Автор Тема: Гавра с уебмастерите - глоба, ако не си публикуват личните данни!  (Прочетена 3450 пъти)

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Вече е налице първата глоба (или може да не е първата, но е единствената, за която ми е известно). Някой, който завижда е докладвал на комисията за защита на конкуренцията потребителите за сайт, в който не са публикувани личните данни на собственика. Това не ви ли прилича на 1984? Имате сайт, в който пишете разни неща, които не се харесват на властта, но нямате публикувани лични данни... Намират ви - и глоба! В сайта може и да не продавате нищо - но въпреки това извършвате електронна търговия според закона!

« Последна редакция: Jan 08, 2010, 03:45 от vstoykov »
Активен

BlackMetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
Това така трябва да бъде, навсякъде е така!
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Повечето сайтове не предоставят подобни данни. Включително и този сайт, в който пишем!

Ти написал ли си личните си данни в сайтовете си?

Съгласен ли си да напишеш всичките тези данни в блога си?

Цитат
Обща информация
Чл. 4. (1) Доставчикът на услуги на информационното общество е длъжен да предоставя безпрепятствен, пряк и постоянен достъп на получателите на услугите и на компетентните органи до следната информация:
1. името или наименованието си;
2. постоянния си адрес или седалището и адреса си на управление;
3. адреса, на който упражнява дейността си, ако е различен от адреса по т. 2;
4. данни за кореспонденция, включително телефон и адрес на електронна поща, за осъществяване на пряка и навременна връзка с него;
5. данни за вписване в търговски или друг публичен регистър;
6. информация за органа, осъществяващ контрол върху дейността му, когато тази дейност подлежи на уведомителен, регистрационен или лицензионен режим;
7. когато осъществява регулирана професия - информация за камарата, професионалния съюз или организацията, в която доставчикът членува или е регистриран, професионалното звание и държавата, в която то е предоставено, както и препратка към приложимите разпоредби относно правото на упражняване на занаята или професията и указания за достъпа до тях;
8. съответно указание, ако е регистриран по Закона за данък върху добавената стойност;
9. друга информация, предвидена в нормативен акт.

За физическо лице тези данни са най-малко тези:
* Име
* Адрес (адресна регистрация по лична карта?)
* Телефон
* Електронна поща

« Последна редакция: Jan 07, 2010, 02:03 от vstoykov »
Активен

BlackMetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
Да написал съм ги, поне в тези които ползвам а комерсиални цели. Това е необходимо при някакви искания към теб и при проблеми със съдържанието на сайта (ако ползваш материали защитени по закона за авторското  право ,без ПИСМЕНО позволение, например).

http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Impressum
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Този филм сме го гледали. Когато една идея умре, остават само ограниченията и забраните.
Но колкото повече стискат, толкова повече нещата ще се изплъзват измежду пръстите им.
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
vstoykov, добре дошъл в клуб "1984".  >:D
Активен

Без правила няма игра

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Да написал съм ги, поне в тези които ползвам а комерсиални цели. Това е необходимо при някакви искания към теб и при проблеми със съдържанието на сайта (ако ползваш материали защитени по закона за авторското  право ,без ПИСМЕНО позволение, например).

http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Impressum

Значи си нарушител на закона за електронната търговия! Дори и в сайтовете, които не ползваш за "комерсиални цели" си длъжен да напишеш личните си данни - понятието "електронна търговия" в закона има смисъл, който е различен от този, който разбираме извън контекста на закона (дефиницията е достатъчно точна за да обхваща всички сайтове, информацията на които е публично достъпна или достъпна след заплащане).

Значи от написаното от теб излиза, че важи презумпцията за виновност - трябва да напишеш личните си данни за да могат лесно да те хванат в нарушение на закона за авторското право. Може би трябва и да ни имплантират по един чип за безжична идентификация за да може да ни хващат когато нарушим закона?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Добре де, като не си дадеш личните данни, на кого ще връчат глобата?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ochinko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
    • Профил
Колега, какъв ти е проблемът със закона? Кой е глобен и за какво?

Предназначението на този закон е да предпазва потребителите от търговци-фантоми. Аз поне смятам, че е редно, когато някой ми продава нещо, да се идентифицира пред мен. В собствения си сайт имам само мейл адрес и съм го сложил по собствено желание, не заради задължение. Не очаквам да ме преследват по закона за електронната търговия за сайт, който не извършва търговска дейност.

Самият закон е отражение на тази директива. Ако смяташ, че се разминава с нея или самата тя не ти е по вкуса, има си точно определени начини за действие и те не включват протести в произволни форуми.
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Колега, какъв ти е проблемът със закона? Кой е глобен и за какво?

Глобен е човек, който има сайт, на който нищо не продава. В сайта му има само реклами на трети лица (Google AdSense), които може и да продават нещо, но може и да не продават.

Предназначението на този закон е да предпазва потребителите от търговци-фантоми. Аз поне смятам, че е редно, когато някой ми продава нещо, да се идентифицира пред мен. В собствения си сайт имам само мейл адрес и съм го сложил по собствено желание, не заради задължение. Не очаквам да ме преследват по закона за електронната търговия за сайт, който не извършва търговска дейност.

Самият закон е отражение на тази директива. Ако смяташ, че се разминава с нея или самата тя не ти е по вкуса, има си точно определени начини за действие и те не включват протести в произволни форуми.

Обаче така написан законът преследва не само търговците, а на практика всички. Доказателство е глобата наложена на собственик на сайт, който не се ползва за продаване на нещо (собственикът на сайта е анонимен - не казва кой е сайта).

Обърнете внимание, че личните данни се получават чрез whois, но ги е нямало на сайта и за това е била глобата.

Това, че в твоя сайт си сложил "само мейл" е в нарушение на закона. Няма значение, че нищо не продаваш! Нормално ли е хилядите хора като теб, които имат сайтове да бъдат нарушители на закона?

« Последна редакция: Jan 07, 2010, 12:19 от vstoykov »
Активен

ochinko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
    • Профил
Не съм съгласен, че законът преследва всички. Преследва само доставчиците на услуги, които, освен в личните сайтове, нямат нищо общо с уебмастърите.

Щом цитираш закона, предполага се, че поне отгоре-отгоре си го прегледал и си видял, че контрол по него упражнява Комисията за защита на потребителите, а не Комисията за защита на конкуренцията, тъй че ако някой е пратил жалба до КЗК, тя нито може, нито би пожелала да направи нищо повече от това, да я препрати към КЗП.

Но ако някой наистина е глобен само за реклами, казусът е доста интересен.
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Да, наистина става въпрос за комисията за защита на потребителите (не на конкуренцията).

Не е глобен за реклами, а за това, че не е публикувал личните си данни. Сайтът е съдържал реклами и съдържание, генерирано от посетителите на сайта (не се уточнява за какво съдържание става въпрос - може да е било сайт за безплатни обяви, сайт са хостинг на блогове или форуми - има ли значение?).

Когато са глобявали са спазили буквата на закона (обаче са нарушили "духа на закона" - това, което се подразбира, че трябва да прави закона).

Законът е написан така, че да обхваща всички сайтове - включително и този форум, в който пишем! Идеята е да се внушава страх у гражданите, че мафията знае кои са и да внимават когато упражняват правото си на свободно слово.

« Последна редакция: Jan 08, 2010, 03:51 от vstoykov »
Активен

edmon

  • Гост
Вместо да се вайкате, и надъхвате като хъшове от Брайова, намерете за кой идиот от ГЕРБ гласувахте и му кажете, че това не ви харесва!
С подскачане и мучане всички вече знаем, че не става.
Личния разговор е друго. Може и да споменете, че може би повече няма да гласувате за него!!!

Аз лично го направих с двама "гербадижии"!

Следенето в интернет си е чиста проба изпозлване на СРС!
Щом имат съменени и искат да следят някой да го направят конкретно за случая!
« Последна редакция: Jan 08, 2010, 09:03 от edmon »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Айде сега, whois информацията не се събира със специални разузнавателни средства :) Чудно как доста по-лоши неща не ви правят впечатление изобщо, примерно избирателните списъци на всяка секция, където услужливо лепят на стената един голям списък с имената, ЕГН-тата и адресите на всички от квартала и всеки може да ги гледа. Почнете с това например - не виждам никакъв проблем нещата леко да се реорганизират и вместо да се лепят тези списъци, да има един човек (или няколко) които учтиво да те упътват към твоето място за гласуване като им кажеш името си (там където аз съм гласувал винаги ги разбиват по азучен ред и така и не разбрах какво значение има ЕГН-то и адреса, ама както и да е).

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
"Гласувай, не оставяй другите да говорят вместо теб"

Някой се @&№#$% пак (отново).
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.