го с тежката си индустрия и индустриалната химия в земеделието. Нямаше педя земя, на която да не се употребяват химически торове и препарати за растителна защита.
Интересно как щепа хора са по силни от целия репресивен апарат на татовата държава. Също така ми е интересно имаш ли бегла идея какви са разликите в добивите на земеделска продукция със и без гадните химикали.

Подчертах ти дума, в това, което самия ти си цитирал от изказването ми. Но очевидно това е дума, която не си прочел. А реално беше свален от КГБ по заповед на Горбачов. Не трябва да му се сърдим и не е лично отношение. Това беше решение за всички лидери от блока.



Така, че днес, когато тази тежка индустрия (почти) я няма, няма как екологично да сме по-зле. И има стотици ферми сертифицирани за биологично земеделие.
Известно ли ти е какво се позволява в така нареченото "биологично земеделие".

И в момента се лекуваш и учиш почти безплатно.
Или нямаш деца в ясла/градина/училище или лъжеш безобразно. Дефакто няма родителски срещи на които да не се мрънка за пари. В здравеопазването пък е такъв батак че няма на къде повече. Всеки смислен консуматив или изделие не се покрива изцяло или изобщо от касата. И бъркането в джоба започва от дребни суми от по 1000 лева.

Аз съм последния човек, който ще оспорва, че у нас на всяка крачка има по няколко батака, а не един. Освен, че сме най-късметлийската нация на света, сме и най-калпавата. Способни сме всяка роза да я превръщаме в лайна и точно това правим. Никой не ни е виновен.

Относно децата. Моите деца са били в ясла (която не е част от образователната система, а от социалната, но все пак я изреждам), градина, начално училище, прогимназия, сега са в гимназия. В градината и яслата се случваше чат-пат да събираме пари. Използвахме ги да купуваме играчки, с които си играеха нашите деца. Май и някаква катерушка купихме.

В началното училище сме събирали пари за хартия и май веднъж купихме тонерна касета. Тази хартия служеше госпожата да разпечатва допълнителни учебни материали извън учебниците и тетрадките. Сиреч това са пари дадени за нашите деца. Само да спомена, че едно топче хартия е 500 стр., един кашон съдържа пет топчета, струва двадесет лева и не помня дали изобщо сме харчили чак толкова много на година.

Двата лева за госпожата за подарък на осми март, нали не ги броиш?!

В средното пък дори това не даваме, защото училището е по-щедро и поема разхода за хартия от бюджета си.

Всъщност големия ми разход е покрай училището, а не в него. Това са разходи за дрехи, обувки, анцузи, канцеларски материали (химикали, боички, блокове, моливи, линии и т.н.), учебници, учебни тетрадки и тетрадки. И най-големия разход са джобните. А учебниците влизат като разход едва между осми и дванадесети клас.

Каквито и разходи да слагаш, пак не можеш да стигнеш и до половината на сумата, която държавата е дала за твоето дете. За онагледяване. Сумата, която е дадена за 2018-та е точно 1714 лв., като тази сума всяка година се вдига. Ще се вдигне и през 2019.

Нещо да кажеш? Държавата дава 2 000 лв. издръжка, за да можеш да се похвалиш, че твоя сополанко ходи на училище!!! От къде на къде???


Сметни собствените си разходи (излезли директно от джоба ти) спрямо съвкупните разходи от републиканския бюджет по тези две направления и ще видиш, че даваш жълти стотинки. Знаеш ли, колко е годишния бюджет на НЗОК? А знаеш ли, колко струва издръжката на едно училище или дори детска градина?
За НЗОК знам приблизително. Около 3.5 милиона за под 7 милиона население или под 50 стотинки на човек.

Тая сметка не я разбрах. Моля, обясни я като за среден тъпак, какъвто съм аз. Какви са тези 3,5 млн. Три милиона за какво? За здравни книжки??? Една здравна книжка е лев и двадесет.

=*=

Аз пък се чудя защо jet не се върне да живее в рая на go-fire  ;D

Векторе, определението „гнусна, смръдлива кочина“, което написах за планетата Земя ми се струва доста далеч от определението за Рай. Може и да е определение де, ако например си демон и живееш в пъкала. Ама повечето хора не сме демони и земята ни изглежда като пъкал.

п.п. На 4096 ще му отговоря на сутринта, ако имам време. Извинявам му се! Семейни задължения, няма как.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bot

  • Гост
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #239 -: Nov 28, 2018, 07:48 »
И е нелогично да говориш за чист въздух (и екологична продукция) по татово. Да ти припомня, че Тато (формално) го свали Екогластност. И го направиха точно, защото комунетата бяха тези, които съсипаха природата. Направиха го с тежката си индустрия и индустриалната химия в земеделието. Нямаше педя земя, на която да не се употребяват химически торове и препарати за растителна защита.
Интересно как щепа хора са по силни от целия репресивен апарат на татовата държава. Също така ми е интересно имаш ли бегла идея какви са разликите в добивите на земеделска продукция със и без гадните химикали.

Подчертах ти дума, в това, което самия ти си цитирал от изказването ми. Но очевидно това е дума, която не си прочел. А реално беше свален от КГБ по заповед на Горбачов. Не трябва да му се сърдим и не е лично отношение. Това беше решение за всички лидери от блока. ...
От всичко това какво излиза. Първо твърдиш че бай Тошо бил свален от от шепа хора по екологични причини, но всъщност реално си твърдял, че бил свален от външни сили по геополитически причини. Реално имаш ли мнение по въпроса или просто пишеш глупости на килограм?
Активен