Автор Тема: Излезе 2017 класацията за най-ползвани Линукс прграми на linuxquestions.org  (Прочетена 18036 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
   За съжаление,и Qt става все по-тежка платформа.Имам опит с разработката на
Qt (основно проекти с qt creator),ясно се вижда че с течение на времето,със всяка
по-нова версия,библиотеките стават все по-натоварващи хардуера.
За щастие, хардуера също се развива. Защото ти е последна грижа, дали Mousepad под GTK3 консумира 1МБ повече RAM памет, докато уеб браузъра гълта 500МБ, още щом погледнеш иконата в панела.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Ами там е работата,че не ми е последна грижа,особено ако са пуснати
няколко приложения, и най-новите процесори се "задъхват".
   Нямам намерение всяка година да купувам нов процесор.
   Лично мнение.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Цитат
До момента, няма елемент от Xfce, прехвърлен на GTK3 платформата, който да не работи по- добре от GTK2 базираната му версия. Не знам, какво имаш против самата платформа и как стоят нещата при Slackware.

Хайде един конкретен пример: опциите на терминалния емулатор в Xfce. Цъкайки по менютата, играейки си да избирам цвят за текста и т.н. самият интерфейс се замисля повече в сравнение с GTK2 версията му.

Като цяло, сякаш с GTK3 тотално започнаха да опропастяват интерсейса на програмите. Например файловият диалог на GTK3 за мен е по-зле в сравнение с GTK2 (който никога не ми е харесвал особено). Друго нещо, което поне на мен не ми харесва е промяната в цветовете на прозорци които не са на фокус спрямо тези които са. Аз разбирам, че се опитват да копират Мак, ама това точно нямаше нужда. Темата по подразбиране Adwaita: няма стрелки на плъзгащите се асансьорчета на прозорците. Поне на мен, те ми трябват, когато се опитвам внимателно да прегледам нещо в Gnumeric.

Като ста а дума за Adwaita: явно това е единствената тема, която трябва да се ползва ако искаш да имаш що годе работещ интерфейс, понеже с всяка следваща версия на GTK3 старите теми не работят като хората или съвсем не работят. Няма обратна съвместимост.

Та така :)

ПП: и като допълнение, относно това:

Цитат
За щастие, хардуера също се развива.
тоя аргумент никога не съм го харесвал. То е ясно, че програмите стават все по тежки и т.н., но пък и това трябва да е в някакви разумни граници, или по-скоро с разумно темпо. И аз нямам намерение да си купувам нов хардуер през няколко години.
« Последна редакция: Feb 15, 2018, 12:49 от lunarvalley »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
То нека хардуера се развива - лошо няма.

Само че една пъргава и ползваща малко памет програма е индикация за добре писана програма. Програмата е мислесна. Има два варянта:

1. Или разработчиците не ги е еня и гледат само крайният резултат, а не начина как да го направят най-правилно. Дето викаше един колега тук 'абстракция върху абстракция'. >:(

2. Или програмата, поради същността на задачата си наистина иска много гигахерци и памет.

По съм склонен да вярвам, че проблема е в т.1. А може да е по-малко и от двете  ::)



« Последна редакция: Feb 15, 2018, 13:12 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Закон на Мур

Струва ми се че все още софтуера изостава от хардуера .

Цитат
Само че една пъргава и ползваща малко памет програма е индикация за добре писана програма

Това е рядко явление - но винаги добре оценено .
« Последна редакция: Feb 15, 2018, 13:39 от nikolin »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
То нека хардуера се развива - лошо няма.

Само че една пъргава и ползваща малко памет програма е индикация за добре писана програма. Програмата е мислесна. Има два варянта:

1. Или разработчиците не ги е еня и гледат само крайният резултат, а не начина как да го направят най-правилно. Дето викаше един колега тук 'абстракция върху абстракция'. >:(

2. Или програмата, поради същността на задачата си наистина иска много гигахерци и памет.

По съм склонен да вярвам, че проблема е в т.1. А може да е по-малко и от двете  ::)
Прав си, но донякъде.

Ако пишеш изцяло ти програмата, без да участва никой друг, да, причината е първата. Но това означава да пишеш всичко на асемблер. Дори С да ползваш, зависиш от библиотеки, които ги е писал някой друг. Ако пишеш програма с графичен интерфейс, изцяло зависиш от съответната библиотека. Дори изпълнимия код на програмата да е оптимизиран и изчистен от бъгове, пак може да не реагира поради по-горе споменати причини.

На мен лично машината ми се бави в последно време и не зная причината. Гледам паметта специално, на 1/3.

Пример, как се държи програма без да участват разни GUI библиотеки - игрите. Хвърчат. Ако менюто се бави, то ще е заради някакъв транзишън ефект.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Дори С да ползваш, зависиш от библиотеки, които ги е писал някой друг. Ако пишеш програма с графичен интерфейс, изцяло зависиш от съответната библиотека.
Да но можеш да избираш коя библиотека от многото (за същата работа) да ползваш. Може да избираш и кои функции от библиотеката да ползваш и как да ги ползваш.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил

Хайде един конкретен пример: опциите на терминалния емулатор в Xfce. Цъкайки по менютата, играейки си да избирам цвят за текста и т.н. самият интерфейс се замисля повече в сравнение с GTK2 версията му.
Не знам, следиш ли, какво се случва с този терминал. Той се е превърнал в мастодонт, еквивалентен на цяла графична среда. Но, работи добре. Отварянето на конкретната опция е заради зареждането на новия композитор на цветовете. Не мисля, че платформата има значение.
« Последна редакция: Feb 15, 2018, 15:22 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Цитат
На мен лично машината ми се бави в последно време и не зная причината. Гледам паметта специално, на 1/3.

Пример, как се държи програма без да участват разни GUI библиотеки - игрите. Хвърчат. Ако менюто се бави, то ще е заради някакъв транзишън ефект
.

И не само (иначе съм съгласен с това, което казваш). Мързеше ме да напиша пример за забавяне (лагване) по-рано, но тъй като подхванахте темата, ще го напиша сега.

В днешно време наблягам повече на следенето на процесора и ще ви кажа какво съм открил. При десктоп системите (а и при сървърните дори), имате прекалено много код, който се изпълнява едновременно на различни нива (като започнете от ядрото и стигнете до js на сайта, който сте отворили) и управлението при многоядрените процесори става сложно (все пак кода е на различни нива {дори единия код всъщност може да управлява другия }).

За да не ви объркам ще дам един  пример от лекция мисля на Мариян Маринов. Там той даваше пример, как на сървър със софтуерен райд се получава лаг при положение, че имате още доста свободен ресурс на процесора. Идеята беше, че софтуерния райд използваше винаги първия процесор (ядро) и се получаваше, че не го ли заделиш (не знам как :) ) само за него в момента в който отиде на 100% (зает от някоя програма/код или каквото и да е) райда не може да си върши работата и  се получава леко омагьосан кръг и системата се лоадва, без реално да си я натоварил с кой знае какво.

Този пример го написах, понеже при линукските десктоп дистрибуции, го наблюдавам постоянно. Имам още ресурс като цялост на процесора, но се появяват изчаквания на входящи те и изходящите операции  (не знам как е на Български {iowait}).

Може и да ви изглежда смешен моя тест по-горе с мърдането на прозорците, но когато имате (както аз) два монитора и на единия върви нещо което изяжда да кажем 60%-80% от всяко ядро и на другия започнете да мърдате въпросния прозорец, ще усетите лаг, веднага щом някой от процесорите (ядрата) достигне 100% (а не всички).

При едноядрените процесори беше по лесно за диагностициране. Там знаеш - идеш ли на 100% , ще чакаш :)
« Последна редакция: Feb 15, 2018, 14:32 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Някаква мания има Гном-а да се скопява със всяка нова версия.
Програмите вече нямат Title bar, в прозорците имаш максимизиране, минимизиране, а другия бутон го няма. Много програми направо не можеш да ресайзваш прозореца, пълна олигофрения.
Иначе в КДЕ голям кеф - връткаш мишото колело върху тайтъл бара на прозореца, променяш си прозрачността и гледаш програмата отдолу - можеш да наблюдаваш друг прозорец или да преписваш от там.
А Кибер-а е прав - като браузъра ти яде 2ГБ РАМ, голям праз, че ДЕ било със 100МБ повече или по-малко.
Другото е SSD-то - ако си на магнитен хард диск - всичко е бавно дори и на прилично CPU. Дори и машина със слаб процесор ъпгрейда на диска дава знчителна производимост.
Затова Мейнфреймите на ИБМ бяха и са убийци - имат много специализирани процесори вътре (Вх/Изх е един от тях) които поемат товара от централния процесор.
« Последна редакция: Feb 15, 2018, 15:05 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
За да се ползват многото ядра, трябва програмата да е написана така. Мултипроцесинг. Обаче повечето хора ползват threading особено, когато се пишат графични приложения. С прозорци. А това май не е много евтино. Като процесорно време и инструкции. Също е свързано и със споделени ресурси, а управлението там е малко сложно. Преди време бях правил едно скриптче да измъкна имейлите на депутатите ни от сайта на народното събрание, щото го нямаше това на отделен документ и threading ми се видя сложно да го разбера дори ( lock, release, щуротии някакви), та ползвах допълнитено ядра, като по-просто за изпълнение. Варианта от който се отказах поради незнание и сложно за разбирне щеше да използва едно ядро.

При ядрото изобщо не ми е ясно, как стават нещата и има ли нужда там от повече процесорни ядра.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
В ядрото има много видове Scheduler-и и можеш да си избираш кой от тях да използва чрез конфигурация. Всеки е добър за определен товар и слаб за друг. Отделно, че може да се мастройва
Например:
Completely Fair Scheduler
Brain Fuck Scheduler (BFS)
O(n) scheduler

https://en.wikipedia.org/wiki/Scheduling_(computing)#Linux
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Говориш за линукс ядрото, нали? Щото аз за това споменах в последния ред, но не уточних.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Да, това е в ядрото.
Доколкото знам ДЕ също имат някакви scheduler-и
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Някаква мания има Гном-а да се скопява със всяка нова версия.
Програмите вече нямат Title bar, в прозорците имаш максимизиране, минимизиране, а другия бутон го няма. Много програми направо не можеш да ресайзваш прозореца, пълна олигофрения....
Според мен е откат от опита да направят нещата по-шарени, което отблъсна доста хора от ДЕ-то към LXDE, XFCE и форкването на гном 2 в MATE, и създаването на Cinamon. Имам чувството, че в момента основните ползватели на гном 3 са тези за които ДЕ-то не е критично важно и ползват каквото им се предлага стандартно от дистрибуцията.

Иначе до колкото си спомням линукса на разни PDA-та (оригинален или заместваш) беше с само с qt интерфейс, което при онези устройства (слаби процесори и малко рам) е доста показателно кое е по-икономично.
« Последна редакция: Feb 15, 2018, 22:30 от Yasen6275 »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Coliberator 2017, Richard Stallman, конференция в Букурещ
Идеи и мнения
Mampir 2 6401 Последна публикация Sep 29, 2017, 20:24
от Mampir