Автор Тема: Ctrl+клавиш в gtk 2  (Прочетена 2002 пъти)

asa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Ctrl+клавиш в gtk 2
« -: Oct 23, 2006, 19:19 »
Преди около година една група тъпи англоговорящи идиоти, контролиращи разбаботката на GTK направиха съчетанието на алт и клавиш при работа с нелатинска клавиатура да е различно от алт и същия клавиш докато си на латиница. От тогава неведнъж и аз, и други хора сме питали касво ще стане когато им скимне да направят същото и с Ctrl.

И ето - както се казва "да ни е честито". От някъде около седмица в Debian Unstable ctrl+клавиш съчетанията не работят в нито една GTK програма, понеже въпросните олигофрени са решили, че примерно ctrl-ъ е коренно различно от ctrl-c. Тоест ако някой тъп абориген да кажем в някаква си България иска да копира нещо в клипборда той трябва да бъде така любезен да превключи първо на латиница. Пък ако е съвсем нагъл и държи да ползва да кажем кирилица трябва да си направи превод на всички нужни програми и там да укаже, че примерно ctrl-ъ е Copy (пишещите на двата варианта на фонетична кирилица разбира се ще трябва да си направят собствени преводи, а за да могат да ги управляват и собствени локали, нещо като bg_BG.UTF-8@phonetic и bg_BG.UTF-8@glupostanaban). Разбира се тогава пък при превключване на латиница няма да се разрешава използване на ctrl-нещоси (с възпитателна цел).

Борил ли се е някой с тази простотия? До момента единствения начин да се оправя, който намерих беше свързан с използване на SIM за писане на кирилица.

Мисля че въпроса е спешен и е хубаво да се реши преди повечето дистрибуции да са почнали да ползват сбърканите версии на GTK. Имам предвид както намиране на софтуерно решение, така и спамване s bug report-и на всички, от които зависи оправянето му.



Активен

Italianeca

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 386
    • Профил
Ctrl+клавиш в gtk 2
« Отговор #1 -: Oct 23, 2006, 19:51 »
Опитай пак. Всяваш хаос напразно. Не забрявай че ползваш unstable където не всичко работи след инсталиране.

Това е доказателство:

Опитай пак. Всяваш хаос напразно. Не забрявай че ползваш unstable където не всичко работи след инсталиране.

Това е още едно:

Опитай пак. Всяваш хаос напразно. Не забрявай че ползваш unstable където не всичко работи след инсталиране.

Поздрави
Активен

rpetrov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 571
    • Профил
    • WWW
Ctrl+клавиш в gtk 2
« Отговор #2 -: Oct 24, 2006, 13:27 »
asa,
Ама [ALT]+[клавиш] не знам да дава едно и също в X Window при кирилица и друга подредба.
[ALT]+[C]
"...keysym 0x6c3, Cyrillic_tse..." при bg
"...keysym 0x63, c..." при us

А това за ctrl  при кои пакет/версия става ?

Би ли посочил модифицацията в gtk ( cvs-view url моля ) която е "счупила" [ALT]+[клавиш] ?
Активен

asa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Ctrl+клавиш в gtk 2
« Отговор #3 -: Oct 24, 2006, 19:45 »
Цитат (Italianeca @ Окт. 23 2006,20:51)
Опитай пак. Всяваш хаос напразно. Не забрявай че ползваш unstable където не всичко работи след инсталиране.


Става дума за проблем, проявяващ се на няколко различни машини с различни инсталации (Общо 8, на други в момента не мога да си позволя да тествам, защото невъзможноста да се ползва ctrl-c/ctrl-v няма да бъде възприета особено добре от хората, които ги полсват.) и появяващ се след обновление към сегашната версия на дебианския пакет libgtk2.0-0 в unstable/testing (2.8.20-3). И разбира се окаже ли се че това е просто бъг ще бъда наистина щастлив, дори да изглеждам глупаво заради това, което съм писал.

Ако имаш машина, на която е сложена същата версия на дебианския GTK2 пакет, но този проблем не се появява е важно да се разбере какво позволява да бъде преодолян. Три неща, за които веднага се сещам са:

Какъв начин за писане на кирилица ползваш? Това, което ползвам аз е
Option "XkbLayout" "us,bg"
в xorg.conf. Както писах ако вместо това пусна SIM проблема изчезва.

Ползваш ли Gnome или KDE? Ако да - хубаво е да се пусне X без тях и примерно Firefox и да се пробва пак.

Какъв локал ползваш? На мен ми се налага масово да рабботя с офис машини, коетo означава, че ако не искам няколко пъти седмично да обяснявам че гроздето е кисело съм длъжен да ползвам bg_BG.CP1251.

BTW: Интересно е също проблема има ли го в други дистрибуции със същата версия на GTK.



Активен

asa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Ctrl+клавиш в gtk 2
« Отговор #4 -: Oct 24, 2006, 20:50 »
Цитат (rpetrov @ Окт. 24 2006,14:27)
asa,
Ама [ALT]+[клавиш] не знам да дава едно и също в X Window при кирилица и друга подредба.


Не мога да намеря къде съм казал, че е едно и също. Писал съм, че се третираше като едно и също от програмите. Примерно alt+f, alt+о при БДС и alt+ф при фонетична отваряха File меню. Иначе казано това можеш ли да ползваш горещи клавиши не зависеше от това на каква клавиатурна подредба си превключил (което е правилният подход в този случай).

Проблемът е в това, че не само за много разработчици, но и за много организатори на проекти латиницата е "нормална" а всички останали са "разни други". Това се проявява и на много други места - примерно в начина, по който е реализирана поддръжката на Unicode локали. Просто за много разработчици адекватна поддържа на нелатински локации означава единствено и само да се гарантира, че хората, ползващи латиница ще получават правилен вход от тези, които ползват нещо друго. Всичко останало не е техен проблем, така че по-добре да не признават че изобщо има проблем за да не се налага да се занимават с него.

Разгледай листите на някоя то по-големите дистрибуции, правени в страни, където не се използва латиница или двубайтова кодова таблица - примерно ASP Linux. На тях често им се налага да поправят подобни проблеми и понякога публикуват доста подробни мнения за начина, по който реагират оригиналните разработчици в такива ситуации.

Цитат

А това за ctrl  при кои пакет/версия става ?

libgtk2.0-0, версия на пакета 2.8.20-3 (вече е и в testing).

Цитат

Би ли посочил модифицацията в gtk ( cvs-view url моля ) която е "счупила" [ALT]+[клавиш] ?

[/quote]
Готов съм да приема, че това не е заяждане (макар че начина на формулиране предполага че е) и да направя каквото искаш. Ще трябва обаче известно време да ми даваш уроци по C програмиране, а после да изчакаш достатъчно за да изуча и анализирам сорса на GTK. Ако можеш да отделиш необходимото време аз съм насреща.

Казано иначе да приемеш за презумция, че всеки може да програмира на C защото ти умееш е точно толкова грешно, колкото да приемеш, че всеки ползва само латиница, защото за теб е така.



Активен

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Ctrl+клавиш в gtk 2
« Отговор #5 -: Oct 24, 2006, 21:05 »
Ако проблема е, че в Mozilla (Firefox, Thunderbird, Seamonkey) не ти работят клавишните комбинации Ctrl+[a-z], то - да, това е бъг, но не на GTK, а на Mozilla.

Инсталирах на Debian testing/unstable libgtk2.0-0 2.8.30-3 и в GTK приложения, различни от Mozilla-базираните, го няма проблема.


Преди време и аз се бях заблудил, че проблема е като цяло в GTK приложенията, и бях спрял дори да се опитвам да копирам с клавиатурата, докато съм на български език.

Както и да е, в момента не мога да цитирам връзката към bugzilla-та на mozilla, но ако правилно разбирам, няма причина за притеснение.

Колкото до четенето на C код - не е необходимо. Ако промяната е преднамерена би трябвало да е обсъдена в съответните пощенски списъци и да фигурира в ChangeLog файла на библиотеката. Ако не е преднамерена - значи е бъг и рано или късно ще бъде оправено.
Активен

Italianeca

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 386
    • Профил
Ctrl+клавиш в gtk 2
« Отговор #6 -: Oct 25, 2006, 00:26 »
Да сигурно проблема ти трябва да идва от firefox (може би в КДЕ). Съжалявам но не мога да проверя. Аз ползвам epiphany в Gnome и там си върви прекрасно. Както и в gedit. Библиотеката libgtk e същата версия. Фонетична кирилица.

LANG=bg_BG
LANGUAGE=bg_BG:bg:en_GB:en
LC_CTYPE="bg_BG"
LC_NUMERIC="bg_BG"
LC_TIME="bg_BG"
LC_COLLATE="bg_BG"
LC_MONETARY="bg_BG"
LC_MESSAGES="bg_BG"
LC_PAPER="bg_BG"
LC_NAME="bg_BG"
LC_ADDRESS="bg_BG"
LC_TELEPHONE="bg_BG"
LC_MEASUREMENT="bg_BG"
LC_IDENTIFICATION="bg_BG"
LC_ALL=


В интерес на истината това е един от проблемите които firefox създава. Прави са разрабочиците на Дебиан да не им отстъпват.

Поздрави



Активен

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Ctrl+клавиш в gtk 2
« Отговор #7 -: Oct 25, 2006, 01:28 »
Повече за проблема тук:

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=295614
http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=305774
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Ctrl+Alt+Del
Настройка на програми
igi 1 2925 Последна публикация Apr 01, 2002, 22:20
от
ctrl+D
Настройка на програми
topche 1 4148 Последна публикация Apr 05, 2002, 04:53
от
Промяна на клавиатурна подредба с CTRL
Настройка на програми
Astor 1 2206 Последна публикация Jul 27, 2005, 19:37
от
ctrl+c не спира процес
Настройка на програми
Astor 5 3048 Последна публикация Sep 24, 2005, 13:20
от Astor
Ctrl alt f2 , ctrl alt f7
Настройка на програми
UniteX 2 2198 Последна публикация Nov 03, 2006, 23:29
от v_badev