Автор Тема: Възстановяване на данни от умиращ твърд диск  (Прочетена 22546 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Имиджа би трябвало да е точно копие на данните на харда, тъй че не виждам смисъл. Прочел си ги  вече веднъж, клонирал  си ги. Повторно четене, дева ли ще доведе до по-различен резултат. В специализираните "сервизи" имат машинария, към която могат да го закачат и да пробват разни техни си  неща, но там. В домашни условия си направил, каквото е трябвало.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Я кажи колко е голям този имидж файл?
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Я кажи колко е голям този имидж файл?
Ами те са три дяла/партишъна и всеки отговаря на размерите на партришъните от повредения хард
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
дай цифри
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Беше споменал нещо за 320GB диск. Повредения. Та 500 ли беше... Май 500
« Последна редакция: Jul 09, 2022, 15:23 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
320 е проблемния. Не каза с какво е направил копието, предполагам с clonezilla.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
320 е проблемния. Не каза с какво е направил копието, предполагам с clonezilla.
Мисля, да. Команден ред не искаше да ползва.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Само веднъж (но ми държи влага и до сега, вероятно - форевар) обърках командата на dd. Бях пил, бях пил мноооого, бях бог (в главата ми) - .... и за къв чеп пуснах команда да видя кое-кое-е по дяловете, механичното "dd-сложи-го-там", а "там" е използвания дял, не флашката, и .... (а бе пия, ама имам закъснели реакции, вече) в един момент след около 1 до 3, може и 5 минути схванах какво правя и дръпнах щепсела направо. Та - гъз глава затрива, както го пеят "Валяк".
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
дай цифри
Има 2 по-60 и няколко и един над 100 (не помня колко точно)

Освен да се пробва да се направи ново копие на повредения диск на друг диск но с друга програма, това за сега ми идва на акъла на мен
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Само веднъж (но ми държи влага и до сега, вероятно - форевар) обърках командата на dd. Бях пил, бях пил мноооого, бях бог (в главата ми) - .... и за къв чеп пуснах команда да видя кое-кое-е по дяловете, механичното "dd-сложи-го-там", а "там" е използвания дял, не флашката, и .... (а бе пия, ама имам закъснели реакции, вече) в един момент след около 1 до 3, може и 5 минути схванах какво правя и дръпнах щепсела направо. Та - гъз глава затрива, както го пеят "Валяк".

Полу на шега, но dd някои казват, че е съкращение на disk destoroyer. И си е така, както сам си го изпитал. В dd не съм обръщал устройствата, като съм правел имидж, обаче съм занулявал не което устройство искам ползвайки /dev/null. Пот ми потече по гърба, като накрая видях, какво съм направил. Накрая. Изчаках да си свърши работата, преди да погледна. От това няма връщане  :D

Можеш да  пробваш с dd, както вече ти предложихме. Имаш моя и на @jet примери, как да го направиш.

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
колега по-добре пробвай с ddrescue, че dd няма контрол над опцията за повторно изчитане при сгрешена контролна сума (а то не се и знае дали и тя не е сгрешена) и (кара там по подразбиране 25 опита или колкото са станали вече и) ще ти е много бавно...

виж тук: как да го направиш на два пъти, като първия само ще маркира грешните сектори, па после вече ако искаш и по 100 пъти ги чети (само тях - ако искаш и на задна)
https://superuser.com/questions/905811/faster-recovery-from-a-disk-with-bad-sectors

ако пак ти е бавно на пърия пас - виж (пак там по-долу) как да ползваш smartctl да му настроиш хардуерно scterc а.к.а TLER/CCTL
« Последна редакция: Jul 10, 2022, 01:20 от remotexx »
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
колега по-добре пробвай с ddrescue, че dd няма контрол над опцията за повторно изчитане при сгрешена контролна сума (а то не се и знае дали и тя не е сгрешена) и (кара там по подразбиране 25 опита или колкото са станали вече и) ще ти е много бавно...

виж тук: как да го направиш на два пъти, като първия само ще маркира грешните сектори, па после вече ако искаш и по 100 пъти ги чети (само тях - ако искаш и на задна)
https://superuser.com/questions/905811/faster-recovery-from-a-disk-with-bad-sectors

ако пак ти е бавно на пърия пас - виж (пак там по-долу) как да ползваш smartctl да му настроиш хардуерно scterc а.к.а TLER/CCTL
Аз съм готов да пробвам абсолютно всичко, стига на вас да ви се занимава и да продължавате да ми показвате по-време на пробата какво, къде и как и т.н

Излишно е да потретвам и почетвъртвам и попетвам явно, че сам само ще оплескам нещата, и няма да мога да направя абсолютно нищо, а и нищо чудно да направя и някоя непоправима пакост
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
дай цифри
Има 2 по-60 и няколко и един над 100 (не помня колко точно)

Освен да се пробва да се направи ново копие на повредения диск на друг диск но с друга програма, това за сега ми идва на акъла на мен
Как така не помниш точно-  даваш лист на имидж файловете които си натворил и ти показва точно.
Аз очаквах да ми кажеш имидж файл голям около 460 ГБ (толкова ти е партишъна с данни според ранните ти картинки), ама ти ми даваш плявата от 60-70 - което са партишъните с операционната ти система (Уиндоус) и рикавъри партишъна и затова ти няма файловете.
Пак ти казвам - гледаш грешните партишъни!
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Аз даже някъде по-нагоре прочетох, че целия дефектирал диск май бил 320 GB.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Още в нааачалото  (има и снимка)
                   1. 66гб
                                 2. 183гб
                                                3.(достъпен) 70гб

Бори се с (явно) 66-така . Има там нещо, дето му трябва.

В резюме за не разбралите - има копие на проблемния/те дял/ове , които са преслушани и там няма това, което се търси. Има ли друг начин за вадене в домашни условия на "нещото" от проблемните дялове?
« Последна редакция: Jul 10, 2022, 19:39 от malin1 »
Активен