Автор Тема: Любими автори  (Прочетена 4074 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Любими автори
« Отговор #15 -: Mar 01, 2014, 18:07 »
Кой е Гошката?

Не мисля че Христо Калчев е имал желанието да описва тогавашната действителност. По-скоро става въпрос за историята на супергероя, бивш шестак от ДС, агент едновременно на ЦРУ и КГБ, изкормян, изпозастрелван и претрепван сума ти пъти, но оцелял и продължаващ да разнася правосъдие. Помня в една от книжките беше отишъл да трепе ислямисти в Македония заедно с някаква местна мутра и както вечеряха в някаква кръчма, отиде до тоалетната да се изпикае, завари там ислямист, закла го и го изхвърли през прозореца, така между другото. Велика работа. Някой ден трябва да направят филм по въпроса. И комикси със сигурност. Това е нещо като супермен, ама по-як.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Любими автори
« Отговор #17 -: Mar 01, 2014, 19:11 »
а какво ще кажете за Вийон?

Франсоа Вийон
БАЛАДА ЗА ОБРАТНИТЕ ИСТИНИ

На врага се осланя човек
и е петимен всеки за глад,
който спи като пън, е нащрек,
вкус на плява - каква благодат,
колко смел е превитият врат,
нежност има в сърцето от лед
и почтеност във злия пират,
а на влюбен умът му е в ред.

На изгнаника пътят е лек,
чист е, който се къпе в разврат,
изнудвачът - на почит човек,
луда радост - ритникът отзад,
лицемерът е верен събрат,
най-добре е да нямаш късмет,
всичко бяло е в черния цвят,
а на влюбен умът му е в ред.

Всяко бреме е пухен дюшек,
а простакът - духовно богат,
жив е, който лежи във ковчег,
да крадеш е почтен занаят,
всеки пъзльо е смел акробат,
от ядосан се иска съвет,
във бардаците няма разврат,
а на влюбен умът му е в ред.

Вас ви дразни подобен похват?
Изигран, аз съм всъщност богат.
Йезуитът е доблестен гад.
От трагизъм сме смешни наглед.
Няма истини без маскарад.
А на влюбен умът му е в ред.

Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Любими автори
« Отговор #18 -: Mar 01, 2014, 19:47 »
Кой е Гошката?
Не знаеш ли Гого? Сигурно защото ползваш Duck Duck Go за търсачка?

Ама това е все едно да питаш, кой е Бай Киро.  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Любими автори
« Отговор #19 -: Mar 01, 2014, 20:20 »
Аз не знам кой е бай Киро.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Любими автори
« Отговор #20 -: Mar 01, 2014, 23:45 »
Аз не знам кой е бай Киро.
Верно?!

Срещнали се двама стари приятели, които били разделени от много години. В миналото обръщали по няколко чашки в кръчмата, водили дълги разговори, на сериозни теми, гонили жените. Но единия останал да си работи като строител, другия заминал в странство. Но се срещнали в родния си град, запрегръщали се и се заговорили, какво е станало с тях, докато са били разделени.
Единия с дънките, гуменките и сака с работни дрехи, с мръсни нокти, скапан от работа, другия с лъснатите обувки, перфектно стоящия му костюм по поръчка и 24 каратова усмивка. Смутил се строителя и започнал да пита, как е, как е станала тази коренна промяна с приятеля му и се появила мъничко благородна завист.

    - Какво е станало с теб Кире? Изглеждаш чудесно.
    - Запознах се с едни хора, Аз направих нещо за тях, те за мен и така.

Седнали отново пийнали малко, поговорили и Киро предложил на приятеля си, като станат сутринта, отиват на летището и ще си направят една екскурзия из Европа. Не се били виждали толкова години и не може така за една вечер само. Киро вече се бил видял със семейството си. Помислил Пешо, и си казал, няма какво да губи, няма работа, хората се пазарят, не искат да плащат. Дължи за сметки. А там може и да се отвори възможност. Той е работлив и способен. Съгласил се.

Минали първо през Германия, обиколили Мюнхен, отбили в Берлин. И докато се разхождали из града и разглеждали магазини и влизали да пробват по някоя бира по местните "кръчми" по едно време се чули спирачки, два големи черни Мерцедеса спряли до тях от единия изкочили четирима души в тъмни костюми и наобиколили Киро и Пешо, а от другия без да чака да ѝ отворят вратата излязла Ангела Меркел, втурнала се и запрегръщала Киро.

    - Бай Киреее, къде си бе? - попитала Меркел на чист български. - От години не сме се виждали. Какво става с теб? Помислих, че си се върнал в родината си.
    - Показвам Берлин на стар приятел от България. Никога не е излизал в чужбина.
    - Е, добре, ще ви оставя, тогава на спокойствие. А и нали ме знаеш мен. Все тичам, работя, нямам една минутка. Но звънни като си свободен, ще си отделя един ден щом е за теб и ще си поприказваме повече. Тъкмо ще почина малко. Имаш ми номера.

Тръгнали пак, Пешо ходи, нищо не вижда около себе си, почти в шок.
Минали после през Белгия, Норвегия, слезли до Чехия и разгледали Прага, където и да отидели, хората с тях минавали през паспортни проверки скенери, Киро и Пешо просто минавали през служебните входове и всички служители по летищата ги поздравявали усмихнати.

В Лондон се разходили по мостовете над Темза, обиколили шикозните магазини, напъхали се да разгледат и Националнага Галерия, че грехота да не го направят. И на излизане, се сблъскали с една групичка облечени в сиви костюми мъже и двама от тях веднага притиснали Киро и Пешо до стената. Но в същия миг ги разпознали, усмихнали се, извинили се любезно, пооправили им реверите и им стиснали сърдечно ръцете.

    - Кралице, - казал на висок глас единия - няма нищо. Това е Бай Киро. - И се ухилил до уши.
    - Киро? - попитала кралицата на Великобритания и си пробила път през гардовете. - Кирееееее, наистина си ти! - възкликнала тя на чист български.

Толкова се зарадвала тя, че чак се зачервила и охраната се притеснила. На Пешо друго му минало през ума, но бързо пропъдил мисълта си.

   - Къде си бе, Кире? Къде се загуби? Имаш ми телефона, а чакаш аз да се обаждам. Знаеш, колко съм заета, срещи, срещи, трябва да мисля за двадесет неща едновременно и колкото и добри приятели да сме, не се сещам често за теб? Добре, че е нашият приятел Обама. Ако не ми звънеше всяка седмица да пита имам ли някакви новини за теб, съвсем ще те забравя. Какъв късмет! Точно приключих с едно откриване на две загубени произведения на Ван Гог и бързам за поредната среща. Но ти звънни все пак, имаш ми номера. Няма да ви задържам повече с твоя приятел. Извинете ме, но трябва да тръгвам.

     - Киро...., но ... как? Та това беше кралицата на Англия! - едвам намерил сили да каже Пешо.
     - Извинявай, но с Елизабет не се бяхме виждали дълго време. Беше малко емоционално и дано някой посетител не е бил свидетел на сцената. Не е добре да видят Кралицата така да се прегръща с някого. Хайде да видим новите картини.

Останали още два дена в Лондон. Поуспокоил се Пешо, започнал да диша по-леко, но все пак се замислил дали да не започне да носи патронче с уиски със себе си. После хванали отново самолета. Нямало как да не разгледат и Рим. Трябвали им две седмици, за да разгледат тази забележителност, но на Киро непрекъснато му звънял телефона, той правел десет крачки встрани и провеждал десет минутни разговори, понякога доста емоционални. Но Пешо само стоял и гледал. Не разбирал чужди езици.

    - Какво става? Неприятности? - попитал накрая той, като видял смръщеното чело на приятеля си.
    - Не съвсем, но трябва да се видя с един скъп приятел. Обади ми се лично и изглежда, че не му остава още много и настоява да се видим. Ще отложи всичките си срещи и не бива да се бавим. Отиваме към влака. Няма да се връщаме в хотела за багажа.

Пешо мълчаливо тръгнал след стария си приятел. Поглеждал чат-пат към леко напрегнатия и умислен Киро, но не казвал нищо.

Таксито ги оставило наблизо до голям площад и продължили пеш. Имало изключително много хора. Толкова много, че едвам си пробили път.

    - Ти, ако искаш ме чакай някъде тук. Ще ти звънна като приключа.  - предложил Киро. Пешо нямало какво да каже.

Гледал хората около себе си. Някои били много развълнувани. Други приказвали шумно, но всички били усмихнати. Посръчквали го от време на време с лакти, но и нямало как. Наистина било претъпкано. По едно време хората зашумяли завикали и започнали да сочат с ръце. Една групичка японци, които били до Пешо, вдигнали фотоапаратите и започнали да снимат като луди. Пешо насочил любопитен поглед в тази посока и какво да види. На малко балконче на една от сградите, които обграждали площада стоял папата и махал към тях с ръце. А до папата, не зад него, стоял Бай Киро. Пешо запнал с уста и блокирал. Вече нямал сили да издържа. Просто стоял и гледал и дори започнало да се появява леко главоболие от напрежението. По едно време някой го разтърсил силно и му завикал в ухото, защото от хората наоколо нищо не се чувало. Бил един от японците, който измервал отгоре надолу Пешо.

    - Хей, виждам, че си българин.  - казал японеца на перфектен български. - Извинявай, че бях толкова груб, но ти не виждаше, че ти говоря, а и е малко шумно, Знаеш ли кой е този, дето е застанал до бай Киро?




Та, малко ми е чудно, че не знаеш, кой бай Киро.  :D
« Последна редакция: Mar 02, 2014, 00:59 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Любими автори
« Отговор #21 -: Mar 02, 2014, 00:49 »
Вица е много увлекателен, само една корекция. Напиши коментар там от дето си го чопнал, че все пак Лувъра не се намира в Лондон, даже не е в Англия ;)

Вълнуваща история.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Любими автори
« Отговор #22 -: Mar 02, 2014, 00:56 »
Вица е много увлекателен, само една корекция. Напиши коментар там от дето си го чопнал, че все пак Лувъра не се намира в Лондон, даже не е в Англия ;)

Вълнуваща история.
Хахахаха! Верно, че не беше там. Ще го поправя.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.