Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 17   Надолу

Автор Тема: Възстановяване на данни от умиращ твърд диск  (Прочетена 23631 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Изобщо темата за дефектиралите хард дискове е мноооооого дълга............... И всеки един диск е с различни проблеми, различна степен на дефектите, и иска различни решения. Понякога стандартното и простичко монтиране, прочитане на повредената част, и записа върху друг здрав носител - може и да не сработи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Да, Ачка, може и да не сработи. Ма дали ще сработи или не, ще разбереш, като пробваш да направиш нещо. Не да се тюхкаш, че трябва да пишеш команди.

Погледни, че темата мина десет страници. Ти ли попита, на коя страница ще си реши проблема човека? Още не е започнал, а както казах, сме на единадесета страница вече.

Най-много ме е яд, че всеки от нас тук отдели време за това. Но дори още не се е започнало. Време не можеш да си купиш. Всичко друго можеш да купиш, дори нов хард диск, но време не. Някои хора не осъзнават, колко много им даваш от себе си. Можеше поне да пробва.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Пробвал е, но казва че всички програми не откриват "неговото", а това което не му трябва. И аз като прилагах photorec се бях отчаял докато стигна до "моята купчинка", после всеки ден поне месец, по малко, ги сортирах.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Ама сега сигурно по три резервни копия правиш.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3130
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
За "купчинката" и на мен ми се е случвало. Сигурно са минали 10 и повече години, беше почнал да ми умира един харддиск с файлова система ext2 (или ext3, не помня). По инфо от нета пробвах някакво терминално инструментче - fsck. Поправи нещата, т.е. харда пак се монтираше, но освен моите си файлове се появиха  и една камара други, повечето с имена букви и цифри, като част от тях се оказаха копия на тия моите.
Сега си държа бекъпи на три различни места  ;D
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Най-много ме е яд, че всеки от нас тук отдели време за това. Но дори още не се е започнало. Време не можеш да си купиш. Всичко друго можеш да купиш, дори нов хард диск, но време не.

Не го ли правим всичко това тук за удоволствие? При мен поне е така. И на мен съвсем не ми стига времето.. Но това да напишеш нещо, да помогнеш, пък и да потролиш е един вид релакс.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3130
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Може би е въпрос и на малко хъс. Аз много се измъчих с електронните подписи и оня зелен шит B-Trust BISS, но като се получиха нещата (с помощ и от колегите тук), за мен беше голямо удоволствие накрая.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Ама сега сигурно по три резервни копия правиш.

Правех, но взе да нямам място и сега е само 1 и половина. Половинката - с най-важното (и ясно, не мое ами на жена ми). Но ми е лесно, щото сега си упражнява пръстите на телефона и от ... не помня кога компа си е само мой.
« Последна редакция: Jul 03, 2022, 18:03 от malin1 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Поне дисковото пространство е евтино.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
4096bits как да не съм си направил копие на повредения диск?!? Та нали вие тук в този форум и в тази моя тема ми обяснихте под Линукс как да си направя резервно копие на повредения ми диск? В момента го имам точно това негово копие на здрав лаптопски диск който е 500 ГБ, и не от повредения диск а от копието се мъчих да си възстановявам данни

Държа още един път да отбележа че на повредения диск не съм трил нищо изобщо, нито съм го преформатирал, нито пък съм правил нови дялове

Потърсих помощ във форум на Линукс защото много хора ми казаха че под Линукс е много по-вероятно да си възстановя данните ми отколко под Windows но си признавам отново че за вашата операционна система не бях подготвен изобщо нито за използването на терминал и команден ред нито за нищо, но винаги съм слушал съветите за които съм ви благодарен, аз неблагодарник не съм бил никога и нямам намерение да бъда такъв изобщо

4096bits "Ако не проработи под Windows се отказваш. Защо така" - Вече няколко пъти споменах, и ще го повторя и потретя отново, че когато повредения диск се закачи като втори и се опита с него да се зареди Windows или пакет с бутващи инструменти под Windows в повечето случаи или повредения диск не се вижда изобщо, или се вижда за малко след което изчезва и прекъсва - както ти и останалите потребители които са запознати и следят темата ми вече знаете, че под Линукс този проблем го няма изобщо - повредения диск със зареден Линукс работи под него без да прекъсва и спира постоянно

4096bits "Какво точно ти попречи, да приложиш поне единия от начините, които ти предложихме тук, за решение на проблема ти?" - попречи ми това че първо незнам коя програма с какви команди се използва, попречи ми това че за нито едно действие което трябва да извърши програма незнам с коя команда да го извърши, попречи ми и ме обърка това че една и няколко команди незнам как да ги изпиша правилно, не мога да разбера кое в командата е нула и кое е буквата о и постоянно ми даваше грешно изписани команди, това което съм обяснил по-рано:

Няма да преувелича като кажа че снощи над 40 минути съм си играл да разбера в командата ntfs-3g -o ro /dev/sda1 /mnt/windows символите след ntfs-3g-са числото 0 или буквата О тъй като ми излизаха грешки No such file or directory, Bad Command или нещо подобно, неправилно въведени команди, и като прибавим и това че ръководството е изключително кратко и за всяко действие които искаш да направиш ти трябва команда и не я знаеш коя е тя, а дори и да знаеш се чудиш 1 час дали символите в нея са числа или букви, и ще е цяло чудо ако я напишеш правилно - и лудницата е пълна...

Това всичко ме обърква и плаши страшно много - всичко неясно което незнам как да го направя и изпиша и кое за какво служи ме обезкуражава, обърква и плаши. Да, аз наистина искам да науча много неща за Линукс но при условие че ми се казва и показва постоянно, коя команда как точно и правилно да се изпише, коя команда какво прави, и за всички програми които ми трябват да знам коя команда какво прави, как се изписва правилно и т.н

В заключение искам да изтъкна че съм готов да следвам всеки съвет даден от вас тук но линукс наистина ме плаши - сам без чужда помощ съм безсилен просто
« Последна редакция: Jul 03, 2022, 22:18 от spunki »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Аз затуй написах че в такава ситуация е най-добре да дойде някое аверче дето е в час. И той да опита да помогне там на място.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Така! Колко пъти да ти се каже, че ако и "простите" графични инструменти дето ги има всяка една стандартна жива дистрибусия не виждат файлова система - то и няма как да монтират дяловете. Добре, ще я монтираш принудително, после какво ще правиш? - пак няма да може да работиш/да виждаш какво има там. А пък опитите за поправката на файловата система имат обратен ефект - затруднява се, до невъзможност по-късно, на откриване на нещо.
Не знам дали забеляза на снимката, дето съм дал от qphotorec, че има работа със raw формат, т.е. копието на дяла, което после ти си сложил на нов диск и се опитваш да монтираш през Линукс.
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Така! Колко пъти да ти се каже, че ако и "простите" графични инструменти дето ги има всяка една стандартна жива дистрибусия не виждат файлова система - то и няма как да монтират дяловете. Добре, ще я монтираш принудително, после какво ще правиш? - пак няма да може да работиш/да виждаш какво има там. А пък опитите за поправката на файловата система имат обратен ефект - затруднява се, до невъзможност по-късно, на откриване на нещо.
Не знам дали забеляза на снимката, дето съм дал от qphotorec, че има работа със raw формат, т.е. копието на дяла, което после ти си сложил на нов диск и се опитваш да монтираш през Линукс.
Да, забелязах и го разбрах това всичко

Кажете какво да правя изобщо как да се процедира, какво да стартирам в този случай?
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
И като го казах/написах - разбрах защо откриваш не твои файлове, ми те - точно заради това.

Пускаш оная моя пробна сборка на Дебиан, пускаш qphotorec-a, посочваш му копието (къде се намира, като преди това през файловия мениджър си монтирал мястото - пътят се вижда - /media/bla-bla), избираш за какво да търси, посочваш му къде да постави намереното (пак гледаш какъв е пътят за улеснение) и стискаш палци.
И направи да не се заключва при неактивност на дисплея.
« Последна редакция: Jul 03, 2022, 22:26 от malin1 »
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Аз затуй написах че в такава ситуация е най-добре да дойде някое аверче дето е в час. И той да опита да помогне там на място.
Значи аз съм от Пазарджик и нямам такива приятели с познания по-линукс, ако в този форум има някой от моя град или наблизо и има желание да ми помогне - да заповяда в къщи го каня го на изстудена биричка и мезе, ще му дам локация и да заповяда
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 17   Нагоре
« назад напред »