Автор Тема: Раздяляне на хдд за убунту  (Прочетена 1165 пъти)

recepti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
    • WWW
Здравейте.За първи път пиша тук.Наложи ми се да използвам убунту преди 1 седмица.Въпроса ми е следния...Псто ми е на бозата като дяловете на харда са разделени на 2 по 100 и 150 гб.Има ли начин да раздяля ц на още 2 дяла и в 1ния да инсталирам бозата,а в другата убунтуту без да ЗАГУБЯ информацията в Д.
ПС:Неможах да намеря нищо с търсачката
Активен

dns

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 75
  • Distribution: ULTIMATE 2.7
  • Window Manager: Gnome 2.30.2
  • SubLieutenant
    • Профил
Re: Раздяляне на хдд за убунту
« Отговор #1 -: Nov 27, 2008, 06:53 »
Има...

Hiren's BootCD 9.6

сваляш, записваш на диск, боотваш, избираш Acronis Disk Director Suite 9.0.554 разедляш C: на две части (пр: 80 на 20) 20 ГБ част-та разделяш на две ext3 (17 гб) и swap (1,5 пъти на Ram, при 2 гб рам 3 гб) и си готов. Рестартираш, боотваш Убунту диска натискаш инсталиране избираш линукс дяла и продължаваш... Едновременно имаш и бозата имаш и убунту.
« Последна редакция: Nov 27, 2008, 06:55 от dns »
Активен

ochinko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
    • Профил
Re: Раздяляне на хдд за убунту
« Отговор #2 -: Nov 27, 2008, 12:25 »
Ако те разбирам правилно, искаш да разделиш на две дял, в който информацията не ти трябва, тъй че ще ти свърши работа CD от коя да е дистрибуция, тъй като всички имат fdisk. Просто изтриваш дяла и на негово място създаваш два нови. От това другият ти дял с данните няма да пострада.

След това най-добре качи първо другата ОС, по две причини. Първо, че ще ти помаже MBR сектора и второ, че като качиш после Убунту, то ще ти открие дяла на бозата и ще го вкара в буут менюто.

Всъщност, като се замисля, можеш да спестиш първата стъпка и направо при инсталирането на бозата, да изтриеш дяла, в който ти е C: и да си направиш два нови на негово място.
Активен