Автор Тема: Въпрос относно Raid масив  (Прочетена 4272 пъти)

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Въпрос относно Raid масив
« -: Apr 23, 2012, 19:26 »
Здравейте,

На сървър HP ProLiant ML350 G5 има хардуерен raid контролер към който са вързани в момента два харда по 250GB които работят в raid1. Скоро обаче ще ми се наложи да разширя масива на 500GB или 1TB, все още не знам със сигурност. Въпроса ми е: как ще стане номера със разширяването на масива без да се налага наново да се конфигурира целия масив.

Да ли ще стане ако един от 250GB хардове го заменя с 500GB, след което да изчакам да се синхронизират от към информация и след това да спра втория 250GB като и него да го заменя с 500GB и разбира се след това капацитета да стане 500GB. До колкото четох трябва да се конфигурира наново масива, за да мога да направя този ъпгрейд в/у машината.

Надявам се, да съм го обяснил разбираемо

Поздрави
Активен

Linux is the LIFE!

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #1 -: Apr 23, 2012, 19:33 »
Демек искаш хем калпазанската (един по един дисковете да сменяш), хем да е сигурно (нищо да не се изгуби) и да си работи все едно е със старите дискове ? А сега кажи ми ти какво прочете за идеята при RAID1, създаването на масива, и работата на RAID контролера колега, и как се мигрират там дисковете ? Сигурен съм, че сам ще си отговориш дали може тази гимнастика.

Ако имаш QNAP сървър, там може точно това което искаш. Даже в движение се прави, без спиране на сървъра. Японците са го направили. Успехи.
« Последна редакция: Apr 23, 2012, 19:36 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #2 -: Apr 23, 2012, 19:47 »
Дисковете както и контролера поддържат HotPlug и без никакви проблеми мога да вадя дисковете при положение, че машината работи (Така де, не мога двата едновременно, но ме разбра). Не искам да става по лесния начин, мисълта ми беше да не се налага да конфигурирам целия сървър наново, защото работят 7 виртуални машини на него и спирането дори и през нощта не е много добра идея. Още повече, като се има на предвид, че ще отнеме време докато вдигна всичко, вярно че няма да е повече от 1 час, но все пак не искам да рискувам.
Активен

Linux is the LIFE!

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #3 -: Apr 23, 2012, 19:58 »
Колега, пределно ясно е какво искаш. Аз не те съдя. И аз, и всички така бихме искали да можем да подменяме с по-големи дискове (един по един). Написах калпазанската, именно в тоя смисъл, че искаш да избегнеш инсталацията на ОС и после бакъпването на всички данни от стария масив към новия.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #4 -: Apr 23, 2012, 20:27 »
Не съм разбрал смисъла на "калпазанската" за което се извинявам. Просто искам да съм сигурен, че няма как да стане по този начин (Въпреки че бях убеден, но все пак реших да попитам). Лошото в случая, че ще си отворя една нощ работа, но явно няма как да го избегна това. Благодаря колега, лека вечер желая

Поздрави,
Активен

Linux is the LIFE!

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #5 -: Apr 23, 2012, 20:39 »
А това твои някакви частни сървъри ли са, или служебни ? Ако са служебни, едната вечер няма какво да я мислиш (и дано да е само една вечер). Труда ще ти бъде заплатен подобаващо. Няма как да се прави цялата тази галимация, и шефа да се стиска.

Аз и затова те попитах отначало, какво си прочел за RAID1, защото знам от предни твои теми, че си сериозен човек, и искаш всичко да е професионално, направено както трябва. И бях сигурен, че си направил труда, и предварително си търсил и чел относно RAID масивите, контролерите и типовете дискове. Поздрави и от мен.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #6 -: Apr 23, 2012, 22:03 »
Абе служебно е всичко, но машината на която трябва да се направи ъпгрейд, на нея се държат няколко големи корпоративни сайтове на външни клиенти като са разделени на различни виртуални машини и спирането дори през нощта ще доведе до разтягане на локуми пред клиентите, защо са били спрени. Най-вече ме притеснява, това че има майл сървър чрез който се комуникира с различни държави, а всяка държава е на различна часова зона и пращат емайли през нощта при нас и ако спра машината за 20 минути да кажем, докато дигна първо майл сървъра ще дойдат писма които фактически няма да получат и ще стане "олеле майко..." . Като цяло това ме притеснява не толкова сайтовете.
Активен

Linux is the LIFE!

Mitaka

  • Гост
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #7 -: Apr 23, 2012, 22:47 »
Това са висок клас машини, и разширяването на RAID би трябвало да става лесно (уж).
Просто вадиш единия 250ГБ диск, слагаш по-големия, изчакваш да се ребилдне, СЛЕД това вадиш другия малък, закачаш следващият по-голям, пак изчакваш да се ребилдне, после от конфигурацията на РАИД-а (да, не може без офлайн време), би трябвало да може масива да се "разшири".

http://www.scribd.com/doc/24654442/HP-Smart-Array-Controllers-Configuring-Arrays-Reference-Guide
Активен

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #8 -: Apr 23, 2012, 23:12 »
Това са висок клас машини, и разширяването на RAID би трябвало да става лесно (уж).
Просто вадиш единия 250ГБ диск, слагаш по-големия, изчакваш да се ребилдне, СЛЕД това вадиш другия малък, закачаш следващият по-голям, пак изчакваш да се ребилдне, после от конфигурацията на РАИД-а (да, не може без офлайн време), би трябвало да може масива да се "разшири".

http://www.scribd.com/doc/24654442/HP-Smart-Array-Controllers-Configuring-Arrays-Reference-Guide

Именно!

Ама преди цялата тази процедура - копие на всичко.

Без бекъп си е истинска калпазанска работа.

Успех!
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #9 -: Apr 23, 2012, 23:40 »
Хмм... какъв е проблемът и какво му е непрофесионалното на миграция със смяна на дисковете един по един? RAID1 може да работи и на дискове с различна големина, стига дяловете върху тях да са едни и същи, в резултат на което размерът на дяловете трябва да е такъв, че да могат да се поберат в най-малкия (казвам "най-", а не "по-", тъй като с multiplexing може да имаме и повече от 2 диска в RAID1, макар че в случая вероятно става дума за стандартен RAID1 от два диска). А щом контролерът поддържа HotPlug, имаме реалния шанс да мигрираме системата без да я гасим в нито един момент от цялата процедура. Всъщност, единственото, което по принцип изисква гасене на системата, е преоразмеряването на вече заработилите по-големи дискове (тъй като по време на миграцията дяловете и файловите системи върху тях ще са по-малки от наличното пространство на дисковете), но с помощта на pivot_root това гасене може да бъде избегнато, макар че използването му би било по-скоро от ентусиазъм, тъй като така или иначе трябва да се изключи всичко (освен мрежата и SSH, ако работим отдалечено). Общо взето сценарият е следният:
1. Предварително си подготвяме новите дискове със същите дялове, както старите;
2. Правим резервно копие на системата;
3. Мушкаме единият от новите в RAID-а на мястото на единия от старите и чакаме данните да се синхронизират;
4. Заменяме и вторите дискове и отново изчакваме синхронизацията;
5. Правим резервно копие на системата;
6. Преоразмеряваме дяловете и файловите системи, за да използваме пълния капацитет на дисковете.
Най-интересна е 6-та точка, като тя се разделя на няколко подсценария в зависимост от това дали ползваме физически или логически (LVM) дялове (разликата е в инструментите и сигурността за преоразмеряването), и в зависимост от това дали искаме или не искаме да гасим системата (ще ползваме ли pivot_root или не, тук има бърза справка как се ползва).
Но изпълнението на 6-та точка не е шега работа и трябва много да се внимава. Резервното копие е задължително, ще ни даде и свобода да действаме по-смело, като най-много да ни провали плановете да не гасим системата, ако сме решили да стане без гасене, но здраво се омажем :)

Само дето цялата тази гимнастика при наличието на съвременните инструменти за създаване на изображения на дисковете на мен лично ми изглежда излишна:
1. Правиш си нужните дялове на новите дискове, изпълващи целите дискове;
2. С PartImage или FSArchiver (за момента PartImage се води по-стабилен, но пък FSArchiver поддържа и някои допълнителни функции като поддръжка на ext4 и multithreading; засега не съм имал проблеми с FSArchiver) си правиш изображение/я на старите дискове;
3. Плесваш изображението/ята от старите дискове в новите;
4. Пускаш новите дискове на мястото на старите, и отчиташ точката като отметната.
Downtime-ът не се увеличава, но упражнението е много по-лесно. По принцип можеш да го направиш и без никакъв downtime, ако намесиш и pivot_root, но така или иначе трябва да спреш временно услугите, та ми се вижда излишно да усложняваш схемата, само заради някакво число в uptime. Ако текущо ползваш LVM можеш да намалиш downtime-а, като направиш изображения на snapshot-и вместо директно на самите дялове, като така няма да има нужда да гасиш системата, докато се правят изображенията, но пък после трябва да си играеш да синхронизираш и променените междувременно данни. Краткият downtime, докато направиш изображенията и ги плеснеш на дисковете, едва ли ще е фатален в твоя случай, така че е излишно да си усложняваш действията. Само ти препоръчвам, ако текущо не ползваш LVM, да минеш на него на новите дискове (е, ще трябва малко да си поиграеш да смениш имената на устройствата след като плеснеш изображенията) - откакто GRUB поддържа LVM ползата от физически дялове остана само колкото да има върху какво да се сложат логическите.

П.П.0: Не се притеснявай за писмата - с пускането на системата пощенският сървър ще заработи веднага, ако добре изпълниш стъпката с изображенията, и чакащите писма ще пристигнат, за където са били предназначени - имаш достатъчно време преди да timeout-нат. Надявам се пускането на услугите при рестарт на системата да не те притеснява - би трябвало вече да си подсигурил всичко да си тръгва с пускането на системата. Ако не си, направи го още сега - несериозно е да се налага ръчна намеса след рестартиране ;)

П.П.1: Тези машинки мисля, че пристигаха с fakeRAID контролер в дъното. Него ли ползваш или си сложил допълнителен пълен контролер, и ако да, какъв? Питам информативно, не е от значение за текущата гимнастика. Аз по принцип не съм фен на хардуерните масиви, mdadm си върши работата чудесно без да ме заплашва от допълнителни играчки, ако вземе, че ми изгори контролера, пък не си намеря същия (рядко се случва масив от един контролер да заработи на друг, обикновено пак се прибягва до резервните изображения, а това носи и риск от загуба на междувременна информация). При съвременните процесори колко му е да сложа малко по-бърз процесор, с което да се поеме и изчислението, което иначе прави контролерът, и въобще да не се усети разликата. В тази връзка fakeRAID пък ми се вижда пълна измислица - ограничава те до хардуер и не ти покрива отделно изчислението на масива, не намирам ползите.
« Последна редакция: Apr 24, 2012, 01:24 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #10 -: Apr 24, 2012, 08:01 »
Външен е, ето този : http://hp.most.bg/hp-smart-array-e200-64mb-controller-partnum409180-B21.html . Иначе ще прочета още малко тук-там, но ако колегата по-горе е прав, да мога да ги синхронизирам първо, след което да разширя масива от биос-а на контролера за мен това ще е най-удачно. Защото тогава downtime-а ще бъде минути, което не е чак толкова фатално.
Активен

Linux is the LIFE!

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #11 -: Apr 24, 2012, 10:40 »
след което да разширя масива от биос-а на контролера
Ако имаш предвид да си разшириш размера на дяловете и файловите системи на дисковете през настройките на контролера, то аз за първи път чувам за такова нещо. Набързо прехвърлих документацията на контролера, която е дал Mitaka, и доколкото виждам, единствено става дума за разширяване в смисъл добавяне на още дискове към масива, но не и опериране с размерите на дяловете. Размерите на дяловете и файловите системи не са работа на контролера. При преоразмеряването им пак ще си ползваш стандартните инструменти за целта, като кои ще са зависи от това дали дяловете ти са физически (fdisk и производните) или логически (pv*, vg* и lv* командите от lvm2). Пак ще ти препоръчам, ако текущо не ползваш, да минеш на LVM - спестява много главоболия, свързани с ограниченията на физическите дялове.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #12 -: Apr 24, 2012, 11:38 »
Да, използвам LVM . Замислих се за нещо друго, след като така или иначе имам още 4 слота свободни, защо просто не направя още един масив RAID1 на новите два харда, така или иначе използвам виртуални машини, просто ще задам на някой VM-та, файловете им да бъдат на втория масив. Така ще избегна риска от евентуална загуба на данни. Въпреки че ми се иска да направя манипулацията със замяната на хардове, но не ми се рискува, ако машината не беше толкова натоварена бих го направил само заради това, че ще добия опит който би ми бил полезен за напред.
Активен

Linux is the LIFE!

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #13 -: Apr 24, 2012, 11:54 »
Ми то така можеш да създадеш и добавиш нови PV и така да си разшириш LV-тата. Ако много държиш инфото да не се разпределя едновременно на старите и новите дискове, а да е само на новите, можеш да го преместиш online.
« Последна редакция: Apr 24, 2012, 12:00 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно Raid масив
« Отговор #14 -: Apr 24, 2012, 15:01 »
Ми то така можеш да създадеш и добавиш нови PV и така да си разшириш LV-тата.
Не е много за препоръчване, тъй като, ако се срине вторият масив ще се срине и първият (както и обратното, но тъй като системата е на първия масив, така или иначе ще се срине системата). Не че ще се разпадне масивът, а файловата система на LV-то, която обхваща двата масива, ще остане недовършена, ако единият масив изчезне, и така ще стане неизползваема, докато не се ограничи пак до наличния масив. По-малката беля е, че така системата ще се срине при отпадането на който и да е масив (ако не се обхващат от общ логически дял, то системата може въобще да не угасва при сриване на втория масив). По-голямата беля е, че това най-вероятно ще доведе до загуба на данни и недовършена информация - ако двата масива не се обхващат от общ логически дял загубата може да е поне малко по-малко оплетена заради самото ограничение на разпределението на дадена информация да се разполага само на един от масивите.
Щом имаш допълнителни слотове и ползваш LVM, можеш да се възползваш от предложението на laskov за преместването - pvmove може да работи и online. Е, по-сигурно е да не е онлайн, но пък нали ще се подсигуриш с резервно копие преди това :) Макар че в крайна сметка с възможността за HotPlug и LVM лично аз най-вероятно бих го направил по старата схема със замяна на дисковете един по един, и после малко downtime за разширяване на LV-тата, а ако мога да си позволя малко по-голям downtime - с изображения. Някак по-сигурен бих се чувствал. Прекъснал по средата pvmove създава големи поразии, а тъй като е бавен процес, какво ли не може да се случи междувременно, което да го предизвика.
Но пък, ако старите ти дискове са здрави и не мислиш да ги пласираш някъде другаде, е излишно да седят бездейно в някоя кутия - вържи си всички дискове и си ползвай цялото пространство по твое усмотрение, само ти препоръчвам да не рискуваш с дялове, обхващащи и двата масива - шансът от проблем не е голям, но ако нямаш належаща нужда от това, няма смисъл да си го слагаш като премисъл.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
RAID on LVM
Настройка на хардуер
grey 6 4569 Последна публикация May 06, 2004, 15:29
от grey
RAID и чаркове за сървър
Идеи и мнения
vic_semionov 11 4984 Последна публикация Feb 04, 2005, 18:50
от ivak
Инсталиране в/у RAID масив
Хардуерни и софтуерни проблеми
luciuz 11 5194 Последна публикация Mar 21, 2005, 11:51
от ivak
Отново за raid
Хардуерни и софтуерни проблеми
neko 11 3938 Последна публикация May 10, 2006, 00:37
от neko
Sata raid с rocket raid 1640
Настройка на хардуер
plamen_f 1 4721 Последна публикация Mar 25, 2007, 12:03
от Kollin