Автор Тема: archlinux и настройки на интернета  (Прочетена 2489 пъти)

jark

  • Гост
Здравейте!

По време на инсталацията ArchLinux ми разпозна мрежовата карта, която ползвам (имам 2 - една вградена и една отделна, ползвам 2-рата), като eth0 и следователно настройките в rc.conf, относно мрежата ми изглеждат така:

eth0="dhcp"
INTERFACES=(eth0)

ROUTES=(!gateway)

Връзката минава през рутер и е dhcp.

Проблемът ми е че не при всяко зареждане имам интернет, след 2-3 рестарта (на машината или от /etc/rc.d/network restart) интернета идва. Не е от рутерът или връзката (още ендно pc работи в същата мрежа).
Имам съмнение, че на всеки рестарт разпознава мрежовата карта по различен начин - веднъж като eth0, следващият път като eth1. Една от причните за това ми съмнение е, че при предни инсталации я е разпознавала и като 1 .... на други, както сега - 0. Дали наистина при рестарт ги сменя и ако е така - защо и как да го оправя?
« Последна редакция: Nov 02, 2009, 10:14 от jark »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: archlinux и настройки на интернета
« Отговор #1 -: Nov 02, 2009, 10:16 »
Здравей колега. Ами след като не ползваш ВГРАДЕНАТА, защо не я DISABLE от BIOS-а и няма да ти се пречка ? Колкото LAN интерфейса имаш - толкова ще ВИЖДА операционната система. Една ми трябва - една си оставям. Аз поне така бих направил. Забранявам я, и после си ползвам ЕДИНСТВЕНАТА друга (външната) като eth0.

Поздрави.
« Последна редакция: Nov 02, 2009, 10:19 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

shoshon

  • Гост
Re: archlinux и настройки на интернета
« Отговор #2 -: Nov 02, 2009, 10:17 »
Цитат
Дали наистина при рестарт ги сменя и ако е така - защо и как да го оправя?
Ами ти си свършил 90% от работата - имаш предположение къде е проблема.Не може ли да провериш  ???
Иначе ще се наложи някой от нас да разследва случая напразно.
Просто запиши маковете на интерфейсите когато имаш и когато нямаш интернет и сравни разултата. Или ги провери по-някакъв начин, коя къде е закъчена...
Успех!
Активен

Iron_steel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: archlinux и настройки на интернета
« Отговор #3 -: Nov 02, 2009, 12:15 »
Здравейте!

По време на инсталацията ArchLinux ми разпозна мрежовата карта, която ползвам (имам 2 - една вградена и една отделна, ползвам 2-рата), като eth0 и следователно настройките в rc.conf, относно мрежата ми изглеждат така:

eth0="dhcp"
INTERFACES=(eth0)

ROUTES=(!gateway)

Връзката минава през рутер и е dhcp.

Проблемът ми е че не при всяко зареждане имам интернет, след 2-3 рестарта (на машината или от /etc/rc.d/network restart) интернета идва. Не е от рутерът или връзката (още ендно pc работи в същата мрежа).
Имам съмнение, че на всеки рестарт разпознава мрежовата карта по различен начин - веднъж като eth0, следващият път като eth1. Една от причните за това ми съмнение е, че при предни инсталации я е разпознавала и като 1 .... на други, както сега - 0. Дали наистина при рестарт ги сменя и ако е така - защо и как да го оправя?


Здравей.Аз имах същия проблем,и беше много дразнещо защото машината я ползвам като рутер и познай какво става ако интерфейсите си разменят имената.
До колкото разбрах проблема идва от udev,като хардуера се инициализира различно всеки път.
Мисля ,че това ще ти помогне
http://wiki.archlinux.org/index.php/Udev#Mixed_Up_Devices.2C_Sound.2FNetwork_Cards_Changing_Order_Each_Boot
Поздрави.
Активен

jark

  • Гост
Re: archlinux и настройки на интернета
« Отговор #4 -: Nov 02, 2009, 18:42 »
Ми .... честно казано сутринта докато пътувах към офисът в едно от задръстванията ми хрумна идеята за вероятната причина и реших да се допитам тук дали това е възможно (та ... shoshon - да, когато писах темата неможех да проверя).

Сега пред машината вече се уверих, че това е причината и сега ще се мъча да видя дали ще успея да оправя пробема с темата от поста на Iron_steel, ако не както Acho каза - ще изключа 2-рата от bios-а.


Мерси и поздрави!
« Последна редакция: Nov 02, 2009, 23:29 от jark »
Активен