Автор Тема: Настройка на звукова карта(5.1) на настолен компютър  (Прочетена 14372 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Само, дето реалният звук нито е синусуиди, нито е симетричен

Напротив щото ухото чува точно тези синусуиди. Ухото прави фурие анализ - човек чува не сигнала/времевия а неговия честотен образ.  Виж за ушния нерв. Представлява един охлюв, където едни реснички трептят от звука, за всяка честота определена група реснички.

Ако трябва някакси технически да се опише, ухото представлява група(банка) от лентови механични филтри.

Цитат
топл. шумове въобще не влияят на КНИ.
Тук съм съгласен. Просто говорехме, че и лампите си имат недостатъци.
« Последна редакция: Dec 06, 2022, 22:41 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Бе гледах и аз не знам коя телевизия. И там даваха, че Техникса правят отново грамофони. Интересното е, че ги правеха само няква група от до 10-тина обучени кадри по няква нова и скрита технология, дето са вкарали (естествено).
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
[quote author=Naka

Напротив щото ухото чува точно тези синусуиди. Ухото прави фурие анализ - човек чува не сигнала/времевия а неговия честотен образ.  Виж за ушния нерв. Представлява един охлюв, където едни реснички трептят от звука, за всяка честота определена група реснички

Ти - да си чул, че при повишена гръмкост ухото се свива - за да намали звуковото налягане, и точно това свиване предизвиква наркотичен ефект??
 
За ендорфини...

Да си чул, че тапите - дето си ги завират в оная си работа - и това правят 99.999% от многоинтелигентното човечество си @ба@. ......таковата на слухът и психиката???

!!!Това доктор ми го е казвал!!!!

Щото за слухът трябва да има ФРОНТ!!!!

ГОЛЕМИТЕ СЛУШАЛКИ правят някакъв фронт, макар и на 1 сантиметър, а ОНОВА директно влиза ТАМ, и @@@@@@@....

Спокойно можеш да изхвърлиш 'науката" в кошчето, ако искаш да се развиваш. Аз отдавна съм я изхвърлил.

Пълна идиотия. Много е грубо. На практика нещата са далеч по сложни от зрението. Задължително трябва да се игнорира този "фундамент"

Той е добър само за докторите - "Да отстраняват повреди"

Човек се ВЪЗПИТАВА, и учи - не като чете "наука", а като ходи на живи концерти например. Как човек ще разбира от склуптори - като не ходи на изложби? Или от каквото и да е ? Културата се възпитава. Но не с четене от интернет, или книги. За да чете - човек трябва да знае за какво става дума. Това е безсмислието на интернет.

Още като много зелен, колегите техници от сервиза ме предпазиха от "синосуидата, и теоремата на Котелников". И всичките глупости в учебниците, и публикации в научни списания от дипломирани инжинери. А, да, тогава нямаше интернет с простотийте си. По късно някои тонрежисьори, музиканти, езотерици архитекти, и кой ли още не. Дори са ми набивали канчето за стереокино, и стереофотография (дето се оказва, че  класическите изобразителни школи са учебници по стереофотография, ако не бяха ме млатили по главата - откъде щях да знам?) - дето режисьори с Оскари дори не знаят за какво става дума. То, навремето университетите бяха - да можеш да изстискаш от даскалите там  колкото можеш - при това за техен кеф. Новият строй унищожи тези екстри. Затова, аз мога да се уча от интернет, но по принцип преди това е трябвало някой да ми даде основа.

Сега компютърното поколение най вече не разбира от компютри. Но от маймунщини - да.


Иначе от маймунската теория няма да мръдне човек.
« Последна редакция: Dec 07, 2022, 01:55 от ЗибелтБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   В електротехниката/електрониката в почти всички скучаи се използва
средноквадратичната (ефективна) стойност,а не средноаритметичната.
Това в отговор на едно писание по-горе.






П.С. Абе,къде е Зевса,че не се е обадил,тук се коментират усилватели ?!?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Зибелт е Зевс.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Това е нашия Зевс. Сменил си е името...амо какво е това  Зибелт...Нещо на швабски ми звучи.

----
Има и нещо друго. В теория на сигналите за мощност на сигнала се приема квадрата на амплитудудата на хармоника. И това е даже ако е безразмерна величина..нито волт нито ампер. Просто сигнал. Така работите се пасват даже и с електротехниката.

Децибелите пак е отношение между мощности (квадрати). Явно мощността (на сигнала) има също и някаво физиологическо отношение към чуването/възприемането.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Клонирал се е значи Зевса.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
...
Децибелите пак е отношение между мощности (квадрати). Явно мощността (на сигнала) има също и някаво физиологическо отношение към чуването/възприемането.

   Закона на Вебер-Фехнер касае именно физиологическото въздействие. на
външните дразнители. Най-общо: ако на  хората им се струва,че интензитета на
светлината/звука се изменят линейно, всъщност те се изменят експоненциално.
Затова се използват логаритми - например при определяне силата на звука 
(децибелите) - десетичен логаритъм.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Да де логаритмично....ама вътре е квадрати (мощност). Искам да каже че има нещо неизяснено.

Отвънка да - крайния резултат Вебер-Фехнер.. Ама например може да се окаже че силата с която трептят тези власинки в ухото е в пряка зависимост от от мощността на сигнала (квадрата). Може да има нещо чисто механично в акустиката, разпространението на акустичните вълни, въздействието им на обектите. Незнам там. Само догатки...


много хубаво видео има във википедията
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Journey_of_Sound_to_the_Brain.ogv

от тази страница Cochlea

------------------------
Зевсе ако го беше направил този усилвател двутактен и също много хубаво ги съгласуваш двете лампи да са например в клас А. Дали ще щеше да се получи много по малко от THD=3% на пълна мощност.

А дали пък тогава (при дутактен) на 2W ще се запази този хубав/луд резултат. 0.03%

---
Никой никъде, по концерти, големи озвучавания на пълна мощност не е чувал такова с <=0.03%
Там са сигурно 5-10%
И друг път съм го споменавал, че един от субективните критерии за супер ниски THD е, че увеличаваш 'волумето' а все ти се струва, че звука е слаб.
« Последна редакция: Dec 07, 2022, 13:30 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Ресничките зависят и на колко грама си и с колко градуса.
Концертите са с < 0.03% щото са клас Д. С DSP-то няма да чуеш и микрофония, ако щеш да застанеш с микрофона пред тонколоната.
А на Зевса услвателя сигурно никога не е чувал нещо повече от 12 kHz.
Поне сменил ли си му хартиените кондензатори с нещо по-свясно или са си "оригинал".
Лампите се ползват само за китарни усилватели щото там се търси изкривяване, хармоници и пр., а брума не е дефект, ами ефект.
Сега народа се е пощурил и по грамофоните и плочите, има магазини пълни с плочи- какъв звука вадели (вадят моя...).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Преди няколко дена видях в "Кауфланд" да се продават ... грамофони !

Първо помислих,чв е халюцинация,но не съм почитател на ЛСД и подобни.
После се поразмислих дали не съм попаднал в някакъв времеви тунел
към миналото,но и този вариант отпадна ...
Ощипах се няколко пъти и ... грамофоните си стояха !

В кой век живеем ебаси  ???
« Последна редакция: Dec 07, 2022, 16:32 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Били имали най-добрия, мек звук.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Da be da....Имат най лошия звук...пълен с механични резонаси и THD. Просто на някои хора им харесва да слушат оцветен звук със какво ли не .....и наричат това мек, готин, топъл, горещ, секси звук.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И като се надраска плочата, дозата започва да се евава яко по браздите.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Няма значение какъв го вади, важното е да върши работа... Вече и децата знаят, че    Най-много се лъже преди с*кс и след риболов.
Активен