Автор Тема: Уроци.  (Прочетена 13873 пъти)

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #15 -: Jul 25, 2009, 10:18 »
Подкрепям идеята дотолкова доколкото може да се направи опит за систематизация на информацията, но съм и скептично настроен относно ефикасността на такова начинание. Искам да кажа че това би улеснило начинаещ юзър който обаче предварително си е осмислил проблема. Би помогнало на човек който е анализирал грешката си. С други думи казано би било полезно за някой който вече се е научил да мисли *nix like. За тези които не са положили и минималните усилия да го постигнат остава само една помощ - RTFM
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #16 -: Jul 25, 2009, 10:57 »
За тези които не са положили и минималните усилия да го постигнат остава само една помощ - RTFM
Мисля, че това обобщава цялата тема. Всеки, който положи минимални усилия, ще си реши проблема под линукс, по простата причина, че вече някъде в интернет е писано за това, дори на български. Работата е там, че никой не чете, по доста отвратителен начин се възползва от свободата в интернет - влиза, пуска тема и чака като цар някой да си отвори кълбото и да му помогне.
Тази идея е загуба на време, защото никой няма да я ползва, не защото няма смисъл. Язък за труда дет се вика. ;)
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Уроци.
« Отговор #17 -: Jul 25, 2009, 12:47 »
Прави сте. RTFM не го знам кво е, но според wiki-то ( голямото такова ), това казва" виж manual преди да питаш такива глупости". Еми що си нямаме такова на форума? Според мен wiki-то на сайта си е хубаво. Гледам може да се редактира отпотребители, но малко е бедно. Ако влазя в Драйвери ми излиза цялата информация за инсталирането на драйвери в една статия. Информацията не е грешна, по скоро не е модерна. Може поне да има някой друг ред за топ 10 дистрибуции как да се използва пакетния мениджър. Защо не харесваме графичните инструменти? То вината за това не е на хората редакторите на wiki-то. Сигурен съм, че те не могат да насмогват да попълват всичко вътре и да пишат статий по цял ден. Ама поне едно copy-paste от някоя интересна тема във форума и малко връзка между двата модула ще вдигнат популярността.

То се тука всичко е като държавната администрация. Никава връзка м-у отделните звена. Търсенето също някак не можах да го разбера. Примерно влизам в сайта и горе си има търсене, нали? Първата статия ( някой каза че първо трябва да се гледат статийте ) съдържа:
"Конфигуриране на Tor"
Е аз се интересувам от този материал и пиша ( с copy-paste ) същото в търсачката. Еми резултата беше, че нямаше нито една дума "конфигуриране" и "Tor". Еми  сигурно аз никога не съм виждат търсачка... не знам.
« Последна редакция: Jul 25, 2009, 13:00 от shoshon »
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #18 -: Jul 25, 2009, 14:23 »
Аз пък не ги разбирам така нещата. Пак опряхме до откриването на топлата вода.
Идва някой нов с желание да си пусне FW.
По вашата схема пътя е ясен - пич, чети си iptables how to и се оправяй. Ние боговете ги знаем тез неща ма знаем колко труд сме положили - положи го и ти.

Ако ще е така - не виждам ква е таз помощ дет му викаш "помогни си сам". Да не отварям уста колко тоз човек ще продължи да се бори.

И въобще каква е тази концепция, че с всичко трябва да се сбориш. Нали част от смисъла на познанието е то да бъде предавано на нуждаещите се от него!

Не ви разбирам и не приемам тезата - я първо прочети. Лично аз много пъти съм се гнусил от кофти манове и документации.

Ся друг е въпроса ако не ви се прави - и на мен ми е топло.

Поре никой, не те задължава да помагаш - това е също свобода.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Уроци.
« Отговор #19 -: Jul 25, 2009, 15:14 »
@phantomlord Аз понякога се мотам там обаче става малко размиване.Повечето потребители особенно новите идват за пръв път тука за това когато напишем нова статия и при нас я пеиствам и тука за да е по вероятно някой да я намери. Просто ако е вероятно да намериш лик към това което даде и тук повече хора ще го открият. Аз лично смятам че този сайт тук е доста западащ освен форума, но въпреки всичко не смятам че трябва да се търси някаде другаде алтернатива а да се възроди. Аз лично смятам че би могъл да има блогерска страница за да не е нужно все ки който пише на линукс да се мотае по други сайтове, блогове,собствени страници. Например защо ни е нужно на нас от Луг видин да си имаме домен и отделна станица. Ами весник Хоум Линукс, Какъв е проблема да има блогове за всеки който иска Просто много ве размиват нещата в нета което не е непременно лошо де ама...
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #20 -: Jul 25, 2009, 15:23 »
Пламен, бъркаш нещата. И да искаш няма как да научиш някой на иптаблес, освен ако той сам не пожелае. Тук става въпрос за уважение, ако някой не цени твоето време и пита: как да си настроя кирилицата, вместо да прочете един от 100те линка в Гошо, какъв е смисълът ти да му помогаш като му копираш този линк в темата?
Ако един човек е достатъчно мързелив и не му се чете, а чака готови решения, колкото и викита да му правиш, той няма да ги прочете, камо ли да ги осмисли и
==============================
вече при неразбиране да помоли за помощ
==============================

По ясно не мога да го напиша, ако държите да се заяждате на всяка втора дума, няма да ви пиша... достатъчно горещо е.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Уроци.
« Отговор #21 -: Jul 25, 2009, 15:33 »
Поре пусни климатика ! Аз го направих. Колкото и да е странно ама много хора не разбират как работи гошо. Мотах се едно време в една нет зала и съм сигурен в това. Ако взимах по левче за някое "по сложно" търсене да съм си купил залата да знаете. Все пак трябва да има начин да научиш някой да лови риба вместо ти да му я ловиш но мисля че първо трябва да му пкажеш че рибата е вкусна.
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #22 -: Jul 25, 2009, 15:35 »
...
И въобще каква е тази концепция, че с всичко трябва да се сбориш. Нали част от смисъла на познанието е то да бъде предавано на нуждаещите се от него!
...
Напълно съм съгласен!

Предвид, че компютрите са масови колкото и мобилните телефони, трябва да се отчита това, че с тях работят най-различни хора с най-различни професии, които в общия случай нямат време да се занимават с четене по форуми и ровене по документации.

Тук не говорим за 14-годишен тийн, който е решил да смени WoW с Линукс за ден два. И на тях трябва да им се обръща специално внимание защото младите доста бързо губят интерес и намират друго с което да си играят (в прекия и преносния смисъл), но да си представим 40-годишен архитект на който по-голямото му дете упорито се опитва да разбере какво има в контакта, бебето му реве и чака да го нахранят, а той пита как да си пусне Интернет-а и с коя програма може да чертае разни скици, които му трябват за работата. Отделно му висят няколко проекта в службата, а като отговор в най-големия форум за свободен софтуер получава "RTFM"!!! >:( Не върви, нали.

Моето виждане е, че има нужда от една книжка (или книжище) по аналог с литературата за Windows, в която да е обяснено на достъпен език как се решават често срещани проблеми под Линукс и въобще как се правят конкретни неща, като пускането на Интернет-а, пускането на разни периферии като Web камери, принтери, скенери и т.н. Едно такова упътване/ръководство трябва да е тематично построено и задължително да има версия за печат!

Разбира се, не е казано че трябва да се пише последователно. Отначало е добре да се определи структурата на документа, "съдържанието" с други думи и след това по всяка точка от съдържанието да се добави материал. Така работата става лесна, защото 70-80% от материалите са вече налични под една или друга форма в Интернет и най-важното - може да се работи разпределено и паралелно по много теми от много хора.

Така на края при добре свършена работа ще имаме един сайт или секция от сайт, в който ще имаме обяснено ясно и сбито, с достатъчно картинки и анимации, кое как се прави под конкретна дистрибуция. И когато влезе начинаещ и зададе тривиален въпрос, вместо да му се трие сол и RTFM ще му дадем връзка към конкретната глава от книжката, която го интересува. ;)

Това е в общи линии моята идея. И понеже има и други хора с подобни идеи, не е лошо да избистрим в крайна сметка какво ще правим и да почнем работа.
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #23 -: Jul 25, 2009, 15:45 »
Що не пуснете един бот, който да парсва въпроса и да пуска пост с линкове съдържащи отговора първо от форума, после от Гошо... наистина ми е интересно какво ще стане...
Микис тея книжки ги има вече, само дето никой не ги чете, щото не им пука.
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #24 -: Jul 25, 2009, 15:46 »
...
И въобще каква е тази концепция, че с всичко трябва да се сбориш. Нали част от смисъла на познанието е то да бъде предавано на нуждаещите се от него!
...
Само дето на никой не му пука за познанието, а за решението в повечето случаи. До следващия път, когато пак някой ще му обясни какво е судо... и така пак до следващия.
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Уроци.
« Отговор #25 -: Jul 25, 2009, 15:49 »
Много се замислих дали изобщо да драскам, щото "откривам топлата вода".
.....
Точно. Къв е смисъла да се правя на телефонистка... "Момент моля... Да сега ще погледна за проблема ви... Да, да, ясно.... Да господине, проблема ви е решен на [http://www.google.bg/dyra-bura]... Лек ден!"

.....
И какъв е смисъла от сайта. Всички новини ги има другаде, елементарните проблеми вече се решени. Най-добрия начин да накараш някои да се труди екато не му дадеш друга алтернатива. В този смисал целият сайт е изличен. Дори да не стигаме до "крайности": Дайте направо да се махне сексция "Начинаещи". Wiki за кво ти е... Ако преподавателите разсъждаваха така?
Какъв класове потребители има тук. Администратори, програмисти... "обикновенни"? Ако слоевете са така, защо да не се полагат грижи за всички?

Цитат
Тук не говорим за 14-годишен тийн, който е решил да смени WoW с Линукс за ден два

Да режем, че аз съм "обикновен" 14-годишен тиин, който единствено игае World of Warcraft и понеже имам реален IP, искам firewall.
Почвам да чета...
ден 1) Концепция за firewall. Как работи. Как да направя примерно само WoW и Firefox да се свъзрзват. ( Да предположим, че до тук съм разбрал какво е състояние на връзка, порт, знам за маски и мрежи, знам за NAT, POSTROUTING, PREROUTING и т.н )
ден 2) Загрявам и разбирам, че iptables няма да ми свърши работа. Търся нещо "по-различно", което да работи като WIndows-кото чудо. Не знам как, но разбирам за SELinux. Започвам да уча за него.
ден 3) Изобщо не ми се играе WoW!
 

Минават 7-8 години, аз съм студент и знам, че Линукс-а е "приключение". Не знам как ще бъда архитект с помощта на Линукс, НО да речем, че съм програмист. Повярвайте, МНОГО ще ми е кеф да пиша за Линукс, защото ще имам "перфектни" познания, и "приятни" спомени :) .


Моля, кажеме ми, че греша.
И наистина не се заяждам. Аз съм тук от съвсем малко време и не съм много ясно с политиката.

П.П
Цитат
Що не пуснете един бот, който да парсва въпроса и да пуска пост с линкове съдържащи отговора първо от форума, после от Гошо... наистина ми е интересно какво ще стане...
Микис тея книжки ги има вече, само дето никой не ги чете, щото не им пука.
Забележи първия ми пост...

П.П mikis Готов съм да работя по това, пък като "изобретим топлата вода" тъкмо ще е станали зима и ще ни е кеф! :)
« Последна редакция: Jul 25, 2009, 15:55 от shoshon »
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #26 -: Jul 25, 2009, 22:07 »
Идва някой нов с желание да си пусне FW.
По вашата схема пътя е ясен - пич, чети си iptables how to и се оправяй. Ние боговете ги знаем тез неща ма знаем колко труд сме положили - положи го и ти.
Според мене тоя някой преди да пита трябва да знае какво е FW Да знае че се прави с iptables Това за мен е минималното В противен случай това което му е обяснено тук може и да остане неразбрано и въпроса да се повтаря и повтаря докато някой не му пастне скрипта. Тогава няма да се очудя ако възникне друг проблем А тоя скрипт аджеба как да го копирам и защо викате на дос промпта конзола. За да се разбираме трябва да говорим на един и същ език Айде може и на диалект. А що се отнася до това кой какво знае и дали иска да го сподели с друг - това е въпрос на възпитание и етика За всеки е различно и няма какво да се коментира. Вярно е и това че ги има и двата типа потребители
Само дето на никой не му пука за познанието, а за решението в повечето случаи.
и тоя тип
.........защото ще имам "перфектни" познания, и "приятни" спомени :) .
И колкото и да е странно сме се събрали на едно място и то с ясната цел да си помагаме. За да стане това обаче е необходим минимум Без него не става
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #27 -: Jul 26, 2009, 10:10 »
Алкохоле, до колкото разбрах ако те попитат как да си пуснат FW може и да се замислиш дали да помогнеш, но ако те попитат "как да си пусна защита от интернет" - ще у резнеш квитанциите докато не осъзнае/разбере че му треа FW.

Няма да те цитирам, но ако "сме се събрали" само тази дружинка да си помагаме и си гласим тук един "клуб" - с нищо няма да помогнем на начинаещите освен да научат, че на този сайт помощ трудно ще поучат.

Тую е прав и според мен също този сайт ако има нещо живо - това е форума (все намираме за каво да спорим) и малко новини но малко. Е да и от време на време някой десктоп снимка.....

Да си призная с голямо учудване покрай поседните по-активни теми научих, че има доста регистрирани хора, които според явно са били загубили интереса, но пак се активираха (не знам, може и от факта, че е лято) да се появяват.

Оставям на теб разсъжденията.
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #28 -: Jul 26, 2009, 13:03 »
Алкохоле, до колкото разбрах ако те попитат как да си пуснат FW може и да се замислиш дали да помогнеш, но ако те попитат "как да си пусна защита от интернет" - ще у резнеш квитанциите докато не осъзнае/разбере че му треа FW.
Да Точно така В този смисъл можем да напишем уроци FAQ Даже и howto как се ползват уроците и FAQ но за да е ефективен тоя труд някой трябва да си размърда задника и да се постарае да почете малко Да разбере какво е howto и FAQ поне
P.S. За илюстрация на казаното погледнете http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=35300.msg177341;topicseen#new (избрано наслуки) и ми кажете как по друг начин да се помогне Какво ОЩЕ трябва да се направи? Да иде някой на място ли?
« Последна редакция: Jul 26, 2009, 13:13 от c2h5oh »
Активен

completer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 347
  • Distribution: Debian 6.0
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Уроци.
« Отговор #29 -: Jul 26, 2009, 13:58 »
Сигурен съм, че и да се направят уроци и FAQ пак ще има някой идиот-мързел който иска всичко да му е готово с цък, това винаги ще го има , както винаги ще има добро и зло  ;D , идеята е да ЗАЧЕСТЯТ тези мърди дето само питат едно и също.
Активен

I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!! :)