Автор Тема: Въпрос за права  (Прочетена 784 пъти)

hunchy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Въпрос за права
« -: Feb 13, 2013, 08:18 »
Привет,
мигрирах от ПСЛИНУКСОС на МИНТ КДЕ. Копирах си виртуалните дискове от Оракъл ВМ БОКС на новата инсталация. Когато се опитвам да заредя някое от инсталациите ми дава следната грешка

"Cannot open host device '/dev/ttyS0' for read/write access. Check the permissions of that device ('/bin/ls -l /dev/ttyS0'): Most probably you need to be member of the device group. Make sure that you logout/login after changing the group settings of the current user (VERR_ACCESS_DENIED)."

Това е файла, който управлява КОМ порта, понеже ми е необходим и очевидно нямам права върху него. Подкарвам го, като отивам до файла, десен клавиш и му давам "Собственост на активния юзър". След това имиджа се стартира нормално. Проблема ми е, че след рестарт пак ми излиза същата грешка и правя процедурата наново. Как да направя така, че от самото стартиране да имам права върху ttys0, без описаните упражнения. Мерси предварително.

hunchy@hunchy ~ $ /bin/ls -l /dev/ttyS0
crw-rw---- 1 root dialout 4, 64 фев 13 07:31 /dev/ttyS0
hunchy@hunchy ~ $

Активен

Линукс Минт Cinnamon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за права
« Отговор #1 -: Feb 13, 2013, 08:51 »
Не сменяй правата и собствеността на /dev/ttyS0! Добави твоя потребител в групата dialout и ще имаш нужните права и след рестарт
Цитат
sudo usermod -a -G dialout `whoami`
Ако преписваш командата, обърни внимание какви са кавичките, но най-добре копирай. Или замени командата whoami в комплект с кавичките с твоя потребител :)
« Последна редакция: Feb 13, 2013, 08:53 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

hunchy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: Въпрос за права
« Отговор #2 -: Feb 13, 2013, 18:47 »
Благодаря. Получи се. :)
Активен

Линукс Минт Cinnamon