Автор Тема: Въпрос относно инсталация на дебиан  (Прочетена 3595 пъти)

eisen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Debian GNU/Linux stretch/sid 64-bit & 32-bit
  • Window Manager: Gnome 3.20.2
    • Профил
Схемата е следната искам от флашка (понеже сидирома ми изгоря) да инсталирам 3-те дивидита на дебиан.Работата е там, че не съм сигурен как да подходя със самата инсталация.В смисъл такъв, да екстрактна и 3-те дивидита на флашката и да я буутна, дали ще се инсталират последователно без грешки?Ако само първото дивиди е достатъчно да ми инсталира поне графична среда по-нататъка вече ще се справя.Разполагам само с уаерлес връзка, а нетинстала не тръгва от флашката изписва ми че трябва да сложа сиди с пакетите и да ги зареди от там, а това няма как да стане, защото сидирома ми не работи.Получава се пълен майтап,а не искам лаптопа да ми е с тая  боза убунту.
Активен

Processor - Intel® Core™ i7-4702MQ CPU @ 2.20GHz × 8 & Turbo Boost up to 3.2GHz
Graphics - Intel® Haswell Mobile & NVIDIA GeForce GTX 760M

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #1 -: Dec 14, 2013, 21:51 »
Не си играй ,а дръпни netinstall версията ,която е към 200 мегабайта ,хардуера ще ти се разпознае и ще инсталира всичко необходимо.Има оприция за слагагане по верме на инсталацията за несвободни хранилища.Пакетите ще са ти по-актуални за разлика от dvd-тата
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

eisen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Debian GNU/Linux stretch/sid 64-bit & 32-bit
  • Window Manager: Gnome 3.20.2
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #2 -: Dec 14, 2013, 22:07 »
Не си играй ,а дръпни netinstall версията ,която е към 200 мегабайта ,хардуера ще ти се разпознае и ще инсталира всичко необходимо.Има оприция за слагагане по верме на инсталацията за несвободни хранилища.Пакетите ще са ти по-актуални за разлика от dvd-тата

Да но нещо не става с нетинстала от флашката, буутва но после ми изписва, че трябва да сложа диск за да зареди от там останалите компоненти.
Активен

Processor - Intel® Core™ i7-4702MQ CPU @ 2.20GHz × 8 & Turbo Boost up to 3.2GHz
Graphics - Intel® Haswell Mobile & NVIDIA GeForce GTX 760M

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #3 -: Dec 14, 2013, 22:15 »
Как получаваш интернета на компютъра си? За да ти иска CD, за да инсталира останалото, изглежда, че не може да се свърже, където му трябва.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

eisen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Debian GNU/Linux stretch/sid 64-bit & 32-bit
  • Window Manager: Gnome 3.20.2
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #4 -: Dec 14, 2013, 22:22 »
Как получаваш интернета на компютъра си? За да ти иска CD, за да инсталира останалото, изглежда, че не може да се свърже, където му трябва.


Wi-Fi ми е връзката.
Активен

Processor - Intel® Core™ i7-4702MQ CPU @ 2.20GHz × 8 & Turbo Boost up to 3.2GHz
Graphics - Intel® Haswell Mobile & NVIDIA GeForce GTX 760M

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #5 -: Dec 14, 2013, 23:08 »
Как получаваш интернета на компютъра си? За да ти иска CD, за да инсталира останалото, изглежда, че не може да се свърже, където му трябва.


Wi-Fi ми е връзката.
То затова не можеш ,не ти разпознава wi-fi картата.Дай ми модела й за да ти кажа какъв фирмуеър да си дръпнеш.Аз правя инсталация през 2 флашки ,но и с една става.Нетинсталацията на едната ,другата е с rt2870.bin драйвъра ми за адаптерите ми с ралинк чипсет.Винаги това ме е дразнило най-много в дебиан - прекалената им мания за напълно свободен софтуер,който хич не работи както трябва ,за разлика от несвободния.

Гледах едно лайф дивиди на дебиан с кде ,правил съм офлайн инсталация веднъж от него,като пуснах интернета ,след като инсталирах операционната система.Там трябва да си добавиш ръчно хранилища обаче.
« Последна редакция: Dec 14, 2013, 23:16 от ApucTokpaT »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

eisen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Debian GNU/Linux stretch/sid 64-bit & 32-bit
  • Window Manager: Gnome 3.20.2
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #6 -: Dec 14, 2013, 23:22 »
Как получаваш интернета на компютъра си? За да ти иска CD, за да инсталира останалото, изглежда, че не може да се свърже, където му трябва.


Wi-Fi ми е връзката.
То затова не можеш ,не ти разпознава wi-fi картата.Дай ми модела й за да ти кажа какъв фирмуеър да си дръпнеш.Аз правя инсталация през 2 флашки ,но и с една става.Нетинсталацията на едната ,другата е с rt2870.bin драйвъра ми за адаптерите ми с ралинк чипсет.Винаги това ме е дразнило най-много в дебиан - прекалената им мания за напълно свободен софтуер,който хич не работи както трябва ,за разлика от несвободния.

Гледах едно лайф дивиди на дебиан с кде ,правил съм офлайн инсталация веднъж от него,като пуснах интернета ,след като инсталирах операционната система.Там трябва да си добавиш ръчно хранилища обаче.


Сега пробвах и с кабела и пак не стана.  >:(  Как да си проверя картата за да ми кажеш?  ??? ;D

Всъщност сега забелязах че не съм спрял wlan-a  :o
« Последна редакция: Dec 14, 2013, 23:27 от eisen »
Активен

Processor - Intel® Core™ i7-4702MQ CPU @ 2.20GHz × 8 & Turbo Boost up to 3.2GHz
Graphics - Intel® Haswell Mobile & NVIDIA GeForce GTX 760M

eisen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Debian GNU/Linux stretch/sid 64-bit & 32-bit
  • Window Manager: Gnome 3.20.2
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #7 -: Dec 17, 2013, 14:09 »
Това е картата какъв драйвер ми трябва?

 Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g
Активен

Processor - Intel® Core™ i7-4702MQ CPU @ 2.20GHz × 8 & Turbo Boost up to 3.2GHz
Graphics - Intel® Haswell Mobile & NVIDIA GeForce GTX 760M

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #8 -: Dec 17, 2013, 14:46 »
Схемата е следната искам от флашка (понеже сидирома ми изгоря) да инсталирам 3-те дивидита на дебиан.Работата е там, че не съм сигурен как да подходя със самата инсталация.В смисъл такъв, да екстрактна и 3-те дивидита на флашката и да я буутна, дали ще се инсталират последователно без грешки?Ако само първото дивиди е достатъчно да ми инсталира поне графична среда по-нататъка вече ще се справя.Разполагам само с уаерлес връзка, а нетинстала не тръгва от флашката изписва ми че трябва да сложа сиди с пакетите и да ги зареди от там, а това няма как да стане, защото сидирома ми не работи.Получава се пълен майтап,а не искам лаптопа да ми е с тая  боза убунту.
Инсталира се само от DVD-1. В останалите дискове, има допълнителен софтуер, който да се ползва при липса на връзка с мрежата. Модулът за мрежовата карта може да се инсталира от флашка, защото обикновено е само един пакет.
Това е пакета за Broadcom.
http://packages.debian.org/stable/broadcom-sta-source
GDebi ще ти каже, дали са изпълнени зависимостите.
« Последна редакция: Dec 17, 2013, 14:49 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

eisen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Debian GNU/Linux stretch/sid 64-bit & 32-bit
  • Window Manager: Gnome 3.20.2
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #9 -: Dec 17, 2013, 16:39 »
След като го изтегля пакета, просто го добавям към останалите файлове на флашката за инасталация на дебиан.
Активен

Processor - Intel® Core™ i7-4702MQ CPU @ 2.20GHz × 8 & Turbo Boost up to 3.2GHz
Graphics - Intel® Haswell Mobile & NVIDIA GeForce GTX 760M

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #10 -: Dec 17, 2013, 17:08 »
Пакета се ползва след инсталацията на системата. Просто е добре да го имаш предварително на някакъв носител. След инсталацията на системата гo инсталираш с gdebi.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #11 -: Dec 17, 2013, 19:51 »
За инсталация на Дебиан през флашка, работат е малко заплетена. Аз използвам следната процедура:
Предполага се, че вече имате монтирана флашка.
1. Създаваме папките, в които ще запазим файловете.
Код
GeSHi (Bash):
  1. mystical@deb:~$ cd /media/mystical/mystical/
  2. mkdir -p boot/wheezy
  3. mkdir -p boot/wheezy/gtk
  4. mkdir -p boot/wheezy64
  5. mkdir -p boot/wheezy64/gtk
  6.  
/media/mystical/mystical/ - Директорията където е монтирано USB устройството

2. Изтегляне на необходими файлове за инсталиране на wheezy от флашка (това което изтеглите, ще работи  без проблеми с текущата версия на wheezy "debian-7.3.0", ако обновят съдържанието на CD-то, инсталатора може и да не работи):
Код
GeSHi (Bash):
  1. # Debian Wheezy x86
  2. $ cd boot/wheezy
  3. wget http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-i386/current/images/hd-media/initrd.gz
  4. wget http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-i386/current/images/hd-media/vmlinuz
  5.  
  6. cd gtk
  7. wget http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-i386/current/images/hd-media/gtk/initrd.gz
  8. wget http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-i386/current/images/hd-media/gtk/vmlinuz
  9.  
  10. # Debian Wheezy amd64
  11. $ cd ../../wheezy64
  12. wget http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-amd64/current/images/hd-media/initrd.gz
  13. wget http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-amd64/current/images/hd-media/vmlinuz
  14.  
  15. cd gtk
  16. wget http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-amd64/current/images/hd-media/gtk/initrd.gz
  17. wget http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-amd64/current/images/hd-media/gtk/vmlinuz
  18.  
  19. cd ../../../
  20. mkdir firmware
  21. wget http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/firmware/wheezy/current/firmware.tar.gz
  22. tar -xvf firmware.tar.gz -C firmware
  23.  
  24. wget http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.3.0/amd64/iso-cd/debian-7.3.0-amd64-netinst.iso
debian-7.3.0-amd64-netinst.iso е примерно, може да използвате и другите, включително и DVD. Само трябва да поставите .iso файла във флашката. Препоръчвам ви на флашката да държите само един .iso файл, за да не се обърка инсталатора и да зареди друг.
Ако инсталатора бълва грешки от типа, че "debian-7.3.0" не е съвнестим..., изпълнявате точка 2 и си обновявате инсталатора

3. След като имаме всичко необходимо, време е да инсталираме grub и да направим флашката бутваща. За тази операция ви трябват администраторски права.
Код
GeSHi (Bash):
  1. su -
  2. grub-install --force --no-floppy --root-directory=/media/mystical/mystical /dev/sdb
  3. nano /media/mystical/mystical/boot/grub/grub.cfg
Код
GeSHi (Bash):
  1. set default="0"
  2. function load_video {
  3.  insmod vbe
  4.  insmod vga
  5.  insmod video_bochs
  6.  insmod video_cirrus
  7.  insmod all_video
  8. }
  9.  
  10. load_video
  11. set menu_color_normal=cyan/blue
  12. set menu_color_highlight=white/blue
  13. set gfxpayload=800x600x16,800x600
  14. insmod gzio
  15. insmod part_msdos
  16. insmod ext2
  17. set timeout=10
  18.  
  19. menuentry 'Debian GNU/Linux, Wheezy-amd64-txt' --class debian --class gnu-linux --class gnu --class os {
  20. linux /boot/wheezy64/vmlinuz
  21. echo 'Loading initial ramdisk ...'
  22. initrd /boot/wheezy64/initrd.gz quiet --
  23. }
  24. menuentry 'Debian GNU/Linux, Wheezy-amd64-Graphical' --class debian --class gnu-linux --class gnu --class os {
  25. linux /boot/wheezy64/gtk/vmlinuz video=vesa:ywrap,mtrr
  26. echo 'Loading initial ramdisk ...'
  27. initrd /boot/wheezy64/gtk/initrd.gz quiet --
  28. }
  29. menuentry 'Debian GNU/Linux, Wheezy-i368-txt' --class debian --class gnu-linux --class gnu --class os {
  30. linux /boot/wheezy/vmlinuz
  31. echo 'Loading initial ramdisk ...'
  32. initrd /boot/wheezy/initrd.gz quiet --
  33. }
  34. menuentry 'Debian GNU/Linux, Wheezy-i368-Graphical' --class debian --class gnu-linux --class gnu --class os {
  35. linux /boot/wheezy/gtk/vmlinuz video=vesa:ywrap,mtrr
  36. echo 'Loading initial ramdisk ...'
  37. initrd /boot/wheezy/gtk/initrd.gz quiet --
  38. }

На флашката имате инсталатор за x86 и amd64, съответните менюта за стартирането им, вече зависи от вас какъв .iso файл, ще използвате за инсталиране на Debian.
« Последна редакция: Dec 24, 2013, 22:11 от mystical »
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #12 -: Dec 21, 2013, 11:21 »
Мистикал, бая си ми сложен.

Аз просто бих насочил исото в груба. Преди пък дебостраба само накачулвах и той поемаше пакетите. За всеки случай тази инженерна задача, която си постигнал заслужава адмирации. Затова бих те помолил просто да хванеш да откопираш цялото си мнение и да го плеснеш в статиите, та да остане за поколенията.

Аз лично съм тъп и бих се наел на такова изпълнение след доволно количество ракия, ама пък е красота да го гледаш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно инсталация на дебиан
« Отговор #13 -: Dec 21, 2013, 23:41 »
Аз просто бих насочил исото в груба.

Преди да се спра на този вариант бях пробвал, но инсталацията стигаше до определен етап и даваше грешка (мисля, че инсталатора в инсталационното CD търси пакетите за инсталиране само от CD). Иначе с iso е по-лесно, инсталира се само grub2, изтегля се iso файла и се добавя в grub.cfg. В този случай горния пример би изглеждал:
Код
GeSHi (Bash):
  1. mystical@deb:~$ cd /media/mystical/mystical/
  2. wget http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.3.0/amd64/iso-cd/debian-7.3.0-amd64-netinst.iso
  3.  
  4. su -
  5. grub-install --force --no-floppy --root-directory=/media/mystical/mystical /dev/sdb
  6. nano /media/mystical/mystical/boot/grub/grub.cfg
Код
GeSHi (Bash):
  1. if [ -s $prefix/grubenv ]; then
  2.  load_env
  3. fi
  4. set default="0"
  5. set menu_color_normal=cyan/blue
  6. set menu_color_highlight=white/blue
  7. set gfxpayload=800x600x16,800x600
  8.  
  9. function load_video {
  10.  insmod vbe
  11.  insmod vga
  12.  insmod video_bochs
  13.  insmod video_cirrus
  14. }
  15.  
  16. set timeout=10
  17. menuentry "Debian GNU/Linux, Wheezy" {
  18.  loopback loop /debian-7.3.0-amd64-netinst.iso
  19.  linux (loop)/linux vga=normal --
  20.  initrd (loop)/initrd.gz
  21. }

Не съм го пробвал наскоро, дали ще работи така. Има скрипт за инсталиране на различни линукс дистрибуции по този начин - MultiBootUSB. Предишния метод може да намерите на DebianLive su usb installabile.
« Последна редакция: Dec 21, 2013, 23:50 от mystical »
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!