Автор Тема: Препоръчайте ми дистро за лаптопа  (Прочетена 9709 пъти)

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #15 -: Aug 13, 2016, 13:32 »
Inst,
самият ти си написал по-нагоре, че имаш хардуерен проблем... Не искам да влизам в детайли, но факта, че единия слот за памет не работи автоматично говори, че има 99.98% шанс много други неща да са се скапали. От процесора до чипсета и захранването на машината. При тези обстоятелства е абсолютно безумие да се опитваш да ползваш ТАЗИ машина за РАБОТНА. А пък темата е съвсем безсмислена в тази светлина - няма "подходяща" дистрибуция за ДЕФЕКТЕН хардуер. Мисля, че трябва да пуснеш нова тема - Препоръчайте хардуер за ..... с бюджет ......
Успех
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #16 -: Aug 13, 2016, 13:43 »

Сайбъркап , моля прочети:
openSUSE:Roadmap
openSUSE Release Cycle

openSUSE Tumbleweed is openSUSE's rolling release, which is constantly updated and always at the 'latest release'
Един въп
openSUSE Leap is openSUSE's regular release, which is has the following estimated release cycle:

    One minor release is expected approximately every 12 months, aligned with SUSE Linux Enterprise Service Packs
    One major release is expected after approximately 36-48 months, aligned with SUSE Linux Enterprise Releases

The life cycle of openSUSE Tumbleweed and Leap are documented in The Lifetime Wiki Page.
Не съм разработчик на приложения.

Интересна информация ! Сложно ли е да се работи с Open SUSE ? Мисля да я пробвам някой ден, но, изглежда ще трябва доста да чета, докато стигна дотам.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #17 -: Aug 13, 2016, 15:46 »
При Open Suse не можеш да пипаш конфигурациите - трябва да използваш техните ГУИ тулове. Каквото и да пипаш, после ти го припокриват. РПМ-те им са уникални - не са съвместими с други РПМ дистра. Даже не знам защо са ги кръстили РПМ, като и пакетните инструменти са си уникални за това дистро.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #18 -: Aug 15, 2016, 12:46 »
брадата, защо под FreeBSD нямам проблем , не забива не прави ядове , не пиша тежки applications. - на този същия компютър.
Нов компютър си куп вече със сносни параметри.
И на новия ми прави същите проблеми има проблем с библиотеките KDE.
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #19 -: Aug 15, 2016, 13:29 »
Slackware + KDE

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #20 -: Aug 15, 2016, 14:00 »
С КДЕ има проблем, защото е превърнат в една огромна свинщина подобна на ГНОМ. И е зависим от всичките пьотерингщини като systemd, udev, udisk, u*whatever, konsolekit, policykit, whatever*kit, logind, syslog-ng, avahi, dbus и т.н., и т.н. Като натрупаш цялата тази срап една връз друга и си получаваш една друга ОС, дето обикновено я слагам в кавички. Не се учудвай, че за един изгорял жлеб умира. Например sd умира от един сбъркан ред в fstab. Пробвай в движение да подмениш нещо и dbus заминава. Като замине dbus заминава всичко, една мрежа не можеш да вдигнеш, защото всичкият боклук се е панирал и нямаш достъп до нищо. Няма толкова гнусно нещо.

Сузана не прилича на Ред Хат, защото не е Ред Хат, а само използва пакетният му формат. Например една друга дистрибуция с подобен подход е най-голямата руска — Алт. Тя пък използва APT върху RPM. Сузи е с произход от Слак и това все още си личи. Но на практика най-важната ѭ черта е YAST. Всичко се прави през него. Махаш Yast и вече нямаш дистрибуция, а купчина неконтролируеми програми. Тъй че избора на Сузана опира до това дали харесваш модела Yast (централизиране), ако не го харесваш, това не е твоята дистрибуция.

п.п. Да кажа все пак, че съм съгласен с брата по окосмение, че не е никак лоша идея да си смениш дъното. Все пак струват стотина лева. Какво да правиш? Китайски технологии събрани с европейски изисквания за припоя и стигаме до тук. Като е взела да се разпада тази платка, няма да остане само това. Накрая може доста да изпатиш. Може да останеш без професор. Може да ти гръмне твърдият диск, което си е бедствие сравнимо в имагинертният свят с това в Малайзия от реалния. И какво ли не още е възможно, включително да ти се подпали къщата. Буквално!
« Последна редакция: Aug 15, 2016, 14:41 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #21 -: Aug 16, 2016, 13:36 »
go_fire
да сменя дъното е невъзможно, няма такива вече- остава на доизживяване и това е.
Затова си купих нов компютър.
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #22 -: Aug 16, 2016, 17:34 »
Е що за дъно е това, дето не може да се подмени? Трансмета?!? Гледам, че разтропаните пичове тук си купуват някакви неща от ebay. Там не може да няма. Гледам съветват да се пазарува от Англия или Испания, защото пощенските разходи са най-тънкана и са в ЕС и няма да те товарят с мита. Аз нямам толкова мозък да си вземам от там, ама вярвам умно момче като теб няма да има проблем с ebay.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #23 -: Aug 16, 2016, 22:08 »
много ми "харесва", че някои в ebay искат за части 2ра ръка повече от колкото за нови в пъти по-добри.
когато мога да си купя 2ра ръка лаптоп по-евтин отколкото 1 част , това не е ли спекула до тавана. - не си купух купих си нов с 3г гаранция компютър.
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Препоръчайте ми дистро за лаптопа
« Отговор #24 -: Aug 30, 2016, 14:19 »
Щом ще е за програмиране, още един глас за Slackware с KDE. Слагаш го и забравяш че го има, само си работиш  [_]3

Някои хора харесват федора специално за програмиране.
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...