Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 169268 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3864
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #450 -: Sep 09, 2021, 14:08 »
   Ами,Naka,ти самият написа преди време за сидхите - свръхспособностите,
които имат напредналите йоги.

   Т.нар.  "исихазъм" е много далеч от медитацията в сериозните с-ми.
И няма как с това да се постигнат тези умения.
Например,няма как да се постигне свръх-дълголетие (много над 120 години живот).
   И в останалите еврейски религии има подобни пародии - в исляма: "суфизъм",
в юдаизма - т.нар. "кабалистична медитация" ,също пълен ташак.

   Преди време четох за един помак,който се занимава със суфизъм.
Появили се здравословни проблеми,суфизма не могъл да ги реши ,и се
наложило да се захване с йога.
   След няколко месеца се оправил на 100 %.

И т.н.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #451 -: Sep 09, 2021, 14:26 »
A1 се отваря нормално.

----
Това което ти наричаш свръхспособности, умения, сидхи, свръх-дълголетие, са все материални (за този свят) способности. Те не решават проблемите ни тука.

Какво като някой ги придобиее. Пак ще си остане тук, на този свят и ще продължи да се мъчи. Казваш 120 години живот.....Само, че в Християнсвото, веди и т.н. целта не е да живееш дълго и щастливо тук (все е едно пак ще умреш, а и йогите също умират), а целта е много по-голяма - вечен живот.

И преди ти казах, че мистичните способности не се тълкуват като духовен напредък. Въпреки. че някои светци (и християнски също) са ги придобивали.
Мистичните способности не могът да те изведат от този свят.

----
(Поздравления, че спомена софизъм. Мислих и него да спомена, но се въздържах, щото щеше да стане много разплуто.)


-----
В тази връзка има един много известен виц. Вица е 'ведически'. Точно там на сидхите не им се обръща особенно внимание, а акцента е към духовното усъвършенстване и придобиване съзнанието (вярата) за Бога.

Един баща пратил сина си да учи йога. Минало се 20 тина години, сина се върнал и бащата го попитал.
- Е какво научи?
- Ами научих се да ходя по вода.
- Е значи си придобил сила за 2 цента!!
- Ама как така?! Аз двадесет години учих и медитирах!
- Ами ето така. Аз давам 2 цента на лодкаря и той ме закарва на другия бряг. Значи си придобил 'сила' за 2 цента.

« Последна редакция: Sep 09, 2021, 14:53 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #452 -: Sep 09, 2021, 22:40 »
Споделял ли съм, че ходих на някакъв семинар преди време, в кулминацията на който, се цопнахме в басейн с лед?
Преди това имаше някакви приказки, обяснения, но и едно дихателно упражнение.
То беше доста интензивно и изморително и накрая просто лежахме и почивахме. По време на този период на почивка, веднага след упражнението, изпаднах  в доста интересно състояние. Бях легнал на пода на постелката по гръб, със затворени очи, дишах си нормално вече и в същото време можех да посоча точното местоположение на хората в залата. Дори на лектора, който ходеше бавно между нас. А той се движеше съвсем безшумно, защото подът целият беше постлан с нещо меко, което поглъщаше всяка стъпка. Нарочно отворих очи, да го видя къде е и беше точно там, където си мислех, че е. Само от едно дишане.
Убеден съм, че не е нужно да си просветен в някаква религия или учение, за да си способен на нещо различно или повече от останалите хора. Въпрос на практика и някой да ти каже, какво да правиш. Впрочем, нещо такова се получава и при бойните изкуства. Ставаш почти едно цяло с човека срещу теб. Ако ума ти е спокоен и не мислиш, а  просто си се оставил на сетивата, инстикта, рефлексите и наученото, правиш доста необичайни неща. Като например блок с двете ръце на опит на опонента да те удари. Движението и на двама ни започна по едно и също време.  Нямаше как да зная, накъде ще се насочи удърът му. А подлецът се опита да ме фрасне в корема. Тогава това го приех за нещо нормално. Сега също го приемам така. Не съм спец, не съм супермен, а нормален човек. И щом нормален човек може да прави такива неща ( визирам и по-горе разказаната случка с дишането ) значи всеки може.
Впрочем, след онзи семинар напълно се убедих, че хората сме способни на много повече, отколкото си мислим. Мислех, че ако се потопиш рязко в студена вода, може и сърцето ти да спре. Е, не спря. Дори започнах да се чувствам добре. Казвам ви, ние сме чудо. Просто не го знаем.
Горещо препоръчвам ледената вода. Ще се почувствате като чисто нови. Невероятно усещане. За мен си беше като религиозен екстаз. Все едно някой беше подменил тялото ми с нещо ново и съвършено.
« Последна редакция: Sep 09, 2021, 22:43 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3864
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #453 -: Sep 10, 2021, 11:11 »
A1 се отваря нормално.

----
Това което ти наричаш свръхспособности, умения, сидхи, свръх-дълголетие, са все материални (за този свят) способности. Те не решават проблемите ни тука.

Какво като някой ги придобиее. Пак ще си остане тук, на този свят и ще продължи да се мъчи. Казваш 120 години живот.....Само, че в Християнсвото, веди и т.н. целта не е да живееш дълго и щастливо тук (все е едно пак ще умреш, а и йогите също умират), а целта е много по-голяма - вечен живот.

И преди ти казах, че мистичните способности не се тълкуват като духовен напредък. Въпреки. че някои светци (и християнски също) са ги придобивали.
Мистичните способности не могът да те изведат от този свят.

----
(Поздравления, че спомена софизъм. Мислих и него да спомена, но се въздържах, щото щеше да стане много разплуто.)


-----
В тази връзка има един много известен виц. Вица е 'ведически'. Точно там на сидхите не им се обръща особенно внимание, а акцента е към духовното усъвършенстване и придобиване съзнанието (вярата) за Бога.

Един баща пратил сина си да учи йога. Минало се 20 тина години, сина се върнал и бащата го попитал.
- Е какво научи?
- Ами научих се да ходя по вода.
- Е значи си придобил сила за 2 цента!!
- Ама как така?! Аз двадесет години учих и медитирах!
- Ами ето така. Аз давам 2 цента на лодкаря и той ме закарва на другия бряг. Значи си придобил 'сила' за 2 цента.

   По отношение на контекста на вица: синът,освен да ходи по вода,
е придобил и други способности,и ще живее много дълго.
А баща му едва ли ще има тези шансове ...
 
   По отношение на "вечният живот": не знам какво точно се разбира
под този термин,но явно е баламосване от страна на еврейските
тарикати,създали християнството; много прилича на "66 -те девици
(май бяха  и повече) в рая" ако си праведен мюсюлманин ...
« Последна редакция: Sep 10, 2021, 11:12 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #454 -: Sep 10, 2021, 14:11 »
Под вечен живот се разбира не физически. Накратко християнството учи, че освен физическо тяло имаме и нематериално такова, наречено душа^1. Та за такъв вечен живот се говори, пътя, който ще продължаваме да вървим дори след физическата си смърт.

А понеже относително вярваш на източните учения, те твърдят, че сегашното ни съществувание изобщо не е единствено. Прераждаме се хиляди пъти. Последното е отпаднало от библията по настояване на Константин Велики, който нещо не харесвал майка си Елена и не желаеел тя да се прероди. Но въпреки почистването, все още са запазени следи, макар и малко.








===
1/ По-късно разни мистици уточняват, че не физическото тяло не е едно, а поне девет, като с времето някои отпадат, а други се появяват. Даже разправят за душата, че тя също е материална (материя по-финна от фотоните на светлината) и не е вечна, а умира няколко дни след физическото тяло. Затова в християнството има честване на четиридесет дни след смъртта. Това е времето, когато душата напълно се разтваря във Вселената. Преди това бавно е нараствала, за да стигне от тук до Юпитер.

Но част от другите тела са сравнително вечни, а има и една частица в нас, наречена „искра“, която е директо „божествена материя“, част от Бог.
« Последна редакция: Sep 10, 2021, 14:13 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #455 -: Sep 10, 2021, 15:56 »
Цитат
Под вечен живот се разбира не физически. Накратко християнството учи, че освен физическо тяло имаме и нематериално такова, наречено душа^1. Та за такъв вечен живот се говори, пътя, който ще продължаваме да вървим дори след физическата си смърт.

Това е което се нарича Божието Царство, Духовен свят, Рая,...даже го наричат народно - 'оня свят'. Но това не е нещо абстрактно (не са някакви пухкави облачета и меланхолия) а си е нещо напълно реално. Напълно реален свят...но много по съвършен и богат, намиращ се отвъд материалната вселена (според ведите) и пълен с природа, образи, форми и живот.... В Бхагават Гита се кава че "Съществува и друга непроявена природа, която е вечна и трансцендентална...".
В християнството няма толкова много описания, но Христос казва "Каквото око не е виждало и ухо не е чуло.." Т.е. нещо напълно реално. Друго описание е може би описанието на "Небесния Йерусалим" в Откровението.
Да Християнството учи, че получаваме духовно тяло в Божието Царство.

Цитат
Даже разправят за душата, че тя също е материална (материя по-финна от фотоните на светлината) и не е вечна, а умира няколко дни след физическото тяло. Затова в християнството има честване на четиридесет дни след смъртта. Това е времето, когато душата напълно се разтваря във Вселената. Преди това бавно е нараствала, за да стигне от тук до Юпитер.
Това не е вярно. Душата е вечна и няма такова нещо като душата да умре, а продължава да съществува. Може би обеснение е, че получаваме духовно тяло, след като напуснем/умрем в този материален свят.

Цитат
Но част от другите тела са сравнително вечни, а има и една частица в нас, наречена „искра“, която е директо „божествена материя“, част от Бог.

Точно тази "духовна искра" е душата. Ведите я наричат също и Джива (Jiva)
Да ви прилича на нашенското (славянското) Живот???

« Последна редакция: Sep 10, 2021, 16:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #456 -: Sep 11, 2021, 10:20 »
Първо да спомена, че не съм го обяснил много добре по ред причини. Самия аз съм доволно земен човек и „шестото ми сетиво“ е достатъчно закърняло като на почти всички. Сиреч нямам лични преживявания и не съм виждал нематериалните тела на човек. Дори аура не мога да видя, нещо, което на изток го умее почти всеки, а за западния индивид е лесно усвоимо с прости практики.

Освен това преразказвам, а преразказа винаги е неточен.

Но все пак смятам, че освен изредените по-горе причини и неспоменати такива (защото не съм се сетил), то си говорим по-скоро за терминологично разминаване.

На много места и много автори от дълбоката древност до днес говорят за нематериалните тела. Лично аз най-добре класифицирано и подробно съм го срещал при Щайнер. Може би и при Блаватска е така, но малко съм се занимавал с нея. Между другото тя у нас има много фанатични почитатели.

При Щайнер беше изнесено толкова подробно, че ме заболя главата от цялата сложност и не мога да твърдя, че напълно съм разбрал всичко. Това при Щайнер ми се случва много често. Тъп съм си.

Но в общи линии, той обяснява, че нещата които изнася на западния слушател, ги има в Индия. Той просто ги пренася използвайки християнска терминология.

Та затова си мисля, че под душа това, което са ме учили мен (основно баба ми), това което разправя Щайнер и това, което имат предвид индииците са отделни неща. Така, както си го обяснил, душа прилича досущ на народното християнство предавано в семейството и нямащо много общо, направо е обратното на православието.

Споменавал съм няколко пъти едно име — Сент Ив д'Алведр. Той говори за системата от тела още по-подробно и от Рудолф. Но и преди съм казвал. Този човек е тежката категория в езотеричната наука. Неговото познание е като университет в езотериката, а аз съм по-скоро в детската градина, като повечето хора са даже в яслата. Определено не го препоръчвам на хора, които не са значително подготвени и търпеливи.

Защото освен всичко друго, при него почти всяка дума значи нещо, което не си и представяме, и трябва допълнително да проучваме. Сега си мисля, че и десетилетие няма да стигне на някой да го разбере, дори да е относително подготвен в езотериката.
« Последна редакция: Sep 11, 2021, 11:34 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3864
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #457 -: Sep 11, 2021, 10:30 »
   Въпросните нематериални тела между другото са известни от
хилядолетия,подробно са описани например в йога.
   Много алтернативни медицински с-ми са базирани на енергийно
въздействие върху въпросните фини субстанции.
Например акупунктурата.
   Няма обяснение от официалната  медицина,но работи...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #458 -: Sep 11, 2021, 10:46 »
   Въпросните нематериални тела между другото са известни от
хилядолетия
С тази разлика, че въпросните тела, може да са си чисто материални. Какво като са някави 'енергии' и 'обвивки'.
Аз също не искам да тълкувам и да влизам в детайли....щото ще стигнем до фантазии. За мен е достатъчно да зная, че имаме материално тяло и душа.
« Последна редакция: Sep 11, 2021, 10:49 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #459 -: Sep 12, 2021, 09:45 »
   Въпросните нематериални тела между другото са известни от
хилядолетия
С тази разлика, че въпросните тела, може да са си чисто материални. Какво като са някави 'енергии' и 'обвивки'.
Аз също не искам да тълкувам и да влизам в детайли....щото ще стигнем до фантазии. За мен е достатъчно да зная, че имаме материално тяло и душа.
Ако въпросните тела са материални, но не можем да ги доловим с нормални средства, значи те съществуват на друго равнище, в друго измерение. Ако е така, става интересно, защото трябва да има някакъв интерфейс, който да пренася информация между тези измерения.
Някъде четох ( беше  преди доста години и не помня къде ), че паметта ни се съхранява някъде другаде, не в мозъка. А мозъка е само интерфейс към това място.
« Последна редакция: Sep 12, 2021, 13:31 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #460 -: Sep 12, 2021, 10:53 »
Някъде четох ( беше  преди доста години и не помня къде ), че паметта ни не се съхранява някъде другаде, не в мозъка. А мозъка е само интерфейс към това място.

И аз мисля така. Както периферната нервна система е интерфейс към тялото, така и централната нервна система/мозъка може да е интерфейс към душата.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #461 -: Sep 12, 2021, 11:21 »
Това на всичкото отгоре има и физически доказателства. Не помня къде, но четох някъде любопитна история. И всъщност не беше при теоретиците на заговорите, защото отдавна не ги следя, макар да ми остана едно добро познанство с пич познат като Хорус, който има във Варна издателство за такива книги.

Та историята се развива в Нови Йорк. Имало един младеж, който бил добър ученик, а математиката особено много му вървяла. Когато станал студент, трябвало по някаква причина да се изследва. Сигурно е било ЯМР или скенер, не помня точно. И тогава откриват, че страда от някаква много рядка болест, чието име не помня, но води до това почти да не ти се развие мозъкът. Имал около 10% от мозъка на нормален възрастен.

А и като си помислим, какво точно представлява един мозък? Той е една химическа лаборатория. Може ли химическа реакция да поражда мисли, идеи, творчество? Хайде да съхранява информация, може.

Вероятно има и сериозни изследвания по темата, какво поражда мислите. Но в науката има една неприятна страна. Не се дават пари за нещо, което не изглежда перспективно за търговска употреба или не е в синхрон с вече наложени идеи.

А, колкото и да ми се сърди Лунар Вели, то дарвинизмът е повече от наложена теория и никой дори не помисля да възстане срещу нея. Малкото които го правят, просто говорят за „интелигентен дизайн“ (особено груб евфемизъм за Бог) и то само щото сектите им плащат. Макар самата идея по себе си да не е особено лоша. Тя говори, че случайност не съществува, нещо, което е доказуемо дори математически.

Е не от мен де. Аз в математиката съм на ниво трети клас. Миналата година едни задачи за осмокласник доста ме озориха и някои от тях не успях да реша. В геометрията съм особено слаб.

Чак им се чудя на мои приятели, добри математици, които най-убедено ми твърдяха като студенти, че алгебра и геометрия били едно и също нещо. Нямало начин да се справяш прилично с алгебра, пък да си бос по геометрия. Никак не им вярвах. Освен себе си, познавах още маса народ, които твърдяха, че геометрията им е почти непонятна. Та затова казвам трети клас. Някъде там се учеха триъгълници и четириъгълници. По-нагоре не ме търси.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3864
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #462 -: Sep 13, 2021, 21:13 »
   Според голяма част от езотеричните учения,паметта на човек се
съхранява и в т.нар. "Акашови записи", т.е. извън материалната вселена.
   Т.е. ако нещо се прецака мозъка,всичко може "да се свали от бекъпа".
Лошо няма ...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #463 -: Sep 14, 2021, 00:56 »
   Според голяма част от езотеричните учения,паметта на човек се
съхранява и в т.нар. "Акашови записи", т.е. извън материалната вселена.
   Т.е. ако нещо се прецака мозъка,всичко може "да се свали от бекъпа".
Лошо няма ...
Ако наистина паметта ни е някъде другаде... Мале, каква скорост на трансвер между тук и там.  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #464 -: Sep 14, 2021, 08:29 »
Не мога да говоря много убедено, най-малкото, защото и на мен са ми сложни тези неща, не ги разбирам докрай, а и ми липсва доста умствен капацитет, че да успея, дори, ако се стараех.

Като начало сигурните неща. Акаша, торсионно поле и информационно поле са едно и също нещо.

Последното е физическият термин. Но Физиката като наука не е определила още отношението си по въпроса и той е противоречив. Теоретиците се убедени, че трябва да има пренос на информация от вселена във вселена, градят се някакви математически модели. Дори прочутите „струни“ имат някакво отношение по въпроса. Но като цяло физиците са в начален етап и е много спорно при тях.

За Акаша най-много са писали индийците, но тяхните автори най-малко съм чел. Има такива като Яджанивалкия (нещо такова), които (мисля си, че) разбирам и обожавам, но пък точно за това не са говорили.

До западния човек знанието за Акаша стига най-вече чрез Ернст Мулдашев. Последният е руски офтамолог, който бидейки богат и известен, може да си позволи странични занимания, като това да обикаля Хималайските планини и да пише книги не за лекуване на очи. В началото на века, беше много популярен автор и много четен от всякакви, даже предимно атеисти.

Повечето негови идеи днес са на въоражение при теоретиците на заговорите. Като някой ми спомене, знаеш ли, че чух еди какво си, веднага си казвам — да, това го имаше при Мулдашев.

=*=

Със сигурност си говорим за скорости над тези на светлината и аз съм склонен изобщо да не говоря за скорост. Бих го нарекъл едновременност, огледалност (рефлексия), синхрон или и аз не знам точно как. Просто се извършва нещо, което не ни е познато, но то става едновременно на две места и по-скоро не си говорим за някакъв „сигнал“ стигащ от точка „а“ до точка „б“.

Това малко като в квантовата теория, където две заредени частици имат еднакво поведение, ако са били свързани, дори в момента да се намират в различни краища на галактиката.

Сега това последното май някак си звучи, че не неопределеността се увеличава, а обратното, но определено не бих тръгнал на спор.

В крайна сметка, едва ли някой, дори тези природно имащи достъп до торсионните полета, може да обясни, какво точно е това. Аз продължавам да си повтарям мантрата, че окултно разум и живот е едно и също нещо. Материята е замразена енергия. А самата енергия е функция на живота. Има една управляваща сила на всичко това и тя е… ами да, не говоря за физични закони.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear