Анкета

Въпрос: Преди или след 1989-та живеете по-добре*?

  • Преди 1989-та
    - 10 (22.2%)
    След 1989-та
    - 13 (28.9%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-добре
    - 3 (6.7%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-зле
    - 7 (15.6%)
    Не мога да преценя
    - 6 (13.3%)

Общ брой гласове: 37

Автор Тема: <1989>  (Прочетена 23119 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
<1989>
« -: Dec 08, 2008, 11:38 »
Мисля, че  въпросът е пределно ясен. Затруднение биха срещнали само хората, които не помнят нищо от социализма, но и за тях има предвидени опции.  :D

* под "по-добре" да се разбира "по-щастливо", а не материално благополучие.
Активен

Без правила няма игра

BOT_ev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 995
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #1 -: Dec 08, 2008, 12:39 »
Не мога и никога не бих заменил свободата да правя и да мисля каквото пожелая с привидното спокойствие на една тоталитарна система. Златко, честита нова flame тема ;)
Активен

Get to da chopa !!!
----------------------------------------------------------------------

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #2 -: Dec 08, 2008, 12:43 »
Какво да обсъждаме умрели режими дето никога няма да се възродят (за щастие)?

P.S: http://sandolino.blogspot.com/2008/11/blog-post_29.html
« Последна редакция: Dec 08, 2008, 13:15 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #3 -: Dec 08, 2008, 13:19 »
Не мога и никога не бих заменил свободата да правя и да мисля каквото пожелая с привидното спокойствие на една тоталитарна система.

Не, друга ми беше мисълта. То е като да избереш от две злини по-малката. Защото... цък:(

gat3way, не ти ли се струва, че и капитализЪма се провали в БГ?  ^-^
Активен

Без правила няма игра

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #4 -: Dec 08, 2008, 14:01 »
 Какво се правиме на свободни ! - свободните западняци, към които се стремим си го казват хората,,,, [_]3 ::) ^-^ [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 - напълно реална им е оценката - най - малко от вън нещата се виждат по - добре, а при соца не бяхме най - зле - и западът казваше, че сме зле - но не най зле - имаше 3- ти и 4- ти свят, Китай беше по - зле - а сега....свобода - тъпата мутра от еди кое си ниво  - щото има мутри на всички нива  да каже - защо не кипи безсмислен труд? за безсмислено нищожни пари ????? [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
« Последна редакция: Dec 08, 2008, 14:06 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #5 -: Dec 08, 2008, 14:42 »
Капитализма не се е провалял просто щото не го е имало. Това след 1989 е другарски капитализъм, мутренски капитализъм, както искаш го наричай. Среда в която решава не точно пазара и конкурентния продукт, а бухалката, ГДБОП, пълненето на партийни каси от "наши" фирми и батковци и тем подобни уродливи явления. Но това според мен не е толкова странно - нашенският соц просто е еволюирал. Шуробаджанащината, корупцията, нещата под масата, клепането и клеветенето, държавният терор и принудата със сила, характеризират и режима до 89-та и времената след него. Нищо ново под слънцето.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #6 -: Dec 10, 2008, 15:39 »
Капитализма не се е провалял просто щото не го е имало.

Така де, аз нали затова написах "капитализЪма".  ;)
Но това е малко в страни от въпроса в анкетата.
А съгласен ли си с твърдението, че преди 1989-та хората в БГ бяха по-човечни и респективно, по-щастливи?
Активен

Без правила няма игра

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #7 -: Dec 10, 2008, 16:20 »
Исках да пусна песента "Не умирахме от щастие" на древната рок-група Контрол, за непомнещите времето преди 1990. Но очевидно групата е твърде древна и не намерих никъде в Интернет копие.

Ето текста, мисля че доста добре описва това време:

http://textove.com/text.php?song=c0deacf6

На някои хора вероятно би им харесало да живеят в подобно блато. :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #8 -: Dec 10, 2008, 16:27 »
Мозъците им бяха по-изпрани, а идеята им за това, което се случва около тях беше тотално изкривена. Невежеството е щастие. Ако можеше да щракнеш с пръсти и изведнъж да оглупееш колкото една средно-статистическа мутра или чалга-пача, би ли го направил само и само за да бъдеш по-щастлив?

Преди се полагаха изключително много усилия негативните неща по никакъв начин да не достигат до ушите на хората, а тези индивиди, които  много се съмняват - да бъдат подложени на профилактика в съответните институции за целта.

Например, представи си че сега системата не беше се срутила и ти беше пуснал една тема, само че вместо 1989, беше задал въпроса с 1944. Дали модераторите, дали например аз ( :) ) бихме те изпяли на партията за 2 бонбона и повишение на заплатата с 20 лева. Теб щяха да те намерят, да си побеседват с тебе в районното управление на НМ (а може би на някое по-приятно място) и щяха да те убедят да спреш да задаваш такива въпроси.

Самият факт че това не се случва за мен е достатъчно основание да вярвам, че падането на онази система е нещо позитивно. Никога няма да си заменя свободата с някакво изкуствено спокойствие, колективна промивка на мозъците и превръщането на корупцията и доносничеството в нещо, което се поощрява от държавата.

А и заради всички, които са пострадали от този режим е просто гнусно той да се опитва да бъде реабилитиран и оправдан. Все едно германците да почнат да се превъзнасят с носталгия по нацизма.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #9 -: Dec 10, 2008, 16:51 »
......

Благодаря, тараторе, ето и за теб поздравче;D

Мозъците им бяха по-изпрани, а идеята им за това, което се случва около тях беше тотално изкривена. Невежеството е щастие. Ако можеше да щракнеш с пръсти и изведнъж да оглупееш колкото една средно-статистическа мутра или чалга-пача, би ли го направил само и само за да бъдеш по-щастлив?

Не.  ;)

Преди се полагаха изключително много усилия негативните неща по никакъв начин да не достигат до ушите на хората, а тези индивиди, които  много се съмняват - да бъдат подложени на профилактика в съответните институции за целта.

А сега в известен смисъл е обратното: медиите залагат на негативното и търсят лошите сензации само и само да си повишат рейтинга. Честно казано не мога да реша кое е за предпочитане, май нито едно от двете.

Например, представи си че сега системата не беше се срутила и ти беше пуснал една тема, само че вместо 1989, беше задал въпроса с 1944. Дали модераторите, дали например аз ( :) ) бихме те изпяли на партията за 2 бонбона и повишение на заплатата с 20 лева. Теб щяха да те намерят, да си побеседват с тебе в районното управление на НМ (а може би на някое по-приятно място) и щяха да те убедят да спреш да задаваш такива въпроси.

Тук е така, спор няма.

А и заради всички, които са пострадали от този режим е просто гнусно той да се опитва да бъде реабилитиран и оправдан. Все едно германците да почнат да се превъзнасят с носталгия по нацизма.

Опа, чакай бе човек, кой се опитва да реабилитира оная с-ма?  >:D Просто се опитвам да направя сравнение между двете.
Но признавам си, резултата от анкетата на този етап е изненадващ за мен.
Активен

Без правила няма игра

believer

  • Гост
Re: <1989>
« Отговор #10 -: Dec 10, 2008, 17:14 »
По време на социализма изкуствено се поддържаше стандарта на живот и беше ясно, че рано или късно системата ще се срине. Иначе имаше и тогава много хора, които си живееха много добре.
Взимаш примерно 200 лева ама всичко беше в пъти по-евтино от сега. Излизаш с 5-10 лева и си цар. :) билета до Москва беше около 60 лева.
А на море всеки ходеше.
Сега за колко пари ще идеш примерно до Москва, която е приблизително на 2000 км. :)
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #11 -: Dec 10, 2008, 17:19 »
believer, а за колко лева можеше да отидеш до Ню Йорк? :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #12 -: Dec 10, 2008, 17:32 »
Исках да пусна песента "Не умирахме от щастие" ....
Такова развитие на темата ми харесва. Като допълнение към Контрол, Валди Тотев - "Вдигни очи": http://www.zazz.bg/play:217295f7
А ето и показнО
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

believer

  • Гост
Re: <1989>
« Отговор #13 -: Dec 10, 2008, 17:33 »
За обикновения човек Ню Йорк беше забранена зона, но за там сумата ще да е била и тогава баят голямшка.  ;D
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #14 -: Dec 10, 2008, 17:35 »
Именно, believer, именно. :) Какво ме интересува каква е цената до Москва, като не искам да ходя там? А където искам да ходя, да не мога :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward