Автор Тема: [РЕШЕН]Смяна на DNS  (Прочетена 4679 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Смяна на DNS
« Отговор #15 -: Feb 21, 2011, 11:30 »
След като си направил промените пиши:
Код:
sudo chattr +i /etc/resolv.conf

Да ти кажа честно не съм го пробвал дали така ще стане :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Смяна на DNS
« Отговор #16 -: Feb 21, 2011, 11:41 »
Е да де аз това казах, че така направих ама не съм сигурен дали все пак тях ползвам и искам с някоя програма или сайт да проверя кой ползвам.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Смяна на DNS
« Отговор #17 -: Feb 21, 2011, 12:27 »
След като си направил промените пиши:
Код:
sudo chattr +i /etc/resolv.conf

Да ти кажа честно не съм го пробвал дали така ще стане :D.
Бруталноооо  ;D ;D ;D

Аз си мисля, че след като с единия браузър нещата са ОК, а с другия не са, значи проблемът трябва да не е в dns-ите, а в браузърите... bazu, споменаваш и други проблеми с хромиум, да не би да се нуждае от ъпдейт/преинсталация? Не ми се вярва като пуснеш хромиум и той да ти подменя dns-ите с някои други...

Иначе, отделен си е въпроса, откъде ти идват настройките за dns. Кажи кои искаш да са ти dns-ите - гугълските или тези, които ти е дал доставчика, какво е конфигурирано на рутера да ти дава като dns настройка?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Смяна на DNS
« Отговор #18 -: Feb 21, 2011, 12:33 »
След като си направил промените пиши:
Код:
sudo chattr +i /etc/resolv.conf

Да ти кажа честно не съм го пробвал дали така ще стане :D.
Бруталноооо  ;D ;D ;D

Сега като се замисля май няма да стане, понеже network-manager-а нали се стартира с root права (и това не съм проверявал, защото не ми се е налагало).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Смяна на DNS
« Отговор #19 -: Feb 21, 2011, 12:57 »
chromium ми е последна версия, та както и да е, просто кажете как да проверя кой сами DNS-ите а когато сложиш +i дори root не може да променя. Изпробвах го. :) А искам да сложа на гугъл 8.8.8.8; 8.8.4.4
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Смяна на DNS
« Отговор #20 -: Feb 21, 2011, 13:34 »
@kissow викаш някакъв local bind да пусна, но поради необясними за мен причини не мога да ти пратя ЛС (дори 10 мин се боря да пратя това но рестартирах на windwos за да го пратя) , защото chromium не иска да зареди страницата, та както и да е. Намерих няколко вида bind и като не знам кое какво е не знам кое за мен е правилното. http://wiki.archlinux.org/index.php/Bind ; https://wiki.archlinux.org/index.php/DNS_with_bind ; http://www.go2linux.org/linux/2010/12/how-setup-dns-server-master-slave-bind-877

Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Смяна на DNS
« Отговор #21 -: Feb 21, 2011, 13:55 »
Добре, нали имаш рутер и мрежовите настройки (IP, mask, gateway, dns servers) ги получаваш от този рутер по dhcp? Следователно на рутера трябва да задаеш правилните числа, които да ти дава. Как е настроен рутера?
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Смяна на DNS
« Отговор #22 -: Feb 21, 2011, 14:49 »
Да и при него няма да смениш само DNS а всичко трябва, а само че йп-тата се сменят и това не знам как да оправя.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Смяна на DNS
« Отговор #23 -: Feb 21, 2011, 15:12 »
Да и при него няма да смениш само DNS а всичко трябва, а само че йп-тата се сменят и това не знам как да оправя.
Това не го разбрах, но както и да е, така или иначе, ако рутера се ползва от няколко човека, те може да не са съгласни да промениш dns настройката за всички.

Как са задени настройките на компютъра, предполагам ползваш някакъв мрежови мениджър?
Не знам как са другите, но network manager applet-а има настройка dhcp (addresses only) - по dhcp да си взема само IP, mask и gateway, а dns нещата да са статично въведени. Предполагам за нещо подобно трябва да търсиш.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5298
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Смяна на DNS
« Отговор #24 -: Feb 21, 2011, 15:12 »
Bazu, погледни тази тема:

http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=40040.msg217718#msg217718
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Смяна на DNS
« Отговор #25 -: Feb 21, 2011, 15:28 »
Да пробвах ги тези просто пак питам как да праоверя дали наистина съм с тях или не.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Смяна на DNS
« Отговор #26 -: Feb 21, 2011, 15:30 »
http://www.linux.com/archive/articles/113992
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5298
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Смяна на DNS
« Отговор #27 -: Feb 21, 2011, 15:38 »
Bazu, ама как да не вярваш на /etc/resolv.conf приятелю ? Нали това ти е системния ресолвер на Линукса. Откъде другаде системата ти ще вземе някакъв си DNS, и ще си го ползва за различните проложения ? Това е, какво друго може да бъде ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Смяна на DNS
« Отговор #28 -: Feb 21, 2011, 15:42 »
Bazu, ама как да не вярваш на /etc/resolv.conf приятелю ? Нали това ти е системния ресолвер на Линукса. Откъде другаде системата ти ще вземе някакъв си DNS, и ще си го ползва за различните проложения ? Това е, какво друго може да бъде ?

Той иска в конкретен момент да знае кой DNS използва.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Смяна на DNS
« Отговор #29 -: Feb 21, 2011, 15:50 »
Нали постнах с това dig и казах. че не знам точно какво да гледам. Някой ако може да ми каже с коя команда да си видя dns и ако излизат сто реда като с това dig да ми кажете кой ред да гледам това искам.
Активен