Автор Тема: Посока на вентилаторите? Какво е значението в коя посока да са?  (Прочетена 15996 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Пичове какво значение има как ще си монтирам вентилаторите на въздушният охладител (Noctua NH D14), да сочат в посока към рама/хардове/ssd/dvd или към видеокартата и захранването? В упътването на Noctua NH D14 ми пише, че е по избор.  Аз избрах двата вентилатора да сочат към видеокартата/захранването. Показвам снимка. Обаче гледам някакъв пич ги е монтирал на опаки. - на 15:40сек превъртете да видите. Така при него единия вентилатор се пада да е над RAM-a. И аз мога така (рама ми е нисък). Знам, че е въпрос на избор, но трябва да има някакво значение? Виждате на снимаката при мен как няма място в кутията и охладителя духа към голямата видеокарта, която ми е бая топла (може би така както съм го сложил да духа на видеокартата ще я хлади и това ми е плюс в моя случай?), Докато онзи пичага от видеото като вентилатора му духа над рама може би  някак го охлажда? Въпреки, че се съмнявам защото вентилатора му духа над рама, а не с/у рама. Но все пак може би някак охлажда въздуха около рама и да има полза, или не? Моля обяснете ми каква е ползата вентилаторите да духат в посока видеокартата и в в другия случай каква е ползата ако ухат към рама?
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Оправи си линковете.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Има хладилни чанти с охладителна система. Намираш си една такава втора ръка в ибей взимаш само охладителя, захранваш го и го поставяш да ти охлажда кутията.

Защо не погледнеш работните параметри на всичко, за което питаш? Натоварваш системата порядъчно, като следиш температурата на всяко едно и там, където има слабост, натам насочваш вентилатора. Ние как да определим, къде се пука по шева охлаждането? Тествай
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Моля обяснете ми каква е ползата вентилаторите да духат в посока видеокартата и в в другия случай каква е ползата ако ухат към рама?
Не духат а смучат.


На снимката https://postimg.org/image/cl9kyihzp/ отдолу-нагоре е по-правилното. Смуче от долу, прекарва го през кулера излиза отгоре топлият въздух и той веднага се поема, засмуква от вентилатора на захранването и се изхвърля навънка.

Имай в предвид, че за да работи един вентилатор правилно - от страната където засмуква, трябва да му се осигури поне 1.5-2см празно пространство. Иначе ако е на наблъскан много плътно до нещо, просто не работят и не могът да засмукват. А така монтиран ти имаш такова празно пространство между долният вентилатор и видеокартата.
Има и още един аргумент за такова монтиране. Предолага се че толият въздух се издига нагоре и се събира в горният край на кутията. Т.е долу въздуът е по-студен, а горе е по-топъл. Вентилатора трябва да засмуква студен въздъх.


Много внимавай да не обърнеш самите вентилатори!!!!!!!!!! Незнам дали този кулер е дурако-устойчив и ти дава такава възможност.


На видеото, https://www.youtube.com/watch?v=PSP8Zt0b9cM не е много правилно, защото така като е ориентиран в дясно вентилатора, там ще има много жици, кабели и просто някоя от тях може да влезе в кулера и да почне да дращи. Няма да е много удобно такова монтиране.
« Последна редакция: Mar 17, 2018, 12:23 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Цитат
Моля обяснете ми каква е ползата вентилаторите да духат в посока видеокартата и в в другия случай каква е ползата ако ухат към рама?
Не духат а смучат.


На снимката https://postimg.org/image/cl9kyihzp/ отдолу-нагоре е по-правилното. Смуче от долу, прекарва го през кулера излиза отгоре топлият въздух и той веднага се поема, засмуква от вентилатора на захранването и се изхвърля навънка.

Имай в предвид, че за да работи един вентилатор правилно - от страната където засмуква, трябва да му се осигури поне 1.5-2см празно пространство. Иначе ако е на наблъскан много плътно до нещо, просто не работят и не могът да засмукват. А така монтиран ти имаш такова празно пространство между долният вентилатор и видеокартата.
Има и още един аргумент за такова монтиране. Предолага се че толият въздух се издига нагоре и се събира в горният край на кутията. Т.е долу въздуът е студен, а горе е топъл. Вентилатора трябва да засмуква студен въздъх.


Много внимавай да не обърнеш самите вентилатори!!!!!!!!!! Незнам дали този кулер е дурако-устойчив и ти дава такава възможност.


На видеото, https://www.youtube.com/watch?v=PSP8Zt0b9cM не е много правилно, защото така като е ориентиран в дясно вентилатора, там ще има много жици, кабели и просто някоя от тях може да влезе в кулера и да почне да дращи. Няма да е много удобно такова монтиране.

добре ама не е ли лошо да хвърлям топъл въздух към захранването, защото минавайки през него нема ли опастност да го повреди с времето?  Да изгори захранването?  Не е ли по-добре да го насоча да изхвърля въздуха в срещу положната страна на рама, там където принципно закачат на кутията един вентилато да изкарва въздуха, точно под захранването го позиционират? (приемаме, случай в който захранването е отгоре)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
добре ама не е ли лошо да хвърлям топъл въздух към захранването, защото минавайки през него нема ли опастност да го повреди с времето?  Да изгори захранването? 

Ами не...Защото при всички компютри от време оно топлината генерирана от частите в кутията се изхвърля точно от вентилатора на захранването и през захранванването. Да не си мислиш че топлината излиза през разните дупки по кутията.

С други думи, както и да го насочиш, същата топлина пак ще мине оттам.

Е някои слагат и допълнителен вентилатор там отсрани, който също да смуче от вътре на вънка. Ама ти не искаш да ти шуми.....И не си мисли че кой знае колко много 'топлина' генерира твоя процесор. Генерира малко 50-70W, толкова колкото винаги е било.

Ще го пробваш и ще видиш как се държи.
Аз например имам един компютър тук с Интелски кулер и като го натоваря - в стая без климатик, почва да вдига температура. Тогава и два допълнителни вентилатора отстрани не му помагат. :'(
« Последна редакция: Mar 17, 2018, 12:49 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
добре ама не е ли лошо да хвърлям топъл въздух към захранването, защото минавайки през него нема ли опастност да го повреди с времето?  Да изгори захранването? 

Ами не...Защото при всички компютри от време оно топлината генерирана от частите в кутията се изхвърля точно от вентилатора на захранването и през захранванването. Да не си мислиш че топлината излиза през разните дупки по кутията.

С други думи, както и да го насочиш, същата топлина пак ще мине оттам.

Е някои слагат и допълнителен вентилатор там отсрани, който също да смуче от вътре на вънка. Ама ти не искаш да ти шуми.....И не си мисли че кой знае колко много 'топлина' генерира твоя процесор. Генерира малко 50-70W, толкова колкото винаги е било.

Ще го пробваш и ще видиш как се държи.
Аз например имам един компютър тук с Интелски кулер и като го натоваря - в стая без климатик, почва да вдига температура. Тогава и два допълнителни вентилатора отстрани не му помагат. :'(
аз този охладител съм го сложил за да го товаря. И вентилатор да смучи ще сложа, но търся да е тих, на бавни обороти или просто тихи смучещи няма ли?
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Големи перки = тих
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
И вентилатор да смучи ще сложа, но търся да е тих, на бавни обороти или просто тихи смучещи няма ли?

Има Търси някой 1200-1400 RPM с размер според дупките на кутията.
На всички вентилатори им дават RPM-ите и има различни. Но в никакъв случай повече от 1800-2000 RPM!

Дали е смучеш или духаш - това зависи как го обърнеш/монтираш. Трябва да смуче от вътре на кутията и да изхвърля навънка.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
https://www.pazaruvaj.com/ventilatori-c3094/arctic/f12-pwm-rev-2-120x120x25mm-afaco-120p2-gba01-p39312582/#opisanie
https://www.pazaruvaj.com/ventilatori-c3094/arctic/f12-pro-pwm-pst-120x120x38mm-afaco-12pp0-gba01-p38509293/#opisanie

тия двата тихили са> ще ми вършат ли работа... гледам еднакви параметри имат ама цената на ееднияе по-ветина и единият е с по-вече на брой перки дали  е по-тих?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
https://www.pazaruvaj.com/ventilatori-c3094/arctic/f12-pwm-rev-2-120x120x25mm-afaco-120p2-gba01-p39312582/#opisanie
https://www.pazaruvaj.com/ventilatori-c3094/arctic/f12-pro-pwm-pst-120x120x38mm-afaco-12pp0-gba01-p38509293/#opisanie

тия двата тихили са> ще ми вършат ли работа... гледам еднакви параметри имат ама цената на ееднияе по-ветина и единият е с по-вече на брой перки дали  е по-тих?

Размера съвпада ли? На мен първият повече ми харесва (а другият е много дебел). На 1200РПМ няма как да е шумен. Имай в предвид че това е максималната му скорост. А той може да се намалява до 300РПМ щото има PWM. сигурно е 3 пинов. закачаш го към дъното. Би трябвало биоса ти да позволява намаляване на обороти - така че да си го нагласиш както ти е удобно.

Ако няма такова нещо в биоса, мисля че през lm_sensors също може да се контролира....Но точно това не съм го правил.

---
ПС 4 пинов е. На дъното има ли къде да го включиш?
« Последна редакция: Mar 17, 2018, 15:01 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
На единия вентилатор не съвпадат максималните обороти от описанието и таблицата.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
На единия вентилатор не съвпадат максималните обороти от описанието и таблицата.
на кой?
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Дал си снимки, човек. Погледни ги! Ако вече не си го направил. Аз може и три дена да не вляза в този форум, да ти отговоря.

Имаш описание имаш и малка таблица от лявата страна. Сравни!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.